Reklama

III Głogowski Konkurs Papieski

Znawcy Jana Pawła II

15 kwietnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie odbył się finał trzeciej edycji Głogowskiego Konkursu Papieskiego. Jego nadrzędnym celem jest przybliżanie młodym ludziom sylwetki Ojca Świętego Jana Pawła II i propagowanie jego nauczania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tej cennej inicjatywie patronują: bp Adam Dyczkowski, prezydent Głogowa - Zbigniew Rybka, starosta powiatu - Elżbieta Urbanowicz - Przysiężna, proboszczowie głogowskich parafii oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych - Anna Cugier. Konkurs skierowany był do gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. W przypadku młodszych uczestników konkurs składał się z dwóch części: eliminacji szkolnych oraz finału w ZSE; młodzież szkół ponadgimnazjalnych musiała przygotować i nadesłać pracę literacką na wybrany temat konkursowy.
Tegoroczna edycja GKP odbywała się pod hasłem: „Jan Paweł II - apostoł jedności”. Mottem były słowa Ojca Świętego: „Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona jednością Ducha.” W finale konkursu gimnazjaliści zmagali się z konkursowymi testami. Po ich rozwiązaniu czekał na nich poczęstunek, a do pracy zabrało się jury. Wręczenie nagród i podsumowanie konkursu poprzedził krótki program artystyczny, w którym oprócz części „Tryptyku rzymskiego” uczniowie i zgromadzeni goście (m. in. przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa) mogli wysłuchać fragmentów papieskiego przemówienia.
Komisja w składzie Ewa Szajnik, Wojciech Birula oraz piszący te słowa jako przewodniczący, przyznało w kategorii gimnazjów aż trzy - trzecie nagrody: dla Piotra Stankiewicza z głogowskiego Gimnazjum nr 5, Justyny Prus z Samorządowego Gimnazjum z Kożuchowa oraz Kingi Jochymskiej z Gimnazjum nr 2 również z Głogowa; dwa drugie miejsca przypadły: Kamilowi Staniszewskiemu z Gimnazjum w Białołęce i Kamilowi Milkowskiemu z Gimnazjum nr 1 ze Wschowy. Pierwszą nagrodę zdobył Arkadiusz Gruszczyński z Publicznego Gimnazjum w Jerzmanowej. Opiekun laureata pierwszego miejsca, katechetka - Grażyna Wyrwas, otrzymała specjalną nagrodę ufundowaną przez dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych - Annę Cugier.
W kategorii szkół średnich: trzecie miejsce zdobyła Joanna Płaskonka (I LO w Głogowie), drugie - Agata Zawadzka (głogowski Zespół Szkół Budowlanych), pierwsze zaś Maria Bachowska z II LO z Głogowa. W tej kategorii przyznano też wyróżnienie dla Wioletty Olejniczak (ZSB).
W sposób szczególny organizatorzy dziękują następującym sponsorom: ks. kan. dr. Stanisławowi Jaworeckiemu, o. Eugeniuszowi Leśniakowi CSsR, ks. kan. Januszowi Idzikowi, prezesowi „Społem” PSS Głogów - Karolowi Włodarczakowi, Tadeuszowi Dąbrowskiemu (Kuchnia Włoska „Pinokio”), Bożenie Wójcik (Księgarnia „Feniks”), s. Tadeuszy Dyrek Służebniczce BDNP, warsztatom szkolnym Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie oraz anonimowym ofiarodawcom. Bez życzliwości ww. osób i instytucji III Głogowski Konkurs Papieski nie mógłby się odbyć.
Ta cenna inicjatywa edukacyjna Zespół Szkół Ekonomicznych, jaką niewątpliwie jest Głogowski Konkurs Papieski, cieszy się coraz większym zainteresowaniem poza granicami Głogowa. Być może przyszłoroczna edycja będzie miała charakter regionalny, a może nawet diecezjalny? W Zespole Szkół Ekonomicznych w Głogowie takie możliwości rozważa się coraz poważniej, a sądząc po trzech dotychczasowych edycjach z zadań tych organizatorzy GKP wywiążą się również znakomicie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

[ TEMATY ]

św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Św. Wojciech

Stał się patronem ładu hierarchicznego Kościoła w Polsce.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję