Reklama

Kowalewska: Jako obrońcy życia jesteśmy przeciwni karaniu kobiet

2016-10-01 14:46

Marcin Przeciszewski / Warszawa / KAI

Grażyna Kołek

- Wsadzanie do więzienia kobiet, które dokonały aborcji czy w ogóle ciąganie ich po sądach, jest niecelowe - mówi KAI Ewa Kowalewska, prezes Forum Kobiet Polskich. Wyjaśnia, że kobieta jest "zawsze drugą ofiarą aborcji".

KAI: Czy to prawda, że zamierzacie wsadzać kobiety do więzienia za dokonanie aborcji, również w tzw. najtrudniejszych sytuacjach życiowych?

Ewa Kowalewska: Nie, oczywiście, że nie! Taki postulat znajduje się co prawda w projekcie obywatelskim „Stop Aborcji”, opracowanym przez fundację „Pro” oraz młodych prawników z Instytutu „Ordo Iuris.
Zacznie się właśnie dyskusja na ten temat w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości, ale do uchwalenia zmian ustawowych jeszcze daleka droga. Liderzy organizacji prorodzinnych i pro-life, zrzeszeni w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) oraz Forum Kobiet Polskich (FKP) od początku nie tylko byli przeciwni takiemu pomysłowi, ale zdecydowanie protestowali.
PFROŻ wypracowała nawet własną propozycję ustawy, która pozostawia obecnie obowiązujący przepis, że kobieta nie podlega karze. PFROŻ złożyła swój projekt u Marszałka Sejmu, który podpisało ok. 150 tys. osób. Zostanie on przeprowadzony przez Komisję Petycji i mamy nadzieję, że będzie dołączony do prac nad zmianą ustawy o planowaniu rodziny.

- Jaka była motywacja PFROŻ, aby sprzeciwić się propozycji karania kobiet?

- My rozumiemy, że kobieta jest zawsze drugą ofiarą aborcji. ZAWSZE! I płaci bardzo wysoką cenę. Nie ma bezpiecznych aborcji. Trzy razy więcej kobiet umiera przy porodzie w stosunku do kobiet, które tego nie robiły. Występuje mnóstwo schorzeń, również bardzo poważnych. A obecnie w Polsce dzięki ustawie o planowaniu rodziny mamy jeden z najniższych wskaźników śmiertelności okołoporodowej.
Kobiecie-matce w trudnej sytuacji trzeba pomóc. I materialnie, i psychologicznie i duchowo. Tylko serdeczne zrozumienie i profesjonalna terapia są dobrą metodą. Wsadzanie do więzienia czy w ogóle ciąganie po sądach, jest niecelowe. Nie prowadzi ani do wyleczenia, ani do nawrócenia. Do PFROŻ i Forum Kobiet Polskich należą liczne organizacje, które tę pomoc prowadzą od lat i mają olbrzymie doświadczenie. Jeszcze raz podkreślam, że my zawsze otaczamy kobiety w trudnej sytuacji miłością i troską. Obecnie postulujemy, aby tę pomoc znacznie zwiększyć.

- Skąd się wzięła propozycja karania kobiet, która wywołuje tak wiele sprzeciwów i emocji?

- Wydaje mi się, że niektórzy nie rozumieją głębi problemu zespołu proaborcyjnego. Młodzi prawnicy z Ordo Iuris nie mają tego doświadczenia i na wszystko patrzą przede wszystkim z punktu widzenia funkcjonowania prawa. Dla nich nadrzędną jest zasada prawa karnego: jak jest przestępstwo, to musi być kara. W ramach dobrej woli zaproponowali nawet, aby wobec kobiety „sąd mógł odstąpić od wykonania kary”. Jak ktoś, pracując jako adwokat, codziennie jest w sądzie, nie rozumie, że już sama rozprawa jest ciężkim, stygmatyzującym przeżyciem.

- Czy inne ruchy pro-life także poparły pozycję PFROZ?

- Pozycję PFROŻ i Forum Kobiet Polskich w tej sprawie poparła Europejska Federacja „Jeden z Nas” oraz Human Life International Polska oraz wiele innych mniejszych organizacji. W podobnym tonie było także wystąpienie polskich biskupów, którzy zdecydowanie odrzucają propozycję karania kobiet.

- Czyli w ruchach pro-life nastąpił rozłam?

- Z pewnością są grupy, które dążą do radykalizacji postaw. To nie jest dobre. Jednakże w zasadniczej sprawie jesteśmy zgodni. Każdy człowiek od poczęcia ma prawo do życia niezależnie od jego kondycji zdrowotnej, miejsca przebywania, wieku czy okoliczności poczęcia. Bez dyskryminacji. Prawo to zapewnia Konstytucja RP i inne ustawy. To najzupełniej logiczna postawa i większość ludzi ją akceptuje.

- Skąd więc te manifestacje kobiet na ulicach polskich miast?

- To osobny problem. W tym, co się dzieje widać olbrzymią manipulację społeczeństwem. Chodzi chyba o wyprowadzenie rozżalonych młodych kobiet na ulice. Nie chodzi tu jednak o samą aborcję, ochronę praw kobiet czy dziecko poczęte. Jest to perfidny atak na obecny rząd, do czego rozemocjonowane kobiety znakomicie się nadają. KOD utracił już zupełnie jakiekolwiek paliwo do dalszych manifestacji, więc wykorzystuje się trudny problem aborcji i napuszcza kobiety. Znowu pojawiają się absurdalne zarzuty o łamaniu demokracji.
Mam wrażenie, że ta akcja jest znakomicie przygotowana i dofinansowana. Było na to wystarczająco dużo czasu. Patrząc na to, co się dzieje na polskich ulicach i w Parlamencie Europejskim, można mieć wrażenie, że propozycja karania kobiet jest celowo podłożoną bombą. Przy okazji feministki i liberalne media robią co mogą, aby zwyczajne młode kobiety, dotychczas pozytywnie nastawione do życia, przeciągnąć na swoją stronę, a tym samym zmniejszyć dotychczas wyjątkowo duże poparcie dla ochrony życia dziecka poczętego.

- Czy widzi Pani konkretne przykłady takich manipulacji?

- Pani Janda, na przykład, oświadczyła, że gdyby te propozycje ustawy obowiązywały wcześniej, umarłaby dwukrotnie, bo jej ciąże stanowiły zagrożenie dla życia. Nie wiemy, jak było naprawdę.
Niemniej faktem jest, że żadna z propozycji, nawet najbardziej ortodoksyjna, nie zakłada zakazu aborcji w sytuacji ratowania życia matki. Tymczasem wmawia się kobietom, że tak właśnie jest. Podobnych kłamstw pojawia się ostatnio bardzo wiele. Ich cel jest jasny, chodzi o świadomość społeczną Polaków. Można przeprowadzić zmianę ustawy w Parlamencie, ale przegrać to, co jest najcenniejsze. Wielkie poparcie polskiego społeczeństwa dla obrony życia.

- Rzeczywiście, polskie społeczeństwo w przeważającej większości jest pro-life. Czemu to zawdzięczamy?

- To poparcie budujemy od wielu lat żmudnymi metodami pozytywnej edukacji pro-life. Ludzie otwierają swoje serca dla maleńkiego, poczętego dziecka, ukrytego pod sercem matki. Uczniowie ze szkoły wynoszą szacunek dla życia. Prezentowanie przemocy, nawet w najlepszej intencji, w praktyce tę przemoc i postawy agresywne nasila. Nie tędy nasza polska droga.
Przede wszystkim należy więc zachować czujność i nie dawać sobą manipulować. Powinniśmy także poszerzyć swoją wiedzę na temat sytuacji szczególnie trudnych. Dzisiaj większość młodych osób prawie nic na ten temat nie wie. Powtarzają slogany z mediów. Powinniśmy poważnie zastanowić się czy leczenie gwałtu i przemocy kolejnym gwałtem, którym jest aborcja, w ogóle służy kobiecie? Albo czy wobec polskich dzieci powinniśmy stosować zasady eugeniczne, jakich używali nazistowscy lekarze w czasie II wojny światowej?

- Dziękuje za rozmowę.

Tagi:
wywiad obrońcy życia aborcja

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”

2018-03-15 14:54

pgo,lk, sejm.gov.pl / Warszawa (KAI)

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka 19 marca zajmie się „zaopiniowaniem dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” – czytamy na stronie Sejmu RP.

Artur Stelmasiak/Niedziela

Obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję” w styczniu został skierowany przez Sejm do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Na stronie Sejmu RP pojawiła się informacja, że 19 marca Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się zaopiniowaniem dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelskiego projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”.

"Zatrzymaj aborcję" jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą zgłoszoną przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o tej samej nazwie. Ma ona jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. Na mocy tego zapisu zabija się 95 proc. dzieci poczętych w polskich szpitalach. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 r., 1042 na 1098 aborcji dotyczyło właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności.

Projekt zakłada zmianę ustawy z 7 stycznia 1993 r., znowelizowanej w 1996 r., o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadzając do tejże trzy zmiany. Najistotniejszą z nich jest uchylenie art. 4a ust 1 pkt 2, brzmiącego: "Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Projekt ustawy zakazującej aborcji eugenicznej zgłoszony został przez inicjatywę ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję”. Pod projektem podpis złożyło 830 tys. podpisów Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Markowski o ustawie o IPN: "ubolewam nad konsekwencjami"

2018-03-16 09:15

archwwa.pl, tk/KAI / Warszawa

Istnieje pomysł, by delegacja polskich biskupów złożyła wizytę w Izraelu - powiedział wczoraj bp Rafał Markowski w programie "Kropka nad i" w TVN24. Rozmowa z przewodniczącym Komitetu ds Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski dotyczyła relacji polsko-żydowskich po przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN. "Ubolewam nad konsekwencjami" - przyznał bp. Markowski.

Wojciech Łączyński

"Pojawił się pomysł, by przygotować wizytę delegacji Episkopatu Polski w Izraelu, z racji dwóch jubileuszy przypadających w tym roku: 70-lecia państwa Izrael i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę" - powiedział biskup Rafał Markowski. Po raz pierwszy bp Markowski ujawnił ten zamysł dwa dni wczesniej w rozmowie z KAI.

Rozmowa w TVN24 dotyczyła głownie relacji polsko-żydowskich po nowelizacji przez Sejm ustawy o IPN. "Wierzę w dobre intencje ustawodawców, wierzę że chodzi o dobre imię Polski - stwierdził biskup pytany, czy znowelizowana ustawa zaszkodziła Polsce. - Jednak mam poczucie, że nie przewidziano tego do końca i w związku z tym zabrakło pewnych konsultacji społecznych".

Biskup Markowski zaznaczył, że nie wypowiada się co do samej ustawy: - "Ubolewam nad konsekwencjami - przyznał. Przypomniał, że tuż przed nowelizacją zakończył się organizowany przez Kościół w Polsce Dzień Judaizmu, z wieloma pozytywnymi wydarzeniami, spotkaniami, wspólnot katolickich i żydowskich oraz nabożeństwem centralnym w Archikatedrze Warszawskiej. "Przez minione 30 lat prowadzenia działalności przez Komitet ds Dialogu z Judaizmem miałem poczucie, że wiele zrobiono".

Biskup Rafał Markowski wyraził nadzieję, że problem w relacjach polsko-żydowskich po nowelizacji ustawy o IPN zostanie rozwiązany na poziomie politycznym. Ujawnił też, że dostał zaproszenie z Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przygotowuje program edukacyjny na temat holocaustu i procesu zagłady narodu żydowskiego. "Cieszę się z tego. Nic nie zastąpi procesu edukacji. To jest konieczne".

"Nasze wszelkie działania są skierowane na to, by dać poczucie Żydom mieszkającym w Polsce, by byli spokojni" - podkreślił biskup.

Biskup Markowski był również pytany o przeprosiny, jakie w imieniu Episkopatu wypowiedział w Jedwabnem w lipcu ubiegłego roku: - "Chodziło mi o krzywdę ludzi, którzy tam zginęli. Uczyniłem to bezinteresownie. Takie słowo nie powinno zaboleć. To słowo, które otwiera drzwi do dialogu".

Pytany o negatywne reakcje i komentarze po tych słowach, odpowiedział: "Zdawałem sobie sprawę z reakcji, jakie mogą mnie spotkać. Ale to co powiedziałem, powiedziałem z największym przekonaniem".

"Moje słowo "przepraszam" nie stanowiło wyrokowania i sądu nad sprawcami - dodał biskup Markowski. - Zdaję sobie sprawę, że te okoliczności wojny, okupacji sprawiają, że jest tam wiele niuansów jeśli chodzi o motywy."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Statuetki Miłosiernego Samarytanina roku 2017 rozdane

2018-03-17 08:53

led / Kraków (KAI)

Statuetki Miłosiernego Samarytanina 2017 odebrały 16 marca pielęgniarka Brygida Mazgaj z Krakowa oraz Lucyna Raszek z Nysy. Gala finałowa 14. konkursu odbyła się w auli przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Konkurs wyłania osoby, które na co dzień bezinteresownie pomagają bliźnim i dla których pomoc człowiekowi jest zachowaniem naturalnym, wypływającym z potrzeby serca. Organizatorem jest krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza.

Facebook.com
Statuetka Miłosierny Samarytanin

Jesteśmy świadkami, że tu nadal miłosierdzie trwa i rozwija się, bo stolicą Bożego miłosierdzia jest Kraków i szczególnie to miejsce, w którym się znajdujemy - mówił podczas uroczystości kard. Stanisław Dziwisz.

W pierwszej kategorii „Pracownik służby zdrowia”, statuetką uhonorowano Brygidę Mazgaj, pielęgniarkę środowiskową z Krakowa. Wyróżnienie otrzymała za to, że odnajduje potrzebujących, zaraża swoją charyzmatyczną postawą, organizuje im pomoc medyczną i socjalną, dając wsparcie psychiczne i duchowe. Od wielu lat prowadzi rodzinę zastępczą i pogotowie opiekuńcze, przygotowując najmłodszych do adopcji. Zabezpieczyła opieką już ponad 30 dzieci. -Nagrodę dedykuję mężowi, który zmarł pięć lat temu, dzięki któremu mogłam się wykształcić i dziękuję moim córkom. To dla mnie i dla pielęgniarek szczególny rok, ponieważ odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. Ona była dla mnie wzorem i to ona rozpoczęła pielęgniarstwo domowe. Kiedy mój mąż chorował prosiłam ją „pomóż mi, Hanko, to wszystko przetrwać”-mówiła laureatka, dziękując za wyróżnienie.

-Widzimy to dobro, które się dzieje w archidiecezji, w Polsce, które wyciska łzy. Widzieliśmy je u laureatów i i tych, którzy im towarzyszą. Jesteśmy świadkami, ze tu nadal miłosierdzie trwa i rozwija się, bo stolicą Bożego miłosierdzia jest Kraków i szczególnie to miejsce, w którym się znajdujemy-mówił podczas uroczystości kard. Stanisław Dziwisz.

W kategorii „Osoba bezinteresownie niosąca pomoc drugiemu człowiekowi” statuetkę otrzymała Lucyna Raszek z Nysy. Wraz z synem działa w grupie poszukiwawczo-ratunkowej, reagując na wszystkie interwencje, pokonując często ekstremalne warunki. Od wielu lat służy opieką medyczną dla pielgrzymów. Ma otwarty dom dla tych, którzy zwrócą się do niej po pomoc. Przyjęła pod swój dach umierającą, samotną Panią Maję i ze swojego niewielkiego mieszkania zrobiła szpital. Zorganizowała przy chorej dyżury znajomych, aby nie była sama. Wykonywała wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, zapewniła pomoc lekarską i duchową.

-Bardzo dziękuję Kapitule i wszystkim, którzy zgłosili mnie do tego konkursu. Sama nie mogłabym nic robić, ale jeśli mam pomoc z góry Miłosiernego, a wokół pomocnych ludzi, przyjaciół i rodzinę, którzy pomagają mi czynić dobro, wtedy możemy zrobić bardzo wiele-mówiła laureatka.

-Wzruszenie to pierwsza rzecz która ciśnie się na ustach i wdzięczność, że kawał dobrej roboty został zrobiony. Jan Paweł II mówił, że to my musimy zbudować cywilizację miłosierdzia, tych których dziś pokazaliśmy to budowniczowie tego miłosierdzia – mówił o. Stanisław Wysocki, założyciel Stowarzyszenia Wolontariatu św. Eliasza. Jak dodał, pokazywanie miłosiernych to żywy pomnik dla Jana Pawła II.

W trakcie spotkania przyznano także wyróżnienie specjalne. Otrzymali je: dr. n. med. Robert Chrzanowski, lek. med. Michał Kłosiński i lek. med. Stanisław Mariusz Kruk z Krakowa za akcję ratowania życia pacjentki w Wigilię 2017 roku. Oprócz operacji ratującej życie i zdrowie kobiety, kiedy aparat RTG zepsuł się, lekarze zaangażowali się w poszukiwanie mobilnego aparatu. Zorganizowali transport sprzętu, aby ratować pacjentkę na stole operacyjnym. Kobieta, która z przerwanym rdzeniem nie miała szans na przeżycie dziś normalnie funkcjonuje.

Oprócz statuetek komisja konkursowa przyznała wyróżnienia. Otrzymali je: lek. med. Ewa Wieteska z Jasła, mgr reh. Małgorzata Kucharska z Krakowa, lek. med. Marek Banach z Krakowa, dr n. med. Aleksandra Kosmęda z Warszawy, Łukasz Patrzyk, dowódca oświęcimskiej sekcji Zintegrowanej Służby Ratowniczej, Zbigniew Ładziński z Jeleniej Góry, s. Jana Wodzień, Służebniczka Dębicka z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie, Jolanta Kaczmarczyk, współzałożycielka Dzieła Pomocy św. Ojca Pio z Krakowa i Aleksander Berka z Tychów.

Ideą konkursu jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Celem plebiscytu jest także propagowanie nauczania św. Jana Pawła II i wyobraźni miłosierdzia, o której mówił Ojciec Święty.

Wolontariat św. Eliasza jest to grupa zarówno młodych jak i starszych osób, które pomagają chorym, bezdomnym, udzielają się charytatywnie w szpitalach, a także niosą pomoc ludziom samotnym i niepełnosprawnym odwiedzając ich w domach. Założycielem stowarzyszenia jest karmelita o. Stanisław Wysocki. Statuetki Miłosiernego Samarytanina wręczane są od 2005 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem