Reklama

Dzień Skupienia w Radiu Maryja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku w Dniu Skupienia dla najbliższych współpracowników Radia Maryja uczestniczyliśmy w I sobotę miesiąca, tj. 3 stycznia br. Miejscem naszego modlitewnego spotkania była Centrala Radia Maryja w Chicago. To już drugi raz, gdy grono najbardziej zaangażowanych słuchaczy Radia Maryja wspólnie się zgromadziło. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 2003 r. koło Detroit w Kanadzie i trwało trzy dni.
Nasz Dzień Skupienia rozpoczęliśmy o godz. 9.00 od rozmów i wymiany doświadczeń z zakresu naszej działalności w Radiu Maryja. Mieliśmy również możliwość poznania przybyłych z Polski ojców redemptorystów: o. Jacka oraz o. Sylwestra - wiceprowincjała Redemptorystów prowincji warszawskiej. Był z nami również o. Zbigniew Pieńkos dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago oraz posługujące w nim siostry loretanki: s. Luiza i s. Brunona.
O godz. 10.00 wzięliśmy udział w pierwszym zaplanowanym na ten dzień wykładzie pt. Rola osób świeckich w życiu Kościoła. Wygłosił go o. Sylwester. Za punkt wyjścia obrał charakterystykę zakonnika z Włoch - św. Alfonsa Liguoriego (1696-1787) - inicjatora współpracy ze świeckimi. Przygotowywał on osoby świeckie do bardziej zaangażowanej działalności w Kościele i do roli ewangelizatorów. Był twórcą i założycielem Kaplic Wieczornych - spotkań osób świeckich w liczbie 100-150, organizowanych w dni powszednie i w niedziele. Celem Kaplic Wieczornych była modlitwa, katecheza, śpiew i rozmowy. O. Sylwester dodał: „W taki to właśnie sposób św. Alfons starał się pozyskiwać ludzi świeckich do tego, żeby byli świadomi swojej roli, ale także do tego, żeby sami się formowali, rozwijali, wzrastali w życiu chrześcijańskim”.
O. Sylwester zaznaczył też, że „Obecnie również Ojciec Święty ogłosił apel na temat powołania i misji osób świeckich w Kościele. Zachęca w nim, aby docierać z Ewangelią do swoich środowisk: rodzinnych, zawodowych, sąsiedzkich, towarzyskich oraz, że świeccy katolicy powinni się czuć aktywni i odpowiedzialni za dzieło ewangelizacji”. Po zakończeniu wykładu wzięliśmy udział w ożywionej dyskusji.
O godz. 12.00 wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy św. celebrowanej przez obecnych wśród nas ojców: o. Zbigniewa, o. Sylwestra i o. Jacka. Psalm responsoryjny zaśpiewała s. Brunona. Homilię wygłosił o. Sylwester na temat: Co jest treścią przeżywanych świąt Bożego Narodzenia: „Jest to narodzenie Bożego Syna, przyjście Boga na świat. Jest to wspominanie tego momentu sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy Bóg w swojej niezmierzonej woli zechciał zamieszkać w taki właśnie sposób pomiędzy nami i posłać na ziemię swojego Syna w cudowny sposób narodzonego z Maryi Dziewicy.
Bardzo rzadko możemy usłyszeć właśnie taką treść w mediach publicznych czy prywatnych.
Szkoda, że tak się dzieje. Myślę jednak, że mamy okazję do tego, czy przez Radio Maryja, czy Telewizję Trwam, czy poprzez nasze możliwości osobiste w rodzinnych środowiskach, przyczyniać się do tego, aby treść Świąt nie została całkowicie zapomniana. Ale by one, zachęcając do tworzenia rodzinnej atmosfery, do spotkań, do poświęcania sobie nawzajem czasu, do poświęcenia czasu dla Pana Boga, uświadamiały nam, że święta Bożego Narodzenia są bardzo ważne w naszej wierze chrześcijańskiej. Przypomina ją nam bowiem przyjście Bożego Syna - Jezusa Chrystusa na ziemię”.
W czasie Mszy św. wszyscy radośnie śpiewaliśmy kolędy. Oprawę liturgiczną przygotowała i prowadziła Gosia, grając pięknie na skrzypcach.
Po Eucharystii przeszliśmy do bufetu na smaczny posiłek. Chcemy dodać, że potrawy w całości przygotowane zostały przez nas samych, w domowy sposób.
Po przerwie ponownie uczestniczyliśmy w kolejnym wykładzie. Tym razem wygłosił go o. Jacek. Tematem jego rozważań była aktualna sytuacja i rola Radia Maryja wśród mass mediów. Poruszane przez Ojca Prelegenta problemy mocno nas interesowały. Po pierwsze, przekazywane były przez osobę bezpośrednio związaną z Radiem Maryja, na co dzień pracującą w studiu, po drugie - znacznie poszerzały naszą orientację w bieżącej działalności i sytuacji Radia nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Po zakończeniu wykładu mieliśmy również możliwość zadawania o. Jackowi nurtujących nas pytań. Otrzymywaliśmy zawsze wyczerpujące odpowiedzi. Potem mieliśmy jeszcze czas na prowadzenie rozmów i wymienianie własnych opini oraz refleksji.
Tegoroczny Dzień Skupienia dla nas, współpracowników Radia Maryja, przebiegał bardzo interesująco i w miłej, rodzinnej atmosferze. Zdobytą wiedzą będziemy jeszcze z większym zaangażowaniem dzielić się z drugimi osobami.

Cechy i postawy, jakie zdaniem o. Sylwestra, powinien reprezentować i rozwijać w sobie świecki katolik:

1. Troszczyć się o świadectwo wiary żywej i zaangażowanej;
2. Starać się o doświadczenie miłości do Chrystusa i ją rozbudzać;
3. Starać się o miłość i praktyczną przynależność do określonej wspólnoty Kościoła;
4. Wyrażać gotowość odpowiedzi na powołanie, którym Bóg obdarza, i poświęcenia się dla apostolatu;
5. Przejawiać otwartość na współpracę z innymi;
6. Wyrażać gotowość poznawania i dzielenia się doświadczeniami duchowymi;
7. Troszczyć się o stały kontakt i wrażliwość na potrzeby osób ubogich, opuszczonych i umieć dostrzegać w tych osobach Chrystusa cierpiącego;
8. Troszczyć się, by żyć powołaniem do świętości życia osobistego, w rodzinie, we wspólnocie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję