Reklama

Polityka

Rozmowy o Polsce

[ TEMATY ]

SKOK

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To rzeczywiście miała być rozmowa o Polsce. Najpierw poniedziałek – 19 października – rozmowa między przedstawicielką PO Ewą Kopacz i przedstawicielką PiS Beatą Szydło. Dzień kolejny – wtorek 20 października – gdzie 8 środowisk politycznych mogło podjąć debatę na tematy związane z wyborami do parlamentu. Miała rację p. Beata Szydło, gdy mówiła, ze mają to być rozmowy o Polsce. Polacy oczekują na zmiany, nie tylko na piękne słowa, ale na dobre spokojne potraktowanie przez władzę. Padało wiele pytań. problemów. Niektóre z nich były dziwne, bo miały zaplecze ideologiczne, często nawet zaczepne. Zaistniały też pytania dotyczące Kościoła, ale nie pokazały ważnej, cenionej roli Kościoła w Polsce. Ileż rzeczy robi: przede wszystkim pilnuje moralności, prawdy, zawsze kieruje się zasadą miłości Boga i bliźniego. Środowiska lewicowe, szczególnie Zjednoczona Lewica podejmuje oręż walki z Kościołem, podobnie jak czynili władcy PRL-u, tej, którą wniosła na bagnetach Armia Czerwona. Ten tren nieżyczliwości do Kościoła, który był bardzo widoczny w wypowiedziach przedstawicielki Zjednoczonej Lewicy, która podejmowała temat: po co religia w szkole, powinna być fundowana przez Kościół, gdyż stać go na opłacanie. Sugerowała, że Kościół jest bogaty.

Niektórzy uczestnicy debaty zapomnieli powiedzieć, że Polska jest krajem katolickim, ponad 90 proc. stanowią ludzie wierzący i oni tworzą budżet państwa, płacą podatki. Niektórzy mówili, że należy przeprowadzić referendum w sprawie nauki religii w szkole. Przecież ono odbywa się co roku. Uczniowie na religii nie biorą się znikąd, nie są przez nikogo zmuszani, ich rodzice cieszą się, że nie muszą wysyłać swoich dzieci do punktu katechetycznego. Idea lekcji religii po godzinach szkolnych pochodzi z czasów komunistycznych i jest przejawem wrogiej postawy wobec Kościoła. Taką postawą kierowali się komuniści w PRL-u. Ich potomkowie dzisiaj chcą wprowadzić sytuację, jaka była wtedy. Zapomnieli nowocześni demokraci ze Zjednoczonej Lewicy, ze wchodzą w tradycje PRL-u i chcą w dalszym ciągu walczyć z Kościołem i religią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przypomnę, że fundusz kościelny nie wziął się z niczego. Komuniści zlikwidowali i ukradli majątek kościelny, nie rozliczyli się z tego. Kościół otrzymał tylko część zrabowanych dóbr. Z tego powodu państwo ma zobowiązania wobec Kościoła i to jest fundusz kościelny. Żądanie likwidacji funduszu jest zwykłym nieporozumieniem i podtrzymywaniem złodziejskiej postawy państwa wobec Polaków i Kościoła. O tym powinni pamiętać liderzy Zjednoczonej Lewicy, a głosujący katolicy zapamiętać postawę, którą pokazała liderka owego ugrupowania.

Polska istotnie nie jest państwem wyznaniowym, jak podejmowała premier Ewa Kopacz. Gdy PiS przejmie władzę w Polsce, również nie zrobi z naszego kraju państwa wyznaniowego. To, że Kościół głosi zasady miłości Boga i bliźniego nie oznacza, że ktoś będzie realizował ustawy uderzające w ludzi stosujących przykazanie miłości.

Niech zarówno Pani Premier jak i inni i zauważą i dowiedzą się, co znaczy państwo wyznaniowe. Przecież obowiązujący konkordat nie przewiduje jakichś elementów państwa wyznaniowego i Kościół uszanuje świeckość państwa. Gdyby PiS przejęło władzę, co jest możliwe, to Polska pozostanie państwem świeckim ale przyjaznym wobec Kościoła. Bo te dwie instytucje powinny żyć przyjaźnie, jedna drugiej potrzebuje. Dlatego zastraszanie PiS-em, jest nieporozumieniem i o tym wyborcy powinni dobrze wiedzieć.

Jeszcze sprawa dotycząca Kościoła i księży. Przecież są oni obywatelami polskimi. Wielu spośród uczestników debaty chciało powiedzieć, że księżom nic nie wolno, jakoby nie był obywatelem, nie miał żadnych praw. Według nich powinien milczeć. Otóż ja jestem zwyczajnym obywatelem, płacę podatki wbrew temu, co sugeruje Zjednoczona Lewica, staram się dobrze służyć krajowi i ludziom, choć jestem księdzem. Niech towarzysze nie imputują, że Kościół jest niesprawiedliwy,. wtrąca się do nie swoich rzeczy. Kościół rzetelnie i uczciwie stosuje się do zasad zawartych w Konstytucji i w przyjętym przez państwo konkordacie. Nie jest to niczyją winą i żadną wadą, że taki dokument istnieje, bo wszystkie reguły prawa zostały zrealizowane.

Reklama

Poza tym musimy wiedzieć, że nie wolno w czasie kampanii wyborczej stosować kłamstwa i budować systemu nienawiści na przygotowanym oszustwie. Na tym budowano kampanię przeciwko prezydenturze Andrzeja Dudy i podobnie chce się budować obecną kampanię parlamentarną.

Mam oświadczenie opublikowane w tygodniku „Wprost”:

Agencja Wydawniczo-Reklamowa „WPROST” Sp. z o.o. przeprasza Pana senatora Grzegorza Biereckiego i innych za to, że w Tygodniku „Wprost” nr 11/2015 zostały rozpowszechnione nieprawdziwe zarzuty i nieuprawnione sugestie godzące w ich dobre imię, które naraziły ich na utratę zaufania.

Oświadczamy, że zawarte w tygodniku „Wprost” nr 11/2015 zarzuty i sugestie, sformułowane na podstawie pisma przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 3 marca 2015 r., iż likwidacja Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych była aferą, a Pan Grzegorz Bierecki i inni dopuścili się przywłaszczenia środków pieniężnych, są nieuprawnione.

Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” Sp. z o.o.

O dziwo, Pani Premier podejmuje temat, że p. Bierecki i SKOK-i są nieuczciwe i na informacji we „Wprost” została zbudowana kampania przeciwko PIS-owi przy okazji wyborów prezydenckich, a teraz przy okazji wyborów parlamentarnych. Czy wolno tak robić? Czy Premier RP może tak postępowa? Nie uważam, żeby Ewa Kopacz nie znała tej informacji, a w każdym razie powinna o tym wiedzieć, ponieważ sprawa nabrała ogromnego rozgłosu i posłużyła do uderzenia zarówno w osoby fizyczne, jak i SKOK-i. Taka nagonka miała posłużyć dla PO. żeby pognębić PiS oraz SKOK-i.

Reklama

Korzystamy zatem z możliwości Radia Maryja i Telewizji Trwam i przekazujemy słowa prawdy, by otworzyły oczy Polakom, by kłamstwo nigdy nie było czymś napędzającym koniunkturę dla sprawujących władzę.

Życzymy wszystkim Polakom, żeby szli do wyborów, dobrze wybierali, żeby to, co Polskę stanowi było najważniejszą zasadą naszego parlamentarnego wyboru i dążenia do Polski wielkiej, sprawiedliwej i wolnej.

2015-10-23 20:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezes Krajowej SKOK w ścisłym kierownictwie WOCCU

Pod hasłem „Odkryj różnicę” trwa w Wiedniu międzynarodowa konferencja liderów unii kredytowych z całego świata. Odpowiedniki spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych działających w Polsce, zrzesza Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU). Do ścisłego kierownictwa WOCCU dołączył Polak, prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak.

Rafał Matusiak dołączył do grona członków WOCCU Governance and Election Committee – komitetu sterującego Światowej Rady Unii Kredytowych, w którym zasiadają przedstawiciele najwyższych władz międzynarodowej organizacji. Wielki sukces Polaka jest kolejnym wyrazem uznania międzynarodowej społeczności dla rozwoju sektora spółdzielczości finansowej w Polsce. Prezes Krajowej SKOK – centralnego podmiotu sektora spółdzielczych kas, weryfikującej działalność poszczególnych kas – pełni jednocześnie funkcję członka Rady Dyrektorów WOCCU, do której dołączył w 2015 roku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Obchody rozpoczęła Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Stanisław Chmielewski, diecezjalny duszpasterz strażaków oraz strażaccy kapelani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy na czele panem Marcinem Piwnikiem, starostą sandomierskim, komendantem powiatowym straży pożarnej bryg. Piotrem Krytusem, komendantem powiatowym policji insp. Ryszardem Komańskim oraz strażacy wraz z rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję