Reklama

Petycja do prezes Trybunału Konstytucyjnego

Ekumeniczny śpiew

Ks. Przemysław Artemiuk
Edycja łomżyńska 46/2003

Są miejsca na mapie polskiego chrześcijaństwa, gdzie stykają się ze sobą wyznania chrześcijańskie, gdzie obok siebie stoją świątynie poszczególnych Kościołów, gdzie rozbrzmiewa cerkiewny śpiew i łaciński chorał. Nieopodal nas, za „miedzą” naszej diecezji, krzyżują się te tradycje chrześcijańskie. I my włączeni do tego regionu - Podlasia możemy dotknąć choć skrawka ekumenizmu, zobaczyć i usłyszeć drugie płuca chrześcijaństwa, jak mówi Ojciec Święty.
Białystok stał się miejscem ekumenicznego śpiewania na chwałę Boga. Tutaj 19 października odbyły się Podlaskie Spotkania Ekumeniczne Śpiewajmy Panu naszemu, śpiewajmy. Był to koncert dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Pontyfikatu. Wystąpiły w nim chóry katolickie i prawosławne. Miejscem spotkania była piękna białostocka filharmonia. Stronę katolicką reprezentowały: Schola „Duc In Altum” z Białegostoku, która wykonała współczesną pieśń Kyrie eleison przy bogatym akompaniamencie fortepianu, wiolonczeli, rogu i fagotu oraz chór młodzieżowy z Kolna, śpiewający trzy współczesne pieśni z tradycji dominikańskiej. Z kolei trzy chóry prawosławne wykonywały utwory liturgiczne, pochodzące z poszczególnych okresów roku liturgicznego Cerkwi. Poza chórami parafialnymi mogliśmy usłyszeć Chór Domu Litewskiego z Sejn, wykonujący litewskie pieśni oraz Chór Kameralny Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej z Hajnówki, śpiewający pieśni religijne różnych okresów i tradycji.
Obok siebie śpiewali amatorzy i profesjonaliści, niektórzy przyzwyczajeni do sceny i świateł, inni dopiero stawiający pierwsze kroki przed publicznością. Koncert ukazał jedność i różnorodność. Bo oto mogliśmy usłyszeć przepiękne współczesne pieśni liturgiczne śpiewane w naszych kościołach, wielogłosowe kompozycje, których uczymy się od braci dominikanów, renesansowe psalmy Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego, a także porywające cerkiewne śpiewy, których nigdy wcześniej nie dane nam było usłyszeć na żywo. Fascynacja, która nam towarzyszyła, gdy śpiewaliśmy Akatyst w naszych katolickich świątyniach, teraz osiągnęła swoją pełnię, kiedy słuchaliśmy tego niezwykłego cerkiewnego śpiewu.
Podlaskie Spotkania Ekumeniczne zwieńczył koncert białostockiego Chóru Kameralnego „Cantica Cantamus”. Usłyszeliśmy profesjonalne wykonanie wielu pieśni religijnych, tradycyjnych i współczesnych. Koncert zakończyła wspólna modlitwa Ojcze nasz. Następnie pod przewodnictwem chóru zaśpiewaliśmy hymn spotkań Chrystus Wodzem.
Do Kolna wracaliśmy z sercami pełnymi wdzięczności, że dane nam było uczestniczyć w ekumenicznym śpiewaniu na cześć Ojca Świętego. Refleksja, jaka zrodziła się w nas, jest bardzo prosta: warto trudzić się, poświęcać czas, rozwijać swoje talenty, by śpiew liturgiczny stawał się piękniejszy i by był miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem.

Matka zabójcy prezydenta Adamowicza dostanie różaniec od Ojca Świętego

2019-01-20 17:48

aw / Warszawa (KAI)

Matka zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza, Stefana W., dostanie różaniec od papieża Franciszka. Poinformowała o tym dziś na twitterze autorka programu „Między niebem a ziemią” Paulina Guzik.

Natalia Janowiec
Papieskie różańce stanowią cenną pamiątkę rodzinną

W rozmowie z KAI dziennikarka wyjaśniła, że pomysł o przekazaniu różańca zrodził się po wizycie wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka, u matki Stefana W. Po upublicznieniu tego faktu zadzwonił do niego z Rzymu kard. Konrad Krajewski. „Przechadzasz się po Ewangelii” – miał powiedzieć do wiceprezydenta Gdańska i zapowiedział, że kilka dni po pogrzebie przekaże różaniec matce.

W dniu pogrzebu różańce od papieża Franciszka otrzymała rodzina tragicznie zmarłego prezydenta Adamowicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Charyzmatyczne spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

2019-01-20 19:57

Przystań Duchowa

Przystań Duchowa

Charyzmatyczne spotkanie ewangelizacyjne z Mszą Świętą i modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie ma charakter otwarty. Msze Święte z modlitwą o uzdrowienie prowadzone przez ks. Łukasza zawsze gromadzą ludzi chcących pogłębić swoją wiarę, uporządkować swoje życie i do...świadczyć bliskiej obecności Boga przez Chrystusa i Ducha Świętego. Podczas tych niezwykłych spotkań mają miejsce liczne uzdrowienia zarówno fizyczne, jak i duchowe.

Osoby uczestniczące w charyzmatycznych spotkaniach ewangelizacyjnych modlą się o uzdrowienie z choroby, rzucenie nałogów, uzdrowienie z lęków, depresji, zniewoleń duchowych, o nawrócenie dzieci albo współmałżonka. Wielu prosi o wzmocnienie wiary a małżeństwa borykające się z niepłodnością o dar potomstwa. Ludzie podkreślają, że atmosfery, jaka panuje podczas tych niezwykłych spotkań nie można doświadczyć w zwyczajnym codziennym świecie. Jest też radość, śpiew i poczucie bliskości Boga.

Ks. Łukasz który prowadzi modlitwy o uzdrowienie – jest świadkiem wielu cudów a podczas Mszy Świętej poprzez swoje świadectwo wiary wskazuje na niezwykłą relacje z żywym Jezusem.

Ze względu na dużą ilość osób uczestniczących w spotkaniu prosimy o zabranie ze sobą krzesełek turystycznych oraz zadbanie o spożywczy prowiant. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych, autokarowych powyżej 10 osób i dodatkowe informacje pod nr telefonu. 535-585-772 oraz na stronie fb https://www.facebook.com/Przystań-Duchowa-418927375215400/

Do sanktuarium prosimy przybyć wcześniej aby zając stosowne miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem