Reklama

Szkoła Wyższa Zarządzania i Ekonomii

Polska młodzież chce kontynuować ŚDM

2016-10-05 17:02

lk / Warszawa / KAI

episkopat.pl

Polska młodzież pragnie kontynuacji Światowych Dni Młodzieży zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym – powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski po zakończeniu 374. zebrania plenarnego KEP. Jednym z głównym tematów dwudniowego zebrania biskupów była refleksja nad wnioskami duszpasterskimi po ŚDM i wizycie papieża Franciszka.

Podczas zebrania biskupi wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za wizytę w Polsce oraz całej Stolicy Apostolskiej za żywe uczestnictwo w przygotowaniach do papieskiej pielgrzymki oraz przebiegu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Biskupi podziękowali też polskim parafiom i rodzinom, które gościły, szczególnie w tygodniu poprzedzającym ŚDM, pielgrzymów z całego świata. W Dniach w Diecezjach uczestniczyło 112 tys. młodych ze 135 krajów, a opiekowało się nią 41 tys. diecezjalnych i parafialnych wolontariuszy. Wcześniej duchowe przygotowanie do pielgrzymki i ŚDM objęło około miliona osób – poinformował sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Biskupi podziękowali ponadto służbom mundurowym i medycznym za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży, a mediom za rzetelne i obszerne relacjonowanie oraz komentarz do wydarzeń centralnych ŚDM. Bp Miziński zaznaczył, że podczas ŚDM upłynęły pod znakiem ujmującej gościnności polskiego społeczeństwa oraz świadectwa głębokiej wiary wszystkich przybyłych do naszego kraju pielgrzymów.

Reklama

Sekretarz generalny KEP poinformował, że w Światowych Dniach Młodzieży wzięli udział pielgrzymi ze 187 krajów, obecnych było też 19 tys. wolontariuszy z ponad 60 krajów. Na wieńczącej ŚDM Mszy św. posłania w podkrakowskich Brzegach w niedzielę 31 lipca uczestniczyło ponad 2 mln osób. W pełnym wymiarze w ŚDM uczestniczyło 360 tys. zarejestrowanych pielgrzymów. Do Krakowa przybyło też ponad 800 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, ponad 10 tys. księży oraz 5 tys. sióstr zakonnych.

„Te liczby mówią za siebie, jak wielkie to było wydarzenie” – podkreślił bp Miziński.

Na Jasnej Górze w trakcie Mszy św. dziękczynnej za 1050. rocznicę Chrztu Polski z udziałem papieża Franciszka i Episkopatu Polski zgromadziło się ponad 400 tys. wiernych. Jasnogórscy paulini poinformowali ponadto, że w okresie pielgrzymkowym bezpośrednio przed i po Światowych Dniach Młodzieży, do narodowego sanktuarium przybyło 2,5 tys. zorganizowanych grup młodzieży w liczbie ok. 300 tys. osób.

Obozy zagłady w Oświęcimiu i Brzezince odwiedziło ponad 155 tys. młodych pielgrzymów ŚDM. Jak przypomniał bp Miziński, cisza i milczenie oraz łzy i modlitwa towarzyszące wizycie papieża Franciszka w tych miejscach były oddaniem głosu tym, którzy oddali tam życie.

Refleksja nad zakończonymi Światowymi Dniami Młodzieży – podkreślił bp Miziński - skłoniła biskupów do zastanowienia się nad tym, „jak to wielkie wydarzenie przedłużyć w czasie, aby dało trwałe owoce szczególnie w życiu młodego pokolenia”. Liczy się bowiem teraz nie tylko rozpamiętywanie, jak wielkim wydarzeniem medialnym i promocyjnym dla Polski były ŚDM, ale przede wszystkim to, by nie zaprzepaścić tego wielkiego daru, którym został obdarowany cały Kościół, a Kościół w Polsce w sposób szczególny”.

„Pierwsza refleksja, która się nasuwa, jest taka, że polska młodzież pragnie kontynuacji Światowych Dni Młodzieży zarówno w życiu osobistym, jak i wspólnotowym” – zaznaczył bp Miziński. Dlatego – dodał sekretarz generalny KEP – biskupi zachęcają duszpasterzy, aby wraz z młodzieżą rozeznawali w swoich parafiach i wspólnotach, w jaki sposób można to dzieło kontynuować

„Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby nie czekać na jakieś odgórne decyzje, ale [wykorzystać] oddolne sugestie i inicjatywy, tak aby – jak uczył nas papież Franciszek - zejść z przysłowiowej kanapy i założyć buty, czyli kontynuować ten wielki zapał, który powstał na kanwie prawie trzyletnich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży” –

„Głęboko wierzymy, że wszystkie siły, które zostały wyzwolone podczas ŚDM – przy zaangażowaniu młodzieży, duszpasterzy, różnych grup i wolontariatu – będą wydawać błogosławione owoce” – podsumował bp Artur Miziński.

Podczas konferencji podsumowującej zebranie Episkopatu o zainicjowanej przez Caritas Polska akcji "Rodzina Rodzinie" poinformował dyrektor tej organizacji ks. dr Marian Subocz.

Przybliżył on m.in. dane dotyczące konfliktu wojennego na granicy Syrii i Iraku. Podkreślił, że wiąże się z tym jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci. Od początku konfliktu w Syrii zginęło od 300-400 tys. ludzi, w tym kobiety i dzieci. Ponad milion osób zostało rannych. 13,5 mln ludzi potrzebuje pilnie pomocy humanitarnej w Syrii, a ponad 10 mln w Iraku. W Syrii jest 8,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, w Iraku 3,4 mln. Od 2011 r. 4,8 mln osób uciekło z Syrii, a poszukując schronienia w Turcji - ok. 2,7 mln osób, w Libanie - 1,1 mln, w Jordanii - ponad 600 tys. ludzi". Dyrektor Caritas Polska przedstawił również dane pokazujące starania organizacji kościelnych, poczynione w odpowiedzi na przedłużający się kryzys. Pozyskały one ponad 530 mln dol. w przeciągu trzech lat.

Ks. Subocz zaznaczył, że wsparcie w ramach programu "Rodzina Rodzinie" będzie obejmowało pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe. "Rodziny polskie wybierają sobie jaką rodzinę wspierają ją przez 6 miesięcy, to może być np. pomoc medyczna, więc 100 dolarów, lub pomoc medyczna i edukacja - 200 dolarów". Jak tłumaczył duchowny, można również zebrać się w kilka osób, np. w parafii i wspólne wesprzeć jedną lub kilka rodzin.

Zaznaczył, że pomóc może każdy - bogatszy, wpłacając konkretną sumę pieniężną, a uboższy - modlitwą i wsparciem duchowym.

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Wizyta w Rzymie autorek książki o ŚDM

2018-04-14 10:12

Włodzimierz Rędzioch

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były wielkim wydarzeniem kościelnym i religijnym ale również wielkim wyzwaniem organizacyjnym.

Włodzimierz Rędzioch

Dwie z organizatorek tego światowego wydarzenia, dwie młode kobiety pracujące w Międzynarodowym Biurze Prasowym Komitetu Organizacyjnego, dr Paulina Guzik, adiunkt Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WNS, i Cecilia O’Reilly, dyrektor kontentu w amerykańskiej katolickiej organizacji medilanej CAST, postanowiły opisać swoje doświadczenia i wiedzę nabytą podczas ŚDM w książce. Ukazała się ona po angielsku pod znaczącym tytułem: „WYD 2016 - The Largest European Event of the 21st Century” (ŚDM 2016 - Największe europejskie wydarzenie XXI w.) Analizując konkretny przypadek krakowskich Dni Młodzieży, Autorki chciały dać praktyczne wskazówki dla organizatorów przyszłych wydarzeń tego typu. Ten aspekt książki podkreślił o. Federico Lombardi, który napisał: „Publikacja ta będzie niewątpliwie pomocna wszystkim, którzy odgrywają lub będą odgrywali istotną rolę w organizacji dużych wydarzeń w Kościele”.

W tych dniach Autorki przebywały w Rzymie, by wręczyć książkę abasadorowi RP, Januszowi Kotańskiemu, oraz Ambasadorowi Panamy, pani Miroslavie Rosas Vargas, jako przedstawicielowi państwa, w którym odbędą się następne Dni Młodzieży. Wizyta u Ambasador Panamy miała szczególne znaczenie, bo jak wyznała Paulina Guzik: „Wielu problemów czy potknięć organizacyjnych udałoby się uniknąć, gdybyśmy uważnie słuchali tych, którzy poprzednio organizowali ŚDMy. Dlatego postanowiłyśmy z Cecilią przekazać nasze doświadczenie dalej, do Panamy, a w przyszłości innych miast organizatorów. Mamy nadzieję, że będą chcieli skorzystać z naszej książki, czyniąc swoje zadanie organizacji tego ogromnego wydarzenia choć nieco łatwiejszym”.

Nie obyło się bez wizyty u watykańskiego „człowieka mediów”, o. Lombardiego, dawnego dyrektora programowego Radia Watykańskiego oraz do 2016 r. dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Obecnie stoi on na czele watykańskiej Fundacji Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, dlatego spotkanie odbyło się w siedzibie Fundacji przy ulicy della Conciliazione.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Franciszek u św. Marty: bez miłości Kościół nie wzrasta, staje się instytucją pustą

2018-04-26 12:20

st (KAI) / Watykan

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus uczy nas miłości, obmywając stopy – służby i przypomina, że sługa nie jest większy od swego pana – stwierdził papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do czytanej dziś Ewangelii (J 13,16-20) Ojciec Święty zaznaczył, że są to podstawy Kościoła.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, żegnając się z uczniami, nie tylko wygłosił długą i piękną mowę, ale dokonał także dwóch gestów, „które są instytucjami", podstawami Jego nauczania. Jezus daje swoje ciało na pokarm i swoją krew jako napój – ustanawia Eucharystię. Ponadto obmywa stopy. Z tych gestów rodzą się dwa przykazania, które jeśli będziemy wierni, spowodują rozwój Kościoła.

Pierwszym z nich jest przykazanie miłości. Jezus każe nie tylko „kochać bliźniego jak siebie samego”, ale uczynić jeszcze jeden krok: „kochać bliźniego tak, jak Ja was umiłowałem”. Jest to miłość bez ograniczeń, bez której Kościół nie posuwa się naprzód, nie oddycha – zauważył papież. „Bez miłości Kościół nie wzrasta, staje się instytucją pustą, pozorów, bezowocnych gestów. Trzeba iść do Jego ciała: Jezus mówi, jak powinniśmy kochać, aż do końca” – podkreślił Ojciec Święty. „Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem” (por. J 13, 34) – przypomniał Franciszek.

Następnie papież wskazał na nowe przykazanie, które rodzi się z obmycia stóp: „służcie sobie nawzajem”. Obmywajcie sobie nawzajem nogi, tak jak umyłem wasze stopy. Dwa nowe przykazania i ostrzeżenie: „możecie służyć, ale posłani przeze Mnie”, bo nie jesteście więksi ode mnie, „sługa nie jest większy od swego pana” – przypomniał Ojciec Święty. Jednocześnie podkreślił, że chodzi tutaj o prawdziwą pokorę, a nie udawaną i dodał, że idzie tutaj o podstawy Kościoła. Tą drogą poszli męczennicy i wielu świętych, będąc świadomymi, że są jedynie sługami.

Franciszek nawiązał także do słów Pana Jezusa zapowiadających zdradę Judasza: „Ja wiem, których wybrałem; lecz potrzeba, aby się wypełniło Pismo: «Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę»”. Dlatego papież zachęcił do chwili milczenia, aby spojrzał na nas Pan.

„Pozwólmy, aby do mego wnętrza wkroczyło spojrzenie Jezusa. Wiele odczujemy: miłość, a być może nic nie odczujemy ... będziemy zablokowani, będziemy się wstydzić. Ale zawsze pozwólmy, aby przyszło spojrzenie Jezusa” – zachęcił Ojciec Święty.

Na zakończenie swojej homilii Franciszek nawiązał do słów Piotra w Tyberiadzie: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 17). Miłość aż do końca, służba i użyjmy słowa trochę wojskowego, ale potrzebnego: podporządkowanie, to znaczy On jest największy, ja jestem sługą – podsumował swoją homilię papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Konkurs młodych polonistów

2018-04-27 08:42

S.B.

Magdalena Pijewska/Niedziela

26 kwietnia w Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Częstochowie odbył się po raz pierwszy międzyszkolny konkurs z języka polskiego: „Czy znasz swój język ojczysty?”.

Konkurs został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez Martę Porębińską – nauczycielkę języka polskiego. Do udziału w nim zgłosiło się trzydzieścioro uczniów z dziesięciu częstochowskich szkół. Konkurs miał formę testu. Uczniowie odpowiadali na różnorodne pytania dotyczące języka polskiego.

Do komisji konkursowej została zaproszona dr Agnieszka Pobratyn, wykładowca Akademii Jana Długosza. Dr Pobratyn przewodniczyła czteroosobowej komisji, która wyłoniła zwycięzców.

Oto wyniki konkursu:


I miejsce: Oliwia Turowska – Polsko-Angielska Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Soward
II miejsce: Monika Kolek – Prywatna Lingwistyczna Szkoła Podstawowa
III miejsce:Gabriela Dul – Prywatna Lingwistyczna Szkoła Podstawowa
wyróżnienia: Antonina Strzelczyk – Prywatna Szkoła Podstawowa Sokrates
Alicja Prokop – Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Podstawowa nr 29
Natalia Nawrocka – Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Podstawowa nr 29
Beata Smakosz – Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Podstawowa nr 33
Amelia Bach – Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna

Zobacz zdjęcia: Konkurs w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej

Podczas obrad komisji uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami uczestniczyli w specjalnie przygotowanym na tę okazję koncercie muzyki polskiej: „Polskie tańce narodowe”.

Organizatorem koncertu był Jarosław Jasiura. W koncercie wystąpili uczniowie Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem