Reklama

Polska

Trwają przygotowania do Dni w Diecezjach

Akcja „Klub Tysiąca ŚDM”, koncerty uwielbieniowe, spotkania formacyjne, Dzień Kultury i Historii, Dzień Turystyki Roztoczańskiej, Dzień Miłosierdzia – to tylko niektóre inicjatywy podejmowane lub planowane w ramach Dni w Diecezjach. Wydarzenia poprzedzające bezpośrednio Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w dniach 20-25 lipca w 41 rzymskokatolickich i 2 grekokatolickich diecezjach Polski.

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dni w Diecezjach to czas, kiedy młodzi ludzie z najodleglejszych krajów świata mogą zasmakować polskości w pełnym tego słowa wymiarze, a więc rodziny zdrowej i żyjącej prawdziwymi wartościami, wiary, która jest dla nas powszednim chlebem i całego bogactwa zwyczajów, które wprawiają w zachwyt najstarsze nawet narodowości z wieloma tradycjami” – powiedziała KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W ramach organizowanego wydarzenia diecezje zadeklarowały gotowość przyjęcia 270 tys. pielgrzymów z całego świata – najwięcej m.in. Warszawa (20 tys.), Tarnów (16 tys.) oraz Wrocław (15 tys.). Na chwilę obecną pielgrzymi zarezerwowali już 160 tys. miejsc. Przykładowo na Dni w Diecezjach w Warszawie zgłosiło się 11 tys. zagranicznych gości, a we Wrocławiu 15 tys. W niektórych diecezjach wykorzystano już wszystkie zadeklarowane miejsca – diecezja bielsko-żywiecka (blisko 11 tys. osób) i katowicka (20 tys. osób).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi podczas Dni w Diecezjach będą mieszkać u rodzin, które chęć przyjęcia ŚDM-owiczów zgłaszają w swoich parafiach. „Taka rodzina ma tylko jeden wymóg do spełnienia – otwarte serce. Tylko tyle potrzeba pielgrzymowi, który nie spodziewa się wygód, ani bogactwa. To jedno pozwala przekroczyć barierę językową, czy też lęk przed wpuszczeniem do domu obcego przybysza” – podkreśla Diana Golec.

Dodaje, że goszczenie uczestników ŚDM podczas Dni w Diecezjach jest niezwykłą okazją do doświadczenia "czyjegoś zupełnie odmiennego świata" z bliska i nawiązania przyjaźni na całe życie. „To właśnie jest esencją Światowych Dni Młodzieży – skracanie dystansu, by stworzyć wspólnotę jednego serca” – oceniła.

Struktura Dni w Diecezjach zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji. Obecnie w diecezjach podejmowane są projekty i inicjatywy wspomagające oraz przygotowujące duchowo do podjęcia pielgrzymów, którzy w lipcu przybędą do Polski.

Reklama

W Radomiu w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży trwa projekt „Mam serce i nie zawaham się go użyć”. Wolontariusze diecezji radomskiej przez kolejne 7 miesięcy będą w konkretnych dziełach okazywać miłosierdzie drugiemu człowiekowi. Pod koniec stycznia zorganizowali akcję rozdawania gorącej herbaty na radomskim dworcu – w nachodzących miesiącach udadzą się także do szpitali, hospicjów i więzień, gdzie będą towarzyszyć osobom samotnym, chorym i osadzonym.

Z kolei w Toruniu bardzo dużą popularnością cieszyła się Toruńska Strefa Uwielbienia, która odbyła się we wrześniu ub. r. na Rynku Staromiejskim. Kolejne planowane diecezjalne wydarzenia przypadną na Niedzielę Palmową. W toruńskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się celebracja sakramentu pojednania, a młodzież i studenci przystępujący do spowiedzi otrzymają pierścień z napisem Dziecko Boga, przypominający o Bożym miłosierdziu.

W diecezji bielsko-żywieckiej realizowany jest natomiast projekt „Klub Tysiąca ŚDM”, który nadzoruje Fundacja „Bliżej Młodych”. Inicjatywa polega na regularnym zbieraniu funduszy na organizację Dni w Diecezjach oraz pobudzaniu wiernych na obszarze diecezji do aktywności w tworzeniu wspólnego dzieła, jakim są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Poszczególne diecezjalne centra ŚDM opracowują plany wydarzeń na same Dni w Diecezjach. W przygotowywanych ofertach nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw i nabożeństw, a także bezpośredniego zaangażowania przyjezdnych w lokalne działa i projekty społeczne.

Jednym z najważniejszych punktów programu Dni w Diecezjach będzie tzw. Dzień Miłosierdzia. Będzie to czas, w którym grupy pielgrzymów podejmą różne formy zaangażowania społecznego, zależne od potrzeb parafii, w których będą przebywać. Wydarzenia takie przygotowano już m.in. w diecezji warszawskiej, bielsko-żywieckiej, gliwickiej, katowickiej czy płockiej – przewidziano spotkania w szpitalach, domach dziecka, ośrodkach opiekuńczych, odnawianie salek parafialnych czy wspólną organizację festynu parafialnego.

Reklama

Istotnym elementem podczas Dni w Diecezjach będzie promocja kultury i tradycji polskich. W Łomży zaplanowano specjalny dzień poświęcony nauce tańców i zwyczajów lokalnych pod okiem wykwalifikowanych wodzirejów. Łowicz zaprezentuje pielgrzymom bogatą tradycję regionalną, a Gliwice zabytkowe kopalnie. Z kolei w diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbędzie się Dzień Turystyki Roztoczańskiej z pokazami miejscowej sztuki, rzemiosła i zwiedzania Roztocza.

Archidiecezja warszawska organizuje natomiast Dzień Kultury i historii poświęcony zwiedzaniu zabytków stolicy Polski. Rzeszów udostępni pielgrzymom lokalne muzea oraz z przewodnikami PTTK zaprosi na turystyczne szlaki regionu podkarpackiego. Z kolei diecezja siedlecka przygotowała bardzo bogaty plan międzynarodowych zajęć integrujących i wymagających współdziałania – odbędą się: mecz piłki nożnej, wyścigi tandemów i gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytki zawierającej Sekret św. siostry Faustyny. W Lublinie wydarzeniem centralnym Dni w Diecezjach ma być nabożeństwo na stadionie Arena Lublin, które łączyć będzie w sobie sceny teatralne, motywy muzyczne oraz momenty modlitwy.

W diecezjach powstają również specjalne hymny na okres tygodnia spotkań z pielgrzymami przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie. Znane są już utwory: „Miłosierni” z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, „Iskra miłosierdzia” z diecezji warszawsko-praskiej, „Wiarę w sercu miej” z archidiecezji warszawskiej, „Tryskające zdroje w Studni” z diecezji płockiej, „Emmanuel” z diecezji kieleckiej oraz „Serca gotowe” z archidiecezji białostockiej. Nie brak przy tym różnego rodzaju szkoleń – w najbliższym czasie (15-21 lutego) w Przemyślu odbędą się warsztaty formacyjno-muzyczne przygotowujące repertuar pieśni na Dni w Diecezjach.

Reklama

W ramach opracowania Dni w Diecezjach została nawiązana współpraca z wszystkimi podmiotami administracji samorządowej, które pomagają przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych i ich zabezpieczeniu logistycznym. Udostępniona została infrastruktura szkolna i sportowa. Oprócz służb medycznych i mundurowych w wielu diecezjach w pomoc włączą się także: Straż Pożarna, harcerze czy lokalne organizacje turystyczne.

Jak poinformowała Diana Golec wśród przybyłych na Dni w Diecezjach będą pielgrzymi za wschodniej i zachodniej granicy, przedstawiciele niemal wszystkich krajów obu Ameryk oraz młodzież z z Azji i Australii.

„Usłyszymy też pielgrzymów mówiących w różnych dialektach afrykańskich. Nie ominą nas też różne akcenty egzotyczne, na przykład tańce wprost z Wysp Samoa. Dzięki temu bogactwu kulturowemu, będzie to niepowtarzalne doświadczenie nie tylko dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, ale i dla każdego mieszkańca danego miasta. Będzie to czas wyjątkowego wzajemnego poznania, integracji i wymiany kulturowej” – podsumowała Golec.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

2016-02-05 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi robią raban

Niedziela Ogólnopolska 13/2014, str. 14-15

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

ŚDM w Krakowie

Monika Rybczyńska

Na co dzień pracują w korporacjach, w mediach, w szkołach albo studiują prawo, medycynę, historię sztuki. Młodzi ludzie, liczeni w tysiącach. Co ich łączy? Zaangażowanie w wydarzenie, które trzeba nazwać historycznym w dziejach Polski i Kościoła

Aby zrozumieć zapał młodych ludzi, wróćmy do Światowych Dni Młodzieży, np. tych w Częstochowie w 1991 r., w Rzymie w jubileuszowym roku 2000 czy ubiegłorocznych w Rio de Janeiro. Ktokolwiek brał w nich udział, złapał bakcyla – bo nie da się wrócić obojętnym ze spotkania, podczas którego kilka milionów młodych ludzi jednym głosem wypowiada słowa Credo, klęczy razem w ciszy przed Najświętszym Sakramentem czy dzieli się radością, często nie znając ani słowa w obcym języku. Oderwani od codziennych obowiązków i wygody, wraz z pielgrzymami z całego świata Polacy wołają z entuzjazmem: „Esta es la juventud del papa!” – To jest młodzież papieża! A gdy Franciszek zapowiada spotkanie w Polsce, wiwatują i wysyłają setki e-maili, oferując pomoc przy organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04

[ TEMATY ]

Zielona Góra

fara Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii p. Krystyny Pruchniewskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję