Reklama

Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Poeta, uczony, papież

Iwona Tryka
Edycja lubelska 46/2003

W październiku Lublin - tak jak inne miasta - czynnie włączył się w obchody jubileuszu Pontyfikatu Jana Pawła II. Nie mówiło się o niczym innym, jak tylko o magicznej dacie 16 października 1978 r., kiedy to słowa „Habemus Papam” obwieściły światu, że głową Kościoła został kard. Karol Wojtyła. Taki jubileusz jest okazją do świętowania, dlatego też wiele instytucji czynnie włączyło się w te uroczystości. Jedną z nich była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińckiego w Lublinie. Dyrekcja i pracownicy w hołdzie Papieżowi przygotowali wystawę „Poeta, Uczony, Papież. - XXV lat pontyfikatu Jana Pawła II”.

Wystawa jest prezentowana w Galerii Zielonej (II piętro głównego budynku biblioteki przy ul. Narutowicza). Jak powiedziała dyrektor biblioteki Zofia Ciuruś, uroczystość ta jest sposobem włączenia się bibliotekarzy w obchody tak zacnego jubileuszu. Wystawę przygotowywały Ewa Hadrian i Justyna Chabska, zaś oprawa plastyczna to dzieło Jacka Wałdowskiego i Dominiki Skórskiej. Na wystawie prezentowane są dokumenty własne biblioteki, tj. książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, a także dokumenty artystyczne. Ponadto wystawę uzupełniają dokumenty wypożyczone przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów Pamiątek Jana Pawła II. Wystawie towarzyszy ekspozycja pokonkursowych prac słuchaczy Radia Plus Lublin, zatytułowana Żal odjeżdżać.
Wśród wielu gości, zgromadzonych na uroczystym otwarciu, był prof. Józef Fert, historyk literatury z KUL. Wygłosił on referat nt. działalności Jana Pawła II jako poety i uczonego. Kreśląc obraz papieskiej działalności o wiele dawniejszej niż posługa Piotrowa, pof. Fert podkreślił, że „w dokonaniach poetyckich i literackich Papieża dochodzi do połączenia sfer, zdawać by się mogło niepołączalnych, jak poezja i nauka, emocje i rozum”. W słowach najprostszych Ojciec Święty potrafi z prostotą rozprawiać o rzeczach ważnych. Działalność papieża na polu poezji to także rozpoznawanie Chrystusa w każdym człowieku. W świadomości ludzkiej utrwalił się jako autor monumentalnego dzieła „Osoba i czyn”, z którego przebija głębia myśli o człowieku jako istocie etycznej. Ponadto jego nakierowanie uwagi na człowieka przebija z każdego utworu; świadectwem tego są dzieła od najwcześniejszych pieśni po poematy refleksyjne.
Z kolei abp Józef Życiński, otwierając wystawę zwrócił uwagę, że jest ona momentem, w którym można zatrzymać się nad tajemnicą i pomyśleć nad zanurzeniem się i otwarciem na wartości. Ale nie chodzi tu o zatrzymanie się tylko „na dziś”. Zasada carpe diem, choć łatwa w stosowaniu, nie przynosi ukojenia. „Aby mieć pełny obraz rzeczywistości, potrzebujemy zakorzenienia w przeszłości i otwarcia na przyszłość. Dopiero wtedy człowiek teraźniejszość przekształca w przeszłość, a ciągle żyje otwarciem ku przyszłości. Łączy nas poczucie zakorzenienia i odniesienie do wydarzeń sprzed 25 lat, ale też do wcześniejszej misji Kościoła i dramatów człowieka. Co nam pozostanie z tych dni? - pytał Ksiądz Arcybiskup - Kiedy przebrzmią już wielkie słowa, chciałbym ażeby pozostały nam pewne wspólne wartości, jako doświadczenie wspólnego dziedzictwa, które nas zespala w tym czasie”.

Biskupi w sprawie ochrony dzieci i młodzieży

2018-11-19 20:57

Niedziela TV

381. Zebranie Plenarne KEP odbyło się na Jasnej Górze w dniu 19 listopada 2018 r. Głównym tematem była sprawa ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi. Prezentujemy całość konferencji prasowej po zakończeniu obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Franciszkańskie” rekolekcje polskich biskupów

2018-11-20 13:51

it / Jasna Góra (KAI)

- To czas zadbania o własną duchowość, czas kiedy siadamy w ławkach i stajemy się słuchaczami Słowa, to najlepszy czas w roku, bo spędzony w Domu Matki a tym razem także ze św. Franciszkiem – m.in. tak o dniach skupieniach mówią polscy biskupi. Poranną Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczął się kolejny dzień rekolekcji Episkopatu Polski. Nauki głosi franciszkanin, o. Ernest Siekierka, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego. Lekturą duchową jest książka „Kapłan nie należy do siebie” sługi Bożego abp. Fultona J. Sheena, amerykańskiego kaznodziei i ewangelizatora.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

- Czekaliśmy na ten czas. To jest zawsze miła perspektywa, kiedy wśród codzienności, licznych obowiązków, mamy czas wyciszenia, wspólnotowej modlitwy i troski o swoją duchowość – mówi abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki dodaje, że „jesteśmy osobami duchownymi i troska o duchowość jest bardzo ważna, bo chcemy naszą duchowością posługiwać i dlatego trzeba o nią zadbać a rekolekcje to bardzo dobry czas”.

Z kolei abp Stanisław Gądecki zauważa, że „każda materia się starzeje i człowiek też podlega temu procesowi i na tyle, na ile jest w stanie odnowić się, otworzyć na Ducha Świętego, na tyle potem działa nie tylko mocą własnych energii, ale energią samego Ducha”.

Abp Stanisław Budzik twierdzi, że dla niego „to najlepszy czas w roku, bo w zabieganiu, zatroskaniu o różne sprawy, potrzeba oddechu i dystansu”. - Tu stajemy się słuchaczami słowa Bożego, przeważnie je głosimy, to bardzo potrzebne, bo św. Augustyn przestrzega, że nie można być dobrym głosicielem słowa, jeżeli nie jest się najpierw słuchaczem, więc my się przestawiamy, siadamy w ławce - mówi metropolita lubelski. Dodaje, że to bardzo cenny czas, który umacnia na niełatwej drodze i który dodaje odwagi. - Przede wszystkim stawia nam krytyczne pytania: co w moim życiu, przepowiadaniu, co w moim posługiwaniu, w organizacji życia w diecezji wymaga korekty – podkreśla abp Budzik. - Chcemy w mocy Ducha Świętego żyć więc otwieramy się na Jego dary - zauważa.

Metropolita lubelski podkreśla, że dla niego bardzo ważne jest miejsce, gdzie rekolekcje się odbywają. - Mamy Jasną Górę, ona jest sercem polskiej wiary, polskiej tradycji, tu zawsze byliśmy wolni, tu jesteśmy w Domu i czujemy się jak w Domu Matki – twierdzi. Dodaje, że zazwyczaj biskupi są tutaj podczas dużych i głośnych uroczystości, a teraz mogą w ciszy i spokoju sprawować Eucharystię przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, uczestniczyć w Apelu, odetchnąć.

Tegoroczne rekolekcje biskupów są bardzo „franciszkańskie”. Odbywają się pod hasłem: „Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu”. Rozważania o. Ernest Siekierka OFM oparł na wybranych tekstach z pism św. Franciszka z Asyżu. W centrum rozważań jest krzyż z kościoła w San Damiano i modlitwa, która otworzyła duchową drogę św. Franciszka. Pochodzą z niej słowa tematu rekolekcji: „Rozjaśnij ciemności mego serca (…) abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo”.

W ciągu czterech dni biskupi usłyszą osiem konferencji. Wysłuchali już nauki wprowadzającej, "z Franciszkiem u Maryi i przed krzyżem z San Damiano". Podczas kolejnych konferencji wraz z Franciszkiem popatrzą na ciemności serca i będą prosić o dar mądrości. W czwartej nauce wysłuchają słów wybranych z Franciszkowego Testamentu, a w następnej słowa o szacunku do kapłaństwa. W szóstej nauce rekolekcjonista zaproponuje wsłuchanie się w piąty punkt „Napomnień” św. Franciszka: „nikt nie powinien unosić się pychą, lecz niech chlubi się w Krzyżu Pańskim”. W siódmej natomiast wraz z obecnymi na rekolekcjach, będzie rozważać słowa o radości i radości doskonałej. Tematem przewodnim ostatniej z nauk będą chwalące Boga słowa „Pieśni Słonecznej”.

Przewodniczący KEP podkreśla, że spojrzenie na Biedaczynę z Asyżu jest niezwykle ważne. Jego osobę na nowo przybliżył wszystkim papież, który obrał imię Franciszek. - To przypomnienie drogi ubóstwa, pokory i posłuszeństwa, a to jest zawsze pożyteczne - przyznaje abp Gądecki.

Abp Skworc dodaje, że franciszkańskie hasło: „pokój i dobro” powinno być mottem postępowania. Uważa, że spojrzenie na św. Franciszka mobilizuje do jeszcze większej modlitwy za papieża Franciszka, który ciągle wskazuje nowe obszary i daje nowe impulsy do działań duszpasterskich, jak choćby Dzień Ubogich.

Abp Budzik zauważa, że „głos św. Franciszka przywoływany przez papieża przypomina o radykalizmie ewangelicznym, który i wtedy i dziś przyciąga wielu wiernych”. - Te gesty, które czyni papież Franciszek, są bardzo ważne dla całego świata i dla nas. To okazja do rachunku sumienia – wyznaje metropolita lubelski.

Biskupi zgromadzeni na rekolekcjach proszą o modlitwę w ich intencji, by „się nawrócili, byli bardziej ewangeliczni i dążyli do świętości”.

Rekolekcje Episkopatu Polski na Jasnej Górze zakończą się w czwartek.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 r., kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem