Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Binyam

XI Przegląd Pieśni Religijnych w Lubomierzu

Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie

2016-05-20 17:10

Brygida Gucwa, ks. Piotr Olszówka

Andrzej Górski

17 maja w kościele parafialnym w Lubomierzu odbył się XI Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie”. Organizatorem tego wydarzenia była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.

Oprócz reprezentacji poszczególnych klas w Przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni goście z Jeleniej Góry, Olszyny i Pławnej oraz przedstawiciele pozostałych lubomierskich placówek oświatowych - Przedszkola oraz Zespołu Szkół.

W kościele, który stał się miejscem artystycznego wydarzenia, dyrektor szkoły Marek Kozak przywitał wszystkich uczestników Przeglądu oraz przypomniał jego historię i ideę. „Nie jest to konkurs ani tym bardziej rywalizacja, to spotkanie poprzez śpiew ma na celu przede wszystkim oddanie czci największemu z Polaków - Janowi Pawłowi II” - zaznaczył Dyrektor.

Reklama

Zobacz zdjęcia: XI Przegląd Pieśni Religijnych w Lubomierzu

Natomiast katecheta, ks. Piotr Olszówka, powiedział na wstępie m.in.: „Chcemy przez naszą obecność nie tylko być razem, nie tylko dzielić się radością, ale przede wszystkim przez wspólne uwielbienie Boga, śpiewem dziękować Mu za osobę świętego papieża Jana Pawła II”. Wszystkim zgromadzonym życzył przyjemnego odbioru i pozytywnych wrażeń, a artystom radości z tego, że przez śpiew mogą uwielbiać Boga, który jest źródłem i szczytem wszelkiego piękna.

Przytoczył również fragment listu Jana Pawła II do artystów: „Kościół potrzebuje sztuki, aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus. Kościół potrzebuje muzyków, [bowiem] śpiew pozwala przeżywać wiarę, jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Boga". Zwrócił także uwagę na znajdujący się w kościele obraz przedstawiający św. Karola Boromeusza, przed którym prawie 60 lat temu, we wrześniu 1956 r., ks. Karol Wojtyła modlił się, nawiedzając to miejsce podczas wycieczki rowerowej po Dolnym Śląsku. Wędrówkę tę Papież wspomniał w czasie pobytu w Legnicy, z racji koronacji Matki Bożej Krzeszowskiej w 1997 r.

W Przeglądzie jako pierwsi zaprezentowali się artyści z przedszkola, którzy radosny śpiew dla Jana Pawła II wzbogacili równie radosnym i żywiołowym tańcem. Po kolejnych występach uczniów klas I - III w murach lubomierskiego kościoła zabrzmiały skrzypce. Uczennice klasy V Szkoły Podstawowej z Lubomierza - Amelia Radyno i Weronika Rotkiewicz - zagrały ulubioną nie tylko przez Jana Pawła II „Barkę” oraz „majówkową” pieśń „Chwalcie łąki umajone”. Miłym akcentem Przeglądu był występ wszystkich gości i organizatorów, którzy wspólnie zaśpiewali radosną piosenkę „Jak mi dobrze, że jesteś tu Panie…”. Ich śpiew został nagrodzony brawami dzieci i młodzieży.

Na zakończenie Przeglądu przygotowano w szkole słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości.

Idea organizacji Przeglądu Piosenki Religijnej „Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie” zrodziła się w lubomierskiej Szkole Podstawowej tuż po śmierci Papieża, aby podziękować Panu Bogu za dar jego życia i nauczania. Na miejsce tego dziękczynienia wybrano najbardziej odpowiednie i godne miejsce, którym jest parafialny kościół. Zarówno jego wystrój, jak i duch modlitwy wypełniający przestrzeń stwarza odpowiedni nastrój zarówno do wykonywania i słuchania religijnych pieśni. Podziękowania należą się również dyrektorowi Ośrodka Kultury i Sportu w Lubomierzu Mirosławowi Laskowskiemu, który zapewnił sprzęt nagłośniający oraz akustyka Łukasza. Oprócz wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych widzialnym owocem Przeglądu jest integracja lokalnego środowiska wokół osoby Jana Pawła II.

Tagi:
przegląd

Wyśpiewać patriotyzm

2018-03-14 11:06

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 11/2018, str. III

Monika Łukaszów
Uczestnicy Przeglądu przez swoje śpiewanie chcą upamiętnić i oddać hołd tym, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju

W Legnicy odbył się 2 marca Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Moją ojczyzną Polska jest”. Przed zgromadzoną w Młodzieżowym Centrum Kultury publicznością zaprezentowało się 22 wykonawców z całego regionu. Młodzież m.in. z Bolesławca, Lubina, Głogowa, Chojnowa, Ścinawy, Legnicy i Wrocławia zaśpiewała piosenki i pieśni, które powstały w okresie walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kolejne występy, podzielone na kilka przedziałów wiekowych, ubogacane były choreografią, a nawet grą na instrumentach przez młodych artystów. Zaśpiewano utwory znane, jak m.in.: „Piechota” i „Warszawo ma” i mniej znane, jak: „Dziś idę walczyć, mamo”, które wykonawcy zaprezentowali we własnych aranżacjach.

– Organizatorem Przeglądu jest Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Młodzieżowe Centrum Kultury, jako jedna z 4 placówek z rejonu Dolnego śląska, jest organizatorem przeglądu rejonowego – mówi Anna Socha z Młodzieżowego Centrum Kultury. Nagrodą dla najlepszych wykonawców jest udział w Finale Dolnośląskim XII Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się 26 kwietnia br. we Wrocławiu. Cieszy nas duże zainteresowanie dzisiejszym spotkaniem – dodaje pani Ania.

– Patriotyzm u młodzieży trzeba podtrzymywać i kształcić. To wychowanie patriotyczne jest niezwykle ważne. A my, przez słowa wyśpiewywanych tutaj utworów, przypominamy sobie o historii naszego narodu. Tegoroczny konkurs wpisuje się również w obchody 100-lecia niepodległości. Dlatego możemy powiedzieć, że w tym roku posiada on szczególną rangę – dodała Anna Socha.

Wśród wykonawców była też 3-osobowa grupa uczniów ze Szkół Podstawowych: nr 10 i Aslan z Głogowa, dla których występ to nie tylko artystyczne wydarzenie, ale przede wszystkim wielka lekcja historii. Jak mówią uczestnicy, przez swoje śpiewanie chcą upamiętnić i oddać hołd tym, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju. Naszym zadaniem jest dbać o historię naszego narodu, mówić o niej i przekazywać kolejnym pokoleniom – dodają uczniowie z Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Wielki Czwartek 2018 - kapłani proszą o modlitwę

2018-03-20 08:55

kaplani.com.pl


W tym roku pragniemy kontynuować akcję środowiska strony www.kapłani.com.pl „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”. Jej celem jest modlitwa za kapłanów jako wyraz wspólnej odpowiedzialności za dobro Kościoła. Akcja będzie miała finał w Wielki Czwartek - 29 marca 2018. Zgłoszenia parafii przyjmujemy do 22 marca 2018. Propozycja udziału dotyczy parafii z całej Polski oraz polskich parafii z innych krajów, a od tego roku również wspólnot i duszpasterstw. Parafia, która zgłasza chęć swojego udziału w akcji, otrzymuje: 1. Wizytówki dla wiernych do rozdania po Liturgii Wielkiego Czwartku (ilość wizytówek/intencji jest zależna od wielkości parafii, liczbę wizytówek ksiądz określa w zgłoszeniu), na których jest przypomniany cel i przebieg akcji, a przede wszystkim imię księdza i rok jego święceń oraz intencja. 2. Tekst ogłoszenia do odczytania wiernym po Liturgii Wielkiego Czwartku, wyjaśniający zasady oraz sens podejmowanego dzieła. 3. List do ks. Proboszcza lub kapłana odpowiedzialnego za przebieg wydarzenia, w nim są wyjaśnione wszelkie szczegóły akcji, w którą zaangażowała się parafia.
Zobacz także: WIĘCEJ INFORMACJI O AKCJI
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pomnik Wojciecha Korfantego powstanie na Trakcie Królewskim w Warszawie

2018-03-20 21:43

Łukasz Krzysztofka

W Warszawie, u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli, stanie pomnik Wojciecha Korfantego. Porozumienie w tej sprawie podpisano dzisiaj w Warszawie.

Łukasz Krzysztofka

Nieprzypadkowo na podpisanie porozumienia wybrano datę 20 marca. Tego dnia przypada bowiem 97. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. Polską akcją plebiscytową w 1921 r. kierował Wojciech Korfanty, przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej Polskiej, walczący o przyłączenie Śląska do Polski. Wynik głosowania był niekorzystny dla Polski. Pod koniec kwietnia 1921 roku na spotkaniu dowódców wojskowych z Korfantym, zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego, które przyczyniło się do zmiany decyzji Rady Ambasadorów o przebiegu granicy na Górnym Śląsku na korzyść Polski.

Łukasz Krzysztofka

Obecna na podpisaniu porozumienia Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, przyznała, że pomnik Korfantego powstaje w stolicy późno. Dodała, że znajdzie się on na szlaku szczególnych postaci ważnych dla odzyskania niepodległości. - Od pomnika Piłsudskiego po pomniki Witosa, Paderewskiego jest tu szlak szczególnych postaci ważnych dla odzyskania niepodległości. Postawa Korfantego była bardzo niezłomna wobec pruskiej administracji. Był on zaangażowany w swoich działaniach – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic zauważył, że Korfanty stworzył zręby tej wolności, którą mamy dzisiaj w Polsce. - Zarówno przez swoją działalność, swoje życie, jak i przez współpracę z różnymi środowiskami politycznymi na początku XX wieku Korfanty doprowadził do kształtu Polski, w której dzisiaj żyjemy, w której możemy cieszyć się swobodami obywatelskimi i demokracją – powiedział Kostempski. Podkreślił, że chociaż pomniki tego wielkiego Polaka znajdują się na Śląsku, to jednak potrzeba, aby wiedza na temat powstań śląskich, plebiscytu i Wojciecha Korfantego była popularyzowana i propagowana również w stolicy, do której przyjeżdżają Ślązacy, są mieszkańcy Warszawy, ale też jest wiele osób, które chcą i powinny dowiedzieć się o historii Górnego Śląska i wszystkich trudnych decyzji, które miały miejsce na początku XX wieku. - Jestem przekonany, że oprócz materialnej wartości pomnik, który powstanie na rogu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli, będzie miał również wymiar historyczny. Chcemy, aby Wojciech Korfanty stanął obok takich wielkich Polaków, jak Paderewski, Piłsudski, Dmowski czy Witos – zaznaczył Kostempski.

W uroczystości uczestniczyli rekonstruktorzy w mundurach z czasów powstań śląskich, jak również osoby w pięknych, kolorowych strojach regionalnych. Nie zabrakło także tradycyjnego śląskiego kołocza.

Łukasz Krzysztofka

W dziesiątą rocznicę plebiscytu Wojciech Korfanty pisał na łamach stworzonego przez siebie dziennika „Polonia”: „Gdy lud śląski uzyskał prawo zadecydowania o swej przyszłości, szedł do Polski, bo szukał w niej wyzwolenia z nędzy duchowej, moralnej i materialnej. A walczył o swoje i swej ziemi zjednoczenie z Polską, bo czuł się cząstką narodu polskiego, wyzwalającego się z wiekowej niewoli, a zmartwychwstała Polska przedstawiała mu się jako ustrój państwowy i społeczny, oparty na prawie, prawdzie i sprawiedliwości. A ten uświadomiony narodowo lud śląski walczył o połączenie Śląska z Polską nie dlatego, że mu to nakazywał jakiś król, cesarz, dyktator, który brał odpowiedzialność za jego losy, ale dlatego, że nakazywały mu walczyć o miłość ojczyzny, duma ze swojej polskości, poczucie godności człowieka i obywatela oraz świadomość obowiązków ciążących na nim względem całości narodu i jego politycznej organizacji, którą jest państwo. Dzięki tym swoim właściwością moralnym lud śląski w plebiscycie odniósł największe zwycięstwo, jakie w danych nieprzyjaznych warunkach wewnętrznych i zewnętrznych mógł odnieść. Dokonał cudu nad Odrą”.

Pomnik Wojciecha Korfantego zostanie wybrany przez jury konkursu, który będzie rozpisany już niebawem. Monument być może stanie na Trakcie Królewskim jeszcze jesienią bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem