Zobaczyliśmy tu bardzo smutny obraz wojny. Jednak pomimo tych tragedii widzieliśmy wielki entuzjazm wiary – mówił abp Stanisław Gądecki, podsumowując wizytę w Syrii. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przebywał tam wraz z dyrektorem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło od 17 do 22 lutego. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie Patriarchy Grzegorza III Lahama.
Głównym punktem wizyty Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego w Syrii była wspólna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie wraz z Patriarchą Grzegorzem III Lahamem z Nuncjuszem oraz ze wszystkimi biskupami katolickimi w katedrze melchickiej w Damaszku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Cel naszej wizyty miał charakter eklezjalny. Nie chcemy łączyć tej wizyty z polityką czy nawet tylko z pomocą humanitarną [...] Modliliśmy się za tych, którzy zginęli oraz za tych, którzy cierpią. Dzięki Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie od ostatniego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym przekazano od naszych rodaków w Polsce dla Syrii 4,2 mln. zł. Modliliśmy się tutaj w Syrii również za darczyńców i przywozimy podziękowania od obdarowanych” - powiedział abp Gądecki.
„Dar wspólnej modlitwy jest największym skarbem chrześcijan różnych obrządków. Modliliśmy się o pokój na całym świecie, a szczególnie w Syrii. Tam są nasi Braci i Siostry w wierze. Oni błagają o pokój. Widzieliśmy dramaty rodzin, łzy, ból i zniszczenia” – mówił po powrocie ks. Cisło.
Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wraz z dyrektorem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarem Cisło odwiedzili m.in. wspólnoty chrześcijańskie w Maluli, Saydnaya oraz w Damaszku. Spotkanie wpisuje się w apel Papieża Franciszka o modlitwę o pokój. Jest też odpowiedzią na apel Patriarchów Grzegorza II Lahama oraz Louisa Raphaëla I Sako z Iraku o modlitwę i post podczas Wielkiego Postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie.