Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia z trzema świątyniami

29 kwietnia parafię Ruże w dekanacie dobrzyńskim n. Drwęcą wizytował bp Roman Marcinkowski. W programie pasterskiej wizyty znalazły się m.in. spotkania z wiernymi w dwóch kościołach filialnych, poświęcenie nowego krzyża na cmentarzu, a także uroczysty ingres do kościoła parafialnego połączony z sakramentu bierzmowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Piotra i Pawła w Rużu

Patroni parafii: św. Piotr i św. Paweł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła
Dekanat: dobrzyński n. Drwęcą
Miejscowości: Łukaszewo, Giżynek, Ruże, Rudusk, Ugoszcz, Wojnowo, Zbójenko, Zbójno
Proboszcz: ks. mgr Wojciech Wiśniewski
W parafii działają: Rada Duszpasterska, Rada Gospodarcza, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca, szkolne koła różańcowe, koło misyjne, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Rodzina Matki Bożej Pięknej Miłości, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci, orkiestra dęta, chór, schola, ministranci, lektorzy
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kościoły filialne: kościół pw. św. Anny w Zbójnie, kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Ugoszczu, kaplica w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Ugoszczu
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny - 10.00, 11.30
kościół filialny w Zbójnie - 8.30
kościół filialny w Ugoszczu: sobota - 17.00 (Msza św. z formularza niedzielnego)

Charakterystyka parafii

Reklama

W naszej diecezji niewiele jest parafii, w których jeden kapłan posługuje w kilku kościołach. Parafia Ruże jest pod tym względem wyjątkowa. Kościół parafialny w Rużu oraz kaplice w Zbójnie i Ugoszczu to miejsca, w których toczy się życie tej wspólnoty. Jej szczegółową charakterystykę zawarł w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym miejscowy proboszcz ks. Wojciech Wiśniewski. Jak poinformował Ksiądz Proboszcz, do parafii należy 571 rodzin. Wszystkie mają kontakt z Kościołem poprzez wizytę duszpasterską. Podobnie jak w innych parafiach, tak i w Rużu, nie wszyscy uczestniczą w niedzielnej Eucharystii. Jak podał Duszpasterz, w dniu dorocznego liczenia wiernych frekwencja wyniosła ok. 27%. Wierni, którzy uczestniczą w nabożeństwach, chętnie przystępują do sakramentu pokuty i Eucharystii. Świadczy o tym liczba udzielonych Komunii św., która w ubiegłym roku wyniosła 28 tys., zaś w rekordowym pod tym względem Roku Jubileuszowym 2000 - 36,5 tys. Warto odnotować, że zarówno dzieci, jak i młodzież w 100% uczestniczą w katechizacji.
Parafia ma też swoje kłopoty. Należą do nich, niemal powszechne w naszym kraju bieda i bezrobocie, jak również fakt istnienia kilku niesakramentalnych związków małżeńskich, które trwają w tym stanie mimo braku przeszkód kanonicznych do zawarcia katolickiego ślubu. „Rodzi się jednak nadzieja, gdyż w czasie ostatniej kolędy rodziny te wyraziły wolę naprawy tego stanu rzeczy” - podkreślił Ksiądz Proboszcz.

Duszpasterstwo

Działalność duszpasterska w parafii Ruże toczy się siłą rzeczy w trzech ośrodkach: w Rużu, Zbójnie i Ugoszczu. Składając sprawozdanie z funkcjonowania parafii, Duszpasterz zwrócił uwagę na dobre uczestnictwo wiernych w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jaka odprawiana jest w każdą środę w kaplicy w Zbójnie.
Duża grupa parafian zaangażowana jest w ruchy i stowarzyszenia katolickie. W parafii działają Rady: Duszpasterska i Gospodarcza, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca (w Ugoszczu i Zbójnie), szkolne koła różańcowe (w Szkołach Podstawowych w Ugoszczu, Zbójnie i Rużu oraz w Gimnazjum w Rużu), koło misyjne. Istnieją także grupy modlitewno-adoracyjne: Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Rodzina Matki Bożej Pięknej Miłości, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci. Kościelne uroczystości uświetnia swymi występami parafialna orkiestra dęta, śpiewem zaś - chór parafialny. Obie grupy muzyczne prowadzi miejscowy organista Jerzy Borkowski. O piękno Liturgii dbają ministranci, których grupy funkcjonują przy każdym z trzech kościołów, a także lektorzy i schola. Z parafią współpracują także strażacy z jednostek OSP w Rużu, Ugoszczu, Zbójnie i Giżynku, którzy nie tylko zaciągają warte honorową przy Grobie Pańskim, lecz także - jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz - chętnie służą pomocą podczas prac przy kościele czy cmentarzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Przybliżając materialne osiągnięcia wspólnoty parafialnej, ks. Wiśniewski zwrócił uwagę na znaczny stopień zubożenia społeczności parafialnej. „Niektóre z rodzin nie są już w stanie złożyć żadnej ofiary na cele parafialne - mówił Duszpasterz - mimo to od ostatniej wizytacji wspólnym wysiłkiem wielu rodzin udało się dokonać wiele prac w naszej wspólnocie”. Wziąwszy pod uwagę obciążenie parafii utrzymaniem aż trzech miejsc kultu, każde wykonane dzieło jest tym cenniejsze. Tak więc sumptem parafii podczas duszpasterzowania poprzedniego proboszcza ks. kan. Jerzego Bieńkowskiego wykonano 14 ławek dla kościoła w Rużu i 20 dla kaplicy w Zbójnie, wymieniono instalację elektryczną w Rużu. W kościele zainstalowano ogrzewanie olejowe, zaś na plebanii położono nowe pokrycie dachowe.
Od lipca ub. r., od kiedy duszpasterzem jest ks. Wojciech Wiśniewski, wykonano szereg prac remontowych w kaplicy w Zbójnie. Odrestaurowano więc i zakonserwowano wszystkie elementy drewniane na zewnątrz świątyni: futryny okienne, ramy drzwi oraz drewniane elementy poddasza. Mieszkańców Zbójna czekają jeszcze remonty wewnątrz kaplicy. W kościele parafialnym założono nowoczesny system alarmowy, dokonano częściowej modernizacji nagłośnienia, zakupiono żarówki energooszczędne. Zostały wykonane: przegląd i konserwacja systemu ogrzewania, renowacja parkanu, zakupiono też wiele nowych szat i paramentów liturgicznych. Został wykonany remont dachu na zakrystii, a także częściowy remont budynku plebanii, gdzie zmodernizowano ogrzewanie, wymieniono podłogi oraz wyremontowano pomieszczenia kuchenne i sanitarne. Na cmentarzu ufundowano nowy dębowy krzyż. Cały czas trwa upiększanie terenu wokół kościoła i budynków parafialnych.
Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę również na to, że parafia regularnie uiszczała wszelkie świadczenia na rzecz diecezji, Seminarium, Kościoła w Polsce i w świecie, wspierała Caritas, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz działalność misyjną.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja kanoniczna w parafii Ruże miała bardzo bogaty program. O godz. 9.00 w kaplicy w Zbójnie Biskup Roman spotkał się z uczniami i nauczycielami miejscowej szkoły oraz z mieszkańcami tej miejscowości. W trakcie spotkania dzieci zaprezentowały program artystyczny o tematyce powołaniowej. Półtorej godziny później podobne spotkanie miało miejsce Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Ugoszczu, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się z pensjonariuszami i personelem DPS, a także z miejscową społecznością.
Po południu Biskup Roman poprowadził modlitwę na cmentarzu, gdzie również dokonał poświęcenia nowego dębowego krzyża. Zaraz potem rozpoczęła się uroczysta Msza św. ingresowa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Przed Eucharystią głos zabrali przedstawiciele Rady Gospodarczej i Duszpasterskiej. Przedstawiciel pierwszej z nich zaznaczył, że współpraca z ostatnimi trzema proboszczami układa się doskonale, czego wyrazem jest m.in. mnogość podejmowanych działań w sferze materialnej. Reprezentująca Radę Duszpasterską parafianka zapewniła natomiast o wszechstronnej pomocy, na jaką może liczyć Ksiądz Proboszcz ze strony osób zaangażowanych w ruchy parafialne.
Księdza Biskupa serdecznie powitali przedstawiciele dzieci, młodzieży i rodziców kandydatów do bierzmowania. „Błogosław, Drogi Ojcze, naszym zmaganiom, błogosław nasze dzieci i naszą młodzież. Chcemy przekazać nasze dzieci, w pełni już dojrzałe, Kościołowi, aby strzegł on ich wolności” - mówiła jedna z parafianek.
Rozpoczynając Mszę św., Ksiądz Biskup powiedział m. in.: „Wizytacja pasterska to szczególna chwila, w której bardziej uświadamiamy sobie, czym jest Kościół, będący wspólnotą wiary, w której pełnimy różne zadania. Chcemy tu pogłębić świadomość Kościoła, w którym Jezus żyje i dziękować Bogu za ten czas, jaki upłynął od ostatniej wizytacji.
Macie trzy świątynie - to pociąga za sobą większe trudy i zobowiązania, ale pięknie się z tego wywiązujecie. Dziękuję wam za to”.
W homilii skierowanej do młodych Pasterz mówił: „Mając ok. 16 lat, młodzi nie chcą wejść w przyszłość głusi i ślepi, ale chcą tej przyszłości nadawać kształt. Żyjąc na ziemi, zostawiamy ślady w innych ludziach - wpisując się w ich życie. Najpierw wpisaliście się w serca waszych rodziców, a także innych ludzi: nauczycieli czy przypadkowo spotkanych osób, którym np. udzielimy pomocy. Dzisiaj przyjmujecie nowe zadanie - prosząc o siłę i moc do codziennego zostawiania w świecie śladów Bożej obecności. Chcecie nie tylko znać prawdy wiary, ale też wcielać je w życie. Można bowiem znać Boże przykazania, ale niekoniecznie je zachowywać. Duch Święty ma wam dać siłę do wcielania Ewangelii w życie, podobnie jak dał ją Apostołom w dniu Zesłania. (…)
Każdy z was napisał w prośbie o sakrament, żeby znalazło się w was coś z Chrystusa. My chcemy, by nasze oczy były podobne do oczu Jezusa, widząc w ludziach dobro, a nasze ręce jak ręce Jezusa niosły ludziom miłość. Nic jednak nie stanie się automatycznie - konieczne jest wasze zaangażowanie”.
Kończąc Eucharystię, Ksiądz Biskup zauważył, że w parafii Ruże widać dobrą współpracę parafian z proboszczem. „Mimo że Ksiądz Wojciech duszpasterzuje tu niecały rok, to widać, że współpraca wygląda, jakby trwała od lat. Cieszę się i dziękuję wam za to” - podsumował Biskup Roman.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywrócona do życia

Nadzwyczajne łaski za wstawiennictwem św. Krescencji wymadlane są nieprzerwanie od jej śmierci w 1744 r. A pomocy katolickiej zakonnicy wzywają nawet niemieccy protestanci.

Siostra Maria Krescencja przyszła na świat jako Anna Höss w ubogiej, wielodzietnej rodzinie tkaczy z bawarskiego miasteczka Kaufbeuren. W wieku 21 lat wstąpiła do klasztoru Franciszkanek w Kaufbeuren. Zasłynęła mądrością, niezliczone rzesze ludzi zgłaszały się do niej z prośbą o radę w sprawach zarówno duchowych, jak i doczesnych. Zmarła w opinii świętości. Jej grób zaczęły nawiedzać tysiące pielgrzymów, z czasem miejsce jej spoczynku stało się jedną z najczęściej wybieranych pielgrzymkowych destynacji.
CZYTAJ DALEJ

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek, wikariusz parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Kręgosłup Leszczyny

2025-04-05 06:57

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polityka jest pełna zwrotów akcji. Tak można by w delikatny sposób określić działania polityków, którzy zmieniają zdanie w zależności od koniunktury, słupków i układu, w jakim się znaleźli.

Ostatnio najczęściej można to zobaczyć w wypowiedziach i działaniach rządzących, którzy co innego mówili w kampanii, a co innego robią będąc u władzy. Najbardziej wyrazistym tego symbolem jest tzw. „100 konkretów” Koalicji Obywatelskiej. To wielkie oszustwo wyborcze jest de facto uzurpacją czegoś, co się rządzącym nie należy. Dlaczego? Ano jeśli polityk umawia się na coś z obywatelem, a tego nie realizuje albo co gorsza, dzieje się odwrotnie niż zostało zadeklarowane, to znaczy, że umowa jest nieważna, a jednak jej zyski, tj. Uzyskanie władzy w najważniejszych instytucjach państwa polskiego – wciąż są realizowane. Mamy więc jednostronne wypełnienie umowy, gdzie jedna strona zyskała, a druga strona została oszukana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję