Reklama

Watykan: 6 maja - przysięga 40 nowych gwardzistów szwajcarskich

2017-05-03 20:26

kg, ts (KAI/OR) / Watykan

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Zgodnie z kilkuwiekową tradycją 6 maja - w tym roku będzie to sobota - na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego w Watykanie złożą przysięgę na wierność papieżowi nowi członkowie papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Tym razem będzie ślubować 40 nowych adeptów. Będzie to pierwsza tego rodzaju uroczystość od czasu wprowadzenia nowego wzorca szkolenia rekrutów, polegającego na spędzeniu przez nich miesiąca w ośrodku szkoleniowym policji kantonu Ticino w Isone, przed rozpoczęciem kursu i służby w Watykanie.

Uroczystości będzie przewodniczył prał. Paolo Borgia, asesor Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Przybędą na nią prezydent Szwajcarii Doris Laufhard i przewodniczący Rady Stanów Ivo Bischofberger. Obecne będą również delegacje: rządu kantonalnego Obwalden z jego szefem Franzem Enderlim i Konferencji Biskupów Szwajcarii z jej przewodniczącym, bp. Charlesem Morerodem na czele.

Co roku inny kanton jest gościem tych obrzędów - w tym roku będzie nim wspomniany Obwalden, który w tym roku obchodzi 600. rocznicę urodzin św. Micołaja z Flüe, pochodzącego właśnie z tych stron.

Samo ślubowanie poprzedzi, jak zwykle, Msza św., która rozpocznie się o godz. 7 rano w bazylice św. Piotra, w tym roku pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Ludwiga Müllera. Oprawę muzyczną zapewni zespół Jodlerklub Flüeli-Ranft pod kierunkiem Silvii Windlin.

Reklama

Wieczorem poprzedniego dnia w rzymskim kościele Matki Bożej Miłosierdzia (Santa Maria della Pietà) na Cmentarzu Teutońskim (Niemieckim) zostaną odprawione Nieszpory, po czym na Placu Pierwszych Męczenników Rzymskich odbędzie się tradycyjna ceremonia złożenia wieńca dla uczczenia pamięci 147 gwardzistów poległych w obronie Klemensa VII (1523-34) w czasie najazdu na Rzym i złupienia go (tzw. Sacco di Roma) przez wojska cesarza Karola V w 1527.

Tegoroczna liczba 40 rekrutów jest najwyższa od wielu lat. W ubiegłym roku było ich 23, a w latach poprzednich wahała się od 30 do niespełna 40. W tym roku 23 przyszłych gwardzistów pochodzi z kantonów niemieckojęzycznych, 13 – z francuskojęzycznych i 4 – z włoskojęzycznych.

Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę wspomnianego „Sacco di Roma”.

Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża i kontrolują wejścia do Watykanu. Domu św. Marty, w którym mieszka obecny papież, pilnują częściowo gwardziści i częściowo żandarmeria watykańska.

Tagi:
Watykan

Watykan: spotkanie w sprawie nadużyć seskualnych ma mieć charakter modlitewny, katechetyczny i operacyjny

2019-01-16 16:07

kg (KAI) / Watykan

Lutowe spotkanie biskupów z całego świata w Watykanie w sprawie ochrony nieletnich przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych będzie miało charakter modlitewny, rozeznaniowy, katechetyczny i operacyjny. Jego cel „jest całkowicie jasny”: chodzi o to, aby wszyscy biskupi jednoznacznie wiedzieli, co mają robić, aby zapobiegać i zwalczać światowy dramat takich nadużyć. Mówi o tym komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony 16 stycznia.

Tama66/pixabay.com

Zwraca on uwagę, że Franciszek wie, iż na ten problem globalny można udzielić jedynie odpowiedzi globalnej, dlatego pragnie, aby zapowiadane spotkanie było zgromadzeniem duszpasterzy a nie sympozjum naukowym. Ma to być spotkanie na modlitwie i w duchu rozeznania, a zarazem katechetyczne i operacyjne.

Dla Ojca Świętego sprawą podstawową jest to, aby biskupi, którzy przybędą do Rzymu, po powrocie do swych krajów i diecezji, mieli świadomość zasad, jakie należy stosować i podejmowali w ten sposób kroki niezbędne do zapobiegania nadużyciom, na rzecz ochrony ofiar oraz aby żaden przypadek nie był ukryty ani nierozpoznany – stwierdza dokument Biura Prasowego.

Przypomina ponadto – w obliczu wielkich oczekiwań, towarzyszących przyszłemu spotkaniu – że Kościół nie rozpoczyna dopiero walki z nadużyciami. Ogólnoświatowe zgromadzenie biskupów w Watykanie jest jedynie etapem „na bolesnej drodze, którą nieprzerwanie i zdecydowanie przemierza Kościół od ponad piętnastu lat” – podkreślono w oświadczeniu watykańskim.

W spotkaniu z udziałem i pod przewodnictwem papieża, które odbędzie się w Watykanie w dniach 21-24 lutego, spodziewany jest udział ponad 120 przewodniczących krajowych konferencji biskupich z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PiS nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska

2019-01-16 08:44

PAP

Prawo i Sprawiedliwość nie wystartuje w wyborach na wakujące stanowisko prezydenta Gdańska. To jednoznaczne oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa partii.

Fot. wybierzpis.pl

Sanowisko swojej partii przekazał prezes Jarosław Kaczyński we wtorek wieczorem. "Wybory prezydenta Gdańska niespełna trzy miesiące temu dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w nadchodzących wyborach uzupełniających" - głosi przekazane we wtorek PAP oświadczenie prezesa PiS.

W gdańskim samorządzie Paweł Adamowicz pracował od początku jego powstania, od 1990 r. Początkowo, w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Potem, w 1998 r. po raz pierwszy został prezydentem Gdańska z nadania radnych. Kolejno, piastował też funkcję wybierany już przez mieszkańców kolejne aż do 14 stycznia br., gdy został zamordowany. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Paweł Adamowicz został po raz szósty prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze uzyskując 64,80 proc. głosów i pokonując Kacpra Płażyńskiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-16 19:41

maj, aw / Gdańsk (KAI)

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych tragicznie zmarłego Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Pozostaje w związku z tym w stałym kontakcie z Premierem oraz Urzędem Miasta Gdańska - informuje Kancelaria Prezydenta RP.

KPRM

Pogrzeb zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia. Eucharystia, której będzie przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź rozpocznie się o godz. 12.00. Szczątki Zmarłego zostaną złożone w Bazylice Mariackiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem