Reklama

Biały Kruk 2

Abp Depo do młodych: Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata

2017-04-09 19:07

Ks. Mariusz Frukacz

Marian Sztajner

„Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata. Młodzi znajdują swoje miejsce w Kościele Chrystusowym” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski do młodych, którzy zgromadzili się 9 kwietnia, w Niedzielę Palmową w archikatedrze częstochowskiej Świętej Rodziny na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży, pod hasłem: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).

Główne obchody rozpoczęły się na placu św. Jana Pawła II przed archikatedrą Świętej Rodziny, gdzie odbyło się czuwanie modlitewno-ewangelizacyjne.

Po poświęceniu palm i procesji, abp Depo przewodniczył Mszy św. w archikatedrze pw. Świętej Rodziny z udziałem młodych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania oraz młodych zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich przybyłych z całej archidiecezji. W Mszy św. wzięli udział również alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego, kapłani.

Zobacz zdjęcia: Niedziela Palmowa w archikatedrze częstochowskiej

W homilii abp Depo nawiązując do Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się i udziałem papieża Franciszka w Krakowie podkreślił, że „to było doświadczenie kultury spotkania wiary i nadziei oraz miłosierdzia”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał młodym ludziom, że „trzeba budować mosty na fundamencie, którym jest Chrystus” - Nie miejmy złudzeń. Europa bez Chrystusa nie ma korzeni i przyszłości. Wy jesteście nadzieją dla Polski, Europy i świata – mówił metropolita częstochowski.

Abp Depo podkreślił, że Niedziela Palmowa ma podwójny charakter: radosny i bolesny - Z jednej strony mamy radosne wkroczenie Jezusa do Jerozolimy a jednocześnie w liturgii zawarty jest opis męki Pańskiej – podkreślił abp Depo i za papieżem Franciszkiem dodał: „Stąd nasze serce w jakimś niewielkim stopniu doświadcza tego, co musiał odczuwać w swoim sercu Jezus owego dnia, kiedy radował się ze swoimi przyjaciółmi i zapłakał nad Jerozolimą”.

„Jezus nie jest jakimś wytworem ludzkim, fikcją, prorokiem New Age, ale jest Mesjaszem, Emmanuelem, Bogiem z nami. Jest cierpiącym Sługą Jahwe, który idzie na mękę” – kontynuował arcybiskup i dodał, że „Jezus nigdy nie obiecywał łatwego życia. Nigdy nie obiecywał zaszczytów i sukcesów. Ostrzegał swoich uczniów, że Jego droga będzie drogą odrzucenia, cierpienia, męki i śmierci, ale także zmartwychwstania”.

Metropolita częstochowski przypomniał młodzieży, że „Jezus nie żąda od nas, byśmy podziwiali Go na obrazach lub fotografiach, albo też na krążących w sieci wideo. On jest obecny w naszej codzienności, w ludziach, którzy cierpią w Jego imię, cierpią z powodu niewolniczej pracy, dramatów rodzinnych, z powodu chorób, wojen i terroryzmu. Jezus jest w tych, którzy są pogwałceni w swej godności, odrzuceni. Jezus jest w nich z bolesnym, zniekształconym obliczem „Ecce homo”, tak jak na obrazie św. Brata Alberta”.

„Prośmy o łaskę wierności i odwagi wiarę. Proszę o tę łaskę także w imieniu moich braci kapłanów” – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „bez pomocy Ducha Świętego nie będziemy wierni Chrystusowi, nie udźwigniemy krzyża. A trzeba go przyjąć dzień po dniu” - Chrystus staje wobec nas ten sam, który wjechał do Jerozolimy, ten sam, który poszedł na krzyż i ten sam, który jest obecny w sakramentach Kościoła, szczególnie w Eucharystii. Nie mamy innego Pana i Boga poza Nim – zakończył abp Depo.

Po homilii odbył się obrzęd konsekracji dziewicy. Ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu złożyła Aleksandra Banaszek z Gidel.

Obrzędy konsekracji dziewicy to jeden z najcenniejszych skarbów liturgii rzymskiej, istniejący w Kościele już od czasów apostolskich. Poprzez obrzęd konsekracji i podjęcie drogi rad ewangelicznych osoba poświęca swoją czystość Bogu. Po raz pierwszy w historii Kościoła częstochowskiego obrzędu konsekracji dziewicy dokonał 30 sierpnia 2003 r. ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Wówczas ślub czystości, poświęcając się całkowicie Bogu złożyła Grażyna Piłkowska z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie.

Podczas Mszy św. kandydaci do bierzmowania złożyli na ręce abp. Depo podania związane z przystąpieniem do sakramentu bierzmowania. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Diakonia Muzyczna pod kierunkiem Dariusza Madejskiego.

Do obchodów Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej młodzież przygotowywała się m. in. poprzez udział w Drodze Krzyżowej, która odbyła się 7 kwietnia w centrum Częstochowy oraz poprzez rekolekcje ewangelizacyjne, które odbyły się w dniach 7-9 kwietnia w Domu Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.

W rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka Michalczak, skarbnik Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej i Dominika Kaczmarska, prezes oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zawierciu podkreśliły, że „rekolekcje dla bierzmowanych były zapewne doświadczeniem Boga. Czuliśmy także szczególną wspólnotę, że gromadzimy się w imię Pana”.

Natomiast ks. Andrzej Witek, diecezjalny asystent KSM Archidiecezji Częstochowskiej dodał, że „młodzież przybyła na rekolekcje, aby choć na chwilę zostawić swój własny świat i pomodlić się, bo bardzo ważne było doświadczenie przeżycia wiary”.

Mówiąc o diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży ks. Konrad Cygan, wikariusz parafii pw. św. Piotra w okowach w Białej podkreślił, że „dzisiejszy dzień to jest dziękczynienie za to co się wydarzyło w Krakowie, podczas Światowych Dni Młodzieży” - Jesteśmy tutaj, aby wspólnie cieszyć się wiarą. Potrzebujemy takiego wspólnego wyznawania wiary i przeżywania radości z tego, że jesteśmy uczniami Chrystusa – dodał ks. Konrad.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży w Archidiecezji Częstochowskiej przygotował Referat Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Tagi:
Częstochowa młodzi abp Depo Wacław

Abp Depo: katoliccy wydawcy w różny sposób pokazują świadectwa o Jezusie

2018-04-15 12:29

mje, lk / Warszawa (KAI)

Katoliccy wydawcy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób słowa drukowanego i ukazywanego przez przekaz różnych sieci - powiedział abp Wacław Depo podczas Mszy św. radiowej odprawionej w niedzielę w stołecznej bazylice świętego Krzyża w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Eucharystia była sprawowana w trzecim dniu XXIV Targów Wydawców Katolickich.

Marian Florek

Przewodniczący KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przypomniał w homilii, że „zmartwychwstanie Chrystusa nie może być i pozostać jedynie wspomnieniem, czy faktem z przeszłości”.

- Zmartwychwstanie Chrystusa musi być fundamentem i sercem naszego życia. I temu służą już dwudzieste czwarte Targi Wydawców Katolickich, którzy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób drukowanego słowa i ukazywanego przez obraz czy przekaz różnych sieci - mówił metropolita częstochowski.

Hierarcha wskazał, że największym zagrożeniem nowoczesnej Europy jest budowanie Bożych przykazań poza Dekalogiem. - Nowoczesna Europa ukazuje nam Ewangelię Jezusa jako czcigodną księgę, a nie jako rzeczywistość życia, spotkania z Jezusem. Nie wolno pozwolić się zakłamywać w historii i różnego rodzaju grach ideologicznych i politycznych - stwierdził abp Depo.

"Ogłasza się przecież przedawnianie zbrodni, pomieszanie katów z ofiarami. Poddaje się pod dyskusję światową czy Auschwitz, Majdanek i inne miejsca były polskimi obozami śmierci, chcąc umniejszyć wielkość zbrodni niemieckich czy sowieckich - tym samym chcąc zaskarżyć chrześcijański system wartości jako niedemokratyczny dla Europy i świata" - mówił hierarcha.

Abp Depo wezwał, aby odważnie sprzeciwiać się źle pojmowanej wolności, wobec poszerzania tzw. prawa do zabijania, czy propozycji nowej etyki związków partnerskich, która w wierności małżeństwa widzi zagrożenie dla tejże wolności. Dodał, że w Zmartwychwstałym jest nasza nadzieja.

Na zakończenie zachęcił do budowania na Chrystusie, który jest jedyną i ostateczną Prawdą człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Senator Jackowski: Jestem wstrząśnięty słowami posłanki PiS o aborcji

2018-04-25 07:00

Z dr. Janem Marią Jackowskim, senatorem klubu PiS, rozmawia Artur Stelmasiak

Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: - Koleżanka z Pana klubu parlamentarnego Joanna Lichocka zaatakowała obywatelski projekt ustawy Zatrzymaj Aborcję i jego przedstawicielkę Kaję Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

Dr Jan Maria Jackowski, senator klubu PiS: - Ta wypowiedź poseł Joanny Lichockiej mną wstrząsnęła, bo ona nawet nie odnosiła się do materii proponowanej ustawy i zostały użyte w niej sformułowania, które są niedopuszczalne. Wnioski płynące ze słów pani poseł są jasne: eugeniczne ludobójstwo jest lepszym sposobem na rozwiązywanie problemów, niż dbałość o prawa człowieka, każdego człowieka.

- Przypomnę kilka użytych sformułowań, których użyła poseł Joanna Lichocka podczas swojego weekendowego wystąpienia, bo w mediach społecznościowych pochwaliła się zapisem całej swojej wypowiedzi na portalu www.bochnianin.pl. Stwierdziła, że "obecna ustawa bardzo dobrze chroni życie" i mówiła, że Zatrzymaj Aborcję jest skazywaniem kobiet na "donoszenie ciąży potworkowatej". Zadeklarowała, że obywatelski projekt jest nieludzki i nie będzie za nim głosować. Czy nie jest to język skrajnej lewicy i czarnych protestów?

- Dlatego kierownictwo PiS powinno stanowczo zareagować, bo takie wypowiedzi posła tej partii powodują, że wśród ludzi wierzących i innych wrażliwych na sprawy ochrony życia, rządzące ugrupowanie staje się niewiarygodne. Przecież mamy większość w obu izbach parlamentu i możemy projekt Zatrzymaj Aborcję przegłosować, a prezydent Andrzej Duda deklarował dla niego poparcie i obiecał, że tę ustawę podpisze.

- Od pewnego czasu obserwuję jednak dystansowanie się niektórych polityków PiS wobec tej ustawy, ale teraz posłanka tego ugrupowania przeprowadziła totalny atak. Czy to nowa strategia PiS?

- Mam nadzieję, że nie. Przypomnę że czołowi politycy PiS oraz sam prezes Jarosław Kaczyński mówili, że przesłanka eugeniczna jest absolutnie do wyeliminowania z polskiego prawa.

- Teraz działacze pro-life przynieśli do sejmu prawie milion podpisów popierających deklarację szefa rządzącej partii, ale nie widzę zachwytu wśród polityków PiS.

- Tak. Ta ustawa jest dokładnie taka, o jakiej mówił prezes Jarosław Kaczyński. I dlatego nie dziwię się, że wyborcy oraz osoby, które popierają życie czują się zniecierpliwione, a nawet oszukane przez Prawo i Sprawiedliwość. Nie dziwię się też, że w obecnej sytuacji poparcie dla partii rządzącej spada. Jestem wręcz zaskoczony, że nie ma reakcji kierownictwa PiS na wypowiedzi posła tej partii. Te słowa powodują słuszne oburzenie katolików, którzy są elektoratem PiS i wynieśli tę partię do władzy.

- A czy słowa posłanki Lichockiej nie są znakiem tego, że PiS skręca na lewo?

- Nie chcę się wypowiadać w tej kwestii. Powiem tylko tyle, że część zawiedzionych wyborców utwierdza się w przekonaniu, że PiS nie doprowadzi do poprawy ochrony życia w Polsce, a jeżeli ono nastąpi to tylko w wyniku Trybunału Konstytucyjnego, a nie głosowań w Sejmie.

- Ale przecież Kaja Godek w 2013 roku reprezentowała w Sejmie taki sam projekt zakazu aborcji eugenicznej. Wówczas posłowie PiS jej słowa skwitowali owacją na stojąco. Co się od tego czasu zmieniło w polityce Prawa i Sprawiedliwości?

- Niestety to zestawienie pokazuje, że jest tendencja w partii rządzącej, by instrumentalnie posługiwać się elektoratem konserwatywnym. I dlatego kierownictwo PiS powinno się zastanowić dlaczego spada poparcie dla obozu dobrej zmiany.

- Wcześniej pani marszałek Renata Mazurek z PiS arogancko wypowiadała się o Kai Godek. Teraz inna ważna posłanka partii rządzącej przeprowadza frontalny atak na ustawę popartą przez wszystkich polskich biskupów. Czy mówienie, że ta ustawa jest "nieludzka" nie jest pośrednim atakiem na nauczanie Kościoła?

- Te coraz częstsze ataki są dla mnie bardzo bolesne, bo przecież pani Kaja Godek była niegdyś bardzo szanowana w szeregach PiS.

- Tuż przed wyborami w 2015 roku PiS jednogłośnie poparł dużo lepszą ustawę o całkowitym zakazie aborcji. Kilka tygodni później wygrał wybory, a Polacy dali im samodzielną większość.

- Z tego przykładu władze PiS powinny wyciągnąć odpowiednią lekcję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Siła różańca

2018-04-27 09:02

Weź do ręki, noś go przy sobie, odmawiaj go a nie zginiesz, co więcej, uratujesz innych ludzi.


Czy rzeczywiście żyjemy w epoce Maryi? Czy ludzie, którzy gromadzą się wokół Niej, z najlepszą bronią – różańcem, są zdolni przemieniać teraźniejszość i walczyć o lepszą przyszłość pod znakiem Niepokalanej?

W drugiej części „Siły Różańca” odsłaniamy kolejne Boże komunikaty, zawarte w tej pięknej i prostej modlitwie.- Ta modlitwa gwarantuje nam wysłuchanie każdej modlitwy. Ale to Pan Bóg wybiera czas – przypomina br. Grzegorz Filipiek OFMCap.

Być może, jak zauważa Grzegorz Kasjaniuk, dla niektórych jest to zbyt bajkowe. Biorę koraliki, paciorki i prowadzę innych do zbawienia? - Tak, bo moje serce jest wypełnione wtedy modlitwą. Nie modlę się ustami, ale sercem. Bo różaniec to modlitwa serca – przekonuje znany dziennikarz muzyczny.

Jest jednak ktoś, komu, jak wskazuje Wincenty Łaszewski, ten różaniec straszliwie nie pasuje i zrobi wszystko, abyśmy go nie odmawiali. W jednym z egzorcyzmów diabeł krzyknął: „gdyby ludzie wiedzieli, jaką różaniec ma moc, byłoby po mnie”. A czy ty już wiesz, jaką różaniec ma moc?

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka „Siły Różańca”, produkcji zrealizowanej przez Fundację Holy Mary Team.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem