Reklama

Archidiecezja Krakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Portret Jana Pawła II ze spotkania w Kolonii na Domu Arcybiskupów Krakowskich
Gigantyczny portret Jana Pawła II wykonany ze 100 tys. zdjęć na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii zawisł na budynku Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Olbrzymi plakat towarzyszy tegorocznym obchodom VI Dnia Papieskiego w Archidiecezji Krakowskiej.
Mierzący 12 metrów wysokości i 10 metrów szerokości portret umieszczony został po lewej stronie słynnego Okna Papieskiego, przed którym krakowianie zgromadzą się w niedzielę 15 października wieczorem na czuwaniu modlitewnym. Przedstawia on portret Jana Pawła II, wspartego o papieski pastorał zwieńczony krucyfiksem. U góry znajduje się napis w języku angielskim: "Thank you JP II". Wizerunek polskiego Papieża został wykonany rok temu ze 100 tysięcy zdjęć, na których są twarze 100 tysięcy ludzi w różnym wieku ze wszystkich kontynentów. Ułożone w mozaikę fotografie, nadesłane internetem, utworzyły portret Jana Pawła II. Plakat został wykonany specjalnie na Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w sierpniu 2005 roku w Kolonii z udziałem papieża Benedykta XVI.
Inicjatorem stworzenia mozaiki była redakcja katolickiej rozgłośni "DomRadio" z Kolonii. Po uroczystościach w Kolonii papieski portret przekazano w darze kard.Stanisławowi Dziwiszowi.

"Promyczki dobra" zaśpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II
Podczas obchodów Dnia Papieskiego dziecięcy zespół "Promyczki dobra" śpiewać będzie ulubione piosenki Jana Pawła II. 15 października wystąpią w TVP 1 w powtórce programu "Od przedszkola do Opola" , a 16 października dadzą koncert w Krakowie i w Wadowicach, dokąd przejadą papieskim pociągiem.
Ulubione piosenki Papieża zabrzmią podczas specjalnej edycji programu "Od przedszkola do Opola" w Dniu Papieskim, 15 października br. Następnego dnia "Promyczki dobra" wyruszą papieskim pociągiem z Krakowa do Wadowic towarzysząc pielgrzymom, wśród których liczną grupę stanowić będą uczniowie z rodziny szkół im. Jana Pawła II. "Promyczki dobra" dadzą koncert przed wejściem na Dworzec Główny w Krakowie. Zaśpiewają też w Wadowicach. Ulubione piosenki Papieża znalazły się też na wydanej na początku października najnowszej płycie zespołu. To 7 utworów - "Barka", "Błękitne rozwińmy sztandary", "Czarna Madonna", "Oj, Maluśki, Maluśki", "Góralu, czy ci nie żal", "Idzie dysc (nie lyj dyscu nie lyj)", a także "Hej! Baco" - piosenka zaśpiewana przez "Promyczki" Ojcu Świętemu na jego ostatnie Imieniny 4 listopada 2004 r. Piosenki przeplatane są nagraniami wypowiedzi Ojca Świętego związanych z piosenkami; jest nawet fragment "Idzie dysc" śpiewany przez niego samego podczas pielgrzymki na Ukrainę. Zespół "Promyczki dobra" powstał w 1991 r. Należy do niego ponad 100 dzieci w wieku od 5 do 13 lat, ale reprezentacją jest tzw. "grupa koncertowa" licząca 25 osób. Zespół daje liczne koncerty, do czterech piosenek zrealizowane już zostały teledyski.

Jean Vanier w Krakowie: "Prawdziwy pokój polega na przezwyciężaniu lęku"
Słuchajmy wykluczonych, bo oni pokazują to, co najważniejsze w człowieku! - zaapelował Jean Vanier w czwartek wieczorem w Krakowie. Legendarny założyciel wspólnot z osobami niepełnosprawnymi wygłosił w szczelnie wypełnionej słuchaczami filharmonii konferencję na temat: "Przezwyciężajmy nasze lęki. Budujmy pokój".
Jean Vanier podkreślał, że jednym z największych niebezpieczeństw współczesnego człowieka jest lęk przed innymi. - Lęk jest podłożem wszystkich wojen, tak jak dialog jest fundamentem pokoju. Tymczasem wielu ludzi lęka się osób z upośledzeniem, wcale ich nie znając. Te osoby są odsuwane na margines społeczeństwa, bo się ich boimy - mówił. Zdaniem założyciela wspólnot "Arka" i "Wiara i Światło" dziś budowanie prawdziwego pokoju polega na przezwyciężaniu lęków przed innością. Omawiając źródła obaw współczesnego człowieka Vanier zauważył, że najbardziej boi się on poniżenia i odrzucenia przez innych. - Dlatego boimy się odsłonić naszą nagość, czyli to, co w nas ubogie, naszą śmiertelność i świadomość, że nie jesteśmy panami swego życia. A tymczasem nasze życie zaczyna się i kończy w słabości. My ludzie jesteśmy słabi, podatni na zranienie i ubodzy, a stale chcemy udowadniać, jacy jesteśmy wielcy i silni - podkreślał.
Jean Vanier uważa, że u źródeł wszelkich podziałów w człowieku, w rodzinach i na świecie leży świadomość śmiertelności i przemijania, która nie pozwala na to, by bogaty dzielił się z biednym i sprawia, że świat pomimo technologicznego postępu wciąż pełen jest niesprawiedliwości, ubóstwa i krzywd. Powołał się na obserwacje Martina Luthera Kinga, który zauważył kiedyś, że na świecie niemal każdy człowiek kimś gardzi, tak jakby tego potrzebował, by potwierdzić własne istnienie. - Musimy mieć kogoś, kim możemy gardzić, bo inaczej będziemy zmuszeni zaakceptować to, co w nas jest godne pogardy. A przecież każdy z nas jest mieszaniną światła i mroku, darów i złudzeń. - podkreślał Jean Vanier.
Według niego cierpienie ludzi upośledzonych i ich rodzin bierze się właśnie z pogardy i przeświadczenia, że osoby niepełnosprawne nie mają żadnej wartości. A tymczasem upośledzenie wielu ludzi polega na tym, że gardzą upośledzonymi, gdyż nie radzą sobie z tym, co wnich słabe i godne pogardy. - Jakiej przemiany potrzebujemy, by przyjąć i zaakceptować inność? - zastanawiał się Vanier. - Musimy słuchać się nawzajem. Posłuchajcie kogoś, kto zaplątał się w narkotyki czy prostytucję. Posłuchajcie jego historii - apelował. - Prawdziwe wysłuchanie historii drugiego człowieka to odkrycie, że jest on naszym bratem czy siostrą w człowieczeństwie. To na zawsze odmienia nasze życie - zaznaczył. Jego zdaniem źródłem takiej przemiany może stać się religia, choć dziś jest ona często murem, który dzieli. - Aby różnice przestały być zagrożeniem, a stały się bogactwem, musimy opuszczać nasze mury, by wyjść do drugiego człowieka - tłumaczył licznie zgromadzonym słuchaczom. - Aby zrozumieć człowieka i dynamikę społeczeństwa, trzeba zrozumieć osoby, które z tego społeczeństwa zostały wykluczone. Słuchajmy wykluczonych, bo oni pokazują to, co najważniejsze w człowieku - apelował.
Jean Vanier powiedział, że przed spotkaniem w krakowskiej filharmonii pojechał do Oświęcimia. - Ilekroć przyjeżdżam do Polski, odwiedzam to miejsce śmierci i okrucieństwa. Myślę wtedy o tych wszystkich "Auschwitz dzisiejszego świata". Także o tych postawach we mnie, które sprawiają, że mogę gardzić drugim człowiekiem - opowiadał. Wyznał także, że coraz bardziej się starzeje i potrzebuje pomocy innych w swojej słabości i zmęczeniu. Powiedział, że miłość i akceptacja, jakiej doświadcza ze strony bliźnich powodują, że między nim a jego braćmi ze wspólnoty tworzy się jeszcze większa jedność. -
Chodzi o to, by nasze lęki nie sprawowały nad nami kontroli - dodał. Podkreślił, że ostatecznie każdy lęk przezwycięża doświadczenie miłości Boga, który kocha człowieka takiego, jakim jest. - Dla Boga moja osoba jest nieskończenie ważniejsza niż społeczeństwo, do którego należę - stwierdził.
Jean Vanier, legendarny twórca wspólnot z osobami niepełnosprawnymi, wygłosi rekolekcje w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W sobotę wieczorem w łagiewnickim sanktuarium weźmie udział w czuwaniu modlitewnym w łagiewnickiem bazylice. W niedzielę będzie także uczestniczył w Mszy, którą z racji Dnia Papieskiego odprawi kard. Stanisław Dziwisz. W Warszawie Jean Vanier będzie gościem Dnia Papieskiego i wygłosi z tej okazji konferencję. Jego pobytowi w Polsce towarzyszy Tydzień Wspólnot Arka.

Inauguracja działalności kulturalnej Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się"
Koncerty, wystawy, promocja książki i sympozjum przygotowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" z okazji Dnia Papieskiego. W ten sposób ta instytucja inauguruje kulturalną działalność w Krakowie.
W najbliższą sobotę w siedzibie Centrum Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej w Krakowie odbędzie się promocja książki "Został z nami". Jest to zbiór świadectw, fotografii i wspomnień o ostatnich dniach życia polskiego Papieża. W książce umieszczono także wszystkie przemówienia Benedykta XVI wygłoszone w Polsce podczas majowej pielgrzymki oraz rozmowę z kard. Stanisławem Dziwiszem. Tego samego dnia Centrum Jana Pawła II wraz z Fundacją Pro Publico Bono organizują debatę na temat "Pokolenie czy formacja społeczna Jana Pawła II?". W dyskusji wezmą udział m. in. prof. Andrzej Zoll oraz duszpasterz akademicki Krakowa ks. Piotr Iwanek.
W salach wystawowych przy Kanoniczej będzie można także zobaczyć wystawę fotografii dokumentujących Biały Marsz, który przeszedł ulicami Krakowa po zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku.
Centrum "Nie lękajcie się" jest także organizatorem koncertów, które odbędą się w Krakowie z okazji Dnia Papieskiego. Oratorium "Ojciec" zostało skomponowane przez Mateusza Jarosza dla uczczenia Jana Pawła II.
Podczas koncertu, który odbędzie się w sobotę wieczorem w kościele św.św. Piotra i Pawła, wystąpią wybitni krakowscy aktorzy i śpiewacy, m.in. Elżbieta Towarnicka, Tadeusz Malak i Andrzej Franczyk. Będzie im towarzyszył Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Krakowska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jana Jazownika. Artyści wykonają m.in. fragmenty testamentu Jana Pawła II, "Listu do Artystów"oraz homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego podczas Mszy na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 roku.
W niedzielę wieczorem, po czuwaniu modlitewnym pod Oknem Papieskim odbędzie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym". Poezje Karola Wojtyły zaśpiewa Marcin Styczeń.
- Ośrodek gromadzi spuściznę Karola Wojtyły, ale nie może istnieć bez działalności kulturalnej. Chodzi o to, by angażować się w inicjatywy związane z propagowaniem dziedzictwa Jana Pawła II - podkreśla Jakub Steuermark z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" . - Nie możemy tylko wznosić budynków. Naszym celem jest stworzenie środowiska osób, które włączą się w różne projekty inspirowane nauczaniem polskiego Papieża - dodał.
Statut Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" został podpisany w lutym 2006 roku. Radzie Centrum przewodniczy prof. Andrzej Zoll. Wiceprzewodniczącym jest bp Józef Guzdek. W skład rady wchodzą także m. in. prof. Franciszek Ziejka, prof. Andrzej Szczeklik, były prezydent Krakowa Andrzej Gołaś i marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł.
Wśród osób zaangażowanych w tworzenie ośrodka jest także przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. Na czele Rady Patronów stanął kard. Franciszek Macharski.
Ośrodek ma zostać wybudowany w krakowskich Łagiewnikach. Znajdzie się w nim hospicjum, szpitala dla uzależnionych, centrum pomocy rodzinie, rodzinnych domów dziecka i domów samotnej matki. W Centrum będzie także muzeum pontyfikatu Jana Pawła II, biblioteka, sala seminaryjna i koncertowa.
Celem Centrum jest upowszechnianie i twórcze rozwijanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, promowanie duchowości, kultury, tradycji związanej z dziedzictwem Ojca Świętego Jana Pawła II, wspieranie inicjatyw oraz inicjowanie działań mających na celu promowanie dziedzictwa Jana Pawła II, a także działalność naukowa, edukacyjna, pomoc społeczna i medyczna. Kamień węgielny pod budowę Centrum poświęcił podczas wizyty w Polsce papież Benedykt XVI.

Kraków: koncerty muzyki poważnej z okazji VI Dnia Papieskiego
Monumentalne oratorium "Ojciec" i Wielka Msza "Jan Paweł II" - to najważniejsze propozycje dla melomanów z okazji VI Dnia Papieskiego w Krakowie. Organizatorami wydarzeń są Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" i Katolickie Centrum Kultury. Patronat honorowy nad koncertami objął kard. Stanisław Dziwisz.
Oratorium "Ojciec" skomponował Mateusz Jarosz dla uczczenia Jana Pawła II. Podczas koncertu, który odbędzie się 14 października wieczorem w kościele św. Piotra i Pawła, wystąpią wybitni krakowscy aktorzy i śpiewacy, m.in. Elżbieta Towarnicka, Tadeusz Malak i Andrzej Franczyk. Będą im towarzyszyć Chór Filharmonii Krakowskiej i Krakowska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jana Jazownika. Artyści wykonają m.in. fragmenty testamentu Jana Pawła II, jego "Listu do Artystów" oraz homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego podczas Mszy na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 roku.
W poniedziałek 16 bm. wieczorem w bazylice franciszkanów zabrzmi Wielka Msza "Jan Paweł II" w wykonaniu artystów z Austrii. Skomponował ją w 2004 roku Gerald Spitzner. W Polsce utwór wykonano po raz pierwszy w Poznaniu. Organizatorzy Dnia Papieskiego w Krakowie wybrali Wielką Mszę "Jan Paweł II" spośród kilkunastu propozycji jako jeden z najwybitniejszych utworów współczesnych, poświęconych polskiemu Papieżowi.

Kraków: w niedzielę czuwanie modlitewne pod Papieskim Oknem
Studenci i mieszkańcy Krakowa spotkają się w niedzielę wieczorem na czuwaniu modlitewnym pod słynnym Oknem Papieskim na Franciszkańskiej 3. Modlitwę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II poprowadzą krakowskie duszpasterstwa akademickie. Czuwanie modlitewne na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich rozpocznie się w niedzielę o 20.00. Podczas "Spotkania z Janem Pawłem II" krakowanie będą modlili się o jego rychłą beatyfikację. - To jest miejsce tak naznaczone obecnością Jana Pawła II, że trudno, aby w dniu, kiedy wspominamy jego wybór, nie spotkać się pod tym oknem, w którym tak często nam się ukazywał - podkreśla ks. Piotr Iwanek, duszpasterz akademicki Krakowa.
Ważnym punktem tego wieczoru będzie przypomnienie słów Papieża-Polaka, kierowanych do Polaków. - Ciągle ważne jest, abyśmy nie tylko wspominali sercem, ale wciąż na nowo próbowali przypominać jego słowa, analizować je i czynić własnymi - uważa ks. Iwanek. Do tej refleksji zostały wybrane fragmenty przemówień Jana Pawła II poświęcone miłości. Będą one odtwarzane z nagrań archiwalnych i przeplatane śpiewem. Nie zabraknie modlitwy różańcowej, a tuż przed 21.37 nad placem zabrzmią ostatnie słowa Jana Pawła II, skierowane do krakowian z Papieskiego Okna podczas pielgrzymki do Polski w 2002 roku. - Godzina 21.37 będzie chwilą milczenia. Tu nie będą potrzebne żadne słowa - powiedział Iwanek. Potem przemówi do wszystkich kard. Stanisław Dziwisz. Czuwanie zakończy się o 22.00. Później pod Papieskim Oknem rozpocznie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym". Wiersze Karola Wojtyły będzie śpiewał Marcin Styczeń.
Czuwanie modlitewne na placu przed Domem Arcybiskupów Krakowskich poprowadzą studenci z duszpasterstwa akademickiego przy kolegiacie św. Anny. Wierni otrzymają białe wstążeczki - symbol wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Po raz pierwszy pojawiły się one na krakowskich ulicach podczas Białego Marszu w przeddzień jego pogrzebu.

Tydzień Papieski w Wadowicach
W Wadowicach, rodzinnym mieście Papieża - Polaka, obchodzony będzie Tydzień Papieski. W programie obchodów organizowanych w związku z 26. rocznica wyboru kard. Wojtyły na Papieża przewidziano oprócz tradycyjnych nabożeństw, także wystawy, koncerty, imprezy sportowe.
Uroczyste obchody rozpoczną się 14 października. Tego dnia o godz. 19.00 w wadowickim kinie Centrum odbędzie się premiera filmu "Karol - Papież, który pozostał człowiekiem" z udziałem odtwórcy głównej roli, aktorem Piotrem Adamczykiem i reżyserem Giacomo Battiato. 15 października o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim otwarta zostanie wystawa "Obrazy Sacrum", a o godz. 19.00 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury - recital Piotra "Kuby" Kubowicza - artysty "Piwnicy Pod Baranami".
16 października o godz. 15.00 wystartuje V Uliczny Bieg "Wadowickimi Śladami Jana Pawła II". O godz. 19.00 na wadowickim rynku będzie można posłuchać koncertu "Pokolenie JP II" w wykonaniu Katarzyny Cerekwickiej i Szymona Wydry z zespołem "Carpe Diem". 19 października o godz. 9.00 w Gimnazjum Nr 3 w Wadowicach odbędzie się V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II.
21 października o godz. 11.00 na ul. Kościelnej będzie można obejrzeć "Galerię na Murze" - poplenerową prezentację prac malarskich "Wadowice Zwyczajne 2006". Parafialny Klub Sportowy "Karol" zaprasza 15 października na Rajd Śladami Karola Wojtyły. Uczestnicy wyruszą o godz. 7.30 spod wadowickiej bazyliki. O godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św. na Groniu Jana Pawła II.
Ojcowie karmelici prócz modlitwy w intencji kanonizacji Jana Pawła II będą także pełnić wzmożoną posługę w konfesjonałach tak, aby każdy mógł w tych dniach przystąpić do Komunii św.
Także w pobliskich miejscowościach obchodzone będą Dni Papieskie. 15 października z Andrychowa rusza VI Rodzinny Rajd Górski. Metę rajdu zorganizowano przy schronisku PTTK Leskowiec.
W poniedziałek 16 października o godz. 19.00 w Kościele św. Macieja w Andrychowie odbędzie można wysłuchać montażu słowno - muzycznego w hołdzie Janowi Pawłowi II "Bogurodzica - pacierz staropolski". Na organach zagra Robert Grudzień a recytować będzie Anna Seniuk.

Dzień Papieski na Podhalu
Tradycyjna procesja różańcowa ulicami Zakopanego z banderią konną na czele, koncerty, wystawy, nabożeństwa w Ludźmierzu i na nowotarskim lotnisku - to tylko niektóre punkty obchodów Dnia Papieskiego na Podhalu. Górale zapalą też góralskie watry w Dolinie Chochołowskiej i w innych miejscach w Tatrach.
Główne uroczystości w Zakopanem z okazji Dnia Papieskiego odbędą w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. O godz. 10 górale przejdą w procesji różańcowej po parku fatimskim, gdzie umieszczony został m.in. ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę św. pod Wielką Krokwią w 1997 r. Po nabożeństwie bp Albin Małysiak będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium maryjnym. Dzień Papieski na Krzeptówkach uświetni kapela góralska i żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Popołudniu 15 października górale z Zakopanego i delegacje z okolicznych miejscowości przejdą w tradycyjnej procesji różańcowej ulicami miasta. Trasa będzie wiodła szlakiem, który Jan Paweł II pokonał podczas pobytu pod Tatrami w 1997 r., przejeżdżając z Księżówki na Krzeptówki. Na czele procesji stanie banderia konna. Jeźdźcy będą ubrani w stroje góralskie i trzymać będą w rękach flagi papieskie. "Wszystkich mieszkańców Zakopanego, turystów i gości najserdeczniej zapraszamy do udziału w procesji, której będzie przewodniczył znak szczególny: Papieski Krzyż z Wielkiego Piątku, znak Miłości, Przebaczenia i Pojednania" - mówi KAI ks. Mirosław Drozdek, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.
Ks. Drozdek podkreśla, że procesja będzie też szczególnym rodzajem modlitwy dziękczynnej za życie Jana Pawła II i Jego pontyfikat oraz modlitwą błagalną o Jego beatyfikację. "W tej procesji nie możemy również zapomnieć o Papieżu Benedykcie XVI" - zauważa ks. Drozdek.
Obchody Dnia Papieskiego poprzedzą specjalne czuwania modlitewne w Sanktuarium na Krzeptówkach, które będą się kończyć codziennie uroczystym Apelem Jasnogórskim pod repliką krzyża na Giewoncie. Górale będą zapalać pod monumentem watrę. W piątek 13 października w modlitwach weźmie udział kard. Franciszek Rodé, Prefekt Kongregacji d/s Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W stolicy Podhala - Nowym Targu Dzień Papieski rozpocznie się od poświęcenia obelisku na rondzie im. Jana Pawła II. Potem nowotarżanie wezmą udział w uroczystych nieszporach na tamtejszym lotnisku - miejscu spotkania z Janem Pawłem II podczas I Pielgrzymki do Polski w 1979 r. Mali górale zaprezentują krótki program artystyczny ze związkami Papieża Polaka z Podhalem.
Dzieło muzyczne "Msza na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II" w największym kościele Podhala, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, zakończy obchody Dnia Papieskiego w tym mieście. "Msza na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II" (Messe Zu Ehren Heiligen Vaters Papst Johannes Paul II) austriackiego kompozytora Geralda Spitznera została skomponowana, aby uczcić 85. urodziny Jana Pawła II. Została wybrana spośród miliona propozycji z całego świata przez międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Monsiniore Pablo Colino. "Skomponowany utwór znalazł się już w kalendarzu imprez Watykanu. Miał rozbrzmieć w dniu urodzin Papieża w maju 2005 r. Wydarzenia potoczyły się jednak zupełnie inaczej. Dlatego, w hołdzie Ojcu Świętemu, Msza zabrzmi w mieście, którego Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem" - mówi KAI włodarz miasta Marek Fryźlewicz. Wykonawcami są: Grażyna Zielińska - sopran, prof. Renate Spitzner - skrzypce, Gerald Spitzner - organy. Na Dzień Papieski górale z Białego Dunajca przygotowali już po raz XIII Festiwal Papieski pod hasłem "Nie zostawię was sierotami", organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Białym Dunajcu wespół z Urzędem Gminy i oddziałem Związku Podhalan. W ramach Festiwalu Papieskiego zostanie rozstrzygnięty konkurs literacki i plastyczny - poświęcony Janowi Pawłowi II oraz spuściźnie po nim. Mali górale zaprezentują też kilka scenek z życia Karola Wojtyły. W ramach VI Dnia Papieskiego do końca października w galerii "Pod Aniołem" w Rabce-Zdroju można podziwiać wystawę fotografii Tomasza Szarka zatytułowaną "Bóg bogaty w miłosierdzie". Dokumentuje ona IX pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.
Podhalańscy górale zapowiadają, że podczas Dnia Papieskiego zapalą w wielu miejscach ogniska, m.in. wzdłuż Drogi Papieskiej z Zakopanego do Ludźmierza. Tym szlakiem przejechał swoim papamobile Jan Paweł II, udając się na spotkanie z góralami w Ludźmierzu w 1997 r. W ludźmierskim sanktuarium na 15 października zaplanowano w ramach Dnia Papieskiego m.in. procesje światła po tamtejszym ogrodzie różańcowym.
Najprawdopodobniej z okazji Dnia Papieskiego flaga z herbami następców Św. Piotra - Jana Pawła II i Benedykta XVI zawiśnie na krzyżu na Giewoncie. "Nie jesteśmy jeszcze pewni, wszystko zależy od sprzyjających warunków atmosferycznych" - mówi w rozmowie z KAI Szymon Jędrusik. Ten młody zakopiańczyk wspólnie ze swoimi kolegami wyszedł do krzyża na Giewoncie w I. rocznicę śmierci Papieża Polaka. O godz. 21.37 krzyż został rozświetlony z agregatu prądotwórczego, górale idąc na szczyt, nieśli go na zmianę.
Z kolei górale mieszkający w okolicach Doliny Chochołowskiej, zgromadzoną się na nabożeństwie na Polanie Siwej, gdzie w 1983 r. wylądował helikopter papieski. Dziś stoi tam obelisk. Jan Paweł II z Polany Siwej przeszedł do Doliny Jarząbczej, gdzie spotkał się z Lechem Wałęsą. "Jeśli pogoda dopisze, przejdziemy szlakiem do Doliny Jarząbczej i w otoczeniu tatrzańskich smreków wzniesiemy modlitewne pozdrowienia do Gazdy Świata Jana Pawła II" - mówią pracownicy Wspólnoty Ośmiu Uprawnionych Wsi z Witowa, którzy przez cały rok opiekują się "papieskimi" obeliskami w Tatrach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Ksiądz Michał prosił mnie, abym przekazał, że za wszystkich się modli (także za tych, którzy uznali go już za winnego...) i wszystkim błogosławi (tak z serca... mocą swojego kapłaństwa).

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję