Reklama

Abp Depo: wybierając Boga, stajemy po stronie życia

2017-03-03 10:27

ek / Kalisz / KAI


- Wybierając Boga stajemy po stronie życia teraz i w wieczności – mówił abp Wacław Depo, który 2 marca przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie prosimy: bądź patronem wielkopostnej odnowy życia małżeństw i rodzin, wyproś nam ducha przebłagania za grzechy przeciwko życiu”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, który wskazywał, że miesiąc marzec w sposób szczególny poświęcony jest św. Józefowi.

- Po raz kolejny staje przed nami św. Józef, wielki obrońca życia, małżonek Maryi i Opiekun Syna Bożego. Pokorny, milczący Święty, który mówi do nas również i dziś swoimi czynami, bo cuda przez Jego wstawiennictwo dokonują się także teraz w XXI wieku, co zostało udokumentowane w nowo wydanej książce „Cuda Świętego Józefa”. Św. Józef świadek wiary uczy nas cichej i ofiarnej służby rodzinie i życiu, służby mającej swoje źródło i moc w Bogu – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

Konferencję pt. „Małżeństwo – wspólna droga do świętości” wygłosili Karolina i Maciej Piech, małżonkowie którzy poznali się w drodze do Kalisza na spotkanie w Sanktuarium św. Józefa, absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzą działalność ewangelizacyjną w internecie ukazując piękno powołania małżeńskiego, są ambasadorami akcji Zdrapka Wielkopostna. Małżonkowie opowiadali, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa wiara w Boga. Wskazywali, że swoimi doświadczeniami dzielą się na prowadzonym blogu. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, asystent kościelny przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich, członek Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary, członek Komisji Duchowieństwa. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. inf. Tadeusz Szmyt, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans podkreślił, że Bóg jest jedynym gwarantem życia człowieka. - Wybierając Boga stajemy po stronie życia teraz i w wieczności. Pragnieniem i wolą Boga jest przekazywanie życia i błogosławieństwo – stwierdził abp Depo.

Zaznaczył, że współczesny świat próbuje przekazać ludziom program odrywający ich od wiary w Boga i Jego planów, od wiary w Boga żywego i prawdziwego. – Świat ogłasza, że nie ma obiektywnej prawdy, że żyjemy w czasach tzw. postprawdy czyli nieistnienia Boga jako źródła prawdy i życia, a nasza wiara w Niego ogranicza, czy nawet przekreśla ludzką wolność – mówił kaznodzieja.

Wskazywał, że Jezus poprzez cierpienie, krzyż i śmierć przywraca człowiekowi prawdziwą godność i wolność dzieci Boga jako mężczyzny i kobiety, jako wspólnoty ludzkiej. - Wybierając życie wybieramy równocześnie Chrystusa i wyrażamy wolę wcale niełatwej drogi, naśladowania Go w codzienności naszych dróg, brania codziennego krzyża, a to oznacza przyjęcie Jego sposobu życia, myślenia, zachowania i modlitwy – podkreślił metropolita częstochowski.

Wyraził ubolewanie, że współczesny świat nie boi się upowszechniać nowego stylu życia rodziny, a nawet zdrady człowieczeństwa. - Najbardziej jaskrawym przykładem jest decyzja Parlamentu Europejskiego z połowy stycznia 2017 roku, który zatwierdził dokument określający prawa robotów i wprowadzający pojęcie osoby elektronicznej. To jest normalny akt formalno-prawny w kierunku antyczłowieczeństwa. Przypisuje się prawa robotom, a odmawia się ich dzieciom poczętym pod sercem matki. Belgia jest pierwszym krajem na świecie, który ma pełnoprawnego obywatela robota zrównanego z prawami ludzkimi. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak daleko sztuczna inteligencja wkroczyła już w nasze życie, w prawo Europy? W tym miejscu trzeba mocno podkreślić słowa Benedykta XVI, który mówił, że „humanizm bez Boga jest nie tylko antyludzki, ale jest drogą do samounicestwienia” – zauważył hierarcha.

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa o pogłębianie wiary. - Prośmy przez wstawiennictwo św. Józefa o głębię wiary i posłuszeństwa Bogu we wszystkich naszych wspólnotach rodzinnych i duchowych, we wspólnocie naszej ojczyzny. Uczmy się pilnie w tej szkole Józefa Kaliskiego i prośmy Ducha Świętego o potrzebne światło i pomoc – mówił abp Depo.

Przed zakończeniem Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski wskazał, że 25 marca 2017 r. diecezja kaliska będzie obchodzić jubileusz 25-lecia powstania. Poinformował, że centralne uroczystości odbędą się 3 czerwca pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Dziękował pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale, który przez 20 lat kierował diecezją, podejmował odpowiedzialne decyzje i tworzył struktury.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że inicjatorem modlitwy za rodziny w pierwsze czwartki miesiąca był bp Stanisław Napierała. Podzielił się też refleksją na temat rodziny i ochrony poczętego życia. Zachęcał, aby katolicy bronili rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tagi:
abp Depo Wacław Msza św.

Abp Depo: katoliccy wydawcy w różny sposób pokazują świadectwa o Jezusie

2018-04-15 12:29

mje, lk / Warszawa (KAI)

Katoliccy wydawcy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób słowa drukowanego i ukazywanego przez przekaz różnych sieci - powiedział abp Wacław Depo podczas Mszy św. radiowej odprawionej w niedzielę w stołecznej bazylice świętego Krzyża w intencji wydawców, autorów i mediów w Polsce. Eucharystia była sprawowana w trzecim dniu XXIV Targów Wydawców Katolickich.

Marian Florek

Przewodniczący KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przypomniał w homilii, że „zmartwychwstanie Chrystusa nie może być i pozostać jedynie wspomnieniem, czy faktem z przeszłości”.

- Zmartwychwstanie Chrystusa musi być fundamentem i sercem naszego życia. I temu służą już dwudzieste czwarte Targi Wydawców Katolickich, którzy w całej panoramie proponują nam świadectwa o Jezusie, na różny sposób drukowanego słowa i ukazywanego przez obraz czy przekaz różnych sieci - mówił metropolita częstochowski.

Hierarcha wskazał, że największym zagrożeniem nowoczesnej Europy jest budowanie Bożych przykazań poza Dekalogiem. - Nowoczesna Europa ukazuje nam Ewangelię Jezusa jako czcigodną księgę, a nie jako rzeczywistość życia, spotkania z Jezusem. Nie wolno pozwolić się zakłamywać w historii i różnego rodzaju grach ideologicznych i politycznych - stwierdził abp Depo.

"Ogłasza się przecież przedawnianie zbrodni, pomieszanie katów z ofiarami. Poddaje się pod dyskusję światową czy Auschwitz, Majdanek i inne miejsca były polskimi obozami śmierci, chcąc umniejszyć wielkość zbrodni niemieckich czy sowieckich - tym samym chcąc zaskarżyć chrześcijański system wartości jako niedemokratyczny dla Europy i świata" - mówił hierarcha.

Abp Depo wezwał, aby odważnie sprzeciwiać się źle pojmowanej wolności, wobec poszerzania tzw. prawa do zabijania, czy propozycji nowej etyki związków partnerskich, która w wierności małżeństwa widzi zagrożenie dla tejże wolności. Dodał, że w Zmartwychwstałym jest nasza nadzieja.

Na zakończenie zachęcił do budowania na Chrystusie, który jest jedyną i ostateczną Prawdą człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi w Sejmie opiekunami osób niepełnosprawnych

2018-04-20 11:26

wpolityce.pl

Jest tak jak panie mówicie. Jest stopniowa poprawa. Zaprosiłem na to spotkanie też panią Bogusławę, którą znam od lat. Wychowuje dziecko, które ma ciężkie porażenie mózgowe dziecięce – powiedział prezydent.

wpolsce.pl

Przyznaję, że od kilku lat jesteśmy w bieżącej konsultacji – dodał.

Uczestnicy protestu zaprezentowali prezydentowi film z kampanii wyborczej. Na filmie prezydent mówi właśnie o problemach rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Ja pamiętam co ja mówiłem – powiedział Andrzej Duda. Absolutnie potwierdzam – dodał.

Na filmie słyszymy jak prezydent mówi, że państwo nie może się bać i wstydzić spotkań z takimi osobami.

I nie boję się i nie wstydzę – stwierdził.

Jeden z uczestników protestu przypomniał w jaki sposób do tej pory zajmowano się tą sprawą

Za czasów poprzednich rządów został powołany okrągły stół, z którego nic nie wynikło – powiedział.

My prosimy o niewiele – skomentowała matka jednej z osób niepełnosprawnych.

Prezydent poprosił o pełną listę potrzeb protestujących. Jest nam bardzo źle, że w takim państwie jak Polska musimy walczyć o swoje – stwierdził jeden z uczestników.

Prezydent zapowiedział, że powstanie projekt ustawy. Ja rozmawiam z panią minister Rafalską. Będę rozmawiał też z panem premierem. Przygotujemy projekt ustawy. Nie mówię, że to będzie mój projekt, to może być projekt pani minister – powiedział.

Zaprosił też uczestniczki protestu to Kancelarii Prezydenta, by omówić problem. Jeżeli panie zechcecie, to ja bym zaprosił do mnie do Kancelarii, by usiąść na chwilę i spisać to, co jest oczekiwane – stwierdził.

Przyznał też, że do tej pory obóz rządzący nieodpowiednio podszedł do tematu. Być może były kwestie, które należało wziąć pod uwagę wcześniej – mówił.

Jak tak słucham, to wydaje mi się, że to nie są jakieś oczekiwania z sufitu – dodał.

Ja tą sprawą się już zajmuje. Będę się tą sprawą zajmować dopóki nie będzie zamknięta

Po spotkaniu z protestującymi prezydent odpowiadał na pytania dziennikarzy. Chciałbym byśmy to między sobą uzgodnili i było to w jak najszybszym tempie rozwiązane – powiedział.

Ten rząd od dwóch i pół roku w stopniu nienotowanym od 1989 roku działa na rzecz rodziny – dodał.

Prezydent był pytany też o pomysł 500+ dla osób niepełnosprawnych. Będziemy o tym rozmawiać – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stowarzyszenie Przyjaciół Ludzkiego Życia - 1%

Kielce: rusza diecezjalna zbiórka elektrośmieci na misje

2018-04-21 08:19

dziar / Kielce (KAI)

Zbiórka elektrośmieci na pomoc misjom, zaplanowana we wszystkich parafiach diecezji to kolejna - po zbiórce makulatury - akcja diecezjalna wspierająca misje, do czego zachęca w specjalnym komunikacie bp Jan Piotrowski. Biskup przypomina w nim m.in. liczne projekty zrealizowane w krajach misyjnych dzięki wiernym diecezji kieleckiej.

MikroLogika / pl.wikipedia.org

„Dzięki pomocy duszpasterzy i diecezjan, udało nam się zrealizować wiele misyjnych projektów, m. in. wybudowaliśmy cztery studnie w Afryce, wyposażyliśmy kilka szkół, sierocińców, domów dla niepełnosprawnych, gdzie posługują nasi misjonarze i misjonarki. To wszystko dzięki zbiórce makulatury i elektrośmieci w naszych parafiach” – przypomina bp Piotrowski.

Zbiórkę elektrośmieci we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej przeprowadzi Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej wraz z koordynatorem diecezjalnym akcji - Władysławem Burzawą.

W komunikacie biskup kielecki tłumaczy, jak łatwo dołączyć się do tej „zaszczytnej akcji”. „Wystarczy przywieźć sprzęt w wyznaczone miejsce zbiórki i zachęcić innych. Pieniądze, które otrzymamy ze sprzedaży elektrośmieci, przeznaczymy na realizację kolejnych projektów misyjnych. Robiąc porządki w swoich domach nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale również pomagamy tym, którym żyje się gorzej od nas” – pisze bp Piotrowski. Podkreśla, że w ten sposób pomaga się „biednym i głodującym dzieciom w krajach misyjnych”.

W najbliższych dniach do każdej wspólnoty parafialnej dostarczone zostaną materiały promujące nową akcję Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Komunikat biskupa będzie odczytany w najbliższą niedzielę 22 kwietnia we wszystkich kościołach diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem