Reklama

Nowy Testament

Dziękczynienie za 25 lat archidiecezji i metropolii częstochowskiej

2017-03-25 22:16

Ks. Mariusz Frukacz

Marian Sztajner

„Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam Maryję w postawie posłuszeństwa wiary wobec Boga” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przewodniczył wieczornej Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 25. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji i metropolii częstochowskiej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. abp senior Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski w latach 1992-2011, bp Henryk Tomasik z Radomia oraz duszpasterze rodzin z archidiecezji. Obecni byli członkowie kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie, przedstawiciele kapituł z archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych m. in. kapituła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Domowego Kościoła, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, przedstawiciele władz samorządowych, osoby życia konsekrowanego. Liturgię ubogacił śpiew chóru „Basilica cantans”.

W homilii abp Depo podkreślił, że „zdumiewamy się dzisiaj łaską obdarowania Boga dla człowieka” i dodał za św. Janem Pawłem II, że „Maryja jest światem przemieniającym się przez miłość”.

Zobacz zdjęcia: Dziękczynienie za 25 lat archidiecezji i metropolii częstochowskiej

„Ta miłość Boga jest uprzedzająca wobec każdego stworzenia, wobec każdego z nas. A żyjemy w czasach bardzo wyrafinowanego i szczególnego sporu człowieka i świata” – kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski za encykliką św. Jana Pawła II „Fides et ratio” wskazał rolę wiary i przypomniał, że „to wiara przynagla rozum, aby przekraczał wszelkie bariery izolacji i nie wahał się ponosić ryzyka w poszukiwaniu wszystkiego co piękne, dobre i prawdziwe”.

Odnosząc się do tajemnicy zwiastowania Pańskiego arcybiskup przypomniał, że „Maryja odpowiedziała swoim ludzkim tak, w którym zawiera się zgoda na współdziałanie z łaską uprzedzającą wszystko i wspomagającą Maryję we wszelkich okolicznościach życia”.

„Zgoda Maryi, Jej fiat wyrażona jest w Ewangelii św. Łukasza greckim słowem „genoito”, które oznacza nie tylko zgodę na poczęcie i zrodzenie Syna, ale oznacza radosne pragnienie bycia z Jezusem. Bóg nie czyni nas niewolnikami, ale dziećmi” – podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup zaznaczył, że „Maryja wypełnia pragnienie samego Boga i przyjmuje Jego Syna pod sercem. Oddaje się cała Synowi” i dodał za św. Augustynem, że „poczęcie Jezusa przez wiarę z Ducha Świętego i noszenie Chrystusa w sercu bardziej uszczęśliwia Maryję, niż Jej poczęcie w ciele i noszenie w łonie”.

„Zbawienie przychodzi od Boga i jest dziełem Jego miłości, ale ta miłość zaprasza do współpracy rozumnej i wolnej. Jakże trudno te prawdy zrozumieć w dzisiejszym świecie, który zdaje się wiarę odsuwać na margines i pokazywać ją jako zagrożenie dla rozumu, jako poniżenie godności i osoby człowieka, a przede wszystkim jego wolności” – kontynuował arcybiskup.

Metropolita częstochowski zauważył, że „dzisiejszy świat w swoich decyzjach nie tylko parlamentów Europy czy świata, ale w naszych osobistych wyborach, które dokonujemy w sercu i sumieniu coraz bardziej gubi sens i cel życia” i dodał za Benedyktem XVI, że „dzisiejszy świat odrzuca Boga i wprowadza kulturę bez Boga”.

Abp Depo podkreślił, że „świat przedstawia tylko hierarchię potrzeb na płaszczyźnie horyzontu ziemi” - Coraz więcej jest faktów potwierdzających, że skupiająca nas Unia Europejska, w której trwamy i chcemy trwać, ale na zasadach, na wartościach, które idą od Boga i od Chrystusa, zdaje się być strukturą o charakterze totalnej zmiany praw człowieczeństwa poza Bogiem – mówił abp Depo i pytał: „ Czy audiencja Ojca Świętego Franciszka dla ludzi reprezentujących Unię Europejską i kształtującym przyszłe i obecne prawa przyniesie radykalne zmiany w kierunku powrotu do źródeł, powrotu do idei ojców Unii Europejskiej, z których dwóch jest sługami Bożymi i w procesie beatyfikacyjnym?”

„Jakżesz nam dzisiaj potrzeba ufnej modlitwy do Boga przez Maryję, by zawierzyć siebie Bogu we wszystkim” – wołał arcybiskup, który także odniósł się do profanacji znaków krzyża na ziemi polskiej.

„Czas skończyć z walką w sumieniach ludzi i pozwolić Chrystusowi, aby mówił do człowieka z wysokości krzyża, bo po to stał się człowiekiem” – zaapelował abp Depo.

Metropolita częstochowski mówiąc o darze archidiecezji wskazał na wielką rolę i służbę jaką pokazał w ciągu 25 lat istnienia archidiecezji i metropolii częstochowskiej jej pierwszy metropolita abp Stanisław Nowak.

Abp Depo przypomniał również ważne wydarzenia, takie jak m. in. pielgrzymki św. Jana Pawła II, VI Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymkę Benedykta XVI, peregrynację figury Matki Bożej z Fatimy, peregrynację figury Matki Bożej z Nazaretu, peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii Krzyża świętego, koronacje koronami papieskim obrazów Matki Bożej w Mrzygłodzie, Pajęcznie, Bęczkowicach i Praszce.

Metropolita częstochowski wskazał również na dar beatyfikacji ks. Ludwika Gietyngiera, ks. Maksymiliana Binkiewicza i siostry Kanuty Chrobot, nazaretanki - Dziękując Bogu wyznajemy, że potrzebujemy Kościoła, potrzebujemy obecności Boga. W świecie, w którym indywidualizm i subiektywizm, i ekonomia wydają się regulować stosunki między ludźmi wiara wzywa nas do bycia Kościołem, wspólnota coraz głębiej modlącą się, wierzącą i dojrzałą, wspólnotą słowa Bożego i sakramentów świętych, wspólnotą niosącą nadzieję i miłość, których świat dać nie może i nie rozumie – zakończył arcybiskup.

Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka.

Na mocy bulli św. Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z dnia 25 marca 1992 r. diecezja częstochowska została podniesiona do rangi archidiecezji, a czwarty biskup częstochowski dr Stanisław Nowak stał się pierwszym Arcybiskupem Metropolitą Częstochowskim. Do Metropolii Częstochowskiej weszły nowo utworzone diecezje: radomska i sosnowiecka. Pierwszymi biskupami tych diecezji zostali odpowiednio: dla diecezji radomskiej bp Edward Materski, a dla diecezji sosnowieckiej bp Adam Śmigielski.

Tagi:
Częstochowa abp Depo Wacław

Abp Depo: katoliccy wydawcy w różny sposób pokazują świadectwa o Jezusie

2018-04-15 12:29

mje, lk / Warszawa (KAI)

Katoliccy wydawcy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób słowa drukowanego i ukazywanego przez przekaz różnych sieci - powiedział abp Wacław Depo podczas Mszy św. radiowej odprawionej w niedzielę w stołecznej bazylice świętego Krzyża w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Eucharystia była sprawowana w trzecim dniu XXIV Targów Wydawców Katolickich.

Marian Florek

Przewodniczący KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przypomniał w homilii, że „zmartwychwstanie Chrystusa nie może być i pozostać jedynie wspomnieniem, czy faktem z przeszłości”.

- Zmartwychwstanie Chrystusa musi być fundamentem i sercem naszego życia. I temu służą już dwudzieste czwarte Targi Wydawców Katolickich, którzy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób drukowanego słowa i ukazywanego przez obraz czy przekaz różnych sieci - mówił metropolita częstochowski.

Hierarcha wskazał, że największym zagrożeniem nowoczesnej Europy jest budowanie Bożych przykazań poza Dekalogiem. - Nowoczesna Europa ukazuje nam Ewangelię Jezusa jako czcigodną księgę, a nie jako rzeczywistość życia, spotkania z Jezusem. Nie wolno pozwolić się zakłamywać w historii i różnego rodzaju grach ideologicznych i politycznych - stwierdził abp Depo.

"Ogłasza się przecież przedawnianie zbrodni, pomieszanie katów z ofiarami. Poddaje się pod dyskusję światową czy Auschwitz, Majdanek i inne miejsca były polskimi obozami śmierci, chcąc umniejszyć wielkość zbrodni niemieckich czy sowieckich - tym samym chcąc zaskarżyć chrześcijański system wartości jako niedemokratyczny dla Europy i świata" - mówił hierarcha.

Abp Depo wezwał, aby odważnie sprzeciwiać się źle pojmowanej wolności, wobec poszerzania tzw. prawa do zabijania, czy propozycji nowej etyki związków partnerskich, która w wierności małżeństwa widzi zagrożenie dla tejże wolności. Dodał, że w Zmartwychwstałym jest nasza nadzieja.

Na zakończenie zachęcił do budowania na Chrystusie, który jest jedyną i ostateczną Prawdą człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Bawaria: od 1 czerwca krzyże we wszystkich urzędach państwowych

2018-04-25 10:25

tom (KAI) / Monachium

Rząd krajowy w Monachium postanowił, aby od 1 czerwca br. we wszystkich budynkach państwowych Bawarii zawisły krzyże. Jak oświadczyła Kancelaria Wolnego Państwa Bawarii w przyszłości w widocznym miejscu w wejściu do urzędu powinien zawisnąć krzyż jako "widoczny znak uznania podstawowych wartości porządku prawnego i społecznego w Bawarii i Niemczech".

B.M. Sztajner

W tym celu Rada Ministrów postanowiła zmienić zasady ogólnego regulaminu działania organów Wolnego Państwa Bawarii. Do jego wprowadzenia zobowiązane są od 1 czerwca urzędy gminne, powiatowe i okręgowe.

- Krzyż jest fundamentalnym symbolem naszej bawarskiej tożsamości i sposobu życia - oświadczył premier Bawarii Markus Söder (CSU) i dodał: "Stoi on za elementarnymi wartościami takimi jak miłość bliźniego, ludzka godność i tolerancja". Po ogłoszeniu decyzji premier Söder zawiesił krzyż w wejściu Kancelarii Wolnego Państwa Bawarii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Salezjańskie święto sportu, młodości, radości i wiary

2018-04-25 20:45

W dniach 28.04-03.05.2018 r. w Krakowie odbędą się XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Honorowym patronatemobjął Igrzyska Mateusz Morawiecki, Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Wokandapix/pixabay.com

Dotychczas Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej odbyły się 28 razy w różnych krajach i miastach europejskich. Znaczący udział w organizacji Igrzysk ma Polska i Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczypospolitej Polskiej, która czterokrotnie była organizatorem imprezy: w Warszawie (1997, 2001, 2005) oraz Krakowie (2012).

Uczestniczyć w Igrzyskach będzie młodzież salezjańska zaangażowana w różnorodne dzieła młodzieżowe (szkoły, oratoria, organizacje sportowe itp.) w krajach europejskich i pozaeuropejskich. Weźmie w nich udział ponad 1500 sportowców salezjańskich (dziewcząt i chłopców) z następujących 22 krajów: Austria, Belgia, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Środkowej Afryki, Rosja, Słowacja, Słowenia, Syria, Tanzania, Ukraina, Włochy, Zambia.

Celem Igrzysk jest stworzenie młodzieży salezjańskiej możliwości rywalizacji sportowej i budowanie przez sport nowego świata, opartego na ideach integralnego humanizmu i chrześcijańskiego personalizmu oraz olimpizmu, u podstaw których tkwią takie fundamentalne wartości jak pokój, przyjaźń, prawda, dobro, sprawiedliwość, wolność, godność i fair play.

XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej będą konstytuowały 3 bloki programowe, a mianowicie: sportowy, kulturalny i religijny.

Sportowcy salezjańscy (dziewczęta i chłopcy) rywalizować będą w dwóch kategoriach wiekowych (kat. „A” – 2000 i młodsi, kat. „B” – 2002 i młodsi) w następujących dyscyplinach sportowych: koszykówka, piłka nożna 11. osobowa, piłka nożna 6. osobowa, piłka siatkowa i tenis stołowy.

Uczestnicy Igrzysk wezmą również udział w przedsięwzięciach o charakterze kulturalnym i religijnym, w tym między innymi otwarciu i zamknięciu Igrzysk, zwiedzaniu Krakowa, wycieczce do kopalni soli w Wieliczce, zwiedzaniu obozu masowej zagłady w Oświęcimiu, okolicznościowej niedzielnej Mszy św., salezjańskich słówkach na dobranoc, wieczorze modlitewnym w Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach, pogodnych wieczorach itp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia - 1%

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem