Reklama

Dom na Madagaskarze

Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych w Chojnowie

Halina Kiliś
Edycja legnicka 46/2003

17 października br. przybyli do Chojnowa z różnych części diecezji legnickiej członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych wraz ze swoimi opiekunami. O godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzonych przywitał gospodarz świątyni - ks. kan. Władysław Bystrek. Mszę św. sprawowali: ks. Marek Osmulski - diecezjalny moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych, ks. Radosław Ciesielski z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz księża, którzy przyjechali wraz z podopiecznymi. Kazanie wygłosił ks. kan. Władysław Bystrek. Wyraził radość z przybycia tak licznej rzeszy członków Eucharystycznego Ruchu Młodych (ponad 300 osób). Przypomniał, że całe życie chrześcijanina ma się opierać na Eucharystii, na Chrystusie ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Tylko przez uczestnictwo w Mszy św. i przez przyjmowanie Pana Jezusa możemy kształtować siebie i stawać się lepszymi. Częste Komunie święte czynią nas odporniejszymi na zło. Ksiądz Kanonik zaapelował do członków Eucharystycznego Ruchu Młodych, aby przyjmowali Pana Jezusa do swego serca nie tylko w niedziele i w pierwsze piątki miesiąca, ale także w ciągu tygodnia. Zachęcał również do rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz uczestnictwa w codziennej Mszy św. Ks. Bystrek wskazał na ogromną rolę modlitwy w życiu każdego człowieka. Podkreślił też wartość dobrych uczynków i świadectwa. Członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych muszą być przykładem dla innych, stawać się apostołami Pana Jezusa. Po kazaniu nastąpiło włączenie kandydatów do Eucharystycznego Ruchu Młodych i nałożenie poświęconych żółtych chust, które są oznaką przynależności do ERM. Każdy z nowo przyjętych otrzymał różaniec. Po Mszy św. dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Miejskim Domu Kultury. Uroczystego powitania gości dokonał ks. Marek Osmulski. Prezentowane były tajemnice różańcowe, nie zabrakło muzyki i piosenki. Wystąpiła m.in. grupa z Gimnazjum nr 1 w Chojnowie oraz zespół pielgrzymkowy, którego członkowie pochodzą z Leśnej, Lwówka Śląskiego i Chojnowa. Odbyła się też projekcja filmu pt. Przypowieści biblijne. Końcowym akcentem Przeglądu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Siostra Natanaela Adamczyk - przewodnicząca jury - odczytała protokół. Nagrodę główną przyznano członkom ERM z parafii św. Michała w Mieroszowie za przedstawienie tajemnicy światła - Głoszenie Królestwa Niebieskiego. Odpowiedzialną za przygotowanie prezentacji była Bożena Wojtasik. Pozostałe grupy biorące udział w Przeglądzie Tajemnic Różańcowych otrzymały wyróżnienia. Idea przeglądu nie zakłada wzajemnej rywalizacji, ale prezentację dokonań. Podobnie było w Chojnowie.
Serdeczną atmosferę spotkania podtrzymywał ks. Marek Osmulski, który dobrym słowem i ciepłym uśmiechem dodawał otuchy występującym i przygotowującym przedstawienie. Wspomagała go katechetka Anna Rozmus. Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych w Chojnowie pozwoliło na szerszą skalę rozpropagować ideę przewodnią, którą jest ewangelizacja prowadzona w duchu wiary, nadziei i miłości.

Premier RP weźmie udział w ŚDM w Panamie?

2019-01-17 18:43

azr (KAI) / Panama City

Podczas konferencji prasowej przed ŚDM w Panamie organizatorzy zapowiedzieli, że wśród przedstawicieli państw, którzy wezmą udział w ŚDM będzie obecny także premier Polski.

Grzegorz Gałązka
Premier Mateusz Morawiecki

Informacja nie została na razie skomentowana przez polskie władze. Udział w ŚDM potwierdziło co najmniej 3,5 tys. Polaków, którzy uczestniczą obecnie w Dniach w Diecezjach na terenie całej Panamy. Stanowią oni najliczniejszą grupę z Europy, a ich obecność uważnie śledzą lokalne media. Pielgrzymom towarzysz 12 polskich biskupów i ok. 200 księży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Szkolenie diecezjalnych zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży

2019-01-18 18:08

ks.mf / Częstochowa (KAI)

Szkolenie członków diecezjalnych zespołów ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży odbyło się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W spotkaniu wzięli udział duchowni i świeccy z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i radomskiej. Głównym organizatorem spotkania i szkolenia był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Bożena Sztajner

Spotkanie prowadzili: o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie i koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP oraz Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Abp Wacław Depo podkreślił, że wyraża wdzięczność za spotkanie i podjęcie tego tematu oraz dodał, że „modlitwa jest dla nas darem podstawowym”. - Kiedy dzisiaj dziennikarze pokazują rolę Ojca Świętego Franciszka w podejmowaniu tego trudnego problemu, to pokazują go tak, jakby Kościół do tej pory nie zajmował się tą sprawą. A przecież działania św. Jana Pawła II i Benedykta XVI w tej sprawie były podejmowane. To nie jest sprawa ostatnich lat – kontynuował abp Depo.

O. Adam Żak SJ podkreślił, że „Kościół jest w społeczeństwie i rozpoznaje problem oraz oczyszcza się nie tylko jedynie dla siebie, ale chce pokazać wszystkim, że dzieci trzeba chronić”. - Jako Kościół rozpoczynamy tę pracę, której zasadniczo nikt inny w społeczeństwie nie robi. To, że media skupiają się na Kościele, to z jednej strony jest zrozumiałe, bo Kościół ma integralne nauczanie moralności, ale z drugiej strony skupienie uwagi mediów tylko na Kościele usypia inną część społeczeństwa – podkreślił o. Żak.

„Ważne jest, żeby w całym społeczeństwie powstała strategia narodowa, co jak dostrzegamy nie jest łatwe. Samo prawo karne nie wystarczy” - wskazał o. Żak dodając, że "ten problem jest obecny w całym społeczeństwie"

Podczas spotkania zostały zaprezentowane wyniki najnowszych badań (retrospektywnych) przeprowadzonych w Polsce, dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży oraz mechanizmy i cele zbudowania systemu prewencji.

Badania dotyczące społeczeństwa polskiego przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że 1 na 10 dzieci zostało wykorzystanych seksualnie przed 18. rokiem życia. Co piąty (20%) nastolatek w wieku 13-17 lat miał obciążające doświadczenia seksualne, takie jak słowna przemoc seksualna, werbowanie do celów seksualnych w internecie czy ekshibicjonizm.

Najczęściej dzieci wykorzystywane są w rodzinach przez ojca, ojczyma bądź partnera matki.

Co piąty nastolatek w wieku 13–17 lat (20%) miał obciążające doświadczenie seksualne, co ósmy (12%) – w ciągu roku poprzedzającego badanie. Istotnie częściej tego typu doświadczenia miały dziewczyny niż chłopcy (27% vs 12%).

Co dziesiąta osoba w wieku 13–17 lat (10%) doświadczyła kiedykolwiek słownej przemocy seksualnej, a w ciągu ostatniego roku doświadczyło jej 6% tej grupy wiekowej. Słownej przemocy seksualnej doświadczały istotnie częściej dziewczyny niż chłopcy 17% vs 4%

Szczegółowy raport z wynikami badań na https://diagnozakrzywdzenia.pl/raport.pdf

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem