Reklama

Abp Depo: wybierając Boga, stajemy po stronie życia

2017-03-03 10:27

ek / Kalisz / KAI


- Wybierając Boga stajemy po stronie życia teraz i w wieczności – mówił abp Wacław Depo, który 2 marca przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie prosimy: bądź patronem wielkopostnej odnowy życia małżeństw i rodzin, wyproś nam ducha przebłagania za grzechy przeciwko życiu”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, który wskazywał, że miesiąc marzec w sposób szczególny poświęcony jest św. Józefowi.

- Po raz kolejny staje przed nami św. Józef, wielki obrońca życia, małżonek Maryi i Opiekun Syna Bożego. Pokorny, milczący Święty, który mówi do nas również i dziś swoimi czynami, bo cuda przez Jego wstawiennictwo dokonują się także teraz w XXI wieku, co zostało udokumentowane w nowo wydanej książce „Cuda Świętego Józefa”. Św. Józef świadek wiary uczy nas cichej i ofiarnej służby rodzinie i życiu, służby mającej swoje źródło i moc w Bogu – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

Konferencję pt. „Małżeństwo – wspólna droga do świętości” wygłosili Karolina i Maciej Piech, małżonkowie którzy poznali się w drodze do Kalisza na spotkanie w Sanktuarium św. Józefa, absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzą działalność ewangelizacyjną w internecie ukazując piękno powołania małżeńskiego, są ambasadorami akcji Zdrapka Wielkopostna. Małżonkowie opowiadali, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa wiara w Boga. Wskazywali, że swoimi doświadczeniami dzielą się na prowadzonym blogu. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, asystent kościelny przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich, członek Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary, członek Komisji Duchowieństwa. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. inf. Tadeusz Szmyt, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans podkreślił, że Bóg jest jedynym gwarantem życia człowieka. - Wybierając Boga stajemy po stronie życia teraz i w wieczności. Pragnieniem i wolą Boga jest przekazywanie życia i błogosławieństwo – stwierdził abp Depo.

Zaznaczył, że współczesny świat próbuje przekazać ludziom program odrywający ich od wiary w Boga i Jego planów, od wiary w Boga żywego i prawdziwego. – Świat ogłasza, że nie ma obiektywnej prawdy, że żyjemy w czasach tzw. postprawdy czyli nieistnienia Boga jako źródła prawdy i życia, a nasza wiara w Niego ogranicza, czy nawet przekreśla ludzką wolność – mówił kaznodzieja.

Wskazywał, że Jezus poprzez cierpienie, krzyż i śmierć przywraca człowiekowi prawdziwą godność i wolność dzieci Boga jako mężczyzny i kobiety, jako wspólnoty ludzkiej. - Wybierając życie wybieramy równocześnie Chrystusa i wyrażamy wolę wcale niełatwej drogi, naśladowania Go w codzienności naszych dróg, brania codziennego krzyża, a to oznacza przyjęcie Jego sposobu życia, myślenia, zachowania i modlitwy – podkreślił metropolita częstochowski.

Wyraził ubolewanie, że współczesny świat nie boi się upowszechniać nowego stylu życia rodziny, a nawet zdrady człowieczeństwa. - Najbardziej jaskrawym przykładem jest decyzja Parlamentu Europejskiego z połowy stycznia 2017 roku, który zatwierdził dokument określający prawa robotów i wprowadzający pojęcie osoby elektronicznej. To jest normalny akt formalno-prawny w kierunku antyczłowieczeństwa. Przypisuje się prawa robotom, a odmawia się ich dzieciom poczętym pod sercem matki. Belgia jest pierwszym krajem na świecie, który ma pełnoprawnego obywatela robota zrównanego z prawami ludzkimi. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak daleko sztuczna inteligencja wkroczyła już w nasze życie, w prawo Europy? W tym miejscu trzeba mocno podkreślić słowa Benedykta XVI, który mówił, że „humanizm bez Boga jest nie tylko antyludzki, ale jest drogą do samounicestwienia” – zauważył hierarcha.

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa o pogłębianie wiary. - Prośmy przez wstawiennictwo św. Józefa o głębię wiary i posłuszeństwa Bogu we wszystkich naszych wspólnotach rodzinnych i duchowych, we wspólnocie naszej ojczyzny. Uczmy się pilnie w tej szkole Józefa Kaliskiego i prośmy Ducha Świętego o potrzebne światło i pomoc – mówił abp Depo.

Przed zakończeniem Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski wskazał, że 25 marca 2017 r. diecezja kaliska będzie obchodzić jubileusz 25-lecia powstania. Poinformował, że centralne uroczystości odbędą się 3 czerwca pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Dziękował pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale, który przez 20 lat kierował diecezją, podejmował odpowiedzialne decyzje i tworzył struktury.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że inicjatorem modlitwy za rodziny w pierwsze czwartki miesiąca był bp Stanisław Napierała. Podzielił się też refleksją na temat rodziny i ochrony poczętego życia. Zachęcał, aby katolicy bronili rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tagi:
abp Depo Wacław Msza św.

Raba Wyżna: Eucharystia przy kapliczce św. Huberta

2018-06-18 15:30

Paulina Arendarczyk - prezes KSM w Rabie Wyżnej

archiwum KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży już po raz siódmy zaprasza na Mszę św. przy kapliczce św. Huberta, na polanie Jana Pawła II. Najbliższe wydarzenie rozpocznie się już w sobotę 23 czerwca o godz. 16.30.

Msza św. będzie sprawowana jako błagalna o błogosławieństwo Boże na czas wakacji, urlopów i początku sezonu turystycznego dla pracujących w lasach oraz w intencji zmarłej p. Beaty Kacwin, która co roku tworzyła z nami to wydarzenie. Podziękujmy tego dnia za jej Bożą radość wśród nas.


Po Eucharystii zapraszamy do wspólnego biesiadowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czerwcowe zmiany w Kościele świdnickim

Przemysław Awdankiewicz
Edycja świdnicka 27/2010

Jak co roku w czerwcu biskup świdnicki Ignacy Dec ogłosił zmiany personalne w strukturach Kościoła. W Wałbrzychu na emeryturę odchodzi jeden z najbardziej znanych księży w mieście - ks. inf. Julian Źrałko, mamy też wiele zmian wśród wikariuszy.

Księdza inf. Juliana Źrałkę, który po osiągnięciu wieku 75 lat odchodzi na emeryturę (nadal będzie jednak mieszkał na plebanii przy parafii św. Jerzego), zastąpi ks. Stanisław Przerada, dotychczasowy ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, pełniący funkcję diecezjalnego egzorcysty. Wierni pożegnają też ks. Wojciecha Draba, wikariusza parafii NMP Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu. Obejmie on wikariat w parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy. Ze studiów w Rzymie wróci za to do Wałbrzycha ks. Tomasz Federkiewicz. Będzie wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego w Wałbrzychu. Parafianie ze Szczawna-Zdroju z żalem będą żegnać ks. wikariusza Piotra Hebdę, który obejmie swoje pierwsze probostwo w parafii pw. św. Wawrzyńca w Budzowie (dekanat Ząbkowice Śląskie-Południe). Wierny parafialnym patronom pozostanie ks. Grzegorz Jakuszewski, który z dusznickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjedzie do wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze - również do parafii pw. Świętych Piotra i Pawła. W tejże parafii emeryturę spędzi ks. Józef Michalski. Ks. Mariusza Kubika, wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie czeka przeprowadzka do Wałbrzycha, do parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, gdzie będzie wikariuszem. Z Wałbrzycha z parafii pw. św. Jerzego odejdzie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju wikariusz ks. Tomasz Michalski. Szczawno-Zdrój powita nowego wikariusza - z parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich przeniesie się tam ks. Ryszard Mucha. Przeprowadzka czeka również ks. Gabriela Mularza. Ten wikariusz z parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu obejmie wikariat w parafii św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Z Bożkowa do Wałbrzycha przenosi się ks. Piotr Mycan. Będzie on wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Na urlop zdrowotny skierowany został ks. Waldemar Potorski, rezydent parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Ks. Tomasz Puślecki, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy i dziennikarz Radia Rodzina, będzie teraz wikariuszem w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W Wałbrzychu pozostanie ks. Paweł Szałek, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, będzie teraz wikariuszem w parafii pw. Najświęteszj Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu. Ks. Rafał Śliwiński, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Wałbrzychu, będzie za to wikariuszem w uzdrowiskowej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju.
Pozostałe zmiany:

ks. Witold Baczyński, urlop naukowy - ust. rezydentem parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy (katedra)

ks. Paweł Bednarski, studia KUL - ust. wikariuszem parafii pw. św. Jadwigi w Bolkowie; dekanat Bolków

ks. Arkadiusz Chwastyk, studia Rzym - ust. rezydentem parafii pw. Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie; dekanat Dzierżoniów

ks. Wojciech Dragan, diecezja rzeszowska - ust. wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; dekanat Strzegom

ks. Krzysztof Iwaniszyn, wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu - ust. ojcem duchownym WSD Świdnica

ks. Marcin Januszkiewicz, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie; dekanat Nowa Ruda-Słupiec

ks. Michał Jelonek, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; dekanat Żarów

ks. Piotr Kos, studia KUL - ust. wikariuszem parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich; dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ

ks. Roman Lubański, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu; dekanat Strzegom

ks. Krzysztof Ora, prefekt WSD - ust. Dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej

ks. Mariusz Sajdak, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie - ust. wikariuszem parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich; dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ

ks. Grzegorz Todorowski, wikariusz parafii pw. św. Jadwigi w Bolkowie - ust. wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej; dekanat Bystrzyca Kłodzka

ks. Krzysztof Wereski, wikariusz parafii pw. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej - ust. wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdrój; dekanat Polanica-Zdrój

ks. Michał Zwierzyna, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Złotym Stoku - ust. wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie; dekanat Bielawa

Ogłoszone przez Ordynariusza diecezji świdnickiej zmiany weszły w życie 28 czerwca, to dzień przeprowadzki dla księży w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Włochy: święto motocyklistów z inicjatywy misyjnego biskupa

2018-06-18 21:08

vaticannews.va / Isola del Gran Sasso d’Italia (KAI)

Setki motocyklistów zebrały się wczoraj w Isola del Gran Sasso d’Italia w centralnych Włoszech. Inicjatorem spotkania był bp Giulio Mencuccini. W programie spotkania przewidziano wspólne zwiedzanie, Mszę św. oraz nabożeństwo z upamiętnieniem zmarłych motocyklistów i błogosławieństwem dla żyjących.

Julia A. Lewandowska

72-letni bp Mencuccini, pomysłodawca przedsięwzięcia, motocyklami interesował się od dziecka. Na Borneo w Indonezji, gdzie posługuje, każdy z jego księży ma motocykl, nie tyle z pasji, co z konieczności. Na Borneo nie ma dróg, tego typu maszyna jest więc koniecznością w pracy duszpasterskiej, aby być blisko ludzi – mówi hierarcha.

O genezie święta i jego owocach powiedział nam sam biskup motocyklista: "Inicjatywa święta motocyklistów rozpoczęła się 2 lata temu, dla przyciągnięcia uwagi, ponieważ dziś na motocyklistów wiele osób nie patrzy przychylnie. Dlatego rozpocząłem to święto, którego elementem jest nie tylko wymiar duchowy, ale powiedzielibyśmy, wymiar solidarności – mówi bp Mencuccini. – Także motocykliści mają serce i uczucia. Podczas Mszy solidarności zbieramy fundusze, na projekt, który będzie realizowany w mojej diecezji, w Sanggau. W tym roku przedstawiłem raport z tego, co udało nam się zrobić dzięki funduszom ze spotkania sprzed dwóch lat. Utworzyliśmy internat dla dziewcząt w Nanga Taman, w Sanggau. Mieszkają tam 44 dziewczęta, które dzięki temu mogą uczęszczać do szkoły średniej".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem