Reklama

Młodzieżowa Grupa Nikodema

O. Mariusz Han SJ, O. Stanisław Czarnecki SJ
Niedziela w Chicago 46/2003


Pamiątkowe zdjęcie w czasie świętowania Jubileuszu 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II

70 lat mija od przyjazdu polskich jezuitów do Chicago. Kilka lat temu zwrócili oni szczególniejszą uwagę na młode pokolenie Poloni. Dlatego też powstało przy kaplicy na Avers szereg grup młodzieżowych. Jedną z nich jest Grupa Nikodema, powołana do istnienia dwa lata temu. Dziś liczy ponad 50 osób w wieku od 18 do 35 lat. Tematyką spotkań jest duchowość jezuitów i ich założyciela św. Ignacego. Młodzi poznają również tajniki Biblii, poruszają współczesne problemy podstawowych relacji międzyludzkich: koleżeństwa, przyjaźni, miłości. Spotkania odbywają się, co tydzień, a raz w miesiącu prowadzona jest dyskusja poświęcona wybranemu przez grupę filmowi. Wspólne gry, warsztaty, a także wyjazdy pomagają wewnętrznemu wzrastaniu każdego z uczestników. Nieodłącznym elementem spotkań jest modlitwa.
W ubiegłym roku zorganizowany został wyjazd do Toronto z okazji kolejnych Światowych Dni Młodzieży (16-28 lipca 2002). W czasie ostatnich wakacji część grupy była w Colorado (Rocky Mountain Natl. Park, Zion Natl. Park), ponadto uczestniczyła w rekolekcjach ignacjańskich, które odbyły się w Crivitz (WI). W ciągu roku zastanawiamy się nad nowymi celami podróży. Systematycznie poznajemy nowe miejsca Chicago i okolic. Czynimy to pieszo, rowerami, a także samochodami. Odkrywanie ich „własnymi oczami” jest jakby nieodłącznym elementem naszego wspólnego bycia ze sobą. W ostatnim czasie (12 października 2003 r.) część Grupy Nikodema uczestniczyła w imprezie zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej i klasztorze Karmelitów Bosych w Munster (IN). Była to jedna z wielu imprez zorganizowanych przez tę Fundację z okazji obchodów 25-lecia wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu ks. prof. Gene Szarka C. R. na temat małżeństwa, podyskutować na ten temat w małych grupach, zwiedzić groty, wziąć udział we wspólnej Mszy św. prowadzonej przez o. Stefana Filipowicza SJ oraz zabawić się na koncercie Sala Solo. Ks. Szarek przedstawił wizję małżeństwa chrześcijańskiego sięgając do Księgi Rodzaju i tekstów Nowego Testamentu, a także wypowiedzi Jana Pawła II na ten temat. O. Stefan w czasie homilii nawiązał do wypowiedzi papieża wzywającego do aktywnego opowiedzenia się po stronie Chrystusa.
Można zapytać, dlaczego nazywamy siebie Grupą Nikodema? Późna pora naszych wspólnych spotkań była inspiracją wybrania takiej właśnie nazwy. Nikodem - dostojnik żydowski przyszedł do Jezusa nocą. Tę porę uznał za najlepszą, aby porozmawiać z Jezusem, poznać Go i dowiedzieć się, kim On jest. Wieczorne spotkania faktycznie mają szczególną atmosferę, której nie zastąpią żadne inne pory dnia.
Dziś możemy cieszyć się nowymi salkami i pomieszczeniami oraz aulą w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, które zapewne przyczynią się do rozwoju naszej grupy. Odnowiony Ośrodek w dużej mierze ułatwi Grupie Nikodema podejmowanie nowych wyzwań. Już dziś planujemy m.in. stworzenie kółka fotograficznego, kółka rowerowego oraz scholi, która będzie ubogacać nasze niedzielne wieczorne Msze św. Nowe miejsce może stać się centrum kultury młodej Polonii. Zapraszamy na spotkania odbywające się w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 8 pm. w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przy 5835 W. Irving Pk. Rd. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o nas oraz o jezuitach polskich w Chicago, zapraszamy na naszą stronę internetową: www.jezuicichicago.org lub www.jezuici.org.

Częstochowa: trwa XX Święto Muzyki

2018-11-21 08:08

ks. Mariusz Frukacz

Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie zabrzmiał wieczorem 20 listopada w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, w ramach XX Święta Muzyki, które dobywa się w Częstochowie w dniach 18-25 listopada w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Podczas koncertu wystąpili: Zespól Instrumentów Dętych pod dyrekcją Łukasza Gwóźdź, soliści i organiści z klasy prof. Jana Mroczka, chór mieszany i orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Zygmunta Nitkiewicza. Koncert poprowadziła Magdalena Witek.

Uczestnicy koncertu wysłuchali pieśni patriotycznych m. in. „Rotę”, My, Pierwsza Brygada” oraz Uwerturę z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, Poloneza z Pana Tadeusza Wojciecha Kilara, „Tryptyk Mariacki” Romualda Twardowskiego i dzieła Mariana Sawy.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: trwa XX Święto Muzyki

Podczas tegorocznego Święta Muzyki odbędzie się m. in. 21 listopada Akademicki koncert kameralny w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, podczas którego wystąpią Magdalena Ziarkowska-Kołacka – skrzypce, Barbara Karaśkiewicz – fortepian (Instytut Muzyki UJD), W programie utwory Ludwiga van Beethovena i Karola Szymanowskiego.

22 listopada Mszy św. w intencji muzyków kościelnych w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze będzie przewodniczył o. Nikodem Kilnar OSPPE Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. Podczas Mszy św. będzie śpiewał Jasnogórski Kwartet Wokalny CANTUS pod kierunkiem Przemysława Jeziorowskiego.

Natomiast 24 listopada w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie odbędzie się Msza Cecyliańska z udziałem chórów częstochowskich pod przewodnictwem ks. dr Mikołaja Węgrzyna.

Tego samego dnia w bazylice jasnogórskiej odbędzie się Koncert Magnificat. W programie utwory ze zbiorów jasnogórskich: Magnificat i Rorate Caeli Marcina Józefa Żebrowskiego oraz sakralna muzyka chóralna.

Jubileuszowe 20. Święto Muzyki w Częstochowie zakończy 25 listopada koncert zespołu 77fm – „W TOBIE MOC” w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Koncert będzie promocją debiutanckiej płyty zespołu wydanej przez Edycję Św. Pawła pod patronatem naszego Radia „FIAT”

Patronat honorowy nad Świętem Muzyki objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Ośrodek Muzyki Liturgicznej przy Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Święto Muzyki w Częstochowie zostało zainicjowane przed 20 laty przez Krzysztofa Pośpiecha (1944- 2011) wybitnego muzyka, pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, animatora kultury w Częstochowie i ziemi częstochowskiej, wielkiego społecznika, inicjatora festiwali „Ars Chori” i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Krzysztof Pospiech uczynił również bardzo dużo dla przypomnienia znakomitych XIX-wiecznych śpiewaków: Edwarda Jana i Józefiny Reszków.

Od początku Święto Muzyki związane jest z dniem patronki muzyków św. Cecylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Rzym: niebawem papież podda się operacji usunicia zaćmy

2018-11-21 18:52

st (KAI) / Rzym

W Watykanie krążą pogłoski na temat operacji zaćmy, jakiej ma się poddać w najbliższym czasie Papież Franciszek. Portal il sismografo przypomina, że 29 marca, spotykając się z więźniami w zakładzie karnym Regina Coeli na Zatybrzu w Rzymie Ojciec Święty powiedział: „W moim wieku pojawia się zaćma i nie widzi się dobrze rzeczywistości. Z tego powodu w przyszłym roku powinienem poddać się operacji”.

Grzegorz Gałązka

Przewiduje się, że papież będzie musiał dwukrotnie poddać się operacji, ponieważ dotknęła go zaćma dwustronna. Oznacza to, że najpierw lekarze będą musieli usunąć upośledzenie oka bardziej dotkniętego chorobą, a po jakimiś czasie drugiego. W obydwu wypadkach będzie chodziło o wszczepienie nowej (sztucznej) soczewki. Zdaniem portalu il sismografo operacja zostanie przeprowadzona w szpitalu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Dominikańskich Najświętszego Różańca w Rzymie, gdzie klinika okulistyczna działa od 1960 roku. Operacja trwa około 20 minut, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplami do oczu i nie wymaga szwów, a pacjent wraca do domu po bardzo krótkim czasie. Zaćma jest chorobą na którą zapada 60 proc. osób powyżej 70 roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem