Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz u jezuitów: Adwent jest potrzebny

Adwent jest nam potrzebny, abyśmy byli ludźmi czuwającymi i otwartymi na nieustanne przychodzenie Boga – powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc uroczystej Mszy św. w warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli, sprawowanej z okazji 25-lecia konsekracji tej świątyni. Stołeczną parafię św. Andrzeja, metropolita warszawski nazwał „wielkim dziełem duszpasterskim zakonu jezuitów”.

[ TEMATY ]

Warszawa

adwent

jezuici

kard. Kazimierz Nycz

http://archidiecezja.warszawa.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy wierzący – podkreślił kaznodzieja – winien czuwać i być otwartym na „przychodzenie Boga”, które dokonuje się na różny sposób: w modlitwie oraz w drugim człowieku, z którym solidarny jest Jezus. Podkreślił, że Adwent jest także czasem przygotowywania się na ostateczne przyjście Chrystusa przy końcu czasów jak również i na przyjście Jezusa, jakie nastąpi na końcu indywidualnego życia każdego z nas.

Adwent – zdaniem kardynała - jest potrzebny także po to, „abyśmy wymodlili i swoim działaniem przygotowywali Królestwo pokoju, które co prawda nie jest z tego świata, ale które jest już obecne w tym świecie”. Przypomniał, że izajaszowe wezwanie „Przekują miecze na lemiesze!” jest dla nas wciąż zadaniem, mimo, że słowa te zostały wyryte w kamieniu w siedzibie ONZ. Ze smutkiem stwierdził, że „my ludzie dzisiejsi, karmieni mediami i okrutnymi obrazami, obojętniejemy na zło i coraz bardziej przyzwyczajamy się do cierpienia oraz wojny, i nie skłania to nas do zaangażowania ku budowaniu pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Nycz odwołał się do swych niedawnych wizyt w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Wspomniał, że niemal na każdym kroku widzi się tam wyrzuconych chrześcijan, którym porozwalano domy, ludzi, którzy nie mają do czego wrócić. „W tej sytuacji – podkreślił - ze zdziwieniem się słucha, jak może ktoś w Europie mówić, że w nie ma uchodźców, a są tylko imigranci, będący kombinatorami, chcący zorganizować sobie lepsze życie”. „To jest skandal owego przyzwyczajenia się” – skonstatował kardynał.

Wskazał, że powinniśmy być miłosierni i - o ile nie potrafimy zlikwidować przyczyn wojen - to przynajmniej winniśmy zmniejszać skutki cierpienia jakie wojna powoduje, a więc m. in. przyjmować uchodźców i świadczyć im pomoc.

Podkreślił, że Adwent jest także czasem przygotowywania się na ostateczne przyjście Chrystusa przy końcu czasów jak również i na przyjście Jezusa, jakie nastąpi na końcu indywidualnego życia każdego z nas.

Reklama

A nawiązując do obchodzonego 25-lecia konsekracji kościoła św. Andrzeja Boboli, kard. Nycz przypomniał, że specyfiką tej parafii jest fakt, że jest ona także sanktuarium wielkiego męczennika, do którego przybywają pielgrzymi z daleka.

Stołeczną parafię św. Andrzeja Boboli metropolita warszawski nazwał „wielkim dziełem duszpasterskim zakonu jezuitów”. Podkreślił związek tej parafii z charyzmatem jezuitów, który jest „bardzo twórczy i owocny”. Zdaniem kardynała dostrzec to można w tych licznych dziełach, które z jednej strony wzmacniają życie parafialne, a z drugiej strony angażują jezuitów, aby zawsze byli na służbie Kościoła i konkretnego człowieka. Podkreślił wagę uczelni „Bobolanum”, która tu ma miejsce i wielu kręgów duszpasterskich, wspólnot i inicjatyw wynikających z charyzmatu ojców jezuitów. Wśród nich wymienił: spowiedź, kierownictwo duchowe i rekolekcje ignacjańskie, dające szczególną dojrzałość duchową i inspirację.

Kard. Nycz przypomniał także - odwołując się do nauczania papieża Franciszka - że jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich w Kościele, nawet tych, którzy już doń nie przychodzą. „Za tych, którzy przyjęli sakramenty i odeszli, jak i za tych, którzy nigdy Chrystusa nie poznali” - wyjaśnił. Podkreślił, że wedle Konstytucji „Lumen gentium” Soboru Watykańskiego II, do Kościoła przynależą także ci, którzy wierzą w innego Boga a także i ci, którzy w Boga nie wierzą, ale zgodnie ze swoim sumieniem szukają dobra. „Bo Chrystus umarł na krzyżu nie tylko za ochrzczonych, ale za wszystkich. Więc Chrystus potrzebuje Kościoła, który by zbawienie niósł całemu światu” - skonstatował.

Wobec tego – podkreślił z mocą kardynał - ewangelizacja prowadzona przez Kościół: to nie tylko zajmowanie się tymi, którzy w nim są, ale także wychodzenie do tych, których tu nie ma, a także odpowiedzialność za nich!”.

Reklama

****

Warszawska parafia św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie łączy funkcję jednej z 209 parafii archidiecezji warszawskiej i narodowego sanktuarium tego świętego męczennika. Jest tu też uczelnia na prawach papieskich i klasztor jezuitów. Ośrodek ten jest jednym z najprężniej działających centrów duszpasterskich w stolicy.

Parafię św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy kaplicy księży Towarzystwa Jezusowego, gdzie od 1938 r. przechowywane były relikwie jezuity-męczennika, ustanowił 1 stycznia 1953 ówczesny prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Bardzo szybko podjęto starania, aby w tym miejscu wybudować kościół. Niestety ze względów politycznych pozwolenie na budowę zostało anulowane, a nowy gmach mógł powstać dopiero w 1988 roku. Świątynia konsekrowana została w 1991 roku przez kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.

Świątynia pełni funkcję sanktuarium narodowego. Do umieszczonych w srebrnej trumnie relikwii św. Andrzeja Boboli pielgrzymują co roku tysiące wiernych z kraju i zagranicy. W maju 2002 roku św. Andrzej Bobola został ogłoszony współpatronem Polski.

W świątyni mieszczą się także pamiątki martyrologii Polaków podczas i po II wojnie światowej: obraz Matki Bożej Częstochowskiej z oflagu w Sanbostel k. Hamburga i wizerunek Matki Bożej Kozielskiej, wykonany przez więźnia sowieckiego obozu. Przed sanktuarium znajduje się krzyż, przewieziony z Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, który zagrożony był zniszczeniem po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.

W czasie powstania warszawskiego, 2 sierpnia 1944 r. Niemcy w okrutny sposób zamordowali na terenie domu zakonnego 40 Polaków, w tym 17 jezuitów. Dziś jest w tym miejscu specjalna krypta męczenników.

Parafia liczy około 17 tys. mieszkańców, z czego 5 tys. regularnie uczestniczy w niedzielnych Mszach św. Ważnym elementem posługi duszpasterskiej opiekujących się tym miejscem jezuitów są rekolekcje ignacjańskie, które co roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Bardzo popularne są także „Rekolekcje w życiu codziennym”, organizowane przez tutejsze duszpasterstwo akademickie.

Reklama

Przy parafii mieści się Papieski Wydział Teologiczny - Sekcja św. Andrzeja Boboli "Bobolanum", oferujący studia magisterskie, licencjackie (kanoniczne), doktoranckie, podyplomowe i liczne kursy, m.in. z zakresu z politologii, teologii, duchowości czy etyki biznesu. Odbywają się tu kurs trenerski, lektoraty językowe, a także jezuicki uniwersytet trzeciego wieku.

W 2007 roku na terenie parafii otwarto muzeum św. Andrzeja Boboli. Można tam zobaczyć eksponaty związane z jego życiem, działalnością duszpasterską, męczeństwem i kultem oraz z czasami i miejscami, w których żył i w których przebywały jego relikwie. W placówce znaleźć można również eksponaty związane z historią narodowego sanktuarium św. Boboli oraz przylegającego do niego kolegium księży jezuitów.

W parafii przez 7 dni w tygodniu spotykają się grupy modlitewne, zrzeszenia i ruchy religijne, duszpasterstwa akademickie, młodzieżowe i specjalistyczne. To tu rozpoczęły się pierwsze spotkania duszpasterstwa par niesakramentalnych, które rozpowszechniły się potem w wielu ośrodkach w Polsce, tutaj prof. Anna Świderkówna, autorka wielotomowych "Rozmów o Biblii", od lat prowadziła poniedziałkowe Rozważania Biblijne.

Przy parafii funkcjonuje jedna z pierwszych w stolicy wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, a także ruch Wiara i Światło, Rodziny Nazaretańskie, Stowarzyszenie Przymierza Rodzin i Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli, duszpasterstwo młodzieży i duszpasterstwo akademickie, wspólnota małżeństw jak i duszpasterstwo francuskojęzyczne.

Prężnie działają też zespoły parafialne i charytatywne. Mieści się tu sekretariat Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, a przez wiele lat na terenie parafii znajdował się sekretariat Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Swoje miejsce znaleźli przy parafii również anonimowi alkoholicy i anonimowi narkomani. Jest tu zespół promujący kulturę i zespół charytatywny, spotykają się członkowie Apostolstwa Modlitwy, Żywego Różańca, grupy modlitwy kontemplacyjnej i grupy modlitewnej "Bogurodzica".

Reklama

W 1992 roku powstał tu polski oddział Katolickiego Biura Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE), które zajmuje się gromadzeniem informacji o inicjatywach katolików i innych wspólnot chrześcijańskich w procesie integracji Europy.

Spotkania tak licznych i różnorodnych grup są możliwe dzięki otwarciu ojców jezuitów na inicjatywy świeckich. Proboszczem parafii i kustoszem sanktuarium jest o. Waldemar Borzyszkowski SJ.

2016-11-27 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SALVE - rusza telewizja internetowa diecezji warszawsko-praskiej

[ TEMATY ]

Warszawa

telewizja

RonPorter/pixabay.com

SALVE – to nazwa nowej telewizji internetowa diecezji warszawsko-praskiej, która rozpocznie nadawanie 20 września. Siedziba studia będzie miała miejsce w budynku ‘Dom Słowa Bożego’ na stołecznym Grochowie. – Odpowiadając na znaki czasu poprzez to medium chcemy dotrzeć z przekazem Ewangelii do młodzieży, która większość informacji o świecie i życiu czerpie z przestrzeni wirtualnej - powiedział biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

- Internet jest medium niezwykle mobilnym a zatem dużo łatwiejszym do przesyłania dźwięku i obrazu w skali światowej. Specjaliści oceniają, że jest on przyszłością mediów dlatego zdecydowaliśmy się wzmocnić potencjał medialny diecezji warszawsko-praskiej poprzez nową telewizję – zauważył abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję