Reklama

Czechy

Prymas Czech odrzuca krytykę w sprawie uchodźców

Prymas Czech kard. Dominik Duka w wywiadzie dla świątecznego wydania słowackiej gazety "Dennik N" zajął stanowisko w europejskiej debacie na temat uchodźców. Przewodniczący episkopatu Czech odrzuca krytykę krajów Europy środkowo-wschodniej za to, że są przeciwne przyjmowaniu uchodźców. Przed Bożym Narodzeniem mówił o tym i wezwał do europejskiej solidarności m.in. kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia, w rozmowie ze słowackim magazynem "Týždeň" oraz stanowisku opublikowanym na łamach austriackiej gazety "Kronenzeitung".

[ TEMATY ]

uchodźcy

www.wyszehrad.com

Kard. Dominik Duka

Kard. Dominik Duka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Współczucie i emocje bez rozsądnych zachowań prowadzą do piekła" - zaznaczył kard. Duka. Jego zdaniem, "fale uchodźców bez żadnej kontroli, w którym odpowiedzialne za nie państwa całkowicie zawiodły, muszą być dokładnie sprawdzone, kto rzeczywiście potrzebuje pomocy i znajduje się w sytuacji zagrożenia życia lub kto ma również do wypełnienia jakąś inną misję". Należący tak jak kard. Schönborn do zakonu dominikanów prymas Czech uważa, że "fala uchodźców jak wiadomo służy również określonym planom i programom dżihadystów".

Kard. Duka nawiązał do fali wypędzeń Ormian z Imperium Osmańskiego sprzed ok. 100 lat. Wtedy Czechy w pierwszej kolejności przyjmowały chrześcijańskich uchodźców, ponieważ to oni byli permanentnie prześladowani i nikt inny ich nie wspierał. Jego zdaniem nie można przyjmować żadnego uchodźcy, który wcześniej nie przeszedł procesu kontroli, a którą państwo powinno zapewnić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem metropolity Pragi, aby wzywać: "chodźcie i bierzcie", trzeba mieć również coś do zaoferowania. Pytał, czy faktycznie Czechy dysponują wystarczającą liczbą nauczycieli albo tłumaczy. Poza tym uważa on, że uchodźcy nie mają żadnego interesu migrować do Czech, Słowacji czy na Węgry.

Kard. Duka podkreślił, że Kościół jest zgodny z rządem w tym, że proces ten musi być prowadzony kompleksowo i w ścisłej międzynarodowej współpracy. Jego zdaniem, przy podziale tzw. kwot rozdziału uchodźców w krajach Unii Europejskiej należy "zachować zimną krew i racjonalne podejście". Nie można doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie wiadomo, "co zrobić z osobą, której dany kraj nie będzie chciał przyjąć".

Metropolita Pragi powołał się na zaprzyjaźnionego z nim byłego prezydenta Czech, Vaclava Havla (1936-2011), który podczas wojny na Bałkanach w latach 90. powiedział, że "rzeczywiście nie da się przyjąć wszystkich uchodźców". Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który w kilka tygodni po swojej wizycie na włoskiej "wyspie uchodźców" Lampedusa powiedział, że z uchodźcami należy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zdaniem kard. Duki w konsekwencji nie można dopuścić w Europie do dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w latach 70. i 80. XX w. w wyniku działań takich terrorystycznych organizacji jak włoskie Czerwone Brygady, niemiecka Frakcja Czerwonej Armii, czy baskijska ETA.

Reklama

Kard. Duka przypomniał, że komunistyczna Czechosłowacja miała też swój współudział w konflikcie na Bliskim Wschodzie, gdyż eksportowała broń do krajów, które są dzisiaj rozdzierane przez wojny domowe. Zwrócił też uwagę, że od "aksamitnej rewolucji" w 1989 roku Czechy przyjęły pół miliona uchodźców, zwłaszcza z państw, które powstały po rozpadzie Związku Sowieckiego oraz dużą liczbę słowackich Romów. "Ten wzrost migrantów jest porównywalny do tego w krajach Europy Zachodniej" - stwierdził kard. Duka, odpierając zarzuty, że kraje "Grupy Wyszehradzkiej" (Węgry, Słowacja, Polska, Czechy) specjalnie się nie wysilają w tej kwestii i zapominają jak wielu uchodźców przyjął Zachód w czasach komunistycznych.

Pytany o kontaktach z przywódcami islamskimi, arcybiskup Pragi przypomniał swoje spotkanie, tuż po objęciu urzędu w 2010 r., z przedstawicielem wspólnoty muzułmańskiej w Pradze, podczas którego z pewną trudnością namówił na wspólne potępienie ataków terrorystycznych. Wkrótce po nim Telewizja Czeska pokazała nagraną z ukrytej kamery scenę z sali modlitewnej, w której ten sam człowiek chwalił potępione wcześniej ataki terrorystyczne. W tym kontekście kardynał zaznaczył, że "całkowicie identyfikuje się z tym, kto podejrzewa muzułmanina o to, że wyraża kondolencje tylko w obronie własnej". Z trzykrotnej lektury całego Koranu kard. Duka wie, że "pobożny muzułmanin nie jest zobowiązany do dotrzymywania danego przez siebie słowa".

Reklama

Metropolita Pragi ze sceptycyzmem wyraził się na temat "współżycia różnych religii na jednym terytorium". Jego zdaniem teoretycznie wszystko jest możliwe, ale należy się też trzymać rzeczywistości. Zwrócił uwagę, że od zakończenia II Soboru Watykańskiego upłynęło 50 lat i w akademickich salach prowadzony jest stale dialog międzyreligijny, a w rzeczywistości "życie w krajach Bliskiego Wschodu radykalnie się pogorszyło". Prowadzącej wywiad dziennikarce kard. Duka zaproponował: "Szanowna Pani, proszę pojechać do Arabii Saudyjskiej i spędzić tam jeden miesiąc. I potem wrócić, to porozmawiamy".

"Jeśli również Bóg żydów, chrześcijan i muzułmanów jest jedyny, istnieje podstawowa różnica między normami współżycia opartymi na Dekalogu a Koranem, której nie da się nawet znieść przez okrucieństwa jakich dopuścili się w przeszłości chrześcijanie" - powiedział kard. Duka.

W wywiadzie kard. Duka sięgnął także do rodzinnych wspomnień. Jego ojciec bardzo dobrze znał los uchodźcy. Uciekł z utworzonego w 1939 r. przez Hitlera protektoratu Czech i Moraw, aby zaangażować się jako bojownik ruchu oporu w walkę o wolność i przywrócenie demokracji. "Zapukał do drzwi Szwajcarii i spotkał się z nieufnością obywateli tego kraju. Gdyby nie interwencja czeskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, źle by się to dla niego skończyło. Jako żołnierz trafił w końcu do Wielkiej Brytanii i tam nie powodziło się mu zbyt dobrze ale za minimalny żołd trafił do armii aby u boku aliantów wyzwalać swoją ojczyznę" - wspominał kard. Duka.

Przewodniczący episkopatu Czech stwierdził, że należy zrobić wszystko, aby wyeliminować przyczyny konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wskazał na słowa Franciszka, który przede wszystkim upowszechnia hasło: "stop agresji" i wysłał sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina do ONZ w Nowym Jorku, aby tam domagał się utworzenia wojskowej misji pokojowej dla tego regionu i apeluje o pomoc na miejscu. Kard. Duka podkreślił, że w tym kontekście dopiero na czwartym miejscu papież apeluje o przyjmowanie uchodźców.

2015-12-26 21:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błędy okresu minionego

Niedziela Ogólnopolska 1/2018, str. 41

[ TEMATY ]

uchodźcy

Matthias Stolt/Fotolia.com

Polska, która nie wpuściła uchodźców, staje się azylem bezpieczeństwa.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia szwedzka minister sprawiedliwości przyznała, że przyjęcie przez jej kraj migrantów było błędem. Szwedzi po prostu żałują wpuszczenia ponad 163 tys. obcych kulturowo ludzi. Dwóch lat potrzebowali, aby dojść do takich wniosków. Jak widać, już nawet wspomniana socjaldemokratyczna minister nie jest w stanie pozytywnie zaklinać rzeczywistości. Ludzie w Szwecji się boją, wyjeżdżają z tego powodu za granicę, a dodatkowo rząd tego kraju zawiesił układ z Schengen i skłócił się z sąsiednią Danią. Doprowadziła do tego unijna polityczna poprawność. Polska, która nie wpuściła uchodźców, staje się azylem bezpieczeństwa również dla emigrujących Szwedów. Ujawniła to Greta Magnusson w wywiadzie dla Radia Szczecin, która sama przeniosła się z niebezpiecznego Sztokholmu do... Szczecina. Ciekawe, co na to powie pan Timmermans, który z uporem maniaka twierdzi, że to u nas jest niebezpiecznie. Próbuje on nakładać kary finansowe za nieprzyjmowanie uchodźców i wdrożyć przeciwko naszemu krajowi art. 7 traktatu oraz dowieść, że w Polsce istnieje ryzyko poważnego naruszenia praworządności. Timmermans jest wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, a jego szef, czyli przewodniczący Juncker, na samym początku urzędowania zapowiedział, że KE pod jego przywództwem będzie działać politycznie. Stąd też, jak sądzę, w aktywności Komisji trudno się dopatrywać logiki, dla niej bowiem najważniejsze jest wdrażanie politycznych założeń bieżącego etapu. A ten ustalany jest wespół z kanclerz Niemiec. Nic to, że – zdaniem prawników Bundestagu – to właśnie Angela Merkel, decydując o wpuszczeniu tzw. uchodźców, najprawdopodobniej złamała niemieckie prawo, a już na pewno unijne traktaty – oficjalnie winni są Węgrzy, Czesi i Polacy, którzy stanęli na ich straży. Gdy w kraju członkowskim UE, na Malcie, w zamachu bombowym ginie dziennikarka tropiąca korupcyjne praktyki żony premiera tego kraju (przelewy finansowe do Panamy), o sankcjach nawet się nie wspomina. Wszak to rząd socjaldemokratyczny, toż to rodzina polityczna Timmermansa. Gdy w Katalonii policja brutalnie tłumi demonstracje, tenże Timmermans w Parlamencie Europejskim usprawiedliwia takie działania siłowe, zasłaniając je „obroną rządów prawa”. Tym samym wspiera „proeuropejskiego” premiera Mariano Rajoya. A pod koniec minionego roku, w demokratycznych wyborach wygrała właśnie partia niepodległościowa, reprezentująca spacyfikowanych wcześniej siłą demonstrantów. Były premier Katalonii Carles Puigdemont stwierdził, że wynik wyborów jest policzkiem dla Rajoya, który „jest największym przegranym”. Czy aby tylko on? A co z Timmermansem i KE? Czy przyznają się do jakiegoś błędu? Dotychczas nie miało to miejsca, także w innych sprawach, m.in. brexitu. KE prze do konfrontacji nie tylko z krajami Europy Środkowej – Polską, Węgrami, Czechami i innymi, ale przede wszystkim z tzw. populistami. A kim oni właściwie są? Wrogiem klasowym? A może czymś więcej?

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję