W uzasadnieniu podkreślono, że papież nie tylko zachęca do większego zaangażowania w rozwiązanie kryzysu uchodźców w Europie ale zwraca też uwagę na skutki kryzysu gospodarczego. W tej sytuacji wzywa do kierowania się zasadami solidarności i pomocniczości, a także zachowania jedności w różnorodności. Franciszek umacnia również humanistycznego ducha wzywając Europę, by korzystała ze swoich religijnych korzeni.
Kilka minut po 12.00 Franciszek wszedł do Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Kilkuset zaproszonych gości powitało go oklaskami. Burmistrz Akwizgranu Marcel Philipp zauważył, że uroczystość przyznania Ojcu Świętemu Nagrody Karola Wielkiego odbywa się w chwili, kiedy Europa przeżywa wyzwania związane z kryzysem migracyjnym, ale także ważne wyzwania etyczne. Mamy bowiem do czynienia z erozją kulturową i moralną. W tym kontekście podkreślił konieczność globalnej solidarności i stabilnych wartości, w tym pogłębienia humanizmu, demokracji, rządów prawa. Przestrzegł przed pokusą zamykania się Europy i uciekaniem od odpowiedzialności za los innych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Akt przyznania nagrody odczytał przewodniczący jej kapituły Jürgen Linden, po czym wraz z Philippem wręczyli Ojcu Świętemu dyplom i medal Nagrody.
Przed południem Franciszek przyjął w Watykanie trzech najwyższej rangi przedstawicieli Unii Europejskiej: przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.
Ojciec Święty spotkał się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wszyscy oni przybyli na uroczystość wręczenia papieżowi Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego.