Reklama

Krzeszów i Legnickie Pole - pomniki historii rzeczypospolitej

Niedziela legnicka 20/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wpływ chrześcijaństwa na sztukę Śląska

W dziejach kultury europejskiej i polskiej Śląsk postrzegany był przez badaczy jako swoisty „europejski kulturowy tygiel”, gdyż w tym regionie doszło w ciągu wieków do przecięcia się wielu prądów cywilizacyjnych, kulturowych i artystycznych. To na Śląsku mamy do czynienia z całymi zespołami dzieł o proweniencji południowej i zachodniej, wiele z nich związanych jest z prądami artystycznymi płynącymi z Czech, krajów habsburskich, północnych Włoch, Saksonii, Francji, Niderlandów, odnotowywany jest również cywilizacyjny wpływ Polski i krajów północnych. Wszystko, z czym mamy do czynienia na Śląsku w dziedzinie kultury i sztuki, swoimi korzeniami tkwi niezwykle mocno w przebogatej i żywej od tysiąca lat tradycji chrześcijańskiej.
Niepodobna przecenić wpływu chrześcijaństwa na wszystkie dziedziny życia na Śląsku w całej jego historii. Ten wpływ uwidacznia się szczególnie wyraźnie w budownictwie, architekturze i w sztukach plastycznych, z malarstwem i rzeźbą na czele. Zachowane szczęśliwie do dziś ogromne dziedzictwo kulturowe Śląska emanuje głębią religijnych tematów i uniwersalizmem wzorów biblijnych oraz utrwaloną tradycją duchową i liturgiczną. Do autentycznego tryumfu sztuki na Śląsku przyczyniła się jego chrześcijańska, ponadtysiącletnia tożsamość. Oparta na wszechstronnej działalności Kościoła w dziedzinie religii i kultury wspomaganej przez wiele wieków przez śląskie domy Piastowskie i miejscową szlachtę. Różnorodna działalność na Śląsku wspólnot zakonnych, najpierw benedyktynów i cystersów, później zakonów żebraczych i kaznodziejskich, a w czasach nowożytnych jezuitów i karmelitów, dawała wielokrotnie szansę wręcz przeskoku cywilizacyjnego dla tej dzielnicy. Od czasów reformacji dwuwyznaniowość Śląska rozszerzyła zakres twórczych dokonań. Sięgnięcie z kolei w różnych dziedzinach twórczości do artystów najbardziej cenionych i znaczących w Europie zaowocowało powstaniem dzieł najwyższej klasy artystycznej. Mając w świadomości wielki przedział czasowy dotyczący sztuki śląskiej, a zarazem niemożliwy wprost do ogarnięcia skarbiec różnorodnych dzieł, ograniczmy się świadomie w prezentacji dorobku kulturowego Śląska do wybranych obiektów, świadczących w sposób jednoznaczny o tożsamości Śląska, z których dwa zostały umieszczone wśród najważniejszych „pomników historii” w Polsce.

Reklama

Zespół kościelno-klasztorny w krzeszowie

Najważniejszym dziełem śląskiej sztuki sakralnej diecezji legnickiej, a jednocześnie najwybitniejszym artystycznie dziełem jest zabytkowy zespół kościelno-klasztorny w Krzeszowie. W tym wielkim dziele jak w pryzmacie kumulują się wspaniałe założenia architektoniczne kościołów Łaski i świętego Józefa i integralnie z nimi związane dzieła rzeźbiarskie i malarskie. Wokół najstarszego w Polsce przedstawienia Maryi w obrazie noszącym wezwanie Matki Bożej Łaskawej wielcy twórcy, malarze tacy jak: Michael Willmann, Krzysztof Liszka, Georg Wilhelm Neuhertz, Peter Brandl czy rzeźbiarze: Maksymilian Brokoff, Anton Doraził, Johan Gode, Antoni Lachel, stworzyli monumentalne dzieło, w którym te wszystkie rodzaje sztuk plastycznych harmonijnie się przenikają i uzupełniają. Oryginalność tego monumentalnego założenia to nie tylko doskonałość artystyczna, ale przede wszystkim głęboki, wręcz wizjonerski program ideowy i ikonograficzny. Mistyczne wątki chrystologiczne, maryjne i związane z osobą św. Józefa głęboko zrośnięte z tradycją biblijną wznoszą się na artystyczne szczyty w rzeźbiarskich i malarskich kompozycjach ołtarzy, stall, ambon, prospektów organowych i monumentalnych fresków. To monumentalne założenie ubogacone Mauzoleum Piastów i zespołem stacji Drogi Krzyżowej, tzw. Pasji krzeszowskiej, cieszy się wielkim uznaniem, a jego kandydatura związana z wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO niecierpliwie oczekiwana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zespół klasztorny w Legnickim polu

Benedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu to kolejne monumentalne dzieło, którego znaczenie ma wyakcentować umieszczenie go wśród najważniejszych „monumentów” sztuki w Polsce. Powstały w XVIII w. z inicjatywy benedyktynów zespół kościelno-klasztorny głęboko wpisuje się w tradycję miejsca, które związane jest z wielkimi postaciami św. Jadwigi i Henryka Pobożnego oraz pamiętną bitwą z Tatarami. Dominujące nad okolicą wieże kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i świętej Jadwigi przyciągają uwagę finezją i bogactwem architektury późnobarokowej rozbudowanej dekoracji rzeźbiarskiej i malarstwa freskowego. Za tym wspaniałym dziełem stoją tak wielkie postaci, jak architekt Kilian Ignacy Dientzenhofer, Kuźma Damian Asan, Franciszek de Backer i rzeźbiarz K. J. Hiernie. Zarówno świątynia, jak i całe założenie niosą wspaniałe jednoznaczne przesłanie ideowe mówiące o tym, że pod sztandarem krzyża św. cielesna klęska staje się znakiem wielkiego duchowego zwycięstwa, a świadkami tego są nie tylko prezentowana na freskach św. Helena - matka cesarza, czy inni święci, ale przede wszystkim św. Jadwiga i jej bohaterski syn książę Henryk Pobożny.

Bogactwo sakralnych dzieł sztuki w diecezji legnickiej

Wśród najcenniejszych dzieł architektonicznych sakralnej sztuki śląskiej, którymi chlubi się diecezja legnicka, wymienić możemy: romańskie i gotyckie kościoły w Złotoryi, Lwówku Śląskim, Gryfowie, Bolesławcu, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Jaworze, Świerzawie. Czasy nowożytne uzupełniają ten katalog dzieł barokowymi kościołami w Legnicy, Lubomierzu, Starych Bogaczowicach, Chełmsku i Cieplicach. Znaczące są również dzieła zbudowane przez śląskich protestantów, takie jak kościół Pokoju w Jaworze, kościoły graniczne i ucieczkowe, kościoły Łaski w Jeleniej i Kamiennej Górze. Nowożytna architektura kościołów neogotyckich Legnicy i Chojnowa, Lubania dobrze wpisuje się w artystyczne dzieje Śląska. Nie sposób wyliczyć wielkiej liczby dzieł rzeźbiarskich i malarskich, którymi wypełnione są świątynie Śląska. Zarówno średniowieczne ołtarze szafiaste, jak i pojedyncze przedstawienia Osób Boskich, Maryi i świętych zachwycają nas bogactwem i kunsztem artystycznym. Z nowożytnymi dziełami rzeźbiarskimi i malarskimi związanych jest wiele znanych w Europie nazwisk. Artystów najwyższej klasy zatrudniano przy realizacji wielkich dzieł sakralnych fundowanych przez kościół, jak i dwory książęce i miejscową szlachtę. Zawsze miejscowości: Legnica, Bolesławiec, Lubin, Złotoryja, Świerzawa, Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Kamienna Góra, Bolków i Jawor będą przyciągały uwagę mnogością i znaczeniem licznych i ważnych dzieł sztuki. Jednak i w mniejszych miejscowościach, takich jak: Słup, Kościelec, Szklary Górne, Lubiechowa, Pisarzowice, Kowary, Siedlęcin, Kościelnik. Lipa Jaworska, Mirsk, Niedźwiedzice, Rokitnica, Ścinawa możemy przeżyć chwile estetycznej i duchowej radości w spotkaniu z głębią artystycznego i duchowego wyrazu różnorakich, choć mniej znanych dzieł.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Poniedziałek, 6 maja. Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

kredyt

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Zgodnie z nowelą, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli resortu finansów wynika, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję