Reklama

Abp Depo: Budowanie z Chrystusem jest i będzie zawsze znakiem sprzeciwu

2017-02-02 21:26

Ks. Mariusz Frukacz

Bożena Sztajner/Niedziela

„Uczymy się z dzisiejszego święta, że budowanie z Chrystusem i dla Niego, było, będzie i jest zawsze znakiem sprzeciwu” - powiedział abp Wacław Depo, który 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była połączona z 5. rocznicą ingresu metropolity częstochowskiego.

Na Eucharystii zgromadziły się siostry zakonne i bracia z domów zakonnych, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i alumni Niższego seminarium Duchownego w Częstochowie , parlamentarzyści, ale także energetycy, elektrycy i elektronicy obchodzący swoje święto patronalne.

W homilii abp Depo zwracając się do osób życia konsekrowanego podkreślił, że „są szczególnymi źródłami światła w świecie poprzez odwagę i miłość rad ewangelicznych”.

Reklama

Nawiązując do treści święta Ofiarowania Pańskiego abp Depo zaznaczył, że „świętujemy zdumienie wiary wobec cudu Wcielenia Syna Bożego” - Ofiarowanie w świątyni jest zapowiedzią śmierci. Jest pierwszą zapowiedzią zwycięstwa nad śmiercią i grzechem” – mówił abp Depo.

„Tylko wiara, światło z wysoka daje sens. Światło od Ducha Świętego tak jak u starca Symeona i prorokini Anny pozwala nam ujrzeć to co niewidzialne. Oczami Maryi, Józefa, Symeona i Anny uczymy się zachować sprawy Boże w naszym sercu” – kontynuował arcybiskup.

Zobacz także: 5. rocznica ingresu do katedry częstochowskiej

Mówiąc o tajemnicy życia konsekrowanego arcybiskup wskazał na to, że „życie ma podwójny wymiar: Boży i ludzki, wzniesiony ponad to, co doczesne” - zwrócił się arcybiskup do osób życia konsekrowanego i zaapelował, że „trzeba potwierdzić prymat łaski i wiary w Boga”.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „drogę z Jasnej Góry do archikatedry i z archikatedry do Maryi Jasnogórskiej musimy uczynić szczególną drogą łaski w jubileusz 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej i 100. rocznicy utworzenia parafii Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Częstochowie”.

„Trzeba odkrywać drogi Pańskie w znakach czasu i rozpoznawać to co jest Boże i doskonałe, nie lękać się świata, zrozumieć swoją niepowtarzalną rolę oraz zobaczyć swoje miejsce w życiu Kościoła i Ojczyzny” – kontynuował arcybiskup i przypomniał za św. Janem Pawłem II: „Musicie być mocni wiarą, nadzieją i miłością”.

Abp Depo za Benedyktem XVI zaapelował: „Nie lękajcie się postawić na Chrystusa! Tęsknijcie za Chrystusem, jako fundamentem życia! Rozpalajcie w sobie pragnienie tworzenia waszego życia z Nim i dla Niego! Bo nie przegra ten, kto wszystko postawi na miłość ukrzyżowaną Wcielonego Słowa” i przypomniał za papieżem Franciszkiem: „Musicie być sługami miłosierdzia”.

„Musimy mieć odwagę kroczyć za Chrystusem i z Chrystusem” – wołał abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „uczymy się z dzisiejszego święta, iż budowanie z Nim i dla Niego, było, będzie i jest zawsze znakiem sprzeciwu. Trwanie z Nim na serio, a nie na próbę uczuć nie było i nie będzie nigdy łatwe”.

„Do Boga należymy w życiu i śmierci” – podsumował arcybiskup.

Po homilii osoby życia konsekrowanego odnowiły śluby zakonne.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Przeczytaj także: Dzień Życia Konsekrowanego w Częstochowie

Na zakończenie Mszy św. bp Antoni Długosz składając życzenia Metropolicie częstochowskiemu z racji 5. rocznicy jego ingresu do archikatedry przypomniał słowa, które abp Depo wypowiedział przed pięciu laty: „ Przychodzę z pokorą, aby stanąć do pracy w archidiecezji częstochowskiej z wami i dla was” i podziękował metropolicie częstochowskiemu, że „prowadzi archidiecezję do Boga prosząc Maryję podczas Apeli Jasnogórskich o wstawiennictwo u Jej Syna”.

Bp Długosz podziękował arcybiskupowi „za wierne pasterzowanie objawiające się w dobroci i kompetencji w dziele apostolskim”.

Następnie abp Depo przed końcowym błogosławieństwem podziękował tygodnikowi katolickiemu „Niedziela” za uwiecznienie poprzez słowo drukowane i obraz telewizyjny wspólnej drogi. Metropolita częstochowski podziękował również Radiu Fiat i Radiu Jasna Góra oraz osobom życia konsekrowanego, kapłanom i wiernym za wiarę i miłość.

29 grudnia 2011 r. dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem częstochowskim. Ingres do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie odbył się 2 lutego 2012 r.

Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego a zarazem drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskiej prowincji kościelnej.

W historii Kościoła częstochowskiego jego biskupami byli: Teodor Kubina (1925-1951), Zdzisław Goliński (1951-1963), Stefan Bareła (1964-1984), Stanisław Nowak (1984-1992, od 25 marca 1992 – 29 grudnia 2011 arcybiskup metropolita częstochowski).

Zawołanie abp. Depo brzmi: „Ad Christum Redemptorem hominis”(Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka). Te słowa nawiązują do pierwszej – nazywanej często programową – encykliki bł. Jana Pawła II, „Redemptor hominis”.

W okresie posługi abp. Wacława Depo Częstochowa z Jasną Górą uczestniczyły w czuwaniu i międzynarodowej modlitwie różańcowej, która odbyła się w dziesięciu sanktuariach świata z inicjatywy papieża Franciszka. W ciągu pięciu lat posługi abp Depo archidiecezja częstochowska przeżywała m. in. 90. rocznicę utworzenia Kościoła częstochowskiego i 90. rocznicę powstania tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Archidiecezja częstochowska przeżywała Rok Zawierzenia, Rok Ewangelizacji. Odbyły się również I Archidiecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji, Kongres Miłosierdzia. Metropolita częstochowski w dniach 1-8 lutego 2014 r. wziął udział, wraz z polskimi biskupami, w wizycie „ad limina Apostolorum”.

Ważnym wydarzeniem była koronacja koronami papieskimi Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. Najważniejszym wydarzeniem w Kościele częstochowskim była pielgrzymka papieża Franciszka na Jasną Górę 28 lipca 2016 r. z racji dziękczynienia za 1050 lat Chrztu Polski.

Abp Depo przez te pięć lat pokazał, będąc biskupem maryjnym i jasnogórskim, jak ważne jest nasze osobiste zawierzenie Maryi. „Słowa mojego zawołania „ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka” dzisiaj dopełniam „przez Maryję” – powiedział w jednej z homilii Metropolita częstochowski.

21 czerwca 2012 r. Arcybiskup Wacław Depo został wybrany przez Zebranie Plenarne KEP obradujące we Wrocławiu Przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. 29 czerwca 2012 r. w Bazylice św. Piotra w Watykanie Metropolita Częstochowski przyjął paliusz z rąk Jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI.

Tagi:
abp Depo Wacław Dzień Życia Konsekrowanego

Z miłości do Jezusa

2018-02-07 13:42

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 6/2018, str. I

2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego obchodziliśmy w Kościele – ustanowiony przez papieża Jana Pawła II – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Diecezjalne obchody tego wydarzenia odbyły się w Gorzowie i Wschowie

Karolina Krasowska
Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia

Biskup Tadeusz Lityński przewodniczył uroczystej Mszy św., która odbyła się w kościele Ojców Franciszkanów we Wschowie. – Można powiedzieć, że to historyczna chwila dla tej młodej parafii, bowiem to tutaj zgromadziła się wspólnota osób życia konsekrowanego. To wszystko sprawia, że dzień dzisiejszy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zarówno tu, jak też w Gorzowie, ma swój szczególny wymiar wdzięczności za objawienie miłości Boga w darze życia konsekrowanego. Ale ten dzień jest również zauważeniem bogactwa tego życia, bogactwa treści charyzmatów posługi, którą realizują osoby życia konsekrowanego – powiedział ksiądz biskup.

Okolicznościową homilię wygłosił o. dr Bernard Jarosław Marciniak OFM, prowincjał franciszkanów z Poznania. Odniósł się on do sceny z Ewangelii, w której pewna kobieta namaściła Jezusa olejkiem nardowym. – Uczynić swoje życie ofiarą dla Jezusa, uczynić coś dla Jezusa, z miłości do Jezusa. Pozbyć się wszelkich innych ambicji, aby żyć tylko dla Jezusa – to jest istota życia zakonnego – powiedział prowincjał. – Drogowskazem są trzy rady ewangeliczne. Najpierw ubóstwo, tak bliskie naszym świętym: Franciszkowi i Klarze. Głosi ono – jak naucza święty papież Jan Paweł II – że Bóg jest jedynym prawdziwym bogactwem człowieka. (...) Czystość jest wyrazem oddania się Panu Bogu niepodzielnym sercem. (...) Jest to wyraz wiary w miłość większą niż może ofiarować jakikolwiek człowiek. I w końcu posłuszeństwo objawia wyzwalające piękno uległości synowskiej, nie niewolniczej, wzbogaconej poczuciem odpowiedzialności i przenikniętej wzajemnym zaufaniem – kontynuował o. Marciniak.

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia. – Ten dzień jest dla mnie wielkim wspólnym świętowaniem razem z tymi, którzy poświęcili się Panu Bogu. Jest to wielka radość, że Pan Bóg spośród wielu, wielu ludzi wybiera akurat mnie – powiedział o. Augustyn Zygmunt OFM, proboszcz i gwardian franciszkanów we Wschowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: Uroczyste obchody imienin Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

2018-04-19 18:19

pk, mp / Warszawa (KAI)

23 kwietnia w jego sanktuarium na warszawskim Żoliborzu obchodzone będą imieniny księdza Jerzego Popiełuszki. 0 godz. 18. celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy księdza Jerzego wspominać będą członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

Archiwum

Dzień imienin kapelana Solidarności jeszcze za jego życia obchodzony był szczególnie. Plebania parafii Świętego Stanisława Kostki przyjmowała wielu gości, którzy chcieli wyrazić więź ze swoim duszpasterzem ofiarowując mu kwiaty, podarunki oraz słowa wdzięczności.

Po śmierci księdza Jerzego jego imieniny w parafii świętego Stanisława Kostki w której posługiwał wciąż obchodzone były w sposób szczególny. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowało wielu kapłanów grób męczennika znajdujący się przy kościele otaczały znicze i wieńce. Na cześć kapelana Solidarności organizowano koncerty i wieczory wspomnień.

Obchody imienin księdza Jerzego w parafii Świętego Stanisława Kostki będą obchodzone następująco: W przeddzień imienin, 22 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod przewodnictwem Jana Lewtaka. W repertuarze znajdą się utwory Wojciecha Kilara i Amadeusza Wolfganga Mozarta.

23 kwietnia w sam dzień imienin księdza Jerzego Popiełuszki o godzinie 18. celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o jego kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy księdza Jerzego wspominać będą członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa, którzy przybędą na Eucharystię z pocztem sztandarowym hutniczej Solidarności. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Płock: 15. Autofara „Z Jezusem w drogę”

2018-04-21 08:11

eg / Płock (KAI)

Mszę św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych oraz poświęcenie pojazdów zaplanowano w ramach jubileuszowej 15. AutoFary 2018 „Z Jezusem w drogę” w Płocku. Odbędzie się ona w niedzielę 22 kwietnia w farze. Jest to tradycyjne spotkanie modlitewne z udziałem kierowców, inaugurujące sezon motoryzacyjny.

the half-blood prince / Foter / CC BY-ND

W niedzielę 22 kwietnia o godz. 12.00 w ramach jubileuszowej 15 edycji akcji „Z Jezusem w drogę - AutoFara 2018” w płockiej farze zostanie odprawiona Msza św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych.

Samochody, motocykle i rowery mogą ustawiać się przed Farą, od strony ul. Piekarskiej i na Starym Rynku od godz. 11.30. Po Mszy św. zostanie odmówiona modlitwa w intencji kierowców, a potem wszystkie pojazdy zostaną poświęcone. Podczas poświęcenia pojazdów będą zbierane ofiary na wakacyjne wyjazdy dla ministrantów i harcerzy.

Organizatorami imprezy są: ks. prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja (farnej) w Płocku oraz Sławomir Roszkowski, kolekcjoner starych pojazdów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem