Reklama

Upływa 25 lat

Pamiętamy ten dzień - 16 października 1978 r.! Z zapartym tchem wypatrywaliśmy białego dymu z komina Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie!
Ukazał się, a krótko potem usłyszeliśmy, że następcą papieża Pawła VI został Polak - kardynał Karol Wojtyła z Krakowa!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieść lotem błyskawicy obiegła cały świat, a Polonia nie posiadała się z radości. Smutek ogarnął jedynie oficjeli komunistycznego reżimu w Warszawie i na Kremlu. Oni zrozumieli, że nadchodzi nowa era, a z nią rozliczenie za lata zniewalania umysłów i bezwzględnego deptania człowieczeństwa milionów ludzi, którzy znaleźli się w zasięgu ideologii marksistowskiej.
11 lat później nastąpił moment odzyskiwania wolności. Jednym z głównych „architektów” tych przemian był właśnie Jan Paweł II. Pamiętamy o tym z wdzięcznością!
W październiku br. mija 25. rocznica bogatej działalności Papieża-Polaka, który w pierwszym dniu swojego Pontyfikatu skierował do świata pamiętne słowa: „Nie lękajcie się!”. Było to prorocze wezwanie, przywracające godność osobie ludzkiej. Od początku Pontyfikatu człowiek zajmuje też kluczowe miejsce w przepowiadaniu papieskim. Ale - odwrotnie do marksizmu - Papież podkreśla związek każdego człowieka z Chrystusem, bez którego nikt siebie nie zrozumie. Dlatego Jan Paweł II niesie do najdalszych zakątków świata nadzieję płynącą ze słów Zbawiciela: „Nie bójcie się, jam zwyciężył świat”.
„Wielkie dzieła Boże”, które w ciągu 25 lat posługiwania stały się rzeczywistością za sprawą Jana Pawła II, stanowią dla nas wyzwanie do złożenia hołdu temu Wielkiemu Papieżowi.
W Chicago organizatorem jubileuszowych obchodów jest Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, wspierające Fundację Papieską w realizowaniu dalekosiężnego programu Ojca Świętego, skierowanego na naszą starą Ojczyznę i narody ościenne.
Celebrowanie papieskiego jubileuszu - którego celem jest pogłębienie naszych więzi z Następcą św. Piotra i przejęcie się jego ideałami - rozpocznie się 1 października otwarciem wystawy w Muzeum Polskim w Chicago. Zostaną tam zaprezentowane osobiste pamiątki Jana Pawła II, a także książki i albumy o tematyce papieskiej. Ponadto będzie można podziwiać bogaty zbiór znaczków pocztowych, upamiętniających działalność i podróże apostolskie Ojca Świętego od początku Pontyfikatu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzającyh przez cały październik.
W pierwszą niedzielę miesiąca - 5 października - w filharmonii chicagowskiej (Orchestra Hall) o godz. 18.30 wystąpi z koncertem Paderewski Symphony Orchestra, która na cześć Papieża wykona oratorium Włodzimierza Korcza (tekst Ernesta Bryla) pt. Woła nas Pan. W koncercie, poza kompozytorem, wezmą także udział: Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Jacek Wójcik.
Przedmiotem szczególnej troski Papieża, ale także i naszej, jest młodzież. Jej też będzie poświęcona niedziela 12 października - dzień liturgicznego wspomnienia wyniesionego w ubiegłym roku na ołtarze jezuity Jana Beyzyma, misjonarza wśród trędowatych na Madagaskarze. Spotkanie odbędzie się w sanktuarium Ojców Karmelitów w Munster IN o godz. 14.00 i trwać będzie do wieczora, wypełnione konferencjami, współczesną muzyką religijną, zwiedzaniem grot i liturgią Mszy św.
W tym samym dniu (12 października), w miesiącu Polish American Heritage, Muzeum Polskie wraz z Towarzystwem Fundacji Jana Pawła II w sposób artystyczny przedstawi szeroki wachlarz aktywności Ojca Świętego i wszystkich etapów jego bogatego życia. W konkursie zostanie zaprezentowane malarstwo dzieci i młodzieży, a najlepsze prace będą nagrodzone i znajdą się w kalendarzu na rok 2004.
W kościele Pięciu Świętych Braci Męczenników - także w niedzielę - o godz. 14.00, będzie można towarzyszyć podróżom apostolskim Jana Pawła II, których liczba przekroczyła magiczną setkę. O godz. 16.00 natomiast The Lira Ensemble na falach stacji radiowej WFMT (98,7 FM) zaprezentuje specjalny koncert poświęcony czcigodnemu Jubilatowi.
Dla łatwiejszego wniknięcia w nauczanie Ojca Świętego zostanie przeprowadzone sympozjum w dniu 18 października o godz. 10.00 w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Z bogatego przesłania papieskiego zawartego w encyklikach zostaną uwydatnione te tematy, które mogą zainteresować szeroką publiczność.
19 października o godz. 14.00 w kościele Świętej Trójcy zostanie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana, a następnie, o godz. 18.00 w Rosemont Convention Center będzie miał miejsce wystawny bankiet, na którym - podobnie jak i na Mszy św. - nie powinno zabraknąć żadnego z naszych Rodaków.
Polecamy wszystkim czytelnikom tych słów, by byli uprzejmi i zaznaczyli w swoich kalendarzach te imprezy, które w ten czy inny sposób będą w stanie wzbogacić ich związki z naszym rodakiem Janem Pawłem II.
Dokładniejsze informacje można znaleźć pod numerem telefonicznym: 1(847)604-4031.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję