Reklama

Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych w Chojnowie

Halina Kiliś
Edycja legnicka 46/2003

17 października br. przybyli do Chojnowa z różnych części diecezji legnickiej członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych wraz ze swoimi opiekunami. O godzinie 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgromadzonych przywitał gospodarz świątyni - ks. kan. Władysław Bystrek. Mszę św. sprawowali: ks. Marek Osmulski - diecezjalny moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych, ks. Radosław Ciesielski z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz księża, którzy przyjechali wraz z podopiecznymi. Kazanie wygłosił ks. kan. Władysław Bystrek. Wyraził radość z przybycia tak licznej rzeszy członków Eucharystycznego Ruchu Młodych (ponad 300 osób). Przypomniał, że całe życie chrześcijanina ma się opierać na Eucharystii, na Chrystusie ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Tylko przez uczestnictwo w Mszy św. i przez przyjmowanie Pana Jezusa możemy kształtować siebie i stawać się lepszymi. Częste Komunie święte czynią nas odporniejszymi na zło. Ksiądz Kanonik zaapelował do członków Eucharystycznego Ruchu Młodych, aby przyjmowali Pana Jezusa do swego serca nie tylko w niedziele i w pierwsze piątki miesiąca, ale także w ciągu tygodnia. Zachęcał również do rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz uczestnictwa w codziennej Mszy św. Ks. Bystrek wskazał na ogromną rolę modlitwy w życiu każdego człowieka. Podkreślił też wartość dobrych uczynków i świadectwa. Członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych muszą być przykładem dla innych, stawać się apostołami Pana Jezusa. Po kazaniu nastąpiło włączenie kandydatów do Eucharystycznego Ruchu Młodych i nałożenie poświęconych żółtych chust, które są oznaką przynależności do ERM. Każdy z nowo przyjętych otrzymał różaniec. Po Mszy św. dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w Miejskim Domu Kultury. Uroczystego powitania gości dokonał ks. Marek Osmulski. Prezentowane były tajemnice różańcowe, nie zabrakło muzyki i piosenki. Wystąpiła m.in. grupa z Gimnazjum nr 1 w Chojnowie oraz zespół pielgrzymkowy, którego członkowie pochodzą z Leśnej, Lwówka Śląskiego i Chojnowa. Odbyła się też projekcja filmu pt. Przypowieści biblijne. Końcowym akcentem Przeglądu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Siostra Natanaela Adamczyk - przewodnicząca jury - odczytała protokół. Nagrodę główną przyznano członkom ERM z parafii św. Michała w Mieroszowie za przedstawienie tajemnicy światła - Głoszenie Królestwa Niebieskiego. Odpowiedzialną za przygotowanie prezentacji była Bożena Wojtasik. Pozostałe grupy biorące udział w Przeglądzie Tajemnic Różańcowych otrzymały wyróżnienia. Idea przeglądu nie zakłada wzajemnej rywalizacji, ale prezentację dokonań. Podobnie było w Chojnowie.
Serdeczną atmosferę spotkania podtrzymywał ks. Marek Osmulski, który dobrym słowem i ciepłym uśmiechem dodawał otuchy występującym i przygotowującym przedstawienie. Wspomagała go katechetka Anna Rozmus. Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych w Chojnowie pozwoliło na szerszą skalę rozpropagować ideę przewodnią, którą jest ewangelizacja prowadzona w duchu wiary, nadziei i miłości.

62-letnia kobieta matką: wola jednostki a dobro dziecka

2018-11-17 17:24

vaticannews / Rzym (KAI)

Kobieta nigdy nie powinna czuć się stara. Nie ma idealnego wieku na rodzenie dzieci. Lekarze powiedzieli mi, że rodziłam jak 20-latka – wyznała po porodzie 62-letnia samotna rzymianka, która na starość postanowiła zostać matką. W klinice w Albanii został jej wszczepiony cudzy embrion.

Pixabay.com

Na pytanie o perspektywy dziecka, wychowywanego przez samotną i starą matkę, odpowiada, że jej wystarczy, jeśli będzie z córką do 18 roku życia. Potem pójdzie już sama, bo dzieci muszą być samodzielne. Na swoje usprawiedliwienie dodaje, że niestabilna sytuacja zawodowa utrudnia kobietom podjęcie decyzji o macierzyństwie. Teraz, kiedy nadchodzi emerytura, czuję się pewniej – dodaje kobieta.

Ekstrawaganckie macierzyństwo 62-letniej kobiety wzbudziło we Włoszech falę oburzenia u obrońców dzieci. Prof. Alberto Gambino, prorektor Uniwersytetu Europejskiego w Rzymie, a zarazem przewodniczący Stowarzyszenia Nauka i Życie zauważa, że przypadek ten jest emblematyczny dla panującej dzisiaj w Europie tendencji, kiedy absolutyzuje się wolę jednostki, kosztem dobra najsłabszych.

"Z czysto naukowego punktu widzenia takie macierzyństwo jest oczywiście możliwe. Jednakże kwestią podstawową jest tu dobro dziecka. Warunki egzystencji w pierwszych latach życia. Człowiek po przekroczeniu pewnego wieku nie ma już tych samych możliwości rodzicielskich, co wcześniej – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Gambino. – Druga kwestia to fakt, że to dziecko będzie miało tylko jednego rodzica. We Włoszech osoby samotne nie mogą korzystać z takich technik prokreacji. Mogą się o nie ubiegać tylko pary. A zatem jest to jeden z tych przypadków, w których nauka jest w stanie coś zrobić, ale wartość ludzkiej egzystencji odradza takie rozwiązanie. Jedyny aspekt pozytywny w całej tej sprawie to fakt, że był to tak zwany embrion nadliczbowy, pozostawiony przez jakąś parę w Albanii. To stawia nam kolejne pytanie natury etycznej. Co zrobić z tymi nadliczbowymi embrionami? Mają pozostać zamrożone w azocie w nieskończoność, a może zaczniemy się zastanawiać, czy w innych przypadkach, nie takich jak ten, byłaby możliwość adopcji takich embrionów?" - powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Gambino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Włochy wspominają Wielki Głód na Ukrainie

2018-11-20 13:43

vaticannews / Rzym (KAI)

Włochy wspominają klęskę Wielkiego Głodu na Ukrainie (Holodomor). Z tej okazji specjalny list do wspólnoty ukraińskiej wystosował przewodniczący włoskiego episkopatu. W Rzymie organizowany jest szereg wydarzeń upamiętniających tę tragedię, m.in. projekcja filmu, wystawy artystyczne i spotkania z ludźmi kultury.

wikipedia.org
Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Wielki Głód to klęska, jakiej doświadczyły narody znajdujące się pod butem Związku Radzieckiego kierowanego przez Józefa Stalina w latach 1932-33. Aparat władzy zarządził wtedy powszechną i przymusową kolektywizację płodów rolnych. Według różnych szacunków, śmierć głodową poniosło prawie 10 mln ludzi, z czego około jedna trzecia mieszkańców terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR. 26 państw na świecie uznało tę tragedię za ludobójstwo, w tym Watykan, Polska i Stany Zjednoczone.

Znak głębokiej komunii i uczucia, które łączy ze wspólnotą ukraińską, opłakującą swoich bliskich, braterskiej gościnności, która jest prawdziwą solidarnością – tak kard. Gualtiero Bassetti nazywa w swoim liście spotkanie Ukraińców w neapolitańskiej katedrze i okolicznościową liturgię koncelebrowaną przez abp. Światosława Szewczuka oraz biskupów ukraińskich i włoskich. „Nie zapominać – pisze przewodniczący Episkopatu Włoch – nie znaczy jedynie patrzeć wstecz, ale przekazywać przyszłym pokoleniom to, co się wydarzyło, by nie zanikła pamięć o tym horrorze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem