Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: w „Magnificat” Maryi odczytujemy ważny kierunek naszego życia

„Spotykamy się z Maryją w Jej Domu, aby spojrzeć w Jej oczy. W Jej „Magnificat” odczytujemy ważny kierunek naszego życia” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Komisji Maryjnej KEP, który wieczorem 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przewodniczył Mszy św. w bazylice jasnogórskiej w intencji Ojczyzny, archidiecezji częstochowskiej i miasta Częstochowy.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Msza św.

Marian Florek/TV Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msze św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. bp senior Antoni Długosz, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno–administracyjnych archidiecezji częstochowskiej, ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, księża archidiecezji Częstochowskiej. W Mszy św. wzięli udział m. in. klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej, a także siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego.

Na początku Mszy św. o. Marian Waligóra przeor Jasnej Góry powiedział, że „dzisiaj, szczególnie na Jasne Górze, dziękujemy Maryi, że jest naszą Matką i Królową. Jest Matką, która nas zna”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Modlimy się za polską ziemie, za naszą Ojczyznę. Dary naszych serc wpisujemy w Jej matczyne Serce” – mówił o. Waligóra.

W homilii abp Depo podkreślił, że „Maryja jest pierwszą wśród odkupionych i darem z wysokości krzyża” - Maryja pierwsza uczestniczyła w zwycięskiej miłości Chrystusa nad śmiercią – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazał na dar nieba, zjednoczenia z Bogiem jako na „dar prawdziwego domu” - W Chrystusie jest nasze zbawienie, nasza droga do życia i odpuszczenie naszych grzechów – przypomniał metropolita częstochowski i dodał, że „trzeba bardziej ufać Bogu niż sobie”.

„Maryja uczy nas tego jako posłuszna słowu Boga. W Jej „Magnificat” odczytujemy ważny kierunek naszego życia. To wdzięczność Bogu na wzór Maryi. Dziękujmy za dar Ojczyzny ochrzczonej ponad 1050 lat temu, za dar czasów, chociaż naznaczony podziałami, za nasze zwyczajne drobiazgi” – kontynuował arcybiskup i przypomniał: „Musimy być ludźmi wdzięczności, czyli pamięci serca”.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa młodego człowieka z ZSRR, który w czerwcu 1979 r. po przybyciu na Jasną Górę zapisał w księdze jasnogórskiej: „Mając taki skarb Matki jesteście narodem nie do pokonania”.

Reklama

„Ten dar z wysokości krzyża jest bardzo zobowiązujący. Jeśli utracimy ten skarb, to będziemy narodem do pokonania” – podkreślił arcybiskup.

Abp Depo wskazał na postać sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która w obozie koncentracyjnym ratowała ludzkie życie, nowonarodzone dzieci - To było zwycięstwo życia. Stanisława Leszczyńska umierając w 1974 r. powiedziała bardzo mocne słowa: „Codziennie dziękuję Bogu za Oświęcim, dlatego moją śmierć ofiaruję za polskie matki i dziewczyny” – mówił abp Depo i pytał: „Czy można było być wdzięcznym za Oświęcim i obóz koncentracyjny ?” – Tak! Można było kiedy się wierzyło wbrew nadziei – odpowiedział arcybiskup.

Abp Depo przywołał również słowa dowódcy amerykańskich żołnierzy, który wyzwalając więźniów z obozu koncentracyjnego 29 kwietnia 1945 r. powiedział: „To nie nam dziękujcie, ale Bogu”.

„Także jeden z żołnierzy amerykańskich, który po wyjściu z Dachau postanowił zostać księdzem zostawił piękne świadectwo o polskich kapłanach, którzy przeżyli Dachau. Polscy kapłani w Dachau nie tylko prosili o chleb, ale o brewiarz i mszalik do sprawowania Eucharystii” – kontynuował arcybiskup i dodał: „Bardzo ważny jest codzienny chleb, ale nie może zabraknąć więzi z Chrystusem”.

Na zakończenie homilii abp Depo zawierzył wszystkich Maryi słowami poety Józefa Kazimierza Węgrzyna: „Maryjo powracamy do Ciebie po ducha odnowy”.

Przed Mszą św. w rozmowie z TV Niedziela abp Depo zapytany o reaktywowaną Komisję Maryjną przy Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że „to pierwszy dar Matki Bożej Częstochowskiej dla nas, dlatego że idea reaktywowania tej Komisji zrodziła się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2016 r.”

„Droga maryjna w pewien sposób odróżnia nas od innych narodów. Ważne jest wciąż pogłębienie pobożności i kultu maryjnego na ziemi polskiej” – mówił abp Depo..

Wspominając trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej bp. Stefana Barełę, który umierając w lutym 1984 r. powiedział, że duszpasterstwo w Polsce powinno być maryjne abp Depo podkreślił, że „bp Stefan Bareła był duchowym synem nie tylko Maryi, ale także kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego testament i prośba, aby duszpasterstwo w Polsce było maryjne wpisuje się w słowa kard. Augusta Hlonda, że każde zwycięstwo, które przyjdzie, to przyjdzie ono przez Maryję. I dlatego to jest nasza droga, nasz sposób realizowania kultu Bożego. Chrystus wszystko nam daje przez pośrednictwo Jego Matki”.

2017-05-04 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fajna Msza?

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 22-23

[ TEMATY ]

Msza św.

©Piotr Slizewski – stock.adobe.pl

Internauci polecają sobie fajne filmy, fajne restauracje, fajne miejsca na wyjazd i... fajne Msze św. Jakie są kryteria takiej „fajności”? Co się musi wydarzyć na Liturgii, żeby zasłużyła na takie miano? A przede wszystkim – skąd się w ogóle biorą takie poszukiwania?

Nie od dziś wiadomo, że całkiem sporą popularnością cieszą się Msze św., na których „się dzieje”, albo takie, na których „coś jest inaczej”. Taką atrakcją może być zespół muzyczny z perkusją i gitarą elektryczną, grający tak, że się wreszcie młodzieży podoba. Miejsce też może mieć znaczenie: ileż zachwytów potrafi wzbudzić Eucharystia odprawiona w otoczeniu pięknej przyrody, na ołtarzu zaaranżowanym na głazie. Albo różne dodatki specjalne. Msze św. z udziałem dzieci okraszone zestawem gier i zabaw ruchowych. Na własne oczy widziałam Eucharystię, w trakcie której można było wygrać plastikowe łyżki do mieszania sałatek – wystarczyło tylko... podać prawidłowy wynik meczu rozegranego dzień wcześniej przez lokalną drużynę koszykówki. I można by właściwie spytać: co w tym złego? Czy nie chodzi o to, żeby przyciągnąć ludzi? A skoro już się ich przyciągnęło, to przecież wypadałoby też sprawić, żeby się nie nudzili. – To nie na tym polega – tłumaczy ks. Tomasz Sałatka z komisji liturgicznej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Podstawowa zasada, o której musimy pamiętać, jest taka, że Liturgia nie jest własnością pojedynczego człowieka: ani księdza, ani osoby świeckiej.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję