Reklama

Parafiada 2003

Niedziela podlaska 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piętnaście lat pracy nad integrowaniem środowisk młodzieży z różnych części świata to wielki dorobek Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Jest to bowiem program wychowawczy i profilaktyczny realizowany w szkolnych i parafialnych klubach sportowych, świetlicach środowiskowych w całej Polsce. Założenia te są także od wielu lat realizowane m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie, Łotwie i Estonii, w Rosji, Mołdawii, Czechach, Słowacji, a także w USA i Kenii. Program przekształcił się już w swoisty, całoroczny ruch parafiadowy, który spaja wiele środowisk dzieci i młodzieży. Okazało się, bowiem, że przy współczesnych zagrożeniach Parafiada stała się znakomitym antidotum na samozniszczenie młodych. Realizacja tego programu stała się wyzwaniem dla rodziców, wychowawców, sióstr zakonnych, księży, katechetów i wszystkich tych, którym dobro młodych ludzi leży głęboko na sercu. „Wdzięczność Młodych Serc” to statuetka przyznana w tym roku po raz pierwszy - w XV-lecie Parafiady, osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zaangażowane są w realizację tego wielkiego przedsięwzięcia.
Podczas inauguracji jubileuszowej Międzynarodowej Parafiady, która odbyła się na warszawskiej Agrykoli w poniedziałek (23 czerwca 2003 r.), statuetki wręczono Krzysztofowi Miklasowi - dziennikarzowi z TV Polonia, o. Józefowi Młynarczykowi - pijarowi, s. Mirosławie Kozioł z Litwy, ks. Krzysztofowi Panasowcowi z Ukrainy, Lucynie Juszewicz - nauczycielce z Białorusi oraz Średniej Szkole Polskiej w Daugavpilsk na Łotwie. Statuetkę otrzymała również TV Polonia, która od wielu lat prowadząc codzienne relacje otwiera w ten sposób okno na świat dla Parafiady.
Całą uroczystość zapoczątkował występ orkiestry strażackiej oraz młodych bębniarzy. Gdy uczestnicy Parafiady wraz z opiekunami zajęli miejsca w sektorach, o godz. 18.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie.
Po ceremonii wręczenia podziękowań i statuetek na ręce osób szczególnie zasłużonych Parafiadzie, rozpoczęła się część muzyczna. Jako pierwszy wystąpił zespół „New Life Music”, następnie chór „Trzecia Godzina Dnia”, a występy zamknął występ grupy najbardziej oczekiwanej przez młodzież - „2 Tm 2, 3”. Warto wspomnieć o gościnnym występie Natalii Niemen. Na szczególną uwagę zasługują dziewczęta, uczestniczki Parafiady, które zachwyciły popisem akrobacji. Całe widowisko zakończyło się późnym wieczorem, kiedy to młodzież wracając autokarami na teren AWF u mogła podziwiać Warszawę nocą.
Ponad 1500 parafiadowiczów mieszkało w miasteczku namiotowym rozłożonym na zielonych terenach AWF. 150 ocieplanych namiotów wojskowych rozbili żołnierze Brygady Obrony Terytorialnej z Mińska Mazowieckiego, natomiast cały teren miasteczka parafiadowego chroniony był przez Żandarmerię Wojskową.
W parafiadowym miasteczku młodzież przyjmowała licznych gości. Wizytę złożyli m.in. przedstawiciele parlamentu, mistrzowie olimpijscy, znani sportowcy, a wieczorem 25 czerwca z parafiadowiczami spotkali się przedstawiciele zarządu Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. „Zapraszam Stowarzyszenie Parafiada do współorganizowania tegorocznego Dnia Papieskiego, który przypadnie w niedzielę poprzedzającą 16 października” - powiedział Piotr Gaweł - przewodniczący zarządu Fundacji. „Mam nadzieję, że współpraca obu siostrzanych organizacji wesprze młodzież, by ta stała się budowniczymi nowej ludzkości” - dodał o. Józef Joniec, prezes Stowarzyszenia. Uczestnicy gorąco przyjęli także bp. Piotra Jareckiego, który przewodniczył wieczornej modlitwie zakończonej wspólnym śpiewem znanej piosenki pt. Taki duży, taki mały może świętym być. Na koniec spotkania bp Jarecki powiedział: „Dziękuję XV Parafiadzie za to, że przerodziła się w szkołę świętości”.
Na naszej Parafiadzie gościł zespół teatralny „Teatr trochę inny” z przedstawieniem Mały Książę. „Teatr trochę inny” to grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych umysłowo z Krakowa. Na swoim koncie mają już kilka prezentacji teatralnych i nawet... kilka sukcesów. Parafiada jest dla nich szansą na spotkanie wielu nowych ludzi i zdobycia ciekawych doświadczeń. Spektakl Mały Książę w reżyserii Jana Molickiego to okazja na prezentację naszych umiejętności aktorskich i pokazanie wszystkim, że nie dzieli nas wiele, choć każdy z nas jest inny (może właśnie dlatego świat jest taki ciekawy). Twórcy teatru chcą żeby ludzie oglądali ten spektakl dla przesłania, które niesie, a nie dla niepełnosprawnych aktorów. „Teatr jest miejscem, które każdemu daje równe szansę, a język sztuki jest uniwersalny” - jak powiedział ich Reżyser.
To był wielki, sportowy tydzień (od 22 czerwca do 29 czerwca) dla ponad tysiąca pięciuset uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którzy brali udział w Finałach XV Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Przyjechali z parafialnych i uczniowskich klubów sportowych z całej Polski, a także z wielu środowisk z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Warszawska AWF udostępniła młodzieży boiska piłkarskie, stadion do lekkiej atletyki, pływalnię, trasy do biegów przełajowych itd. Oddała również swoje tereny zielone, na których rozbito miasteczko namiotowe.
To wielkie, coroczne przedsięwzięcie jest dziełem Zakonu Pijarów, ale oczywiście może zrealizować tylko dzięki sponsorom i finansowemu wsparciu wielu instytucji.
Przez sześć dni młodzież zmagała się w 13. dyscyplinach i kilkudziesięciu konkurencjach sportowych walcząc o puchary, medale i dyplomy. Zwycięzcom rozdano ich około 800. Ogromnym powodzeniem cieszyły się rozgrywki piłki nożnej, siatkowej, tenisa stołowego i badmintona. Konkurencje sportowe rozgrywano codziennie po kilka godzin, a oceniało je ponad 60 sędziów.
Parafiada - to zmagania sportowe, ale również interesujące spotkania młodzieży z różnych środowisk i krajów. Dzieci z Litwy, Białorusi, Ukrainy przywożą co roku znakomicie przygotowane programy artystyczne. Opowiadają w nich o swoich małych ojczyznach, o pielęgnowaniu tam polskości, dzielą się z innymi bogactwem kultury regionalnej: piosenką, językiem, tańcem. Ciekawie prezentują się w strojach regionalnych, zwłaszcza wtedy, gdy wraz z młodzieżą polską składają wizyty gospodarzom stolicy. W tym roku czterdziestoosobową grupę przyjął prezydent Warszawy, Lech Kaczyński, który witając wszystkich serdecznie powiedział: „Cieszę się z waszej obecności w Warszawie, a także z dzieła, jakim jest Parafiada. Dopóki będę prezydentem Warszawy będziemy spotykać się co roku”. Parafiadowicze przyjęci byli również przez burmistrzów: Mokotowa, Śródmieścia, Bielan i podwarszawskich Marek.
Z inicjatywy prefekta, ks. Krzysztofa Dobrogowskiego i przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy w Grodzisku w dniach 22-29 czerwca 2003 r., po raz drugi młodzież z Grodziska uczestniczyła w Finałach XV Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Naszą parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku k. Siemiatycz reprezentowała 16-osobowa grupa uczniów ze z Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Grodzisku: Anna Mirończuk, Dominika Romaniuk, Mariusz Timoszuk, Piotr Pelinko, Marcin Sak, Marek Sidorczuk, Karol Żero, Piotr Żero, Szymon Poletyło, Daniel Moczulski, Mateusz Kobus, Cezary Kowalczuk, Mateusz Czarnogórski, Jakub Dmitruk, Damian Rutkowski, Tomasz Czmut i opiekun, ks. Krzysztof Dobrogowski.
Udział w Parafiadzie uwieńczyliśmy 5 medalami: Złoty: Dominika Romaniuk - badminton, Tomasz Czmut - tenis stołowy; Srebrny: Anna Mirończuk - badminton; Brązowy: Mateusz Kobus - badminton, Tomasz Czmut - rzut piłeczką palantową.
Do domu wróciliśmy pełni wspaniałych wrażeń i z nadzieją, że w następnym roku także weźmiemy udział w tej wspaniałej imprezie. Z tego miejsca chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

[ TEMATY ]

Ewangelia

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

W święto św. Marka Ewangelisty, ucznia Pana Jezusa, towarzysza św. Piotra i św. Pawła, apostoła - misjonarza, bp Milewski stwierdził, że dzięki jego Ewangelii poznajemy czyny miłości Boga wobec ludzkości. Naoczny świadek życia Jezusa swoją księgę zaadresował do ludzi do środowiska chrześcijan, którzy nie urodzili się Żydami. Symbolem ewangelisty stał się skrzydlaty lew, zwierzę symbolizujące potęgę i działanie, moc i odwagę, siłę ducha.

CZYTAJ DALEJ

Nie słowa lecz czyny

2024-04-26 09:20

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, które przemierzają naszą diecezję, wchodzi w swoją końcową fazę. Ostatnie dni tej duchowej podróży odbędą się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W procesji do świątyni, która zgromadziła kapłanów z dekanatów ostrowieckiego, szewieńskiego, kunowskiego i ożarowskiego, relikwie błogosławionej rodziny Ulmów wniósł proboszcz parafii, ks. Jan Sarwa, wspierany przez przedstawicieli rodzin z lokalnej wspólnoty. Udział duchowieństwa z różnych dekanatów podkreślił ważność tego wydarzenia w życiu kościelnym regionu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję