Reklama

Z wizytą w parafii

Żywa tradycja

15 października bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Popowie nad Bugiem. Wieś położona jest malowniczo wśród nadbużańsko-nadnarwiańskich łąk niedaleko Warszawy. Trakt łączący Wyszków z Wierzbicą istniał już w XII w. i nosił nazwę Via Serocensis. W XIII w. pełnił nawet rolę drogi dzielnicowej, międzypaństwowej, łącząc Płock z Połockiem. Drogą tą w czerwcu 1410 r. szła armia Witolda na spotkanie z armią Jagiełły, które nastąpiło w Czerwińsku.

Niedziela płocka 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Popowie

Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna czczona w tajemnicy narodzenia
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Kaplice na terenie parafii:
Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Popowie
Ośrodek Caritas w Popowie
Dekanat: serocki
Miejscowości: Bindugi, Cupel, Gąsiorowo, Henrysin, Huta, Jackowo Dolne, Jackowo Górne, Janki, Kania Nowa, Kania Polska, Łacha, Nowa Wieś, Popowo A, Popowo Parcele, Popowo Kościelne, Tusin, Wielęcin
Proboszcz: ks. dr Cezary Siemiński
W parafii działają: chór parafialny, koła Żywego Różańca, Akcja Katolicka, asysta procesyjna, ministranci, Ruch Rodzin Nazaretańskich, kółko misyjne PDMD, schola dziecięca, koło charytatywne, rada duszpasterska, rada gospodarcza
Z parafią współpracuje: OSP w Popowie i w Gąsiorowie
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00, 16.00 (tylko w okresie letnim)
Remiza OSP w Gąsiorowie - sobota, godz. 18.00 (19.00)

Charakterystyka parafii

Popowo stało się samodzielną parafią 7 maja 1764 r., choć pierwsza kaplica powstała między 1643 a 1665 r. Obecny kościół konsekrował 29 kwietnia 1909 r. bł. bp Antoni Julian Nowowiejski, który odbywał w tym czasie wizytację pasterską. Historię parafii przybliża napisana przez obecnego proboszcza książka Zarys dziejów parafii Popowo. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej. Staraniem Księdza Proboszcza zostały wydane obrazki Matki Bożej Popowskiej oraz widokówki, które cieszą się dużą popularnością.
W Popowie zlokalizowany jest objęty posługą duszpasterską przez miejscowego Proboszcza Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Białołęce. Na terenie parafii są również trzy ośrodki Caritas - jeden całoroczny i dwa sezonowe. Wypoczywa w nich w ciągu roku kilka tysięcy dzieci z Polski i z zagranicy. Parafia jest rozległa, dlatego za zgodą Biskupa płockiego Msza św. odprawiana jest również co tydzień (w sobotę) w remizie w odległym o niemal 10 km od kościoła parafialnego Gąsiorowie. Trzy lata temu powstała w Popowie jedyna w diecezji wiejska szkoła o charakterze katolickim, którą prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.
Parafia ma charakter letniskowy, dlatego Ksiądz Proboszcz dużą wagę przywiązuje do kontaktów z działkowiczami, którzy czasami przebywają w swych domkach letniskowych kilka miesięcy w roku.

Dokonania materialne

Wizytówką zaangażowania mieszkańców w życie parafii są prace materialne. Nie brakuje ich w Popowie. Od ostatniej wizytacji w kościele odnowiono ołtarz główny, stacje drogi krzyżowej, przeprowadzono remont organów, wstawiono 7 nowych witraży a jeden odrestaurowano, (powierzchnia ich wynosi łącznie ponad 100 m˛), odnowiono łaskami słynący obraz Matki Bożej, odnowiono monstrancję i lichtarze na głównym ołtarzu i krzyż procesyjny, zainstalowano napęd elektryczny dzwonów, zmieniono oświetlenie całego prezbiterium, poszerzono przejście między ławkami przez środek kościoła, a na ławki sprawiono poduszki, założono instalację elektryczną w krypcie i udostępniono ją do zwiedzania, odnowiono bramy główne do kościoła i na cmentarz, w kościele wymieniono wzmacniacz i mikrofony oraz zainstalowano alarm. Po kradzieży, która miała miejsce w 2003 r. zakupiono monstrancję i puszkę. Ponadto zakupiono dębową szafkę do prezbiterium, nadbicia na ołtarze, szaty i wiele paramentów liturgicznych. Do remizy w Gąsiorowie zakupiono kopię łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Popowskiej i wszystkie paramenty liturgiczne.
Wiele też zrobiono na plebanii: wymieniono całą więźbę dachową i dach, okna, przebudowano ganek z kolumnami, wymieniono spróchniałe płoty przy organistówce i przy plebanii (w sumie kilkaset metrów), wyłożono dojazd kostką brukową, doprowadzono wodę do plebanii i na cmentarz oraz do kościoła.
Parafii nie ominęło nieszczęście, które stało się plagą naszych czasów: w nocy z 1 na 2 stycznia 2003 r. miało miejsce włamanie do świątyni i profanacja Najświętszego Sakramentu. Skradziono monstrancję i 2 puszki. Naczynia liturgiczne niebawem odkupiono, a w niedzielę 5 stycznia po obydwu Mszach św. odprawiono nabożeństwa ekspiacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia duszpasterskie

W popowskim duszpasterstwie tradycja splata się z teraźniejszością. Od wielu stuleci dużą frekwencją cieszą się zwłaszcza odpusty: na zesłanie Ducha Świętego i na Matki Bożej Siewnej. Papież Pius IX w 1851 r. nadał nawet po wsze czasy kościołowi popowskiemu łaskę odpustów na wspomniane wyżej dni oraz na wszystkie pierwsze niedziele miesiąca. „W duszpasterstwie parafialnym staramy się szanować tradycję i jednocześnie odczytywać znaki czasu - mówił w swoim sprawozdaniu pracujący tu od 6 lat proboszcz ks. dr Cezary Siemiński. - W nawiązaniu do tradycji przywróciliśmy nabożeństwo czterdziestogodzinne czyli adorację Najświętszego Sakramentu, która przypada na przełomie listopada i grudnia. Łączymy je z rekolekcjami adwentowymi. Pielęgnujemy modlitwę różańcową, nabożeństwa majowe i nabożeństwa Drogi Krzyżowej”.
Dużo dzieje się w duszpasterstwie w okresie letnim. Przez całe wakacje od kilku lat w prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich szkole i organistówce odbywa się kilka turnusów rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich, w których brali udział również obcokrajowcy. Dzięki rekolekcjom w kościele w wakacje trwa wystawienie Najświętszego Sakramentu od wczesnych godzin rannych do zmroku, a do adoracji włącza się wielu wypoczywających na terenie parafii letników. Korzystając z gościnności ośrodka Caritas, parafia organizowała kilka razy w ostatnich latach dni skupienia dla młodzieży i nauczycieli - również spoza parafii. W życie parafii chętnie włączają się Ochotnicze Straże Pożarne z Popowa i Gąsiorowa: corocznie czczą swego patrona św. Floriana, a wyjątkowo uroczyście przebiegały obchody 90-lecia OSP w Gąsiorowie i 80-lecia OSP w Popowie.
Reaktywowany w 2003 r. mieszany trzygłosowy chór parafialny liczy 23 osoby. W parafii działa także 5 kół Żywego Różańca, od kilku lat prowadzi działalność Akcja Katolicka. Asysta procesyjna działająca od wielu lat ostatnio odmłodziła swój skład. Ministranci oprócz służby przy ołtarzu prowadzą systematyczną pracę formacyjną. Członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich (2 grupy) podczas swoich spotkań rozważają Słowo Boże i próbują je odnieść do wydarzeń swojego życia. Dzieci ze Szkoły w Popowie w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci wspierają modlitwą pracę misjonarzy i misjonarek, a drobnymi ofiarami i wyrzeczeniami - również dzieci z krajów misyjnych. Schola dziecięca powstała w 2002 r. W jej skład wchodzą dzieci uczęszczające do szkół w Jackowie, Popowie i Serocku. Celem działalności koła charytatywnego jest mobilizacja wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem. Parafialna rada duszpasterska wspiera Księdza Proboszcza w działaniach duszpasterskich, zaś parafialna rada gospodarcza pomaga w administrowaniu majątkiem parafii.

Wizyta Księdza Biskupa

Przedstawiciele parafii wraz z Księdzem Proboszczem powitali Biskupa Romana na granicy parafii, przy krzyżu w miejscowości Łacha. W programie wizytacji znalazła się wizyta w remizie OSP w Gąsiorowie, odwiedziny szkół w Jackowie Górnym i Popowie, wizyta w popowskim Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Białołęce, spotkanie z grupami parafialnymi, Msza ingresowa z bierzmowaniem oraz modlitwa za zmarłych na parafialnym cmentarzu.
„Chciałem poprzez swoją obecność i modlitwę powiedzieć, że nie przestajecie mnie jako biskupowi, który Kościół reprezentuje, niezależnie od waszej sytuacji, być bliskimi” - powiedział do osadzonych w Popowie Ksiądz Biskup podczas sprawowanego w kaplicy OZ nabożeństwa Słowa Bożego. „Niech to moje spotkanie z wami dzisiaj będzie wyrazem przeświadczenia, że Kościół nikogo z ludzi nie potępia. Pan Jezus, w którego wierzymy, zawsze mówi nam o tym, że to nie człowiek jest od potępiania drugiego. Wiem, że jesteście osądzeni, natomiast nie jesteście potępieni. (…) Chciałbym, drodzy, byście nabrali wewnętrznej mocy. Wiem, że zewnętrznie jesteście ograniczeni, poddani rygorom, nie macie pełnej swobody, ale wy możecie być wewnętrznie mocni, wewnętrznie silni”. Biskup Roman podziękował także za otrzymany od jednego ze skazanych prezent - wyrzeźbiony wizerunek Ojca Świętego.
W uroczystej Mszy ingresowej wzięli udział zaproszeni goście: dziekan serocki ks. prał. dr Jan Kasiński, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej ks. prał. dr Jerzy Zając, naczelny kapelan służby więziennej ks. Paweł Wojtas, prezes PSL Jarosław Kalinowski, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie płk Arkadiusz Dmowski, dyrektor Zakładu Karnego w Warszawie-Białołęce płk Marek Kański, komendant ODK SW w Popowie płk Kazimierz Gawor oraz kierownik OZ w Popowie Zygmunt Kowalski. Obecność tych ostatnich związana była z działalnością OZ w Popowie:czterech spośród osadzonych otrzymało tego dnia w kościele w Popowie sakrament bierzmowania.
W imieniu parafian Księdza Biskupa powitał Jarosław Kalinowski. „Pielęgnując tradycję, nie opuszczamy rąk, borykając się z różnymi trudnościami, tak jak cała nasza Polska, jak cała polska wieś. Pracując, staramy się podejmować wyzwania przyszłości - powiedział w powitaniu. - Trzeba też powiedzieć, że nie wolni jesteśmy od różnych słabości i ułomności, dlatego proszę o to, aby Ksiądz Biskup umocnił ducha naszej wiary, wlał w nasze serca i umocnił nadzieję, tak bardzo nam wszystkim potrzebną”.
Do tych słów nawiązał Biskup Roman w zakończeniu homilii do bierzmowanych. Mówił: „Wiara to nie jest tylko to, co się dzieje we mnie, wewnątrz. Wiara to jest również to, co się dzieje na zewnątrz. Byłoby bardzo źle, gdyby nie można było na zewnątrz odróżnić człowieka, który wierzy w Boga, od człowieka, który w Niego nie wierzy; gdyby tak samo się zachowywali, tak samo żyli, tak samo przeklinali, tak samo złościli się, tak samo krzywdzili innych ludzi. To byłoby jakieś wielkie nieporozumienie! W nas musi być coś innego. Właśnie wy, bierzmowani, macie nieść inny świat, taki świat, w którym jest Jezus: świat miłości, pokoju, dobra, pocieszenia, świat, w którym człowiek dostrzega człowieka, a nie tylko siebie samego, gdzie człowiek potrafi się dzielić”.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy liturgii otrzymali świece, by z płonącym światłem w ręku udać się na cmentarz i tam modlić się za spoczywających tam zmarłych. Skupione twarze w blasku świec przypominały o tym, co w Popowie jest codziennością: łączeniu tradycji z tętniącą życiem wiarą współczesnych pokoleń.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję