Reklama

Nowy proboszcz parafii katedralnej

28 lipca Biskup płocki mianował nowym proboszczem parafii katedralnej w Płocku ks. kan. dr. Janusza Filarskiego, dotychczasowego notariusza Kurii Diecezjalnej. Z tej okazji publikujemy rozmowę z Księdzem Doktorem, którą przeprowadził ks. Adam Łach.

Niedziela płocka 33/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Adam Łach: - Na początek proszę przyjąć serdeczne gratulacje.

Ks. Janusz Filarski: - Dziękuję bardzo.

- Pełnił Ksiądz do tej pory obowiązki notariusza Kurii. Teraz Ksiądz Biskup mianował Księdza proboszczem, zmieniając tym samym diametralnie rodzaj pracy Księdza. Czy nie obawia się Ksiądz tej zmiany?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Każda zmiana niesie ze sobą jakieś obawy. Gdybym powiedział, że nie obawiam się w ogóle zaistniałej w moim kapłańskim życiu zmiany, to nie byłbym szczery. Stają przede mną inne zadania, niż te, które wypełniałem przez ostatnie siedem lat. Biskup płocki powierzył mojej trosce ważną płocką parafię i świątynię, która jest matką wszystkich kościołów w naszej diecezji, a jednocześnie największym zabytkiem i dobrem kultury płockiego Mazowsza. Trudno więc patrzeć na stające przede mną zadania beztrosko. Mam jednak nadzieję, że przy pomocy Bożej, życzliwości parafian i innych ludzi dobrej woli oraz wykorzystując moje dotychczasowe doświadczenie kapłańskie, sprostam tym zadaniom i nie zawiodę pokładanego we mnie - głównie przez Biskupa płockiego - zaufania.

- Jakie ma Ksiądz doświadczenie w duszpasterstwie parafialnym?

- Stające przede mną duszpasterskie zadania nie są mi obce. Przez 11 lat pracowałem bowiem jako wikariusz w pięciu parafiach. Każda z nich była trochę inna. W każdej spełniałem różnorakie role. Byłem katechetą, opiekunem ministrantów, organizowałem parafialne schole i zespoły młodzieżowe, byłem moderatorem młodzieży skupionej w Ruchu Światło-Życie, a także gromadzącego małżonków i ich dzieci Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, angażowałem się w różne istniejące w parafii ruchy i stowarzyszenia. Ponadto organizowałem pielgrzymki krajowe i zagraniczne. Przez niespełna rok pełniłem także funkcję dyrektora programowego Katolickiego Radia Ciechanów. W pracy administracyjnej w parafii z pewnością pomoże mi doświadczenie, które zdobyłem pracując przez ostatnie 7 lat w Kurii Diecezjalnej.

Reklama

- Praca duszpasterska nie jest więc Księdzu obca. Które z doświadczeń chciałby zatem Ksiądz przenieść na grunt swojej pracy w parafii katedralnej?

- Trudno mi jeszcze mówić o szczegółach. Mam nadzieję, że uda mi się - wspólnie z moimi współpracownikami: księżmi wikariuszami, katechetami, panem organistą oraz zaangażowanymi parafianami - wprowadzić więcej ożywienia duszpasterskiego. Ufam, że doprowadzimy wspólnie do powstania nowych grup parafialnych, zarówno modlitewnych i formacyjnych, jak i nastawionych na działanie, które winno docierać do jak największej liczby ludzi.

- Początek każdego nowego etapu w życiu wiąże się z jakimiś planami, zamierzeniami. Czy ma Ksiądz już wizję swojej pracy w tej parafii?

- Najpierw moi parafianie i sympatycy parafii katedralnej muszą mnie trochę poznać, a ja oczywiście ich, chociaż to jest trudniejsze. Dogodną okazję dla mnie będzie stanowić wizyta duszpasterska (kolęda), która odbywa się rokrocznie po świętach Bożego Narodzenia. Do tej właśnie wizyty będę próbował jak najlepiej przygotować parafian. Obecnie skieruję moje duszpasterskie zamiary głównie w kierunku ludzi dorosłych. Mam na myśli systematyczną pracę z rodzinami w ramach ruchów i stowarzyszeń, zaangażowanie w miarę możliwości jak największej liczby wiernych w pracę charytatywną, powołanie nowej parafialnej rady duszpasterskiej, zadbanie o zwiększenie liczby kół Żywego Różańca. Bardzo pragnę zatroszczyć się o piękno liturgii, gdyż w celebracji Eucharystii oraz obrzędów religijnych, a wśród nich przede wszystkim sakramentów, winna uzewnętrzniać się i umacniać nasza wiara. Ważne są także odczucia religijne i estetyczne wiernych.

- Kwestie duszpasterskie to zawsze sprawa pierwszorzędna. Parafia katedralna to jednak przecież także prastara romańska katedra i wiele innych zabytków, wymagających bieżącej konserwacji i renowacji. Jakie są najpilniejsze prace w tym zakresie?

- 28 lipca, a więc w dniu mianowania mnie proboszczem parafii katedralnej, w katedrze płockiej rozpoczęły się, zaplanowane już wcześniej, prace renowacyjne i przebudowa prezbiterium. Chodzi w nich o przystosowanie miejsca celebry do przepisów liturgicznych, ale także o wymianę tych elementów, które uległy zniszczeniu na przestrzeni lat. Prace przy prezbiterium potrwają maksymalnie do połowy października. Rozpoczynają one cały cykl koniecznych do wykonania w katedrze płockiej prac. Jeszcze w tym roku powinny rozpocząć się starania o odprowadzenie wody poza ławy fundamentów. Brak takiego odprowadzenia jest bowiem przyczyną coraz większego zawilgocenia murów kościoła. Ważne jest także to, aby świątynia była systematycznie ogrzewana przez całą zimę. Pilną pracą, prawdopodobnie również na najbliższe miesiące, jest zainstalowanie systemów chroniących katedrę przed złodziejami i wandalami oraz stworzenie stałej jej ochrony. W następnej kolejności trzeba zająć się odnowieniem zewnętrznej powłoki wież katedralnych, które przesiąkają podczas opadów atmosferycznych. W najbliższych latach konieczna także będzie przynajmniej częściowa wymiana blachy miedzianej na dachu świątyni. Wewnątrz katedry unowocześnienia domaga się sieć grzewcza. Wspomnieć jeszcze trzeba o pozostałości wydarzenia, które wstrząsnęło Płockiem przed kilkoma miesiącami: o straszących oczy i raniących serca krzyżach "zdobiących" ściany kościoła. Usunięcie ich powiązane zostanie prawdopodobnie z wymianą zawilgoconych tynków i koniecznym wówczas malowaniem.

- Charakter tych prac wymaga zaangażowania wielu osób i instytucji. Na czyją pomoc szczególnie Ksiądz liczy?

- W tym miejscu chciałbym najpierw wyraźnie stwierdzić, że to, co wcześniej powiedziałem o zamierzeniach gospodarczych, to plan na kilka najbliższych lat oraz to, że parafia sama nie jest w stanie udźwignąć obciążeń finansowych związanych z pracami przy katedrze. Mam jednak nadzieję, że los katedry płockiej, która jest najbardziej wartościowym dziedzictwem kultury naszego miasta i okolic, zainteresuje wielu ludzi dobrej woli, a jeszcze bardziej wiele instytucji. Liczę na owocną współpracę z władzami naszego miasta i powiatu, a także województwa; z urzędem konserwatorskim, z prezesami i dyrektorami płockich firm i zakładów pracy. Krótko mówiąc - ze wszystkimi, którzy okażą zainteresowanie losami naszej płockiej katedry i będą gotowi w różnoraki sposób wspomagać dzieło jej utrzymania oraz konserwacji i renowacji. W parafialnej rzeczywistości liczy się każdy grosz. Dlatego mam także nadzieję, że znajdą się indywidualni ofiarodawcy i sponsorzy, którzy - nawet przysłowiowym wdowim groszem - będą wspierać prowadzone i zaplanowane przy płockiej bazylice katedralnej prace.

- W katedrze zawsze wiele się dzieje: oprócz uroczystości liturgicznych odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, z którymi nieodłącznie związane są wizyty dziennikarzy. Jak będzie wyglądała współpraca Księdza z mass mediami?

- Jak już wspomniałem, sam pracowałem przed kilku laty w Katolickim Radiu Ciechanów. Oczywiście, nie oznacza to, że uważam się za dziennikarza. Myślę jednak, że rozumiem trochę dziennikarską pracę. Zdaję sobie sprawę, że dziennikarz ma prawo do uzyskania informacji. Ale jednocześnie mam świadomość, że w pracy parafialnej istnieją płaszczyzny, których na łamy dziennikarskie wyciągać nie można. Poza tym liczy się dla mnie dobre imię, zarówno moje własne, jak i drugiego człowieka. Mam także negatywny stosunek do poszukiwania li tylko dziennikarskich sensacji. Przy wzajemnym szacunku oraz zrozumieniu i trosce o prawdę jestem gotów na kontakty z dziennikarzami. Co więcej, chciałbym, by media, szczególnie katolickie, zaangażowały się w promocję katedry płockiej oraz w propagowanie duszpasterskich i gospodarczych prac, które, mam nadzieję, będą w niej wciąż podejmowane.

- Dziękuję za rozmowę.

Ks. Janusz Filarski urodził się 4 stycznia 1960 r. w Golubiu-Dobrzyniu. W tym mieście ukończył Liceum Ogólnokształcące, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. 6-letnie studia zwieńczył tytułem magistra teologii i przyjęciem święceń kapłańskich w 1985 r.
Pracował jako wikariusz w parafiach: Nowe Miasto, św. Michała Archanioła w Płońsku, św. Idziego w Wyszkowie, św. Józefa w Ciechanowie i św. Jana Chrzciciela w Płocku. W latach 1993-94 był dyrektorem programowym Katolickiego Radia Ciechanów. W 1994 r. rozpoczął studia z prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, zwieńczone w 1998 r. tytułem magistra prawa kanonicznego. W 2002 r. obronił rozprawę naukową nt. "Obowiązek stałej formacji kapłanów diecezjalnych w polskim ustawodawstwie synodalnym po Soborze Watykańskim II", uzyskując stopień doktora prawa kanonicznego.
1 września 1996 r. mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej Płockiej. Od 20 listopada 1997 r. pełni obowiązki promotora sprawiedliwości w Sądzie Biskupim Płockim. Jest m.in. diecezjalnym koordynatorem ds. internetowych, członkiem Komisji Przedwizytacyjnej oraz diecezjalnym referentem duszpasterstwa prawników. 28 lipca 2003 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Zygmunta w Płocku.

Oprac. (AŁ)

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwaj polscy misjonarze oblaci zatrzymani przez władze Białorusi

2024-05-11 11:43

[ TEMATY ]

Białoruś

Karol Porwich/Niedziela

Władze Białorusi zatrzymały wczoraj dwóch polskich duchownych, misjonarzy oblatów, posługujących w tym kraju. Władze zakonne proszą o modlitwę w intencji swoich współbraci, którzy są duszpasterzami w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. Podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

W specjalnym komunikacie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka Misja na Białorusi, potwierdziła informacje o zatrzymaniu przez władze dwóch misjonarzy oblatów w diecezji witebskiej. Są ojcowie Andrzej Juchniewicz OMI i Paweł Lemekh OMI.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

12 maja 2024, Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok B

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Uroczystości odpustowe w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie rozpoczęły się procesją z kaplicy narodzenia św. Stanisława do szczepanowskiej bazyliki. W procesji niesiono relikwie św. Stanisława BM, św. Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. Dziś wprowadzono do sanktuarium relikwie św. Kingi, które ofiarowały siostry klaryski ze Starego Sącza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję