Reklama

Zaczęło się od wspólnego śpiewania

17 stycznia dziesiątą rocznicę swojego istnienia obchodził Chór Polskiej Pieśni Narodowej. Z tej okazji wystąpił on w Bielskim Domu Kultury z jubileuszowym koncertem. 40-osobowym, zróżnicowanym wiekowo chórem wykonującym utwory kompozytorów polskich i zagranicznych kieruje mgr Krystyna Kamińska.

Niedziela podlaska 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe obchody Chór rozpoczął uczestnictwem i śpiewem podczas Mszy św., którą sprawował dziekan, ks. Ludwik Olszewski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Członkowie zespołu skierowali również wezwania modlitwy dziękczynnej i wstawienniczej składanej w obrzędzie Modlitwy Wiernych.
W sali BDK już na długo przed rozpoczęciem koncertu, nie było wolnych miejsc. Chór rozpoczął występ pieśnią Gaude Mater Polonia. Widzowie wysłuchali jej w postawie stojącej. Jubileuszowy koncert otworzył Sergiusz Łukaszuk, dyrektor Bielskiego Domu Kultury, pod którego egidą działa zespół.
Prowadzący koncert Danuta Karniewicz i Stanisław Wróbel zapowiedzieli pierwszą część występu, na którą złożyły się pieśni patriotyczne. Chór zaśpiewał Bogurodzicę w opracowaniu dyrygentki K. Kamińskiej, Karpacką brygadę, Za Niemen (Rozłączenie), Marsz Sybiraków i Jędrusiową dolę.
W niespełna miesiąc po zaistnieniu Chóru powołano w mieście Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Józefa Deniziaka. Ze względu na podobny charakter repertuaru, często występowała ona wspólnie z Chórem podczas różnych przeglądów, turniejów i uroczystości. Dlatego też będąc w przededniu swojego Jubileuszu wzbogaciła koncert swoim krótkim występem.
W drugiej części Chór zaprezentował wiązankę pieśni religijnych. Tę część koncertu nagrodzoną dużymi brawami dopełnił obrzęd podziękowań, życzeń i nagród. Składający życzenia burmistrz, Eugeniusz Berezowiec podkreślił znaczący wkład Chóru w zachowanie dziedzictwa narodowego i regionalnego oraz promocję miasta. Przyznał Chórowi od siebie nagrodę, oraz przekazał dyr. K. Kamińskiej nagrodę Ministra Kultury. Chór otrzymał też wiele indywidualnych podziękowań i nagród od obecnych gości, m.in.: prezydenta Białegostoku - Ryszarda Tura, senatora - Krzysztofa Jurgiela, Mariana Łuczaja, chórów: „Canto”, „Małanka”, „Wasiloczki” i dyrekcji BDK. Za szerzenie narodowo-chrześcijańskiej tradycji podziękował zespołowi były senator Lech Feszler, kolega dyrygentki ze szkolnej ławy. W szczególny sposób, bo w formie wiersza życzenia złożył Stanisław Charyton, prezes Towarzystwa Ziemi Bielskiej.
Dziękując za liczny udział w koncercie D. Karniewcz i Stanisław Wróbel podziękowali wszystkim osobom i instytucjom wspierającym pracę artystyczną Chóru. Na scenę zaprosili szczególną osobę - sponsora Urszulę Siecińską, która otrzymując wiązankę kwiatów nie kryła wielkiego wzruszenia. Wyrazy wdzięczności wraz z wiązanką kwiatów chórzyści ofiarowali Janowi Radkiewiczowi, inicjatorowi powstania chóru. Powszechnie znany z działalności społecznej J. Radkiewicz składając życzenia podkreślił, że w wielu niepowodzeniach, które spotkały go w okresie realizacji patriotycznych przedsięwzięć prowadzonych na terenie miasta i powiatu, choć doznał od „urzędników” licznych przykrości, to powstanie Chóru uważa za wielki zbiorowy sukces.
W ostatniej części blisko trzygodzinnego koncertu Chór zaśpiewał utwory powszechnie znane i zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania. Rozpoczęto pieśnią: Tu jest twoje miejsce, a zakończono Tu pozostać muszę. Za wspaniały występ, a także trzykrotnie zmienianą kreację publiczność nagrodziła zespół licznymi brawami.
Z okazji Jubileuszu zespół wydał okolicznościowy folder ilustrujący dotychczasową działalność artystyczną. Za pośrednictwem Niedzieli Podlaskiej zespół pragnie złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim życzliwym ludziom za duchowe i materialne wsparcie, uczestnictwo w koncertach. Życzy wielu dalszych przeżyć muzycznych i miłych wrażeń ze swoim udziałem.

Reklama

Historia powstania Chóru

Pod koniec roku 1993 radny miejski, Jan Radkiewicz wystąpił z inicjatywą powołania przy Bielskim Domu Kultury zespołu śpiewaczego kultywującego polskie tradycje patriotyczne i narodowe. Inicjatywa ta znalazła poparcie w środowisku i przychylne stanowisko S. Łukaszuka, dyrektora BDK. Do zespołu zaczęło zgłaszać się coraz więcej osób. Funkcję dyrektora powierzono Kazimierzowi Klepackiemu z Białegostoku, który po kilku próbach, z przyczyn osobistych zrezygnował z tej funkcji. Poszukiwano dyrygenta. Wkrótce funkcję tę powierzono Krystynie Kamińskiej kierującej chórem w parafii Miłosierdzia Bożego. Pierwszy skład zespołu liczył 46 osób, przyjął nazwę Chór Polskiej Pieśni Narodowej.
4 stycznia 1994 r. podczas „Wieczoru Kolęd”, którego inicjatorem był S. Łukaszuk, odbył się pierwszy publiczny występ zespołu.
„Choć zaczęło się od wspólnego śpiewania kolęd, to z każdym rokiem nasz repertuar się poszerzał. Dziś wypełniają go polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, religijne, ludowe a także rozrywkowe. Śpiewamy blisko 230 pieśni” - wspominał w trakcie koncertu Stanisław Wróbel.

Ważniejsze wydarzenia z życia Chóru

W 1994 r. Chór wystąpił w Bielskim Domu Kultury, podczas odbywającego się Kongresu Rodzin z udziałem bp. Jana Chrapka oraz uczestniczył w ingresie bp. Antoniego Pacyfika Dydycza w Drohiczynie.
W 1995 r. Chór wystąpił w imprezach organizowanych w mieście oraz wziął udział w podczas VI spotkań z muzyką i poezją sakralną w Zabłudowie.
W 1997 r. Chór wziął udział w prezentacji artystycznej Bielska Podlaskiego w „Rankingu Gmin Białostocczyzny” w Białymstoku, śpiewał w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej w Węgrowie oraz Świątecznym Koncercie Kolęd w Hajnowskim Domu Kultury.
Dwukrotnie, w latach 1998-1999, Chór brał udział w Festiwalu Pieśni Sakralnej Łapskie „Te Deum” zajmując II miejsce. W roku 1998, podczas I Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Ziarna Pamięci” w Białymstoku zespół uhonorowany został nagrodą III stopnia. W 1999 r. Chór otrzymał nagrodę Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, w 2000 - wyróżnienie, zaś w roku 2002 otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca.
Ważnym etapem w historii Chóru był śpiew z okazji 80. rocznicy odzyskania niepodległości obchodzonej w mieście z udziałem premiera Jerzego Buzka i wojewody Krystyny Łukaszuk.
W 1999 r. zespół został objęty patronatem państwa Siecińskich i Jaworowskich, będących właścicielami firmy „Suempol”. Dzięki ich wsparciu Chór otrzymał stroje. W tym też roku zespół otrzymał wyróżnienie w I Podlaskim Turnieju Chórów w Czarnej Białostockiej. Z okazji 5-lecia istnienia wystąpił z koncertem jubileuszowym w BDK. W listopadzie 40-osobową grupą uczestniczył w pielgrzymce do Wilna, zorganizowanej przez ks. Zbigniewa Rycaka, w trakcie której Chór zaśpiewał dla wileńskiej Polonii.
W kolejnych latach Chór uczestniczył w kontynuowanych Turniejach Chórów w Czarnej Białostockiej i parafialnych Dniach Rodziny w Łochowie.
W styczniu 2001 r. zespół brał udział w koncercie w Węgrowie pod hasłem: „A to Polska właśnie”, zorganizowanym przez Koło Przyjaciół Radio Maryja oraz ubogacił oprawę muzyczną Mszy św. w Bielsku Podlaskim transmitowanej przez TV Polonia.
W lipcu 2002 r. Chór uświetnił uroczystości odsłonięcia pomnika błogosławionego Antoniego Beszty-Borowskiego w Borowskich Olkach, a w sierpniu wystąpił z koncertem z okazji dnia Wojska Polskiego w amfiteatrze w Hajnówce. W grudniu tegoż roku wziął udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lublinie, natomiast w styczniu 2003 r. śpiewał w kolejnym „Wieczorze Kolęd” w BDK.
Od 1995 r. Chór organizuje corocznie bale karnawałowe połączone z licytacją darów pozyskanych od sponsorów i sympatyków zespołu. Dochód z licytacji pozwolił sfinansować prace wykończeniowe w kościele Miłosierdzia Bożego i domu sióstr zakonnych w Bielsku Podlaskim.
Fundusze z tegorocznego balu karnawałowego, który odbędzie się 21 lutego w Bielsku Podlaskim przekazane zostaną na budowę miejscowej świątyni Opatrzności Bożej.

Przy opracowaniu historii i ważniejszych wydarzeń z życia Chóru PPN wykorzystano informacje z Kroniki Chóru oraz z jubileuszowego folderu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

[ TEMATY ]

peregrynacja

parafia św. Stanisława BM

Mokrsko

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

W imieniu wspólnoty Maryję w kopii jasnogórskiego wizerunku powitał proboszcz ks. Zbigniew Bigaj. Duszpasterz jest poetą, wydał cztery tomiki ze swoimi utworami: „Po życia drogach”; „Aniele, przy mnie stój”; „Po drogach wspomnień” i „Mojej Mamie”. Do Matki Bożej zwrócił się słowami wiersza pt. „Mama”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję