Reklama

Maryja źródłem odrodzenia naszej Ojczyzny!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naród polski wielokrotnie w ciągu swych dziejów doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej. Moc tej opieki zajaśniała szczególnie wyjątkowo podczas najazdu szwedzkiego. Po cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami król Jan Kazimierz, 1 kwietnia 1656 r., uroczystym aktem, oddał nasz kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając ją Królową Polski. Po odrodzeniu Polski, papież Pius XI ustanowił w 1924 r. specjalne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i pozwolił je obchodzić w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Marię Pannę Królową Polski główną patronką kraju, obok świętych biskupów i męczenników: Wojciecha i Stanisława.

W Szczecinie obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się u zbiegu ul. Mariackiej i pl. Żołnierza Polskiego, gdzie metropolita szczecińsko-kamieński, abp Zygmunt Kamiński, poświęcił figurkę Matki Bożej Niepokalanej. Granitową tablicę z tej okazji ufundował Jan Ziętek z Polic, natomiast figurkę ufundowała Akcja Katolicka. Witając przybyłych gości, proboszcz parafii św. Jakuba - ks. kan. Jan Kazieczko przypomniał historię (nieistniejącego już dzisiaj) kościoła Mariackiego oraz bogactwo kultu maryjnego na Pomorzu Zachodnim. Kościół ten, zniszczony podczas pożaru w 1789 r., był najpiękniejszym kościołem naszego miasta. Obecnie na jego miejscu znajduje się Liceum Ogólnokształcące nr 9.

Następnie wierni w procesji udali się do katedry, gdzie abp Zygmunt Kamiński wraz z kapłanami naszej archidiecezji odprawił Najświętszą Ofiarę w intencji Ojczyzny. Eucharystię poprzedziło odczytanie ślubów króla Jana Kazimierza, poprzez które w 1656 r. oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej. Na wspólną modlitwę do bazyliki archikatedralnej przybyli przedstawiciele rządu RP z wicepremierem Longinem Komołowskim oraz ministrem Piotrem Myncem, władze wojewódzkie z wojewodą zachodniopomorskim Władysławem Lisewskim, władze samorządowe z przewodniczącym Rady Miasta Dominikiem Górskim, parlamentarzyści z regionu Pomorza Zachodniego, przedstawiciele świata kultury i nauki, wojska, straży i policji, żołnierze Armii Krajowej, harcerze, liczne poczty sztandarowe oraz wierni Szczecina.

Na początku modlitewnego spotkania marszałek województwa zachodniopomorskiego Józef Jerzy Faliński w imieniu władz samorządowych podziękował Metropolicie za przewodniczenie Mszy św. oraz powitał przybyłych gości. Rozpoczynając Eucharystię Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że gromadzimy się na modlitwie zatroskani o nasz wspólny dom, jakim jest Ojczyzna. Arcypasterz zawierzył również Królowej Polski trudny i bolesny problem bezrobocia oraz demoralizacji i korupcji. Wyraził radość z licznego przybycia na wspólną modlitwę przedstawicieli wielu instytucji i organizacji życia społecznego i politycznego.

Podczas homilii Metropolita podkreślił podwójny wymiar święta 3 Maja - religijny i państwowy. W tym święcie łączą się dwa wymiary naszego życia - religia oraz troska o dobro wspólne. Ksiądz Arcybiskup zachęcił wiernych do ciągłego wpatrywania się w naszą Matkę i Królową, by na modlitwie uczyć się tajemnicy cierpienia i zwycięstwa przez krzyż. Wyraził także zaniepokojenie, że współczesne ekranizacje naszych arcydzieł literatury nie pokazują wspaniałości i wielkości naszej Ojczyzny, ale rubaszność, pijaństwo i awanturnictwo. Filmy te kreują nasz wizerunek na całym świecie. Dzisiaj każdy polski dom powinien stać się wieczernikiem modlitwy i refleksji, by jak najlepiej służyć Ojczyźnie. Arcypasterz, nazywając nacjonalizm głupotą i podłością, wezwał do umiłowania Ojczyzny, które jest wielką mądrością. Jako źródło odrodzenia i umiłowania naszego kraju Ksiądz Arcybiskup wskazał Maryję. Jako przewodników na drodze z Maryją wskazał tych, którzy szczególnie jej zaufali: Papieża Jana Pawła II oraz kardynałów: Stefana Wyszyńskiego i Augusta Hlonda.

Metropolita zachęcił wiernych do wspólnego budowania ojczystego domu i podkreślił, że wobec Ojczyzny nie można być obojętnym. Jeśli ktoś jest obojętny, to przegrywa. Wpatrując się w Niepokalaną Matkę i oddając nasze miasto i Ojczyznę pod Jej szczególną opiekę, Ksiądz Arcybiskup wezwał do poczucia wspólnoty i solidarności ze wszystkimi, którzy ten ojczysty dom stanowią. Nie wolno nam nikogo z ojczystego domu usuwać! Każdy człowiek jest w nim ważny i niezbędny. Trzeba zjednoczyć wszystkie siły w trosce o nasz kraj.

Na zakończenie Najświętszej Ofiary marszałek województwa zachodniopomorskiego Józef Jerzy Faliński podziękował Metropolicie za Eucharystię i słowo Boże. Wyraził nadzieję, że to święto polskiej myśli niepodległościowej będzie jednoczyło nas wszystkich dla dobra województwa i Ojczyzny. W imieniu władz samorządowych Marszałek, wspominając św. Zygmunta, złożył Metropolicie życzenia wielu Bożych łask w dalszej posłudze na Pomorzu Zachodnim. Życzenia imieninowe Arcypasterzowi złożyli również przedstawiciele Akcji Katolickiej.

Następnie Metropolita podziękował zgromadzonym za wspólną modlitwę za Ojczyznę. Podkreślił, że bez modlitwy nie damy rady rozwiązać wielu trudnych problemów. Arcybiskup wyraził jednak niepokój z powodu braku młodzieży, która ma być przyszłością naszego kraju. Jest to wielkie wyzwanie dla duszpasterzy, nauczycieli i rodziców, aby wspólnie przekonać młodych, że dobro Polski jest ich wielkim zadaniem i darem. Na drogę życzliwej współpracy dla dobra Ojczyzny Metropolita udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości specjalnym autobusami udali się pod pomnik Czynu Polaków na Jasne Błonia. Tam, przy słonecznej pogodzie, wieńce i kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, województwa, duchowieństwa, organizacji społecznych i politycznych, kombatantów Armii Krajowej, Straży Pożarnej, wojska, policji, urzędu celnego oraz mieszkańcy Szczecina. Tę część uroczystości uświetniły orkiestry: Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Szkocja: biskupi apelują o niedopuszczenie do legalizacji eutanazji

2024-04-26 13:15

[ TEMATY ]

eutanazja

Szkocja

Adobe Stock

W liście pasterskim skierowanym do wszystkich katolików, biskupi Szkocji proszą ich o wezwanie swoich deputowanych do odrzucenia niedawno opublikowanych propozycji legalizacji tzw. „wspomaganego samobójstwa”. List zostanie odczytany we wszystkich 460 katolickich parafiach w Szkocji, podczas Mszy Świętych 27 i 28 kwietnia b.r.

Biskupi opisują propozycję przedstawioną przez deputowanego liberałów do Szkockiego Parlamentu, Liama McArthura jako „niebezpieczną” i wzywają parlamentarzystów do skupienia energii na poprawie opieki paliatywnej, która jest ich zdaniem „niedofinansowana i ograniczona”.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję