Reklama

Mała Armia Jezusa i Przyjaciele

2017-01-10 18:06

Jowita Kostrzewska

Jowita Kostrzewska

W niedzielny mroźny wieczór 8 stycznia w kościele przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni miało miejsce niezwykłe kolędowanie, podczas którego ze swoim koncertem wystąpiła Mała Armia Jezusa - dziecięca schola z parafii.

Przed publicznością zaśpiewali również zaproszeni goście z parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni - Anioły Najświętszego Zbawiciela, natomiast rodzice dzieci z Małej Armii Jezusa wystawili Jasełka.

- Śpiewając kolędy i pastorałki, wyrażamy w tych naszych słowach, w melodii, w tym naszym śpiewie, wielką prawdę Ewangelii o tym, że Pan Jezus narodził się, że przyszedł na świat - mówił na rozpoczęcie koncertu ks. Tomasz Turczyn, który w Małej Armii Jezusa gra na klawiszach. Dodał też, że "aniołowie nieustannie w niebie śpiewają Panu Bogu". - Chcemy dzisiaj także dołączyć do tych anielskich śpiewów. Może nie do końca potrafimy śpiewać tak jak aniołowie, tak doskonale, ale niech to nasze śpiewanie i to nasze uwielbianie Pana Boga, będzie wyrazem naszej wdzięczności za dar wcielenia Syna Bożego, za dar Chrystusa Mesjasza, który przyszedł na świat. Niech będzie także wyrazem naszej wiary... - zachęcał ks. Tomasz Turczyn.

Zobacz zdjęcia: Koncert kolęd i pastorałek w Blachowni

"Gloria Hosanna" - to utwór, którym Mała Armia Jezusa rozpoczęła koncert. W świątecznym nastroju, wśród barwnych świateł, przy bożonarodzeniowym żłobku dzieci także radośnie wyśpiewały: "Tryumfy Króla Niebieskiego, "Świeć gwiazdeczko" i inne świąteczne kolędy i pastorałki.

Reklama

Rodzice dzieci z Małej Armii Jezusa przygotowali niespodziankę – Jasełka, w których sami wystąpili, a które na chwilę przeniosły wszystkich do czasów, kiedy narodził się Zbawiciel. Byli pastuszkowie, trzej królowie, aniołowie, a przede wszystkim Maryja, Józef, a rolę Małego Jezusa odegrało malutkie dziecko. Potem też wspólnie kolędowali z dziećmi, śpiewając m.in. "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", a także piękną świąteczną piosenkę pt: "Znak pokoju".

Następnie przed publicznością wystąpili Przyjaciele Małej Armii Jezusa - Anioły Najświętszego Zbawiciela z parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni. Pod kierownictwem Eweliny Dawczyk, organistki, przy nastrojowym dźwięku skrzypiec zabrzmiały takie utwory jak: "Nad Betlejem w ciemną noc", "Oj, Maluśki Maluśki", "Jezusa narodzonego", a także wzruszająca piosenka pt. "Mario, czy Ty wiesz", która mówiła o tym, jak potoczą się losy Zbawiciela i Świętej Rodziny.

Podczas koncertu miało także miejsce rozwiązanie konkursu na najpiękniejszą bożonarodzeniową szopkę. Pierwszą nagrodę, zdobyła szopka zbudowana na wzór szopki krakowskiej, która otrzymała aż 162 głosy.

Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy autorskie, premierowe piosenki świąteczne Małej Armii Jezusa, a wśród nich "W pieluszkach Mały", "Gwiazdeczka", "Emmanuel" czy "Hej ho", które znajdą się na specjalnej płycie, którą schola pragnie wydać na przyszłe święta Bożego Narodzenia.

- Bardzo cieszę się z tego koncertu, jestem zachwycony, pierwszy raz coś takiego widziałem - powiedział na zakończenie ks. Tomasz Wrona, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. - Mimo mrozu na dworze było tu bardzo ciepło. Serdecznie gratuluje Małej Armii Jezusa, jestem oczarowany waszym występem... - zakończył ks. Proboszcz i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Po koncercie można było nabyć najnowszą płytę Małej Armii Jezusa pt: "Bogu love", z której całkowity dochód będzie przeznaczony na pomoc dla Julka, który pilnie czeka na operację oraz dla innych chorych dzieci.

Płytę Małej Armii Jezusa będzie można również nabyć podczas oficjalnej premiery, która będzie miała miejsce podczas urodzinowego koncertu Małej Armii Jezusa 19 lutego o godz. 18. w Muzeum Monet I Medali Jana Pawła II w Częstochowie, gdzie schola wystąpi z zaproszonymi gośćmi m.in. kwartetem smyczkowym.

- Mała Armia Jezusa, to schola, która ma za zadanie wielbić Pana Jezusa przez śpiew - dzieliła się z nami Monika Karbownik. - My jako rodzice dzieciaków Małej Armii Jezusa jesteśmy osobami wierzącymi, tym samym uczęszczamy na Msze święte i wydaje mi się, że dzięki Małej Armii Jezusa jesteśmy w kościele nie tylko na niedzielnych Mszach św., ale na pewno częściej. Poznajemy się nawzajem, pomagamy sobie. Uczymy się bardziej patrzeć na drugiego człowieka i na jego potrzeby. Cieszymy się, że nasze dzieci mogą uświetniać śpiewem niektóre uroczystości kościelne w naszej parafii, przez co i my, interesujemy się tym, co się w naszej parafii dzieje. Myślę, że tak naprawdę to, jako rodzice i nasze dzieci z Małej Armii Jezusa cały czas uczymy się bycia lepszymi, tak bynajmniej mi się wydaje - zauważyła rozmówczyni i dodała, że "miło jest patrzeć na roześmiane buziaki dzieci jak śpiewają na Chwałę Pana!" - podsumowała Monika Karbownik

- Bardzo chcemy nauczyć dzieci, że bycie we wspólnocie polega na zaangażowaniu. Zależy nam, aby zarówno w rodzinie jak i w Kościele potrafiły dać coś od siebie i nie były biernymi, nastawionymi na branie obserwatorami życia - dzielili się Agnieszka i Robert Kluźniak. Dodali też, że "wspólny występ to świetna okazja do spędzenia czasu razem". - Dzieci, obserwując rodziców, uczą się współpracy i nawiązywania relacji. Widząc nasze zaangażowanie, same również bardziej się angażują. Mamy też niepowtarzalną okazję pokazać, że mama czy tata, to nie tylko ciągłe pytania o naukę i narzekanie na bałagan w pokoju, że potrafimy założyć skrzydełka, koronę i gromkim głosem odśpiewać kolędę - kontynuowali rodzice i dodali, że "koncert i jasełka dały nam mnóstwo radości". - Pozwoliły choć na chwilę oderwać się od tych wszystkich pilnych, poważnych, trudnych spraw i wrócić myślami do betlejemskiej stajenki - podkreślili państwo Kluźniak.

Tagi:
koncert kolędowanie

Chóralne śpiewy na górze Liwocz

2018-06-13 10:08

Andrzej Szypuła
Edycja rzeszowska 24/2018, str. III

Już po raz piętnasty, w słoneczne niedzielne popołudnie 27 maja 2018 r. zebrały się chóry, by oddać cześć Świętej Trójcy, a także Matce Najświętszej, Królowej Pokoju na górze Liwocz k. Jasła

www.brzyska.pl
Przegląd chórów na górze Liwocz

Tradycja spotkań chóralnych rozpoczęła się w 2004 r. od koncertów „Surrexit Christus Alleluja”, odbywających się w zabytkowym kościele pw. św. Katarzyny i nowo wybudowanym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Gogołowie, by od 2012 r. zagościć już na stałe w Kaplicy Królowej Pokoju na Liwoczu. Na jubileuszowym koncercie chóry śpiewały także pieśni patriotyczne z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czerwcowe zmiany w Kościele świdnickim

Przemysław Awdankiewicz
Edycja świdnicka 27/2010

Jak co roku w czerwcu biskup świdnicki Ignacy Dec ogłosił zmiany personalne w strukturach Kościoła. W Wałbrzychu na emeryturę odchodzi jeden z najbardziej znanych księży w mieście - ks. inf. Julian Źrałko, mamy też wiele zmian wśród wikariuszy.

Księdza inf. Juliana Źrałkę, który po osiągnięciu wieku 75 lat odchodzi na emeryturę (nadal będzie jednak mieszkał na plebanii przy parafii św. Jerzego), zastąpi ks. Stanisław Przerada, dotychczasowy ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, pełniący funkcję diecezjalnego egzorcysty. Wierni pożegnają też ks. Wojciecha Draba, wikariusza parafii NMP Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu. Obejmie on wikariat w parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy. Ze studiów w Rzymie wróci za to do Wałbrzycha ks. Tomasz Federkiewicz. Będzie wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego w Wałbrzychu. Parafianie ze Szczawna-Zdroju z żalem będą żegnać ks. wikariusza Piotra Hebdę, który obejmie swoje pierwsze probostwo w parafii pw. św. Wawrzyńca w Budzowie (dekanat Ząbkowice Śląskie-Południe). Wierny parafialnym patronom pozostanie ks. Grzegorz Jakuszewski, który z dusznickiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przyjedzie do wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze - również do parafii pw. Świętych Piotra i Pawła. W tejże parafii emeryturę spędzi ks. Józef Michalski. Ks. Mariusza Kubika, wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie czeka przeprowadzka do Wałbrzycha, do parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, gdzie będzie wikariuszem. Z Wałbrzycha z parafii pw. św. Jerzego odejdzie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju wikariusz ks. Tomasz Michalski. Szczawno-Zdrój powita nowego wikariusza - z parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich przeniesie się tam ks. Ryszard Mucha. Przeprowadzka czeka również ks. Gabriela Mularza. Ten wikariusz z parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu obejmie wikariat w parafii św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Z Bożkowa do Wałbrzycha przenosi się ks. Piotr Mycan. Będzie on wikariuszem w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Na urlop zdrowotny skierowany został ks. Waldemar Potorski, rezydent parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Ks. Tomasz Puślecki, dotychczasowy wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy i dziennikarz Radia Rodzina, będzie teraz wikariuszem w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W Wałbrzychu pozostanie ks. Paweł Szałek, wikariusz parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu, będzie teraz wikariuszem w parafii pw. Najświęteszj Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu. Ks. Rafał Śliwiński, wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Wałbrzychu, będzie za to wikariuszem w uzdrowiskowej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju.
Pozostałe zmiany:

ks. Witold Baczyński, urlop naukowy - ust. rezydentem parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy (katedra)

ks. Paweł Bednarski, studia KUL - ust. wikariuszem parafii pw. św. Jadwigi w Bolkowie; dekanat Bolków

ks. Arkadiusz Chwastyk, studia Rzym - ust. rezydentem parafii pw. Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie; dekanat Dzierżoniów

ks. Wojciech Dragan, diecezja rzeszowska - ust. wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; dekanat Strzegom

ks. Krzysztof Iwaniszyn, wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu - ust. ojcem duchownym WSD Świdnica

ks. Marcin Januszkiewicz, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie; dekanat Nowa Ruda-Słupiec

ks. Michał Jelonek, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; dekanat Żarów

ks. Piotr Kos, studia KUL - ust. wikariuszem parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich; dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ

ks. Roman Lubański, neoprezbiter - ust. wikariuszem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Strzegomiu; dekanat Strzegom

ks. Krzysztof Ora, prefekt WSD - ust. Dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej

ks. Mariusz Sajdak, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie - ust. wikariuszem parafii pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich; dekanat Ząbkowice Śląskie-Północ

ks. Grzegorz Todorowski, wikariusz parafii pw. św. Jadwigi w Bolkowie - ust. wikariuszem parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej; dekanat Bystrzyca Kłodzka

ks. Krzysztof Wereski, wikariusz parafii pw. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej - ust. wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdrój; dekanat Polanica-Zdrój

ks. Michał Zwierzyna, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Złotym Stoku - ust. wikariuszem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie; dekanat Bielawa

Ogłoszone przez Ordynariusza diecezji świdnickiej zmiany weszły w życie 28 czerwca, to dzień przeprowadzki dla księży w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Polska przegrała z Senegalem

2018-06-19 19:02

wpolityce.pl

Niestety, gole padły po fatalnych błędach zawodników naszej reprezentacji. W 37. minucie bramkę samobójczą strzelił Thiago Cionek, a w 60. minucie kolejnego gola strzelił Mbaye Niang.

PolandMFA / Foter.com / CC BY-ND

Grzegorz Krychowiak w 86. minucie strzelił gola na 2:1.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem