Reklama

Jestem od poczęcia

Msza Święta w intencji pszczelarzy w Blachowni

2016-12-18 14:51

Tekst: Jowita Kostrzewska Współpraca: Kazimierz Wypchlak

Jowita Kostrzewska

O potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże dla członków Koła Pszczelarzy oraz życie wieczne dla zmarłych pszczelarzy modlono się 11 grudnia podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele pw. NMP Królowej Polski w Blachowni. Eucharystię sprawował ks. Tomasz Wrona – proboszcz parafii.

W uroczystości uczestniczyli pszczelarze z pocztem sztandarowym, władze samorządowe, zaproszeni goście i parafianie. Uroczystość wpisała się także w trwające w parafii rekolekcje adwentowe, które prowadził ks. Ryszard Umański - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie. Muzycznie liturgię ubogaciła schola Deo Decima.

„Jezus Chrystus powierzył swój Kościół ludziom wszystkich czasów i my dzisiaj jesteśmy za ten Kościół odpowiedzialni”- mówił w homilii ks. Ryszard Umański. Nawiązując do sceny ewangelicznej mówił, że „kiedy Chrystus nauczał, gromadziły się wokół Niego wielkie tłumy, bo tej nauce towarzyszyły również znaki, uzdrowienia i wskrzeszenia”. - Ale, kiedy Chrystus zaczął wymagać od swoich słuchaczy i mówił, że żeby osiągnąć życie wieczne trzeba być dobrym człowiekiem, trzeba miłować, trzeba przebaczać, głosić Ewangelię (…) - wielu zaczęło odchodzić – bo „za trudna ta mowa”. Czy nie jest tak również i dziś, w naszych współczesnych czasach ? - pytał rekolekcjonista.

- Jakże wielu dzisiaj odchodzi od Pana Boga tłumacząc się, że nie jest taki Kościół jak on sobie wymyślił – mówił kapłan. Wspomniał też polityka, który mówił, że „Boga nie ma, Kościół jest niepotrzebny”. - Dzisiaj trudno go znaleźć, a Bóg jest, Kościół jest, ludzie chodzą do kościoła – zwrócił uwagę kapłan.

Reklama

- Jakże nie dziękować Bogu dziś, za waszą wiarę, za wasze zaangażowanie się w życie Kościoła, że nie pogubiliście się w tych dzisiejszych okrzykach i mówieniu, że nie warto wierzyć, nie warto kochać, może lepiej warto iść na „czarny marsz – kontynuował rekolekcjonista.

„Niech ta wasza wiara promienieje” - mówił kapłan. - Bądźcie żywym przykładem, że Bóg jest, że Bóg kocha, nie wstydźcie się swojej wiary. Noście wysoko głowy i mówcie, że jesteście wierzącymi, praktykującymi, że kochacie Pana Boga, że próbujecie Go naśladować – apelował ks. Umański i podkreślił, że „poza Kościołem nie ma uświęcenia, ani zbawienia człowieka”.

Na zakończenie ks. proboszcz Tomasz Wrona złożył członkom Koła Pszczelarzy serdeczne życzenia i gratulacje, życząc by święty Ambroży wypraszał im potrzebne łaski. Po Mszy św. członkowie Koła Pszczelarzy i zaproszeni goście spotkali się na opłatku wigilijnym i wspólnym śpiewaniu kolęd.

Koło Pszczelarzy w Blachowni w tym roku obchodzi Jubileusz 60 - lecia istnienia.

Powstało w 1956r. i należy do najstarszych kół pszczelarzy w powiecie częstochowskim. Założycielami byli Jan Pawłowski, który też był pierwszym prezesem, Adam Trzepizur, Mieczysław Nowak i Tadeusz Dawid.

Od roku 1980 obowiązki prezesa Koła przejął Tadeusz Leśkiewicz z którego inicjatywy został m.in. zakupiony budynek w Częstochowie przy ulicy Torowej - obecnie siedziba Regionalnego Związku Pszczelarzy. Następnie stanowisko prezesa zostało powierzone Feliksowi Glanc, a w latach 1998 - 2012 funkcję tę pełnił Włodzimierz Janas. Od roku 2012. prezesem Koła Pszczelarzy jest Paweł Dawid.

Koło posiada swój własny Sztandar, który został ufundowany przez pszczelarzy i darczyńców i był poświęcony w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła 9 grudnia 2007 roku. Do noszenia sztandaru wyznaczony jest poczet, który bierze udział w różnych uroczystościach pszczelarskich i państwowych. Obecnie Koło Pszczelarzy zrzesza 28 członków z Blachowni, Wręczycy, Częstochowy i Kłobucka.

Tagi:
Msza św.

Metropolita Lwowski modlił się na wałbrzyskim stadionie

2018-04-18 12:13

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 16/2018, str. IV

Trzy tysiące wiernych z Wałbrzycha i okolic przybyło na stadion w dzielnicy Biały Kamień, by wspólnie z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim i pasterzami diecezji świdnickiej – biskupem ordynariuszem Ignacym Decem oraz biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem modlić się w 13. rocznicę odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II

Beata Mucha

Tradycyjna Msza Papieska na wałbrzyskim stadionie odprawiona została już po raz czternasty. W tym roku przewodniczył jej i homilię wygłosił wieloletni sekretarz papieża Jana Pawła II, a później również papieża Benedykta XVI – abp Mieczysław Mokrzycki, obecny metropolita lwowski i przewodniczący Episkopatu ukraińskiego. Uroczystą Eucharystię poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą również poprowadził dostojny gość. Wraz z wiernymi modlił się „za ziemię wałbrzyską, wszystkich chorych i cierpiących, za grzeszników i tych, którzy oddalili się od Boga i nie wierzą w Niego, aby wszyscy doświadczyli miłosiernej miłości Boga Ojca”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Od oceanu do oceanu - 1%

Dekret dla sanktuarium św. Anny w Oleśnie

2018-04-24 13:13

hh / Opole (KAI)

Penitencjaria Apostolska, na mocy uprawnień od papieża Franciszka, z okazji jubileuszu 500-lecia konsekracji kościoła św. Anny w Oleśnie dopuszcza odpustu zupełnego pod zwyczajnymi warunkami (spowiedź sakramentalna, przystąpienie do Komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) dla wiernych chrześcijan prawdziwie pokutujących oraz pobudzonych miłością. Odpust można zyskiwać od 15 kwietnia aż do 31 grudnia 2018 r.

Ewkaa - Ewkaa/
Kościół św. Anny w Oleśnie

Odpust zupełny można zyskać dla siebie lub dla dusz wiernych przebywających w czyśćcu, pod warunkiem nawiedzenia kościoła św. Anny w formie pielgrzymki i wzięcia udziału w jubileuszowych obrzędach i specjalnych nabożeństwach.

Indywidualnym pielgrzymom Penitencjaria Apostolska zaproponowała, aby „przynajmniej przez odpowiedni okres czasu oddali się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Dziewicy Maryi i św. Joachima i Anny”.

Seniorzy, chorzy i wszyscy, którzy z poważnego powodu nie mogą wyjść z domu, „w równym stopniu będą mogli dostąpić odpustu zupełnego, po słownym wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i przyjęciu zamiaru spełnienia, gdzie jest rzeczą możliwą, trzech zwyczajowych warunków, jeśli włączą się duchowo w jubileuszowe uroczystości modlitwami i swymi cierpieniami lub uciążliwościami własnego życia ofiarowanymi miłosiernemu Bogu”.

Ponadto, aby dostęp do uzyskania Bożej łaski poprzez klucze Kościoła stawał się łatwiejszy ze względu na pasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby „kapłani posiadający prawo do słuchania spowiedzi przy dogodnych okazjach z ochoczym i wspaniałomyślnym duchem oddawali się posłudze sakramentu pokuty”.

Kościół pielgrzymkowy pw. św. Anny stanowi jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych, nie tylko na Śląsku, ale także w Polsce. Składa się z dwóch części: prostokątnego kościoła, który został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Jana V Turzo 18 kwietnia 1518 r. i części centralnej, gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka (Sempka) z Gliwic. Całość przypomina pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta Olesna, stanowiąc unikatową perłę drewnianej architektury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Fundacja Mamy i Taty organizuje protest w obronie Alfiego Evansa

2018-04-25 11:25

lk / Warszawa (KAI)

Fundacja Mamy i Taty organizuje trzydniowy wieczorny protest w obronie 2-letniego Alfiego Evansa, chłopczyka z poważnym uszkodzeniem mózgu, którego odłączono od aparatury wspomagającej oddychanie. Protest odbędzie się pod ambasadą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie. Protest będzie miał charakter pokojowy, a jego organizatorzy chcą pokazać, że rodzice mają prawo do walki o życie swojego dziecka. - Warto dać sygnał, że w Polsce solidaryzujemy się z rodzicami Alfiego - powiedział KAI Marek Grabowski z Fundacji Mamy i Taty.

Alfie Evans/Facebook

"Protest ma charakter spontaniczny, powstał po moich rozmowach ze znajomymi. Wszystkich nas poruszyła sprawa tego małego chłopca. Pomyśleliśmy, jak sami byśmy zareagowali jako rodzice, gdyby spotkała nas taka sytuacja. Nie możemy pojechać do Wielkiej Brytanii, ale uznaliśmy, że warto dać sygnał, że w Polsce solidaryzujemy się z rodzicami Alfiego, a najlepszy miejscem do wyrażenia tego będzie ambasada Wielkiej Brytanii" - powiedział KAI Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

Fundacja apeluje, by przybyć na protest prywatnie, bez barw partyjnych, a nawet przynależności do organizacji pozarządowych. Odbywać się on będzie codziennie od środy do piątku od godz. 22.00 do godz. 1.00 w nocy pod ambasadą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przy ul. Kawalerii 12 w Warszawie.

"Okaż swoją solidarność z Alfie Evansem. Małym chłopcem, któremu brytyjski sąd odebrał nadzieję na życie. W pogotowiu czekają włoskie medyczne służby ratunkowe gotowe przetransportować chłopca do szpitala Dzieciątka Jezus w Watykanie. Przyjdź i zapal świeczkę lub znicz. Bez barw partii i organizacji pozarządowych. Alfie Evans - jesteśmy z Tobą wbrew nieludzkiemu prawu! Alfie has a right to live" - apelują na Facebooku organizatorzy protestu.

Protest ma charakter pokojowy, nie są przewidziane żadne wystąpienia. Organizatorzy rozważają jedynie skierowanie na ręce urzędników ambasady symbolicznego listu, w którym wyrażają swoje poparcie dla rodziców Alfiego Evansa i dla samego chłopca. - Chcemy, aby po naszym proteście pozostał ślad w postaci odnotowania go w notatce służbowej przesyłanej do kraju, tak aby ambsasada nie mogła przejść wobec tego faktu obojętnie - dodał Marek Grabowski.

"Chcemy wskazać, że rodzice mają prawo do walki o życie swojego dziecka, zwłaszcza w sytuacji, gdy inne placówki medyczne oferowałyby pomoc. Uważamy, że jest to wyjątkową niesprawiedliwością, czy wręcz podłością, aby tego im zabraniać" - podkreślił prezes Fundacji Mamy i Taty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem