Reklama

Biały Kruk 2

Abp Depo: w tajemnicy Kościoła każdy z nas ma swoje imię i miejsce przy Chrystusie

2016-11-05 12:33

Ks. Mariusz Frukacz

TV Niedziela

„Gromadzimy się we wspólnocie ludzi wierzących w Chrystusa Odkupiciela, ale również wierzących w tajemnicę Jego Kościoła, która jest dzisiaj bardzo atakowana w życiu publicznym, co wprost zostaje wyrażone w stwierdzeniach: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 5 listopada przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Msza św. zgromadziła pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz nauczycieli, wychowawców i dyrektorów, którzy uczestniczyli w 27. Forum Szkół Katolickich.

Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich, ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, o. Paweł Przygodzki - sekretarz generalny Ojców Paulinów, o. Jerzy Tomziński, paulin, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej, ks. Mariusz Frukacz - redaktor „Niedzieli” oraz kapłani obecni na Forum Szkół Katolickich.

Zobacz zdjęcia: Msza św. za "Niedzielę"

W homilii abp Depo podkreślił, że „w tajemnicy Kościoła każdy z nas, od 1050 lat na tej ziemi, w historii tego narodu ma swoje imię i miejsce przy Chrystusie, który jest fundamentem każdego budowania”. - Jedność z Chrystusem jest dla nas zobowiązaniem, aby czuć się odpowiedzialnym nie tylko za siebie , ale za innych. Zwłaszcza dzisiaj w okresie kryzysu prawdy i zmagań o kształt polskiej szkoły, kiedy wiele mówi się o solidarności i odpowiedzialności społecznej, ale niewiele albo gdzieś na marginesach przekazu prawdy o nas mówi się o Chrystusie, który jest miłością miłosierną, obecną i działającą w Kościele wobec potrzebujących – mówił abp Depo.

Arcybiskup, odnosząc się do czytań mszalnych, zaznaczył, że „życie każdego chrześcijanina, nauczyciela, wychowawcy i dziennikarza można najkrócej i najpełniej streścić w słowach: „kochać i służyć”. – Co to znaczy? To znaczy z wewnętrzną pokorą, czyli prawdą o sobie wobec Boga i drugiego człowieka. Także miłość trzeba przełożyć na konkretne czyny i gesty wobec innych – podkreślił Arcybiskup.

Reklama

Metropolita Częstochowski zauważył, że „nasze społeczeństwo oszukiwane krzykiem wielkich reklam, bilbordów zadaje się nie widzieć najprostszych znaków dobroci, pomocy świadczonej bez światła jupiterów czy kamer” - Wiadomo, że wielkość Kościoła stanowi każda, nawet niewielka grupa nieznanych z imienia i nazwiska pracowników, ludzi modlitwy, bezinteresownego miłosierdzia, wolontariatu i cierpienia – przypomniał Metropolita Częstochowski i dodał za poetą Jerzym Narbuttem: „Jeśli Tobie powiedzą, że Bóg to tylko słowo, że Polska to pojęcie, że wolność jest klasową, że godność to rzecz śmieszna, a liczy się tylko istnienie. To raczej zgiń za tamto niż wybierz znijaczenie”.

Abp Depo wskazał na przykład św. Jana Pawła II, który „trwając na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, zawsze odważnie patrzył na krzyż i ikonę Matki Bożej Częstochowskiej”. - Od Niej uczył się sam i uczył nas całkowitego oddania Bogu we wszystkim. Dlatego pisał: „Jestem bardzo w rękach Boga”. Dostrzegamy w tych słowach kierunek, który nam wskazał – mówił abp Depo.

„Człowiek dowartościowuje siebie, nie izolując się, lecz nawiązując relacje z innymi oraz z Bogiem. Różne rodzaje ubóstwa często rodzą się z odrzucenia miłości Bożej, z pierwotnego tragicznego zamknięcia się człowieka w sobie, uważającego, że sam sobie wystarczy albo że jest tylko faktem nieznaczącym i przejściowym, «obcym» we wszechświecie, powstałym z przypadku. Człowiek jest wyobcowany albo oderwany od rzeczywistości, kiedy rezygnuje z myślenia i wiary w Boga, a powierza się tylko ludzkim projektom, fałszywym ideologiom i utopiom” - kontynuował abp Depo, przypominając słowa Benedykta XVI.

Metropolita Częstochowski, nawiązując do tekstu Ewangelii, zaznaczył, że „Jezus uczy nas odniesienia do naszej śmierci, a to odniesienie wskazuje, ze wszelkie dobra materialne, pieniądz tracą swoją wartość, a wszelkie otrzymane, czy wypracowane jakiekolwiek dobra tracą znaczenie”.

„Co oznacza: „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”? – pytał Arcybiskup. – Oznacza to, że nie ma wyjścia pośredniego. Komu wierzymy, Bogu czy karierze? W kim pokładamy nadzieję, komu ufamy? Wybierając Boga, jesteśmy kimś, jesteśmy Jego dziećmi. Wybierając mamonę, stajemy się niewolnikami i bez perspektywy życia – odpowiedział abp Depo.

Metropolita Częstochowski za papieżem Franciszkiem zaapelował:„Jeśli coś ma wywoływać święte oburzenie, niepokoić i przyprawiać o wyrzuty sumienia, to niech będzie to fakt, że tylu naszych braci żyje pozbawionych siły, światła i pociechy wypływającej z przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bez przygarniającej ich wspólnoty wiary, bez perspektywy sensu i życia.”

„Maryjo, wyproś nam światła nadziei na bardziej sprawiedliwy, ludzki i Boży świat” – zakończył abp Depo.

Przed końcowym błogosławieństwem bp Marek Mendyk zawierzył Maryi wspólnotę szkól katolickich. Natomiast abp Depo zaapelował o modlitwę za ciężko chorego abp. Piero Mariniego.

Tagi:
Msza św.

Msza żałobna w seminarium za ks. prof. Jana Kowalskiego

2018-02-17 20:36

Kl. Michał Pierzchała, rok V

W dniu 16 lutego br. w Kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie została odprawiona Eucharystia w intencji zmarłego ks. inf. prof. dr. hab. Jana Kowalskiego. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp dr Andrzej Przybylski.

Kl. Piotr Fedoryszak

W czasie homilii ksiądz biskup zaznaczył, że stajemy przed Bogiem przede wszystkim z ogromną wdzięcznością za dar życia i posługi śp. księdza Jana, który zawsze szczególną troską otaczał wspólnotę kandydatów do kapłaństwa. Jego Ekscelencja zwrócił uwagę uczestników liturgii żałobnej na fakt, iż z pewnością zmarły ksiądz Jan tak bardzo troszczył się o kleryków, ponieważ wiedział, że tak dużo zależy w Kościele od kapłanów. Kaznodzieja wskazał na śp. księdza profesora jako na przykład kapłana, który najpierw troszczył się o Kościół, o sprawy Boże, o drugiego człowieka, a dopiero na końcu o samego siebie. Zmarły Ks. inf. prof. Jan Kowalski pełnił liczne funkcje w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym. Był między innymi wykładowcą teologii moralnej, ojcem duchownym (1962-63), wicerektorem i prefektem studiów (1974-78) oraz rektorem naszego Wyższego Seminarium Duchownego (1978). Dobrodziej naszego Kościoła partykularnego odznaczał się autentycznym zaangażowaniem w kształcenie młodych pokoleń kapłanów oraz głęboką miłością do Kościoła Częstochowskiego. Jego troska wyrażała się przede wszystkim

Zobacz zdjęcia: Eksporta śp. ks. prof. Jana Kowalskiego

w braterskim wsparciu udzielanym wspólnocie alumnów w wymiarze intelektualnym, duchowym. Niesposób zapomnieć o ogromie dóbr materialnych, szczególnie przeznaczonych na sprawowanie kultu Bożego, naukę czy codzienne funkcjonowanie, które otrzymaliśmy dzięki otwartości serca śp. ks. prof. Jana. Stąd wyrażając naszą wdzięczność jako wspólnota księży przełożonych i profesorów oraz kleryków otoczyliśmy śp. księdza Jana modlitwą Liturgii Godzin oraz koronką do Bożego Miłosierdzia.

Zobacz zdjęcia: Msza żałobna katedrze

Ufamy, że dobry i miłosierny Pan przyjmie drogiego naszym sercom śp. ks. inf. prof. Jana Kowalskiego do swojej chwały. Wierzymy, że Bóg przebaczy mu grzechy popełnione wskutek ludzkiej ułomności i zakryje wszelką niedoskonałość swoją miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Prezydent Duda uczestniczył w Mszy z okazji 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego

2018-02-17 11:59

mik / Wilno (KAI)

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, wziął w piątek udział w uroczystej Mszy świętej w katedrze wileńskiej. Nabożeństwu z okazji 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego przewodniczył metropolita wileński.

Jakub Szymczuk/KPRP/prezydent.pl

Wśród zgromadzonych w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie obecni byli także przywódcy państw regionu z Prezydent Litwy, Dalią Grybauskaite i Prezydentem Ukrainy, Petro Poroszenko, na czele.

Z okazji 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego w kościołach na terenie całej archidiecezji wileńskiej 16 lutego odbyły się świąteczne Msze święte a o godzinie 12.30 zabrzmiały kościelne dzwony.

Uczestnictwo w nabożeństwie jest jednym z elementów programu wizyty Pary Prezydenckiej w Republice Litewskiej. Wizyta potrwa do dziś, 17 lutego. Poza oficjalnymi spotkaniami z przywódcami państw regionu Para Prezydencka spotyka się także z litewską Polonią.

W sobotę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii złożenia wieńca na wileńskim Cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie pochowane jest serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie ceremonii planowane jest spotkanie z przedstawicielami ZHP na Litwie i Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

Żona prezydenta, Agata Kornhauser-Duda, w sobotę spotka się natomiast z kierującą Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopo ki siostrą Michaelą Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Dziwisz: Kamilu, jesteś radością Polski!

2018-02-17 19:41

md / Kraków (KAI)

Kamilu, jesteś radością Polski i chwałą Podhala! – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, gratulując polskiemu skoczkowi, który w Pjongczangu obronił dziś tytuł mistrza olimpijskiego. „Bóg zapłać!” – podziękował Stochowi.

Krzysztof Tadej

Pochodzący z podhalańskiego Zębu skoczek narciarski na dużej skoczni w Pjongczangu obronił tytuł i po raz trzeci w karierze został mistrzem olimpijskim. Polak uzyskał w dwóch skokach 135 i 136,5 metra. Drugie miejsce zajął Niemiec Adreas Wellinger. Na trzecim miejscu podium stanął Norweg Robert Johansson.

Kard. Stanisław Dziwisz wiernie kibicuje polskim sportowcom, „zwłaszcza tym, którzy są góralami”, jak zaznaczył w rozmowie z KAI. Dziś również z wielkimi emocjami oglądał zmagania skoczków w Pjongczangu. „Kamilu, jesteś radością Polski i chwałą Podhala! Bóg zapłać!” – powiedział, gdy Kamil Stoch obronił tytuł mistrza olimpijskiego.

Stoch jako pierwszy reprezentant Polski w sportach zimowych zdobył w karierze trzy złote medale olimpijskie. Dwa złote krążki ma Justyna Kowalczyk. To 21. medal dla Polski w historii zimowych igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem