Reklama

Po 15 latach

Pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela

Rok 1989 był wyjątkowy w historii wówczas diecezji łódzkiej. Oto na skutek przełomu polityczno-społecznego, zaistniała możliwość tworzenia ośrodków duszpasterskich na terenach odległych od macierzystych parafii. W tym właśnie roku ordynariusz łódzki - bp Władysław Ziółek, erygował na terenie Łodzi 13 parafii, które w bieżącym roku będą świętować swoje 15-lecie.

Niedziela łódzka 12/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narodziny „najstarszej siostry”

Najstarszą z tych trzynastu jest parafia pw. Chrystusa Odkupiciela przy ul. Żubardzkiej 28. Istnieje od 26 marca 1989 r., erygowana dekretem bp. Władysława Ziółka. Pierwszym proboszczem został ks. Krzysztof Kołodziejczyk. Tymczasowa kaplica, wybudowana z zapałem i zaangażowaniem przez parafian, została poświęcona 2 grudnia 1989 r. Niebawem też powstał projekt architektoniczny parafialnego ośrodka duszpasterskiego. W 1993 r. rozpoczęto budowę domu parafialnego, w którym przewidziano część mieszkalną dla duszpasterzy oraz część administracyjno-katechetyczną. 24 kwietnia 1995 r. podczas jubileuszowej pielgrzymki do Rzymu (w związku z 75-leciem diecezji łódzkiej), Ojciec Święty Jan Paweł II w obecności łódzkich biskupów i ks. K. Kołodziejczyka, poświęcił kamień węgielny przyszłego kościoła - kamień czeka na wmurowanie.

Przybywa nowy Gospodarz

21 września 1997 r., doświadczony duszpasterz i budowniczy kościoła w Szczawinie ks. kan. Józef Wagner został mianowany nowym proboszczem parafii. To o ks. Józefie powie dwa lata później, podczas uroczystości poświęcenia nowej kaplicy, Ksiądz Arcybiskup: „Jeżeli do czegoś przykłada się serce tak, jak on przyłożył kiedyś w Szczawinie i przykłada tutaj, to właśnie ta temperatura miłości roztapia, rozprasza, usuwa wszelkie trudności i przeciwieństwa. Wtedy okazuje się moc i potęga Bożego działania przez słabych ludzi”.
W parafialnej kronice zapisano: „Za najważniejsze zadanie Ksiądz Kanonik uznał budowę kościoła Bożego w sercach ludzkich, bo jeśli nie ma ładu w sercach, to i ta kamienna budowla też nie powstanie. Jeżeli jest Kościół Boży w sercu, to ten materialny łatwiej się buduje”.
Budowa „kamiennego” kościoła była konieczna, bowiem tymczasowa kaplica nie tylko zagrażała bezpieczeństwu ludzi, ze względu na zły stan techniczny, ale jej szczupłość nie stwarzała odpowiednich warunków przeżywania sprawowanych nabożeństw i udzielania sakramentów świętych, szczególnie Komunii św. w niedziele i święta.
W grudniu 1997 r. parafianie z radością przyjęli fakt, że Ojciec Święty Jan Paweł II uhonorował ich proboszcza - ks. kan. Józefa Wagnera (w 30-lecie kapłaństwa) godnością prałata i kapelana Jego Świątobliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powstaje dom parafialny...

Na początku 1998 r. zaktualizowano projekt domu parafialnego i w kwietniu rozpoczęto budowę nowej murowanej kaplicy. Do końca roku wybudowano sieć sanitarną, doprowadzono wodę, energię elektryczną i gaz. Do wielu prac chętnie włączyli się parafianie, wśród 69 osób było 19 pań, których nazwiska zapisano w kronice. W roku 10-lecia parafii, 8 września 1999 r. abp Władysław Ziółek poświęcił nową kaplicę i plebanię. Powiedział wtedy do parafian: „Jestem przeogromnie wdzięczny Księdzu Prałatowi (...), że przyszedł tutaj przed dwoma laty, ażeby podjąć to dzieło rozpoczęte i poprowadzić je w sposób jak najbardziej właściwy ku szczęśliwemu zakończeniu. Sam tutaj przed wami wyznał, jak bardzo pragnie, żeby móc rozpocząć w najbliższym czasie budowę kościoła”.

... i rosną mury parafialnej świątyni

Chcąc ułatwić parafianom składanie ofiar na wspólne dzieło, Ksiądz Proboszcz spowodował wydanie książeczki „Fundusz ofiarnych serc budowy kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela w Łodzi” - jako świadectwo materialnego wsparcia budowy świątyni. Natomiast dzieci odnotowywały w pamiątkowych dzienniczkach drobne ofiary na „serca” do dwóch dzwonów, których fundacją uczczono i upamiętniono Jubileuszowy Rok 2000. W ten sposób dzieci zebrały 2200 zł. Dzwony konsekrował abp Władysław Ziółek 17 października 2000 r. W tym samym dniu Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił część mieszkalną i sale katechetyczne w domu parafialnym. Z biegiem czasu następowały nowe dokonania: poświęcenie dzwonnicy, zadaszenie tarasu, wyłożenie schodów i itp.
27 sierpnia 2000 r., w roku jubileuszu 35-lecia kapłaństwa ks. prał. Józefa Wagnera, parafia otrzymała wszystkie dokumenty zezwalające na rozpoczęcie budowy. Autorem projektu architektonicznego kościoła (zgodnego z sugestią Księdza Proboszcza) jest znany łódzki architekt Aleksy Dworczak, projekt konstrukcji opracował mgr inż. Janusz Frey, a instalację elektryczną - inż. Andrzej Chmiel.
4 października 2002 r. Ksiądz Proboszcz poświęcił plac budowy i... pierwszą łyżkę koparki ziemi z wykopu pod fundamenty kościoła, bo - jak powiedział wtedy - „to, co jest poświęcone, oddane jest Bogu na własność”.
22 lipca 2003 r. rozpoczęto wznoszenie murów. Wszystkie kolejne etapy prac są skrupulatnie zapisane w kronice, a przede wszystkim na łamach parafialnego miesięcznika Żubardzkie Wieści w cyklu Nasza nowa świątynia, który przygotowuje inż. Zygmunt Miller. O budowie mówią też strofy wierszy: Są projekty i wykopy,/ Są już ława i fundament./ Będą ściany, dach i stropy./ Będzie kościół - nasz fundament. (Jerzy Jary). Parafianie doceniają zatroskanie i zaangażowanie swojego Proboszcza, więc i jemu poświęcono kilka wersów: A gdy przyjdzie tydzień nowy/ To, gdy Prałat tylko zdrowy,/ Sam dogląda, dopatruje,/ Jak nasz kościół się buduje./ Chodzi, patrzy z każdej strony/ Jak w mig rośnie w dzień i z rana/ Dla nas i na Chwałę Pana. (Jerzy Jary).

Reklama

Umacnia się parafialna wspólnota

Równolegle z murowaną świątynią rozwija się kościół duchowy, o czym świadczą ważne wydarzenia oraz praca licznych grup modlitewnych. I tak np. w kwietniu 1995 r. ukazał się miesięcznik Żubardzkie Wieści, a w październiku parafię nawiedził obraz Madonny Watykańskiej. Rok 1999 przyniósł powstanie chóru im. św. Cecylii a 2001 r. - chóru Męskiego im. św. ojca Pio. Apostolstwo Dobrej Śmierci to owoc rekolekcji wielkopostnych w marcu 2001 r. Natomiast 6 marca 2002 r. odbyła się w parafii pierwsza w archidiecezji uroczysta Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla Wszechświata. Od czerwca 2003 r. parafia ma swój hymn Idziesz przez wieki....
Wśród grup parafialnych znajdują się: Żywa Róża, asysta, ministranci, Krąg Biblijny, duszpasterstwo rodzin, Miłosierdzie Boże, Caritas parafialna, Krąg Dzieci Bożych, Legion Małych Dusz, Adoracja Najświętszego Sakramentu, chóry i schola. Z tej ostatniej ks. Stanisław Danilewicz (kapelan łódzkiego sportu) utworzył żeńską drużynę piłkarską, która działa obok drużyny męskiej szkoły średniej.
174 dzieci z radością odpowiedziało na apel Ojca Świętego z 13 maja 2000 r., zapisując się do „Szkoły Maryi”. Ubogaceniu życia duchowego wspólnoty parafialnej sprzyjają także pielgrzymki do miejsc szczególnego kultu Matki Bożej; corocznie do Belgii wyjeżdża Legion Małych Dusz.

Bądźmy razem!

Jest marzec 2004 r.... Spójrzmy na mury i zasłonięte rusztowaniami główne wejście do kościoła. Dzięki informacjom zamieszczonym na łamach ŻW wiemy, co już zostało wykonane, np. są ściany zewnętrzne: lewej nawy do wysokości 4,9 m i prawej do wysokości projektowanej. W ścianie widoczne okna (3,7 m) zakończone łukami. Przykryto stropami zakrystie dla księży i ministrantów, boczne wejścia przy kaplicach oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. Wykonano strop chóru i nad pomieszczeniem na rekwizyty kościelne. Szalunki zasłaniają potężną konstrukcję słupów i belek na wysokości ponad 4 m, na której będzie stała wieża. Pozostał do wykonania bardzo trudny zakres prac na dużych wysokościach; trudny również ze względu na duże rozpiętości konstrukcji wynoszącej do 12 m. A jaka to będzie budowla? Na planie krzyża łacińskiego z dwiema kaplicami o wys. 8,5 m. Nawa środkowa wraz z prezbiterium będą mierzyły 12 m wysokości. Wnętrze ozdobią detale architektoniczne w formie wsporników i żeber stropowych.
Z nadejściem wiosny ruszą prace budowlane. Ksiądz Proboszcz ufa, że parafianie podejmą wezwanie sprzed kilku miesięcy, wyrażone w słowach: „Bądźmy razem, tworząc żywy Kościół, aby świątynia, jako Dom Boży, mogła otworzyć drzwi dla wszystkich tych, którzy będą szukać Chrystusa ukrytego w tabernakulum i ciszy kościoła”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję