Reklama

Polska

JASNA GÓRA

Przygotowania do papieskiej pielgrzymki nabierają tempa

Na Jasnej Górze przygotowania do lipcowej pielgrzymki papieża Franciszka nabierają tempa. Rozpoczęły się intensywne prace przy budowie specjalnego podium, propozycja tekstów liturgicznych została wysłana do Watykanu, próby rozpoczęły jasnogórskie chóry, ale nade wszystko trwa wielka modlitwa o błogosławione owoce spotkania z Piotrem naszych czasów na polskiej ziemi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek przybyć ma do częstochowskiego sanktuarium 28 lipca i tutaj celebrować Mszę św. w 1050.rocznicę Chrztu Polski. Prymas Polski abp Wojciech Polak przyznaje w rozmowie z KAI, że uroczystość dziękczynna pod przewodnictwem Ojca Świętego będzie symbolicznym zwieńczeniem obchodów 1050-lecia Chrztu. Będzie również nawiązaniem, swoistą klamrą, spinającą tegoroczne obchody z uroczystościami milenijnymi sprzed półwiecza, kiedy to władze PRL nie zezwoliły papieżowi Pawłowi VI na przyjazd do Polski.

Papież Franciszek swą pielgrzymką w 1050.rocznicę Chrztu Polski wypełni niejako pragnienie obecności papieża Pawła VI na obchodach milenijnych. Wtedy, w 1966 r. władze komunistyczne nie pozwoliły papieżowi przybyć na Jasną Górę. Papież ustanowił wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego swoim legatem, a o pragnieniu przyjazdu na Jasną Górę wiele razy mówił i pisał: „Bardzo żałujemy, że nie możemy spełnić życzeń świętej hierarchii i wiernych, którzy prosili, byśmy się udali w pielgrzymce do przesławnej świątyni Matki Bożej Jasnogórskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza narodowa

Msza św. celebrowana na szczycie Jasnej Góry przez papieża podczas pielgrzymki w Polsce, będzie jedyną poza tą sprawowaną w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a wypowiedziane słowa będą skierowane do całego narodu. Prymas Polski spodziewa się, że papież Franciszek skieruje do Polaków słowa zachęty do powrotu do korzeni, do czerpania z łaski chrztu świętego i znajdowania w sobie jeszcze większej odwagi do dawania świadectwa Chrystusowi.

- Wiemy, że Ojciec Święty bardzo pragnie, aby to świadectwo rozlewało się poprzez ludzi wierzących na cały świat, by docierało na różne peryferie życia ludzkiego. Będzie to więc, jak się spodziewam, swoiste posłanie, abyśmy szli z nadzieją i miłością w nasze codzienne życie, do tych, którzy żyją obok nas, a którzy być może wiarę i nadzieję utracili, osłabli, zwątpili. Także w naszych rodzinach, wspólnotach, parafiach są te duchowe i egzystencjalne peryferie, o których tyle mówi papież – przyznaje abp Wojciech Polak.

Reklama

Zdaniem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo Msza na Jasnej Górze może mieć nie tylko znaczenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale dla Kościoła powszechnego. Hierarcha przypomina, że wizyta w sanktuarium jasnogórskim znajduje się w programie papieskiej pielgrzymki na wyraźne życzenie samego Ojca Świętego, który już na początku swego pontyfikatu wybrał to sanktuarium jako jedno z 10 miejsc modlitwy o pokój. To dlatego, zdaniem abp. Depo, modlitwa papieża nie będzie tylko jego osobistym zawierzeniem. - Myślę, że będąc tutaj papież będzie zawierzał Matce jako Królowej Pokoju przyszłość świata i Kościoła – powiedział metropolita częstochowski podczas odbywającego się na początku maja na Jasnej Górze zgromadzenia biskupów diecezjalnych KEP.

Jak podkreśla o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów i przedstawiciel komitetu organizacyjnego pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka na Jasną Górę Franciszek będzie trzecim papieżem, który przybędzie na Jasną Górę. – Liczymy na to, że będzie nas w Częstochowie wielu, bo to wyjątkowa sytuacja, historyczne wydarzenie, no i nade wszystko narodowe dziękczynienie za łaskę chrztu – mówi. Msza wpisze się ogólnopolskie świętowanie początków polskiej państwowości i będzie narodowym dziękczynieniem za wprowadzenie naszej Ojczyzny do rodziny narodów chrześcijańskich.

Pielgrzymi z każdej diecezji

Paulini przekonują, że już są przygotowani do przyjęcia nawet kilkuset tysięcy wiernych. – Mamy w tym już spore doświadczenie, przecież co roku na odpusty przybywa tu nawet dwieście tysięcy osób, mamy też za sobą spotkanie młodych świata, które z udziałem 1,5 mln osób, odbyło się tu w 1991 roku – mówi KAI o. Tabulski.

Reklama

Wiernych może do Częstochowy przybyć wielu, bo w organizację grup wyjazdowych z parafii angażują się diecezjalni duszpasterze, a do uczestnictwa w Mszy z papieżem zachęcają swoich diecezjan biskupi. Dominika Dragun z Przewozów Regionalnych w kwestii uruchomienia pociągów specjalnych na Mszę jubileuszową mówi KAI, że aktualnie trwają rozmowy na ten temat z diecezjami i co do zakresu współpracy nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje. Transportem dla wiernych jest zainteresowana m.in. diecezja kielecka, czy sosnowiecka.

W liturgii, która będzie kulminacją obchodzonego od listopada Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, wezmą udział przedstawiciele władz państwowych: Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło wraz z Radą Ministrów, Sejm i Senat oraz przedstawiciele różnych środowisk, w tym również Polonii.

Jak wskazuje o. Tabulski, podczas pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę, do udziału we Mszy św. nie są przewidywane żadne bilety wstępu ani wejściówki. Wyznaczone miejsca przygotowane będę jedynie dla osób niepełnosprawnych oraz kapłanów celebrujących Eucharystię.

Na placu przed jasnogórskim szczytem powstanie specjalny sektor dla ok. 10 tys. osób. Wejdą do niego wybrani przedstawiciele z każdej diecezji, którzy w będą reprezentować przed papieżem cały Kościół w Polsce. O. Tabulski przypomina jednak, że na jasnogórskie błonia mieści się ponad 100 tys. wiernych, więc sektor dla diecezji będzie stanowić tylko maleńką cząstkę.

Dla wszystkich, którzy nie będą w stanie dostać się na plac przed szczytem, na czas spotkania Ojca Świętego na Alejach Najświętszej Maryi Panny ustawione zostaną telebimy. Rozbudowane będzie też nagłośnienie.

Dla gości specjalnych, obok ołtarza polowego, gdzie nabożeństwa sprawowali też św. Jan Paweł II i Benedykt XVI., przygotowane zostanie dodatkowe podium. Jak informuje o. Mariusz Tabulski zmieści się na nim ok. 2 tysięcy osób, nie będzie ono jednak połączone ze schodami, tak jak to bywało podczas pielgrzymek Jana Pawła II. Dodatkowa platforma zostanie wybudowana także dla dziennikarzy, którzy już w dużej liczbie, zadeklarowali chęć relacjonowania tego spotkania.

Reklama

Liturgia ku czci Królowej Polski

Przygotowania do celebracji Mszy św. przez papieża Franciszka na Jasnej Górze dotyczą także liturgii. Zaproponowane zostały teksty z uroczystości 26 sierpnia ku czci Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski. Zostały już wysłane do konsultacji do Rzymu. Msza celebrowana będzie w języku łacińskim z czytaniami po polsku. Specjalny zespół liturgistów z Watykanu przybyć ma do Polski na początku czerwca - wtedy znany będzie ostateczny kształt liturgii.

Do pracy zabrały się już również jasnogórskie chóry, które przygotowują oprawę liturgiczną, nie tylko Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, ale także czuwania modlitewnego, które odbędzie się popołudniu na dzień przed przybyciem papieża, a więc 27 lipca oraz przed Eucharystią 28 lipca.

Sama Jasna Góra 27 i 28 lipca, ze względów bezpieczeństwa, będzie zamknięta dla pielgrzymów, ale modlitwa trwać będzie na placu przed szczytem. 27 lipca po południu Paulini planują czuwanie, które potrwa do wieczornego Apelu a w dzień papieskiej pielgrzymki modlitwa rozpocznie się od wczesnych godzin rannych.

Rzecznik Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz zauważa, że celem trwających przygotowań w sanktuarium jest to, by pielgrzymi mogli nie tylko zobaczyć papieża, ale by to spotkanie przeżyli, by doświadczyli obecności Bożej Matki, by był to swoisty zasiew, który będzie owocował także w wymiarze narodowym rozwijaniem łaski chrztu, który przyjął Mieszko I.

Ufność w opiekę Pani Jasnogórskiej

W miejscu planowanego na 28 lipca spotkania papieża Franciszka z Polakami od dłuższego czasu trwają wizje lokalne i ćwiczenia. Miejsce sprawdzone było już przez polskie i watykańskie służby bezpieczeństwa. Ćwiczenia przeprowadziły już policja, straż pożarna i jasnogórskie służby porządkowe. Przeprowadzono też rekonesans lotniczy, w trakcie którego przeprowadzono analizę najbardziej optymalnej możliwości lądowania śmigłowca z papieżem na pokładzie. Właśnie w ten sposób papież pojawi się w Częstochowie. Przyleci ok. godz. 9.45. Wyląduje na parkingu, od strony Domu Pielgrzyma, skąd samochodem przejedzie do sanktuarium, a następnie wjedzie przez bramę papieską „Totus Tuus”. Przed rozpoczęciem Mszy jubileuszowej Ojciec Święty modlić się będzie przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

Stanisław Słyż, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych w Częstochowie zapewnia, że trwają intensywne, wielopłaszczyznowe przygotowania, by podczas lipcowej pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę w pełni zapewnić bezpieczeństwo papieżowi, wiernym zgromadzonym na uroczystości i mieszkańcom Częstochowy. - To jest zabezpieczenie komunalne, medyczne, oczywiście przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi, którzy będą przybywali do naszego miasta – wylicza płk Słyż, który uczestniczył w zabezpieczaniu wszystkich papieskich pielgrzymek od 1979 roku.

Zgodnie ze specustawą na Światowe Dni Młodzieży i Wizytę Ojca Świętego w Polsce opracowany został plan bezpieczeństwa oraz plan zabezpieczenia medycznego. Za jego przygotowanie i wdrożenie odpowiedzialny jest Wojewoda Śląski we współpracy ze stroną kościelną, która jest organizatorem wydarzenia.

Andrzej Szczeponek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach informuje KAI, że obecnie rozpoczęła się realizacja przygotowanego przez wojewodę planu, zgodnie z modułami zadaniowymi opracowanymi przez jednostki odpowiedzialne za ich przygotowanie. Przedstawiciel Wojewody wymienia, jak będzie wyglądać zabezpieczenie miejsca liturgii. - Błonia podlegać będą kontroli pirotechnicznej, natomiast pozostały obszar będzie objęty bardzo ścisłym nadzorem policji i Państwowej Straży Pożarnej - mówi Szczeponek.

Reklama

Ojcowie paulini bardzo liczą na obecność pielgrzymów. O. Tabulski zachęca, aby „przełamywali w sobie i w innych obawy i lęki i z ufnością w opiekę Pani Jasnogórskiej, która obroniła nas przed Potopem Szwedzkim, planowali przyjazd do sanktuarium”.

Szczególne prośby o błogosławione owoce spotkania z Piotrem naszych czasów, gościnne przyjęcie pielgrzymów, bezpieczeństwo i „doświadczenie piękna Kościoła powszechnego” jasnogórscy zakonnicy zanoszą codziennie podczas codziennej Mszy św. w intencji papieża celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30. Paulini proszą nade wszystko o wielką modlitwę w intencji papieskiej pielgrzymki do Polski, nie tylko na Jasną Górę, ale również do Krakowa.

Do udziału w jasnogórskim dziękczynieniu zaprasza też Prymas Polski. „Będzie to radosne wydarzenie i okazja, by wspólnie z Ojcem Świętym jeszcze raz podziękować za dar chrztu świętego i zaczerpnąć nową siłę do życia po chrześcijańsku. Zapraszam więc wszystkich. Spotkajmy się pod jasnogórskim szczytem, u Królowej Polski, jeśli nie fizycznie, to choć duchowo” – dodaje abp Wojciech Polak.

2016-05-24 17:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego na modlitwie

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

bożogrobcy

Bożena Sztajner

ZOBACZ ZDJĘCIA

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Relikwie nawiedzą sześć rejonów duszpasterskich w następującym porządku: rejon tarnobrzeski, stalowowolski, janowski, sandomierski, staszowsko-świętokrzyski oraz ostrowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję