Reklama

Franciszkański Zakon Świeckich

„Wyobraźnia miłosierdzia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę,
niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa
(Mt 6, 3)

Mało kto domyśla się, że w centrum Lublina, w pobliżu domu towarowego, kwitnie ciche życie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich czyli Tercjarzy. Przy kościele Ojców Kapucynów na Krakowskim Przedmieściu regularnie spotyka się wspólnota ludzi świeckich, pozdrawiających się Franciszkowym: „Pokój i dobro”. Asystentem duchowym FZŚ jest o. Wiesław Wyszyński, przełożoną - s. Janina Piotrowicz. Jedynym zewnętrznym wyróżnikiem tercjarzy jest noszony przez nich znaczek „tau”, obecnie bardzo popularny wśród młodzieży. „Tau” to ostatnia litera alfabetu hebrajskiego. Znak ten wywodzi się z Księgi Ezechiela (9, 4) i oznacza Chrystusa, a zwłaszcza Jego krzyż. Św. Franciszek szczególnie umiłował ten znak. Zachował się list do brata Leona, zawierający błogosławieństwo od św. Franciszka, podpisany właśnie znakiem „tau”.
We wrześniu 2004 roku wspólnota, skupiona w kościele znajdującym się przy głównej ulicy Lublina, będzie obchodziła jubileusz 85-lecia swego istnienia. Choć do września jest jeszcze dużo czasu, warto wspomnieć, czym dla miasta jest obecność FZŚ. Do tej wspólnoty należą ludzie w różnym wieku, często niezamożni, ale prowadzący bogate życie duchowe, którego owocem jest praktyczne realizowanie najważniejszego przykazania Bożego: miłości Boga i bliźniego, jak siebie samego.

Wigilia dla ubogich

Minione święta Bożego Narodzenia i poprzedzający je Adwent był okresem niezwykle pracowitym dla świeckich franciszkanów, zwłaszcza dla tych z grupy charytatywnej (wspólnota podzielona jest na 4 grupy: modlitewną, liturgiczną, społeczno-kulturalną i charytatywną). Przez trzy kolejne niedziele przed kościołem Ojców Kapucynów siostry i bracia FZŚ po każdej Mszy św. zbierali do puszek dobrowolne datki dla ubogich. Z zebranych pieniędzy zakupiono produkty żywnościowe, z których przygotowano 75 paczek zawierających mąkę, olej, konserwy, margarynę, herbatę i cukier. Tego typu paczki są tradycyjnie przygotowywane nie tylko przed świętami Bożego Narodzenia, ale również przed Wielkanocą.
Tradycją FZŚ jest organizowanie w salce tercjarskiej Wigilii dla osób samotnych i bezdomnych. Tym razem oprócz osób samotnych, w spotkaniu brały udział również całe rodziny, co świadczy o skali ubóstwa społeczeństwa. W sumie przybyło 80 osób. Na długim stole, pięknie zasłanym białym obrusem, pojawiły się polskie potrawy wigilijne: czerwony barszcz z uszkami, śledzie, racuchy i kapusta z grzybami. Wspólny posiłek poprzedziły: czytanie Ewangelii przez ojca gwardiana Ireneusza Naumowicza, modlitwa i dzielenie się opłatkiem. Oczywiście nie zabrakło kolęd śpiewanych razem z braćmi kapucynami i świeckimi franciszkanami. Kolędom towarzyszył akompaniament gitary i akordeonu. W tym roku trud przygotowania Wigilii przez tercjarzy był większy, gdyż wszystkie potrawy nie były wydawane jak dotychczas przez klasztor, ale siostry same wszystko zrobiły w ciasnej kuchni franciszkańskiej z czteropalnikową kuchenką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chleb dla każdego

FZŚ świadczy uczynki miłosierdzia nie tylko od święta. Siostry: Krystyna Gałkowska, Aniela Rybarczyk, Julianna Suszak, Genowefa Ozga, Weronika Puszko, Anna Kojda oraz brat Henryk Radczuk zajmują się zaopatrzeniem w artykuły spożywcze. W każdy czwartek i piątek przywożą chleb z piekarni. Siostry z ciężkimi reklamówkami jeżdżą zatłoczonymi pojazdami komunikacji miejskiej. Brat Henryk bez względu na pogodę i porę roku jeździ rowerem i przewozi na nim ponad 40 bochenków. W każdy piątek w południe w salce tercjarskiej wydawany jest chleb potrzebującym (dla ok. 100 osób). Wydawanie chleba rozpoczyna się modlitwą prowadzoną przez którąś z sióstr. Chleb jest darem lubelskich piekarni z ulic Koncertowej, Kunickiego, Zemborzyckiej, Furmańskiej i Kalinowszczyzny. W tym miejscu FZŚ składa serdeczne podziękowanie za bezinteresowność i ofiarność wszystkim wymienionym piekarniom, ich właścicielom i pracownikom.

Reklama

Opieka nad starszymi

Kolejnym „rozdziałem” uczynków miłosierdzia świadczonych przez FZŚ jest odwiedzanie chorych w prywatnych domach oraz Domach Opieki Społecznej i szpitalach. Domy Opieki Społecznej, które są odwiedzane przez braci i siostry to: Betania przy al. Kraśnickiej, DOS im. M. Michelisowej przy ul. Archidiakońskiej, DOS im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. ks. J. Popiełuszki oraz DOS przy ul. Kosmonautów. Z okazji świąt przygotowywane są dla chorych paczki z owocami i ze słodyczami.

Kolonie dla najmłodszych

Działalność braci i sióstr FZŚ obejmuje również organizowanie kolonii letnich dla dzieci z ubogich rodzin ze śródmieścia Lublina. Fundusze na wyjazd dzieci były zbierane do puszek przed kościołem Ojców Kapucynów. Kolonie, a właściwie oazy „Dzieci Bożych”, były organizowane już pod koniec lat 80. i na początku 90. przez ówczesną przełożoną, s. Stanisławę Szczukę. W czasie pobytu dzieci prowadzona była ich wstępna formacja w ramach programu oazowego piętnastu tajemnic Różańca pod kierunkiem animatorek. Opiekę duchową sprawowali ojcowie kapucyni: o. Grzegorz Suchecki (Bondyrz), o. Juliusz Pyrek (Majdan Mały i Łopiennik) i o. Grzegorz Góralski (Krasne). Ostatnie kolonie odbyły się w Kaliszanach nad Wisłą i w Siemieniu pod kierunkiem o. Krzysztofa Lewandowskiego i s. przełożonej Haliny Sternik. W czasie kolonii zapewniona była opieka pedagogiczna i zaplecze żywieniowe. Opiekę pedagogiczną sprawowali na koloniach o. Krzysztof, ks. Mariusz Piotrowski, s. Teresa Krzywicka - nauczycielka oraz studentki pedagogiki KUL. S. Elżbieta Szymańska jako pielęgniarka sprawowała opiekę medyczną. Troska o wyżywienie dzieci całkowicie spoczywała na siostrach. Główną odpowiedzialną była przełożona s. Halina Sternik, która wraz z pomagającymi: s. Kazimierą Szymanek, s. Krystyną Lipiec i Jolantą Sprync starała się uatrakcyjniać dzieciom posiłki. Nie było to łatwe, gdyż kuchnie były węglowe, często jednofajerkowe. Wiązało się to ze skromnymi warunkami lokalowymi, w których odbywały się kolonie.
Przedstawiony zakres działalności braci i sióstr FZŚ nie wyczerpuje wszystkich zasobów cichego i nierzucającego się w oczy dobra, które mieści się nie tylko we franciszkańskim pozdrowieniu Pokój i Dobro, ale w konkretnych uczynkach. Ojciec Święty Jan Paweł II, w czasie Mszy św. na krakowskich Błoniach 2002 r., mówił o „wyobraźni miłosierdzia” i tę naukę Franciszkański Zakon Świeckich stara się wiernie realizować na co dzień.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie taki ksiądz straszny?

[ TEMATY ]

ksiądz

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Nie wiem jak ty, ale ja nie znoszę, gdy ktoś próbuje mnie szufladkować. Uogólnianie i ocenianie z góry za przynależność do danej społeczności to gra totalnie nie fair.

Przyznam, że nie dziwię się tak ostrej krytyce duchowieństwa. Kiedy ogląda się w obecnych czasach TV i przegląda większość mainstreamowych mediów, można się złapać za głowę. Gdy czerpie się wiedzę jedynie z wrogo nastawionych do Kościoła społeczności, nie sposób zauważyć prawdy. Perspektywa prawdziwej rzeczywistości zostaje rozmyta. Jasne, że źli księża się zdarzają. Też zalewa mnie krew, gdy słyszę o kolejnych aferach czy kryciu przestępstw, ale generalizowanie i wrzucanie wszystkich do jednego worka jest po prostu nie w porządku. Gdy mówisz, że nie kochasz Kościoła i nie chcesz mieć z nim nic wspólnego, bo jakaś jego część okazała się przestępcami, to tak jakbyś wypierał się Polski, ponieważ część Polaków to bandyci i oszuści. Warto spojrzeć szerzej, by zobaczyć więcej. Znam mnóstwo świetnych księży, którzy swoją pokorną pracą i służbą czynią ten świat piękniejszym. Tylko dlaczego mówi się o nich tak mało?

CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

[ TEMATY ]

Kraków

Wielki Czwartek

bp Damian Muskus

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

- Bóg, który pokornie schyla się do ziemi, by umyć nogi człowiekowi, nie wywołuje entuzjazmu. Ten osobisty i czuły gest budzi sprzeciw i zgorszenie wielu - mówił bp Muskus, zauważając, że obraz Boga, który obmywa nogi uczniom, kojarzy się z upokorzeniem. - Paradoksalnie łatwiej przyjąć fakt, że Jezus cierpiał i poniósł śmierć na krzyżu, niż zaakceptować Boga, który z miłości obmywa ludzkie stopy - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję