Reklama

Polska

Bp Miziński: Narodowa Pielgrzymka odpowiedzią na czas łaski

Mam nadzieję, że więź Polski i Kościoła w Polsce ze Stolicą Apostolską zostanie umocniona przez Narodową Pielgrzymkę, w którą właśnie wyruszamy - mówi KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że pielgrzymka jest odpowiedzią Kościoła w Polsce na czas łaski, jakiej doznaliśmy w Roku Miłosierdzia, ŚDM i papieskiej wizyty.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAI: – Rozpoczynająca się w czwartek Narodowa Pielgrzymka ma wiele wątków: nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 1050-lecie chrztu Polski oraz podziękowanie za wizytę Franciszka w Polsce i Światowe Dni Młodzieży. Jak Ksiądz Biskup postrzega rangę tego pielgrzymowania?

Bp Artur Miziński: – Ranga tej pielgrzymki jest porównywalna z rangą wydarzeń, o których Pan wspomniał. Jest ona odpowiedzią Kościoła, który jest w Polsce, na ten czas łaski, jaki przeżywamy w tym roku. Jest to dla nas pielgrzymowanie do centrum chrześcijaństwa w jubileuszowym Roku Miłosierdzia: do grobu św. Piotra i do rzymskich bazylik większych. Także okazja do spotkania z Ojcem Świętym. Nasze pielgrzymowanie połączone jest z możliwością uzyskania odpustu, poprzez przejście przez Drzwi Święte w każdej z rzymskich bazylik, włącznie z tymi w bazylice św. Piotra.
Zbliżamy się co prawda do zakończenia Roku Miłosierdzia, ale chcemy ten rok kontynuować w naszej codzienności, gdyż Boże Miłosierdzie nie jest ograniczone w czasie. Jest to szczególny i wyjątkowy rok łaski, ale udział w narodowej pielgrzymce ma nam uświadomić, że dalszy czas naszego ziemskiego pielgrzymowania ma być otwarty na miłosierną miłość Ojca.
Istotnym wymiarem pielgrzymki jest dziękczynienie Następcy św. Piotra, papieżowi Franciszkowi za jego obecność w Polsce. Chcemy mu podziękować za wizytę w tym roku z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i za Światowe Dni Młodzieży. A był to niewątpliwie czas łaski.
Światowe Dni Młodzieży były także możliwością kontaktu z młodymi z całego świata i okazją do wymiany doświadczeń, z którymi przybyła do nas młodzież z wielu krajów. Była to dla nas okazja do świadectwa ale i uczenia się autentycznej i spontanicznej wiary od przybyszów. ŚDM pokazały, że chrześcijaństwo jest żywą rzeczywistością oraz że Duch Święty cały czas podtrzymuje Kościół.
Dlatego ponad 7 tys. wiernych z Polski udaje się z narodową pielgrzymką do Rzymu - w duchu dziękczynienia i prośby o łaskę miłosierdzia.

- Jakie są główne punkty programu pielgrzymki?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Centralnymi punktami są codzienne Msze św. po kolei w czterech bazylikach. W czwartek 20 października o godz. 17. liturgię w Bazylice Matki Bożej Większej odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia Mszę św. w Bazylice św. Jana na Lateranie będzie celebrować Prymas Polski abp Wojciech Polak, a w sobotę o godz. 15.45 w Bazylice św. Pawła za Murami przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.
Jednym z najważniejszych momentów będzie udział w audiencji z Ojcem Świętym, która przypadnie w sobotę rano 22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

- Będzie to więc niejako spotkanie z dwoma papieżami?

- Jak najbardziej. Oprócz tego, co powie do nas Franciszek, przypomni to nam "iskrę Miłosierdzia", która wyszła z Krakowa. Można powiedzieć, że św. Jan Paweł II w dniu swego wspomnienia liturgicznego zgromadzi nas u boku Franciszka. Wówczas Ojciec Święty skieruje specjalne przesłanie do pielgrzymów z Polski. Będzie to kolejne jego przesłanie do Kościoła w Polsce, niezależnie od tych, które wygłosił podczas lipcowej wizyty. A nasi biskupi będą mieli okazję podziękować mu za wizytę w Polsce i ŚDM.

Reklama

- Przybędą też przedstawiciele władz: kilkudziesięciu parlamentarzystów z marszałkami Sejmu i Senatu. Prezydenta reprezentować będzie szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska, będzie też szefowa kancelarii premiera, Beata Kempa, a być może dotrze i Pani Premier.

- Z Ojcem Świętym będziemy mogli spotkać się także w niedzielę podczas modlitwy Anioł Pański. A pielgrzymkę zwieńczy modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II oraz Msza św., która będzie miała miejsce o w niedzielne popołudnie o 16-tej pod przewodnictwem kard. Grocholewskiego, w prezbiterium bazyliki św. Piotra.

- Z jakimi uczuciami Ksiądz Biskup udaje się do Rzymu?

- Oprócz chęci skorzystania z łask odpustu, będzie to moje osobiste dziękczynienie, gdyż byłem bardzo zaangażowany w przygotowanie wizyty Ojca Świętego w Polsce. Poprzedził to cały rok intensywnej pracy. Będę dziękować za błogosławione owoce, jakie wydała ta wizyta. Także i za wspaniały przekaz z wizyty w Polsce, jaki dotarł dzięki mediom do szerokich kręgów na świecie.
Poza tym, każde takie spotkanie, dla nas biskupów jest umocnieniem więzi i jedności pasterskiej z Następcą św. Piotra. Jest także formą budowania jedności kolegium biskupów, pielgrzymujących do progów apostolskich.

- Stolica Apostolska dla Polski i Kościoła w Polsce zawsze była ważnym punktem odniesienia, co wzmocnił pontyfikat Jana Pawła II...

- Więź Polski ze Stolicą Apostolską bardzo silnie podkreślana była podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu. Chrzest połączył nas nie tylko z chrześcijańską Europą, ale i z Rzymem. Ścisła więź z Rzymem była kontynuowana przez polskich królów, a niektórzy, np. Jan III Sobieski, obronili chrześcijańską Europę przed turecką inwazją. Polska pełniła rolę przedmurza. Rzym był dla nas zawsze punktem odniesienia, a słowo Ojca Świętego jest tym słowem dopinającym i dającym ostateczną wykładnię. A wyjątkowe pogłębienie więzi Polaków ze Stolicą Apostolską nastąpiło za czasów Jana Pawła II, ale nie wygasło po jego śmierci. Najlepiej świadczył o tym m. in. tegoroczny pobyt Franciszka w Polsce.
Słowa Franciszka wypowiedziane w Polsce tylko potwierdziły tę więź. Ojciec Święty pokazał życzliwość i otwarcie, dostrzegł piękno naszego Kościoła. Choć papież pochodzi z Argentyny i cechuje go nieco odmienna wrażliwość, to nas docenił. Na tym polega piękno Kościoła powszechnego, gdzie różnice nawzajem się dopełniają.
Mam nadzieję, że więź Polski i Kościoła w Polsce ze Stolicą Apostolską zostanie umocniona także przez Narodową Pielgrzymkę, w którą właśnie wyruszamy.

- Dziękuję za rozmowę.

2016-10-18 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Szałasowym Ołtarzu

Zgodnie z tradycją, w trzecią niedzielę września, o godz. 12 spotkali się na Hali Turbacz przy Szałasowym Ołtarzu turyści, miłośnicy gór, przedstawiciele „Środowiska” z lat młodzieńczych ks. Karola Wojtyły oraz Fundacji Szlaki Papieskie. To w tym miejscu, 17 września 1953 r. nocował w szałasie wraz z grupą młodych fizyków i studentów (razem 12 osób) ks. Karol Wojtyła. Wędrowali oni z Suchej Beskidzkiej do Krynicy przez Turbacz i Prehybę. Tak wspomina nocną wyprawę na Turbacz jeden z jej uczestników, prof. Jerzy Janik: „Wyszliśmy wreszcie na halę przy tzw. Czole Turbacza. Stał tam wielki szałas pełen siana. Na wycieczkach Wujek odprawiał dla nas Mszę św. Tam, pod Turbaczem, powiedział: „- Wiecie co, w Kościele próbują wprowadzić elementy nowej liturgii. Jednym z tych elementów jest pozycja kapłana odprawiającego Mszę św., ma on mianowicie stać twarzą do wiernych. Zróbmy tak... W drzwiach szałasu umocowaliśmy deskę, dla wzmocnienia konstrukcji wsunęliśmy kopkę siana. Wujek stanął wewnątrz szałasu, twarzą do nas, przy desce, która stała się ołtarzem, a my na zewnątrz szałasu. »In nomine Patris» - zaczął po łacinie, bo na zmianę języka trzeba było poczekać jeszcze parę lat. I tak pod szczytem Gorców trwała Najświętsza Ofiara na chwałę Stwórcy otaczającej nas przyrody. W czasie Mszy św. pojawili się gospodarze z którejś z podgorczańskich wsi dla zebrania siana. Podeszli do naszego szałasu - kościoła i pobożnie uklękli”.
Była to prawdopodobnie pierwsza Msza św. odprawiana na polskiej ziemi twarzą do ludu, i to niemal 10 lat przed Soborem Watykańskim II. Dziś, w tym miejscu stoi Szałasowy Ołtarz, jako świadectwo i pamiątka tamtych wydarzeń. Ufundowali go i wybudowali górale z Zakopanego i Klikuszowej w 2003 r., odtwarzając fragment ściany dawnego szałasu w tym samym miejscu, gdzie stał, na polanie Jana i Franciszka Zapotocznych. Tuż obok szałasu postawiono głaz z pamiątkową tablicą wyjaśniającą wyjątkowy charakter tego miejsca.
W tegorocznej Mszy św. przy Szałasowym Ołtarzu, która kończy sezon letnich wędrówek Szlakami Papieskimi, wzięło udział ponad 300 osób. Przybyli pieszo i na rowerach. Byli strażacy ze sztandarem, pięknie śpiewała i grała kapela z Ludźmierza. Mszę św. o kanonizację Jana Pawła II oraz o to, by nauczanie papieskie weszło trwale w nasze życie, celebrowali ks. Stefan Misiniec z Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Józef Obłój z diecezji rzeszowskiej i ks. Jan Abrahamowicz ze Wzgórz Krzesławickich. W homilii ks. Misiniec przypomniał, że „oprócz podziwiania przyrody na szlakach górskich jest zawsze możliwość rozważania spraw głębszych. O tym wiele razy mówił Jan Paweł II, że w górach jest bliżej Boga, że w górach inaczej modli się człowiek”. Na zakończenie Mszy św. zebrani uczcili relikwie krzyża, który trzymał w ręku Ojciec Święty podczas swej ostatniej Drogi Krzyżowej, w Wielki Piątek 2005 r. Pielgrzymują w parafiach diecezji przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Wasza kapłańska posługa jest bezcenna

2024-03-28 14:59

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny poświęcił oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił krzyżmo.

Abp Józef Kupny poświęcił oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił krzyżmo.

– W życiu kapłańskim nie chodzi o samorealizację i sukces – mówił do księży abp Józef Kupny. – Wierni potrzebują takich kapłanów, którzy jednoczą ich z Bogiem i między sobą.

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny przewodniczył Mszy Krzyżma, jedynej takiej Mszy w roku. Podczas Eucharystii księża z różnych stron archidiecezji wrocławskiej odnowili przyrzeczenia kapłańskie, a arcybiskup pobłogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęcił krzyżmo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję