Berlin zdobyty!

Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Berlinie po dramatycznej walce Niemców 3:2 (20:25, 25:22, 16:25, 28:26, 16:14) i zajęła trzecie miejsce w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Polacy zawodzili długimi momentami, ale jakimś cudem wyszarpali Niemcom triumf i w maju zagrają o igrzyska w Japonii. Niemcy nie mają już szans na wyjazd do Kraju Samby.

sport

Monika Kramorz

Stawka spotkania o trzecie miejsce była ogromna. Zwycięzca zachowywał jeszcze szansę na awans na igrzyska w Rio. Przegrany żegnał się z marzeniami o występie w Kraju Kawy.

Pierwszy set był wyrównany. Potem jednak nasi rywale "odskoczyli" na trzy punkty przewagi. "Biało-czerwoni" ruszyli w pościg i doprowadzili do remisu 19:19. Jednak pierwsza partia padła łupem graczy Vitala Heynena 25:22.

W drugim secie Niemcy również zbudowali sobie przewagę, którą utrzymywali niemal przez całego seta. Końcówka w wykonaniu Polaków była jednak znakomita. Antiga postanowił wpuścić na plac gry Marcina Możdżonka i okazało się, że to był znakomity ruch. Nasz wieżowiec co chwilę blokował ataki Niemców i głównie za jego sprawą Polacy wygrali drugą odsłonę 25:22.

Trzecią partię "Biało-czerwoni" przegrali zdecydowanie, a główną przyczyną była seria straconych punktów w jednym ustawieniu w środkowym fragmencie seta. Gospodarze turnieju szansy nie zmarnowali i objęli prowadzenie 2:1. Tylko jeden set dzielił ich od zwycięstwa. Polacy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

W czwartej partii Niemcy długo prowadzili, lecz ich przewaga stopniowo topniała i w końcu została zniwelowana. Końcówka tej partii to prawdziwy horror. Polacy obronili nawet piłkę meczową! A po trzech niewykorzystanych setbolach, w końcu "Biało-czerwoni" zablokowali fenomenalnego Grozera.

Tie-break to ogromna gra nerwów. Więcej zimnej krwi zachowali Polacy, a decydujące piłki były dziełem Mateusza Miki. Mistrzowie świata wygrali piątego seta 16:14 i cały mecz 3:2! Polacy dostaną kolejną, ale już ostatnią szansę wywalczenia przepustki do Rio w majowym turnieju interkontynentalnym w Japonii.

2016-01-11 07:44

Polska mistrzem świata!

sport

tvp.sport/facebook.com

Reprezentacja Polski obroniła tytuł mistrza świata. W Pala Alpitour w Turynie zdeklasowała Brazylię, wygrywając 3:0. Kapitalny mecz rozegrał Bartosz Kurek, jednak ogromne słowa uznania należą się całej drużynie narodowej na czele z trenerem Vitalem Heynenem.

Gdy cztery lata temu Biało-Czerwoni zostali mistrzem świata pod wodzą Stephane’a Antigi, Kurka nie było w kadrze, bo wcześniej pokłócił się z francuskim trenerem. Teraz nie tylko żartuje z tego, że ominął go wielki sukces, ale jest jednym z głównych bohaterów drużyny narodowej, która obroniła tytuł mistrza świata, deklasując Brazylię 3:0.

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.