Reklama

Oni odeszli, my pamiętamy

Wojciech Mścichowski
Edycja częstochowska 46/2003


Procesji na cmentarzu Kule przewodniczył abp Stanisław Nowak

1 listopada metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odprawił w kościele rektorackim na cmentarzu Kule Mszę św., modląc się za zmarłych. Podczas homilii Pasterz archidiecezji te szczególne dni pamięci nazwał czasem refleksji nad sensem życia, przypominając, że pod naszymi stopami na cmentarzach są prochy ludzi świętych, którzy zakończyli już swoją ziemską pielgrzymkę. Kościół uczy, jak iść w ślady świętych.
Podczas procesji we wspólnej modlitwie wspominano zmarłych biskupów, kapłanów, żołnierzy poległych na wszystkich frontach i pomordowanych na nieludzkiej ziemi; zmarłych mieszkańców Częstochowy i ich bliskich pochowanych na cmentarzach całego świata. Modlono się za żyjących, aby zawsze byli gotowi na spotkanie z Bogiem.

Licznie przybyli częstochowianie i ich goście odwiedzili na cmentarzu Kule symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki i kwatery żołnierzy poległych w czasie kolejnych wojen, modląc się za polskich obrońców Ojczyzny i tych z innych armii, którzy poszli na wojnę, bo taki był rozkaz. Dziś stanęli przed obliczem Najwyższego i On będzie ich sądził, my uszanujmy ich zapaleniem znicza i modlitwą.
Tradycyjnie już w dniu Wszystkich Świętych na częstochowskich cmentarzach z inicjatywy Ligi Miejskiej i Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” prowadzona była kwesta na rzecz ratowania miejscowych nekropolii. Fundusze zbierała młodzież, ludzie kultury, dziennikarze, politycy. Na swoje potrzeby kwestowali także harcerze, klerycy z WSD i członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa, gromadząc środki na budowę pomnika - symbolu chwały Orląt Lwowskich mającego stanąć w Częstochowie. Warto zaznaczyć, że w przeddzień Wszystkich Świętych prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach ludzi zasłużonych dla miasta i kraju, a 1 listopada wziął także udział w religijnych uroczystościach i cmentarnej kweście.
W Dniu Zadusznym abp Stanisław Nowak modlił się wspólnie z wiernymi w archikatedrze za zmarłych biskupów częstochowskich, a wieczorem za wszystkich zmarłych mieszkańców archidiecezji. Także w krypcie kościoła na Kulach z udziałem Arcypasterza modlono się za pochowanych tam biskupów pomocniczych: Miłosława Kołodziejczyka, Tadeusza Szwagrzyka i Franciszka Musiela oraz zasłużonych księży Kapituły Częstochowskiej.
Minęły Zaduszki, nad częstochowskimi cmentarzami powoli wygasa łuna świateł, została jednak pamięć i słowa wyryte w naszych sercach: „Gdy zgaśnie pamięć ludzka, dalej przemówią kamienie...”.

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

2017-11-21 07:52

malk/brewiarz.pl, katolik.pl, Adonai.pl/pch24

21 listopada w tradycji katolickiej przypada święto, na temat którego większość wiernych nie wie zbyt wiele. Inne święta i uroczystości związane z Matką Bożą są nawet przeciętnie zorientowanym dość dobrze znane – przeważnie wiemy bowiem, czym było Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, Jej Wniebowzięcie, Niepokalane Poczęcie czy Zwiastowanie Pańskie, ale gdy słyszymy o ofiarowaniu, niejeden spośród wiernych ma problem ze zdefiniowaniem istoty tego święta. Przypomnijmy więc czym ono jest.

Wikimedia Commons
Prezentacja Marii w świątyni obraz Tycjana. By Titian [Public domain], via Wikimedia Commons

1. Czym było ofiarowanie w tradycji żydowskiej?

Zgodnie ze starotestamentowym zwyczajem Żydzi, zanim ich dziecko ukończyło piąty rok życia, zabierali swe dziecko do jerozolimskiej świątyni i oddawali kapłanowi, by ofiarował je Panu. Był to rytuał podobny w swej ziemskiej wymowie do ustawionego oczywiście później – już wśród chrześcijan – chrztu. Podobnie jak to przez wieki w późniejszej tradycji katolickiej, tak i wśród żydów niektóre matki, w związku ze szczególnymi dla siebie wydarzeniami, niektóre spośród swoich dzieci decydowały się, tuż po urodzeniu, oddać na służbę Bogu. To także odbywało się podczas obrzędu ofiarowania.

2. Dlaczego Maryja została ofiarowana Bogu?

Rodzice Najświętszej Maryi Panny, jak przekazuje nam Tradycja, przez wiele lat nie mogli mieć dzieci. Święta Anna, mimo tego nigdy nie utraciła wiary, że Bóg pobłogosławi ją potomstwem. Złożyła więc obietnicę, że jeśli urodzi dziecko, odda je na służbę Bogu. Jej modlitwy zostały wysłuchane – urodziła dziecko, córkę, której dała na imię Maria. Poświęciła więc na służbę Bogu swe jedyne, długo oczekiwane i wymodlone dziecko.

3. Kto ofiarował Maryję Bogu?

Święci Joachim i Anna, rodzice Maryi, udali się do świątyni, by ofiarować córkę Bogu prawdopodobnie gdy była w wieku około trzech lat. Kapłanem, który dokonał obrzędu był święty Zachariasz – ten sam, którego pamiętamy z Ewangelii głównie z roli ojca świętego Jana Chrzciciela. Według niektórych pism wczesnochrześcijańskich, Maryja mogła pozostawać w świątyni nawet przez kolejnych dwanaście lat.

4. Czym jest paralelizm świąt związanych z Maryją i Panem Jezusem?

O ustanowieniu kolejnego święta ku czci Najświętszej Maryi Panny zdecydowały nie tylko przekazy pisemne wynikające wprost z Tradycji, ale i inny owej Tradycji kontekst. Wśród katolików istnieje bowiem bardzo silny kult Maryi, przez niektórych nazywana jest nawet Współodkupicielką. Nie może więc dziwić, że skoro obchodzimy uroczyście Poczęcie Jezusa (25 III) i Poczęcie Maryi (8 XII), Narodzenie Jezusa (25 XII) i Narodzenie Maryi (8 IX), Wniebowstąpienie Jezusa i Wniebowzięcie Maryi (15 VIII), katolicy chcieli obchodzić także obok święta ofiarowania Chrystusa (2 II) także święto ofiarowania Jego Matki.

5. Kto szczególnie świętuje w dniu wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny?

W Kościele katolickim wspomnienie Ofiarowania NMP jest świętem patronalnym Sióstr Prezentek, a także dniem szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych. Przypominał o tym między innymi święty Jan Paweł II pisząc z okazji tego święta: „Maryja jawi się nam w tym dniu jako świątynia, w której Bóg złożył swoje zbawienie, i jako służebnica bez reszty oddana swemu Panu. Z okazji tego święta społeczność Kościoła na całym świecie pamięta o mniszkach klauzurowych, które wybrały życie całkowicie skupione na kontemplacji i utrzymują się z tego, czego dostarczy im Opatrzność, posługująca się hojnością wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: niebawem papież podda się operacji usunicia zaćmy

2018-11-21 18:52

st (KAI) / Rzym

W Watykanie krążą pogłoski na temat operacji zaćmy, jakiej ma się poddać w najbliższym czasie Papież Franciszek. Portal il sismografo przypomina, że 29 marca, spotykając się z więźniami w zakładzie karnym Regina Coeli na Zatybrzu w Rzymie Ojciec Święty powiedział: „W moim wieku pojawia się zaćma i nie widzi się dobrze rzeczywistości. Z tego powodu w przyszłym roku powinienem poddać się operacji”.

Grzegorz Gałązka

Przewiduje się, że papież będzie musiał dwukrotnie poddać się operacji, ponieważ dotknęła go zaćma dwustronna. Oznacza to, że najpierw lekarze będą musieli usunąć upośledzenie oka bardziej dotkniętego chorobą, a po jakimiś czasie drugiego. W obydwu wypadkach będzie chodziło o wszczepienie nowej (sztucznej) soczewki. Zdaniem portalu il sismografo operacja zostanie przeprowadzona w szpitalu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Dominikańskich Najświętszego Różańca w Rzymie, gdzie klinika okulistyczna działa od 1960 roku. Operacja trwa około 20 minut, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplami do oczu i nie wymaga szwów, a pacjent wraca do domu po bardzo krótkim czasie. Zaćma jest chorobą na którą zapada 60 proc. osób powyżej 70 roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem