Reklama

Bp Dec: nie wolno oddzielać nauczania od wartości

2016-10-09 15:43

Ks. Daniel Marcinkiewicz

xdm
Bp Ignacy Dec

Szkoła to znacząca instytucja w naszym życiu, która jest drugim środowiskiem, po domu rodzinnym kształtująca i wychowująca nas do człowieczeństwa. Dlatego nie wolno oddzielać nauczania od wartości i przekonywać, że wartości moralne i religijne są nieważne – podkreślał bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przewodniczył 8 października Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy podczas jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.

W homilii bp Dec zauważył, że pierwszym środowiskiem, które kształtuje jest dom rodzinny, w którym przychodzimy na świat, w którym jesteśmy otaczani opieką i uczeni samodzielności, w którym zdobywamy pierwszą wiedzę. – Pierwsza szkoła wychowania to rodzina, mama i tato. To, czego się nauczymy we wczesnym dzieciństwie i w młodości w rodzinie, niesiemy później przez życie, jako drogocenne wiano – powiedział celebrans.

Przyznał, że w czasach nowożytnych, gdy z filozofii zaczęły wyłaniać się nauki szczegółowe, wyraźnie oddzielające się od teologii, rozłączono dwa zadania edukacji. – Nacisk położono na przekaz informacji, wiedzy, spychając na margines promocję wartości, a więc edukację moralną i religijną. Kościół przypomniał wówczas, że poprzez nauczanie, szkolną edukację na każdym poziomie: podstawowym, średnim i wyższym, uniwersyteckim – człowiek ma się stawać mądrzejszy i lepszy. Nauka ma czynić człowieka lepszym moralnie – mówił bp Dec.

Reklama

Zaznaczył również, że szkoła jest przedłużeniem domu rodzinnego. – Jest instytucją, która przejmuje od rodziny zadanie kształcenia i wychowania. Szkoła jest taką naszą drugą matką, która karmi wiedzą, mądrością, ale także wartościami humanistycznymi i chrześcijańskimi. Dlatego z tej przyczyny powinno nam zależeć, aby nasze szkoły były instytucjami funkcjonującymi prawidłowo – przekonywał biskup świdnicki.

W dalszej części ordynariusz świdnicki, w przeddzień XVI Dnia Papieskiego, przypomniał słowa Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedziane w 1983 r. na warszawskim lotnisku, podczas kolejnej pielgrzymki do Polski. - Papież Polak powiedział, że złożył pocałunek na ziemi ojczystej, jak się składa pocałunek na rękach matki, wskazując przy tym, że Ojczyzna jest naszą matką, a Polska jest matką szczególną – matką, która wiele wycierpiała, dlatego ma prawo do szczególnego szacunku. W obecnym czasie musimy na nowo uczyć się tego szacunku, nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale również dla rodziców, wychowawców i nauczycieli – zaznaczył bp Dec.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Jubileusz szkoły

Bp Dec zawierzył Bożej Opatrzności dyrekcję, grono pedagogiczne oraz całą społeczność szkolną, by nadal kształtowała światłych ludzi. Prosił, aby młodzież pokochała szkołę, podobnie jak się kocha dom rodzinny. Wyraził również wdzięczność nauczycielom i wychowawcom za dotychczasową troskę o młode pokolenie oraz złożył życzenia z racji jubileuszu. – Panu dyrektorowi, gronu pedagogicznemu i całej społeczności życzymy, aby ta szkoła była prawdziwą Alma Mater, matką karmiącą wiedzą i wartościami moralno-chrześcijańskimi – mówił bp Dec.

Szkoła istnieje od 1946 roku. Jej założycielami byli Jadwiga i Stanisław Karakulscy oraz Zofia i Jan Wronowie, którzy po zakończeniu działań wojennych z upoważnienia Szkolnego Kuratorium Wrocławskiego przystąpili do organizowania jednej z pierwszych szkół średnich w Świdnicy. Szkoła została otworzona 7 września 1946 roku przy ul. Kościelnej 15, dyrektorem został Stanisław Karakulski. Naukę rozpoczęto w Państwowym Liceum Spółdzielczym, Szkole Przysposobienia Spółdzielczego i w klasie wstępnej przygotowującej młodzież do Liceum Spółdzielczego.

W roku szkolnym 1990/91 w związku z likwidacją CZS „Samopomoc Chłopska” nadzór nad działalnością szkoły przejęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania w Wałbrzychu, a szkole nadano nazwę Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.

We wrześniu 1990 roku odchodzi dotychczasowy dyrektor, na jego miejsce zostaje powołany mgr Piotr Cichoń. 1 września 1999 roku w związku z reformą oświaty szkołę przejęło Starostwo Powiatu Świdnickiego i od tej pory jest ona publiczną szkołą powiatową nadzorowaną przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. W skład szkoły początkowo wchodzą: Liceum Ekonomiczne, Liceum Administracji i Policealne Studium Zawodowe. W okresie późniejszym dochodzą: Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Policealne Studium Administracji. W roku szkolnym 2005/06, w związku z rezygnacją dotychczasowego dyrektora, jego obowiązki przejmuje mgr Krzysztof Osiak, który pełni funkcję dyrektora do dnia dzisiejszego.

Tagi:
szkoła bp Ignacy Dec

Owoce życia św. Jana Pawła II są wciąż żywe i aktualne

2018-06-06 12:21

Ks. Daniel Marcinkiewicz
Edycja świdnicka 23/2018, str. III

Biskup świdnicki przewodniczył 18 maja Mszy św. w kaplicy szpitalnej Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A w Polanicy-Zdroju z okazji nadania imienia św. Jana Pawła II temu Centrum

Marek Zygmunt
Poświęcenie popiersia św. Jana Pawła II w Polanicy Zdroju

Uroczystość nadania imienia Specjalistycznemu Centrum Medycznemu rozpoczęło się pod znajdującym się przed szpitalem obeliskiem Jana Pawła II, skąd zebrani udali się do głównego holu, gdzie odsłonięto popiersie papieża Polaka i hasło „Każde życie jest najcenniejsze”, określające misję szpitala. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył Biskup Świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bydgoszcz: otwarcie Centrum Pomocy św. Brata Alberta

2018-06-18 18:38

Bydgoszcz / jm (KAI)

Z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych, przedstawicieli organizacji pomocowych, sióstr zakonnych, księży, bezdomnych i potrzebujących uroczyście otwarto Centrum Pomocy św. Brata Alberta w Bydgoszczy. Dzięki zaangażowaniu sióstr albertynek, które są gospodarzem miejsca, a także władz, firm oraz prywatnych darczyńców, inwestycja powstała w zaledwie kilka miesięcy.

wikipedia.org

- Nie wiem, skąd Pan Jezus wiedział, kiedy mówił, że ubogich zawsze mieć będziecie. Warto się nad tymi słowami zatrzymać w momencie, kiedy do użytku zostaje oddany obiekt, w którym siostry albertynki znajdą dla siebie przestrzeń do realizacji charyzmatu - mówił podczas Mszy św. w kościele św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy bp Jan Tyrawa.

W centrum znalazły się m.in. stołówka, gabinety psychologa i lekarza, czytelnia oraz pokoje interwencyjne dla osób, które podejmą drogę wychodzenia z bezdomności. - Udało się i spoglądam na to dzieło z pewnym niedowierzaniem. Myślę, że poczujemy spełnienie oraz radość, kiedy w tym budynku znajdą się osoby, dla których jest on przeznaczony - powiedziała przełożona bydgoskiej wspólnoty s. Magdalena Bella ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 4 miliony złotych. Ponad 3,5 miliona złotych pochodzi z funduszy unijnych. Wkład własny w wysokości ponad 620 tys. złotych zagwarantował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

- Ten dom pokazuje, że nieważne, w jakich czasach żyjemy, zawsze takie potrzeby będą istniały. W ten sposób sprawdzamy się jako ci, którzy rozumieją, na czym polega solidarność - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Albertynki posługują w Bydgoszczy od ponad 25 lat. Stołówkę przy ul. Koronowskiej w Bydgoszczy odwiedza każdego dnia ok. 150 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Włochy: święto motocyklistów z inicjatywy misyjnego biskupa

2018-06-18 21:08

vaticannews.va / Isola del Gran Sasso d’Italia (KAI)

Setki motocyklistów zebrały się wczoraj w Isola del Gran Sasso d’Italia w centralnych Włoszech. Inicjatorem spotkania był bp Giulio Mencuccini. W programie spotkania przewidziano wspólne zwiedzanie, Mszę św. oraz nabożeństwo z upamiętnieniem zmarłych motocyklistów i błogosławieństwem dla żyjących.

Julia A. Lewandowska

72-letni bp Mencuccini, pomysłodawca przedsięwzięcia, motocyklami interesował się od dziecka. Na Borneo w Indonezji, gdzie posługuje, każdy z jego księży ma motocykl, nie tyle z pasji, co z konieczności. Na Borneo nie ma dróg, tego typu maszyna jest więc koniecznością w pracy duszpasterskiej, aby być blisko ludzi – mówi hierarcha.

O genezie święta i jego owocach powiedział nam sam biskup motocyklista: "Inicjatywa święta motocyklistów rozpoczęła się 2 lata temu, dla przyciągnięcia uwagi, ponieważ dziś na motocyklistów wiele osób nie patrzy przychylnie. Dlatego rozpocząłem to święto, którego elementem jest nie tylko wymiar duchowy, ale powiedzielibyśmy, wymiar solidarności – mówi bp Mencuccini. – Także motocykliści mają serce i uczucia. Podczas Mszy solidarności zbieramy fundusze, na projekt, który będzie realizowany w mojej diecezji, w Sanggau. W tym roku przedstawiłem raport z tego, co udało nam się zrobić dzięki funduszom ze spotkania sprzed dwóch lat. Utworzyliśmy internat dla dziewcząt w Nanga Taman, w Sanggau. Mieszkają tam 44 dziewczęta, które dzięki temu mogą uczęszczać do szkoły średniej".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem