Reklama

Petycja do prezes Trybunału Konstytucyjnego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Poeta, uczony, papież

Iwona Tryka
Edycja lubelska 46/2003

W październiku Lublin - tak jak inne miasta - czynnie włączył się w obchody jubileuszu Pontyfikatu Jana Pawła II. Nie mówiło się o niczym innym, jak tylko o magicznej dacie 16 października 1978 r., kiedy to słowa „Habemus Papam” obwieściły światu, że głową Kościoła został kard. Karol Wojtyła. Taki jubileusz jest okazją do świętowania, dlatego też wiele instytucji czynnie włączyło się w te uroczystości. Jedną z nich była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińckiego w Lublinie. Dyrekcja i pracownicy w hołdzie Papieżowi przygotowali wystawę „Poeta, Uczony, Papież. - XXV lat pontyfikatu Jana Pawła II”.

Wystawa jest prezentowana w Galerii Zielonej (II piętro głównego budynku biblioteki przy ul. Narutowicza). Jak powiedziała dyrektor biblioteki Zofia Ciuruś, uroczystość ta jest sposobem włączenia się bibliotekarzy w obchody tak zacnego jubileuszu. Wystawę przygotowywały Ewa Hadrian i Justyna Chabska, zaś oprawa plastyczna to dzieło Jacka Wałdowskiego i Dominiki Skórskiej. Na wystawie prezentowane są dokumenty własne biblioteki, tj. książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, a także dokumenty artystyczne. Ponadto wystawę uzupełniają dokumenty wypożyczone przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów Pamiątek Jana Pawła II. Wystawie towarzyszy ekspozycja pokonkursowych prac słuchaczy Radia Plus Lublin, zatytułowana Żal odjeżdżać.
Wśród wielu gości, zgromadzonych na uroczystym otwarciu, był prof. Józef Fert, historyk literatury z KUL. Wygłosił on referat nt. działalności Jana Pawła II jako poety i uczonego. Kreśląc obraz papieskiej działalności o wiele dawniejszej niż posługa Piotrowa, pof. Fert podkreślił, że „w dokonaniach poetyckich i literackich Papieża dochodzi do połączenia sfer, zdawać by się mogło niepołączalnych, jak poezja i nauka, emocje i rozum”. W słowach najprostszych Ojciec Święty potrafi z prostotą rozprawiać o rzeczach ważnych. Działalność papieża na polu poezji to także rozpoznawanie Chrystusa w każdym człowieku. W świadomości ludzkiej utrwalił się jako autor monumentalnego dzieła „Osoba i czyn”, z którego przebija głębia myśli o człowieku jako istocie etycznej. Ponadto jego nakierowanie uwagi na człowieka przebija z każdego utworu; świadectwem tego są dzieła od najwcześniejszych pieśni po poematy refleksyjne.
Z kolei abp Józef Życiński, otwierając wystawę zwrócił uwagę, że jest ona momentem, w którym można zatrzymać się nad tajemnicą i pomyśleć nad zanurzeniem się i otwarciem na wartości. Ale nie chodzi tu o zatrzymanie się tylko „na dziś”. Zasada carpe diem, choć łatwa w stosowaniu, nie przynosi ukojenia. „Aby mieć pełny obraz rzeczywistości, potrzebujemy zakorzenienia w przeszłości i otwarcia na przyszłość. Dopiero wtedy człowiek teraźniejszość przekształca w przeszłość, a ciągle żyje otwarciem ku przyszłości. Łączy nas poczucie zakorzenienia i odniesienie do wydarzeń sprzed 25 lat, ale też do wcześniejszej misji Kościoła i dramatów człowieka. Co nam pozostanie z tych dni? - pytał Ksiądz Arcybiskup - Kiedy przebrzmią już wielkie słowa, chciałbym ażeby pozostały nam pewne wspólne wartości, jako doświadczenie wspólnego dziedzictwa, które nas zespala w tym czasie”.

Franciszek: służyć Panu to słuchać i wprowadzać Jego Słowo w czyn

2019-01-20 12:34

st (KAI) / Watykan

„Służenie Panu to słuchanie i wprowadzanie Jego Słowa w czyn” – powiedział papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Ojciec Święty komentując czytany dzisiaj fragment Ewangelii (J 2, 1-11), opisujący cud w Kanie Galilejskiej podkreślił, że programem życia chrześcijanina jest wypełnianie zalecenia Matki Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Margita Kotas

Na wstępie Franciszek zauważył, że nieprzypadkowo na początku życia publicznego Jezusa umiejscowiona jest ceremonia zaślubin, ponieważ w Nim Bóg poślubił ludzkość. „Jezus objawia się jako oblubieniec ludu Bożego, zapowiedziany przez proroków i objawiający nam głębię relacji, która nas z Nim jednoczy: jest to nowe przymierze miłości” – stwierdził papież. Dodał, że przemieniając wodę w wino Jezus przemienił Prawo Mojżeszowe w Ewangelię niosącą radość.

Następnie Ojciec Święty zwrócił uwagę na kluczowe słowa cytowanego fragmentu – wypowiedziane przez Maryję do sług w Kanie: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. „Służenie Panu to słuchanie i wprowadzanie Jego Słowa w czyn. Jest to proste i istotne zalecenie Matki Jezusa, program życia chrześcijanina” – wskazał Franciszek. Papież zakończył swoje rozważanie wezwaniem: „Niech Najświętsza Dziewica pomoże nam pójść za jej zachętą: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie», abyśmy mogli w pełni otworzyć się na Jezusa, rozpoznając w codziennym życiu znaki Jego ożywczej obecności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Charyzmatyczne spotkanie ewangelizacyjne "Jezus Uzdrawia"

2019-01-20 19:57

Przystań Duchowa

Przystań Duchowa

Charyzmatyczne spotkanie ewangelizacyjne z Mszą Świętą i modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie ma charakter otwarty. Msze Święte z modlitwą o uzdrowienie prowadzone przez ks. Łukasza zawsze gromadzą ludzi chcących pogłębić swoją wiarę, uporządkować swoje życie i do...świadczyć bliskiej obecności Boga przez Chrystusa i Ducha Świętego. Podczas tych niezwykłych spotkań mają miejsce liczne uzdrowienia zarówno fizyczne, jak i duchowe.

Osoby uczestniczące w charyzmatycznych spotkaniach ewangelizacyjnych modlą się o uzdrowienie z choroby, rzucenie nałogów, uzdrowienie z lęków, depresji, zniewoleń duchowych, o nawrócenie dzieci albo współmałżonka. Wielu prosi o wzmocnienie wiary a małżeństwa borykające się z niepłodnością o dar potomstwa. Ludzie podkreślają, że atmosfery, jaka panuje podczas tych niezwykłych spotkań nie można doświadczyć w zwyczajnym codziennym świecie. Jest też radość, śpiew i poczucie bliskości Boga.

Ks. Łukasz który prowadzi modlitwy o uzdrowienie – jest świadkiem wielu cudów a podczas Mszy Świętej poprzez swoje świadectwo wiary wskazuje na niezwykłą relacje z żywym Jezusem.

Ze względu na dużą ilość osób uczestniczących w spotkaniu prosimy o zabranie ze sobą krzesełek turystycznych oraz zadbanie o spożywczy prowiant. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych, autokarowych powyżej 10 osób i dodatkowe informacje pod nr telefonu. 535-585-772 oraz na stronie fb https://www.facebook.com/Przystań-Duchowa-418927375215400/

Do sanktuarium prosimy przybyć wcześniej aby zając stosowne miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem