Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 18/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Poświęcenie stacji Drogi Krzyżowej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Piątek 2 kwietnia br. był dniem szczególnym dla wspólnoty parafialnej na osiedlu Rządz w Grudziądzu. Podczas Mszy św. kończącej grudziądzką Drogę Krzyżową w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika bp Andrzej Suski poświęcił stacje Drogi Krzyżowej.
Proboszcz parafii - ks. kan. Janusz Majewski, witając Księdza Biskupa w świątyni, podkreślił, jak szczególny jest ten dzień dla parafii, gdyż w tej wspólnocie odbyła się pierwsza Droga Krzyżowa ulicami osiedla, która w latach następnych przerodziła się w miejską Drogę Krzyżową, by objąwszy wszystkie parafie, wrócić na Rządz po 10 latach.
W uroczystej Mszy św., sprawowanej przez kilkunastu kapłanów obu dekanatów grudziądzkich pod przewodnictwem Biskupa Toruńskiego uczestniczyło wielu wiernych także spoza parafii, mimo późnej pory; Eucharystia rozpoczęła się około godz. 21.00. Po homilii bp Andrzej Suski wraz z ks. inf. Tadeuszem Nowickim oraz Proboszczem parafii dokonali uroczystego poświęcenia stacji Drogi Krzyżowej oraz Piety, która stanie w kaplicy św. Łazarza, parafialnej kostnicy.
Autorem projektu plastycznego stacji Drogi Krzyżowej oraz Piety jest Ryszard Kaczor, a fundatorami parafianie: rodziny, pojedyncze osoby oraz m.in. członkowie Żywego Różańca, nauczyciele.

Aleksandra Mrozkowiak

Dzień Patrona Kolejarzy

W 1921 r. kolejarze grudziądzcy założyli Polsko-Katolickie Towarzystwo Kolejarzy, obierając sobie za patrona św. Józefa. W regionie grudziądzkim PKP 19 marca obchodzono uroczystość św. Józefa, patrona kolejarzy, natomiast w listopadzie - św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Spotkania odbywały się w sali przy ul. Droga Łąkowa w Grudziądzu (wówczas Tuszewo). Po reaktywowaniu PKTK w 1992 r. towarzystwo przyjęło nazwę Stowarzyszenie Kolejarzy im. św. Józefa. Już po dwu latach Stowarzyszenie otrzymało swój sztandar z wizerunkiem św. Józefa, znajdujący się obecnie w Regionalnym Muzeum Kolejnictwa przy parafii pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu.
21 marca br. członkowie Stowarzyszenia oraz niezrzeszeni kolejarze spotkali się na Mszy św., którą celebrował ks. kan. Zenon Grządka. Tematem homilii wygłoszonej podczas Eucharystii było przywiązanie do tradycji kolejarskiej w parafii pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Liturgię uświetnił chór parafialny pod kierunkiem Tadeusza Gusta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Henryk Turski

Koncert Wielkopostny w grudziądzkiej kolegiacie św. Mikołaja

Do wielkich wydarzeń artystycznych Grudziądza należy zaliczyć Koncert Wielkopostny zorganizowany przez Urząd Miejski i Centrum Kultury „Teatr” w Grudziądzu. 5 kwietnia o godz. 19.30 kościół farny wypełnili melomani na czele z proboszczem ks. inf. Tadeuszem Nowickim. W koncercie wzięli udział: Elżbieta Stengert (sopran), Janusz Cabała (kontratenor), Chór „Alla Camera”, Orkiestra Symfoników Bydgoskich Marka Czekały oraz gość specjalny - znany aktor Krzysztof Kolberger. Koncertem dyrygowała dr Anna Janosz-Olszowy. Artyści wykonali utwory Henry Purcell’a, m. in.: The Queen’s Funeral March, Funeral Senstences i Cancony.
W drugiej części koncertu wystąpił Krzysztof Kolberger, recytując Tryptyk rzymski Jana Pawła II. Papieskie dzieło w wykonaniu aktora poruszyło do głębi wszystkich uczestników. Nie było zatem lepszego miejsca i czasu, by w sposób szczególny zastanowić się nad istotą relacji Boga i człowieka, rozważając przy tym Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa. Wystąpienie Kolbergera przeplatały utwory Andrzeja Koszewskiego Miserere, Lajosa Bardosa Libera me i Deakbardosa Eli, Eli. Artyści wykonywali po mistrzowsku pieśni G. B. Pergolesiego, m.in.: Stabat Mater Dolorosa, Quis est homo, Eja Mater fons amoris, Sancta Mater. Koncert Wielkopostny zakończono owacjami na stojąco, które były wyrazem wdzięczności dla wielkiego kunsztu artystycznego wszystkich wykonawców.

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Jedność nocy czuwania

Aby jak najpełniej przeżywać święto Wielkiej Nocy i możliwie najlepiej rozumieć Ofiarną Miłość Jezusa oraz by naszej wierze nadać właściwą treść, już po raz czwarty jako Wspólnota „Odnowienie” w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu adorowaliśmy przy Grobie Pańskim w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. Noc czuwania poprzedziły prace w grupach, które odpowiadały za przygotowanie i prowadzenie części adoracji.
W tajemnice Męki Pańskiej wprowadziło nas wysłuchanie fragmentu książki Anny Katarzyny Emmerich pt. Pasja, a także Droga Krzyżowa, podczas której rozważania kolejnych stacji pozwoliły nam na nowo dostrzec, że to nas wyraża gwóźdź przebijający dłoń Jezusa, kolec korony cierniowej.
W czasie nocnej adoracji, poprzez odmówienie Rożańca św., polecaliśmy się opiece Matce Bożej, prosząc o pomoc w przygotowaniu naszych serc na święto Zmartwychwstania Pańskiego. Przeżywaliśmy także godzinę świadectw, podczas której dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i mówiliśmy o działaniu Bogu w naszym życiu. Tej nocy nie zabrakło również pieśni na cześć Zbawiciela - śpiewem chwaliliśmy Boga i uwielbialiśmy Go za okazane Miłosierdzie. Gdy zaczęło się rozjaśniać, a sił nam jeszcze nie brakowało, obejrzeliśmy inscenizację w formie pantomimy i dramy ilustrującą prawdę o nas samych.
Całonocne czuwanie przy Grobie Pana Jezusa stało się już tradycją Wspólnoty „Odnowienie”, którą zaszczepił w nas jej opiekun, ks. Krzysztof Wojnowski. Ta wyjątkowa noc stała się dla nas okazją, by z wiarą dziecka i zapałem młodego człowieka wspólnie oddawać się refleksji, aby więcej i lepiej rozumieć. Była czasem ciszy, aby więcej usłyszeć, czasem, gdy można zamknąć oczy, by więcej zobaczyć...

Reklama

Agnieszka Cwik

Nowa Droga Krzyżowa na Stawkach w Toruniu

Tradycyjnie w Wielki Piątek w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu wierni gromadzą się w świątyni o godz. 9.00, aby uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w intencji diecezji i parafii. Tegoroczne nabożeństwo było jednak szczególne, gdyż swoją obecnością zaszczycił je biskup toruński Andrzej Suski, który dokonał poświęcenia nowych stacji Męki Pańskiej, wykonanych w ceramice przez krakowskiego rzeźbiarza Stanisława Brach. Montażu stacji na ścianach piękniejącej z roku na rok świątyni dokonał parafianin Tadeusz Ziółkowski. Mimo wczesnej pory i powszedniego dnia pracy świątynia zapełniła się wiernymi, którzy przybyli, aby modlić się i wysłuchać pouczenia swego Pasterza oraz podziwiać i cieszyć się nowym dziełem wieńczącym trud budowania i ozdabiania swojej parafii. Bp Suski, doceniając wysiłek parafian, podziękował wszystkim mającym wkład w budowę oraz ofiarodawcom dzieła, natomiast zgromadzonym w świątyni kapłanom dekanatu Toruń IV, gościom i wszystkim wiernym udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Parafia na Stawkach tegoroczną radość Zmartwychwstania Pańskiego przeżywała wraz z biskupem pomocniczym diecezji toruńskiej Józefem Szamockim, który w Niedzielę Wielkanocną poprowadził o godz. 6.00 procesję rezurekcyjną, przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił słowo pasterskie. Na zakończenie dziekan dekanatu Toruń IV - proboszcz ks. kan. Zbigniew Andrzejewski złożył Księdzu Biskupowi, licznie zgromadzonym parafianom i gościom najserdeczniejsze życzenia wielkanocne.

Reklama

Ks. kan. Zbigniew Andrzejewski

Wkrótce

Koncert „Serce dla Nadziei” w „Grunwaldzie”

7 maja (piątek) o godz. 17.00 w toruńskim kinoteatrze „Grunwald” (ul. Warszawska) odbędzie się koncert wieńczący akcję pozyskiwania środków na rzecz toruńskiego Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja”. Gościem specjalnym koncertu z udziałem uczniów toruńskich szkół będzie odtwórczyni jednej z głównych ról w popularnym serialu „Klan” - Kaja Paschalska.
„Serce dla...” to dziewiąta z kolei akcja zainicjowana na rzecz chorych dzieci. Pierwsze koncerty odbyły się w Szkole Podstawowej nr 14 w Toruniu. Od czterech lat organizuje ją Koło „Caritas” oraz Senat Uczniowski w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół X Liceum i Gimnazjum nr 11.
Bilety w cenie 5 zł można nabyć bezpośrednio przed koncertem w kasie kina „Grunwald” oraz w przedsprzedaży - w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu (plac św. Katarzyny 9).

Ww

Pielgrzymka do Sanktuariów Maryjnych Europy

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza na 17-dniową pielgrzymkę do Sanktuariów Maryjnych Europy w dniach 14-30 czerwca br. Pielgrzymi odwiedzą m. in.: Einseideln, La Salette, Lourdes, Fatimę. Bliższe informacje i zapisy w biurze Duszpasterstwa w Toruniu, przy ul. Kopernika 6 od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-18.00, tel. (0-56) 622-10-42.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję