Reklama

Duchowość

Ks. Z. Kucharski: KSM formuje wiarę i postawę społeczną

„Najważniejsze jest to, żeby nie uwierzyć, że jak już coś zrobiliśmy, to więcej tego robić nie trzeba” – mówi w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Kucharski. Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży opowiedział o wyzwaniach i osiągnięciach organizacji, która w tym roku obchodzi 25-lecie reaktywacji. Przypomniał, że KSM formuje przede wszystkim w młodych ludziach wiarę i odpowiednią postawę społeczną.

[ TEMATY ]

KSM

archiwum ksm

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAI: - Czy po 25 latach idea Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży się nie zdewaluowała?

- Celem KSM jest formacja młodych ludzi - nie tylko w aspekcie religijnym, ale też tak, żeby osoby uformowane w oparciu o wartości chrześcijańskie i relację z Bogiem także angażowały się w życie społeczne. Chodzi o pełną formacje dojrzałego człowieka, który będzie miał fundamenty do jak najlepszego poukładania przyszłości swojej i innych. Taka idea nie może się zdewaluować, to zawsze jest ważne.

- Czym KSM może zainteresować współczesną młodzież?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jeśli popatrzymy na różnice między tym KSM-em jaki był kiedyś, a tym, z którym mamy do czynienia dziś widać, że różnice wynikają ze świata, który nas otacza. Duże znaczenie ma tu przepływ informacji i rozwój internetu. Współczesna młodzież w internecie spędza wiele swojego czasu, to on przyciąga uwagę i ich aktywizuje.
Obserwując to, staramy się być tam, gdzie są młodzi. Nie tylko na spotkaniu "twarzą w twarz", ale także korzystając w nowej ewangelizacji z nowoczesnych narzędzi. To zadanie KSM-u, żeby też istnieć w tej przestrzeni.

- Jak stowarzyszenie funkcjonuje w mediach?

- Nie tylko krajowy KSM, ale też diecezjalne ośrodki mają swoich rzeczników prasowych, którzy dbają o współpracę z mediami. Organizujemy ogólnopolskie konferencje prasowe, jesteśmy obecni w radiach lokalnych. Nasza młodzież, ponieważ jest aktywna środowiskowo i organizuje różne inicjatywy, często pojawia się w mediach. KSM prowadzi miesięcznik katolicki dla młodzieży "Wzrastanie".

Reklama

- Jak w praktyce realizowany jest w stowarzyszeniu apostolat?

- KSM jest dla młodzieży organizacją bardzo interesującą. Tworzymy takie inicjatywy, które zainteresują młodych, a jednocześnie ich wychowują. KSM jest założycielem obecnego klubu piłkarskiego Lech Poznań - dawnego "Kolejarza". Nie chodziło, żeby tylko grać w piłkę, ale przy tej okazji formować młodych. To właśnie działanie apostolskie stowarzyszenia, które jest też skierowane do młodzieży spoza KSM-u. Nie jesteśmy stowarzyszeniem, które ma się zajmować same sobą. Cele KSM wybiegają poza stowarzyszenie: wspieramy organizację Światowych Dni Młodzieży, angażujemy się w rady parafialne, prowadzimy szkołę języków obcych. Apostolstwo jest powołaniem. Mówimy, że nasi członkowie powołani są przez Boga do służby w Stowarzyszeniu Katolickiego Młodzieży.

- Powołania do kapłaństwa maleją. Ilu powołanych liczy KSM?

- Obecnie jest nas ok. 15 tys. Trzeba oczywiście pamiętać, że to środowisko osób między 16. a 30. rokiem życia. To płynny wiek, więc trudno nam podać dokładne dane.

- Co jest filarem formacji duchowej członków KSM?

- Kształtowanie sumienia i duchowości koncentruje się wokół Eucharystii. Jest ona u nas kluczem i centrum całej formacji. Dlatego dużo miejsca poświęcamy na adoracje Najświętszego Sakramentu - często wielogodzinne. Nawiedzamy sanktuaria i kościoły. Co tydzień organizujemy w parafiach, czy kołach akademickich spotkania formacyjne, które są poświęcone kształtowaniu duchowości.

- Jak KSM odpowiada na wyzwania współczesnego Kościoła i społeczeństwa?

- W Stowarzyszeniu panuje zasada: widzieć, oceniać, działać. Zgodnie z nią, gdy robimy plan na nadchodzący rok, staramy się uwzględnić wszystkie problemy, jakie dotykają Kościół i ludzi. Na podstawie tego staramy się znaleźć najważniejsze przestrzenie, w których powinniśmy być obecni. Staramy się iść jak najbardziej z duchem czasu, odpowiadając na aktualne wyzwania.
Zasada, która nam towarzyszy, zakłada, że KSM zapoznaje się z bieżącymi dokumentami i wydarzeniami Kościoła. Jeśli pojawia się w Kościele lub społeczeństwie jakiś temat istotny, zwłaszcza poruszający kwestię kształtowania ludzi młodych, to KSM ma obowiązek podjąć się tych tematów. Nasz program formacyjny, co nie zdarza się raczej w innych ruchach, zakłada modyfikację o ważne wydarzenia kościelne.

- Co obecnie jest takim ważnym problemem społecznym?

- Najbardziej istotną sprawą jest sprawienie, by formacja młodzieży uczyła ich większej otwartości. Wielu młodych jest zamkniętych w sobie. Jak pokazują badania, wzrasta w nich poziom egoizmu i egocentryzmu. Doświadczenie pokazuje, że trudno jest zaangażować młodych w działania na rzecz drugiego człowieka.
Priorytetem jest formacja młodzieży, dzięki której nie będzie ona myślała tylko o sobie. Podstawą formacji chrześcijańskiej jest właściwe kształtowanie postawy ludzkiej. Stąd KSM widzi potrzebę angażowania młodych na rzecz młodych. Nic w świecie nie zmienimy, jeśli ludzie wartościowi nie będą wychodzić do świata, czy to z powodu lęku, czy z powodu niezaradności. Wśród darów Ducha Świętego obok mądrości i pobożności znajduje się dar uczynków, czyli skuteczności. Tej skuteczności staramy się uczyć i o nią modlić.

- Jak podsumuje Ksiądz 25 lat działalności KSM? Co spośród ogromnej działalności było najważniejsze?

- W ciągu 25 lat wydarzyło się naprawdę wiele. Nawet trudno byłoby to wszystko wymienić. Najważniejsze rzeczy, które dokonują się w Stowarzyszeniu oprócz formacji, to na przykład prowadzenie projektów ekologicznych w duchu św. Franciszka z Asyżu, czy organizowane co roku zawody sportowe. Prowadzimy ciągłą edukację młodzieży: organizujemy szkolenia z różnych dziedzin, np. z marketingu, zarządzania, ekonomii. Prowadzimy też warsztaty psychologiczne. Zależy nam na tym, by młodzież uczyła się tych rzeczy, które ich interesują i rozwijają. Przez tego typu rzeczy próbujemy rozbudzać w nich zainteresowania i pasje. Dlatego pomysłów jest dużo.
Co roku prowadzimy też formację dla liderów diecezjalnych, aby mogli systematycznie kształcić się pod kątem umiejętnego zarządzania strukturami takiej organizacji. Od wielu lat organizujemy warsztaty dla alumnów seminariów duchownych i rekolekcje dla księży, które przygotowują ich do posługi duszpasterskiej wśród diecezjalnych i parafialnych oddziałów KSM.
Jakiś czas temu rozpoczęliśmy tworzenie kół akademickich KSM. Dziś w całym kraju takich kół jest wiele. Młodzież, która wychowała się w parafialnych oddziałach stowarzyszenia, może kontynuować formację w nowym mieście, do którego przyjechała na studia.

- Jak Stowarzyszenie będzie świętować jubileusz?

- Spotykamy się w niedzielę w krakowskich Łagiewnikach, gdzie będziemy wspominać Karola Wojtyłę, który jako krakowski duszpasterz, dążył do reaktywowania stowarzyszenia. Świętowanie rozpoczynamy Mszą świętą w bazylice Miłosierdzia Bożego, później organizujemy uroczystą sesję Rady Krajowej. Po modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego przechodzimy do sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie dalej będziemy świętować 25-lecie naszej organizacji.

- Jakie wyzwania stoją w najbliższym czasie przed Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży?

- Najważniejsze jest to, żeby nie uwierzyć, że jak już coś zrobiliśmy, to więcej tego robić nie trzeba. Przy pracy z młodzieżą, która z racji wieku przychodzi i odchodzi, trzeba uczyć ich gorliwości w formacji i edukacji zarówno w kontekście religijnym, jak i społecznym. Cele, w pewnym sensie, ciągle są te same, zmieniają się tylko ludzie, których mamy formować.
Rozmawiał Michał Plewka
***
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest stowarzyszeniem kościelnym, zrzeszającym młodych katolików świeckich, działających na terenie całej Polski. KSM gromadzi młodzież w wieku od 14 do 30 lat. Jego celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego, zgodnie z pozdrowieniem "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów!”. KSM zostało reaktywowane w 1990 r. W Polsce ruch wywodzi się z istniejących przed II wojną światową Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.

2015-10-10 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobra zabawa i szczytny cel

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katarzyna Krawcewicz

W Wojewódzkiej Komendzie OHP 18 lutego odbył się II Bal Charytatywny zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

- Spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi i sympatykami, żeby się wspólnie pobawić. Chcemy też w ten sposób zakończyć karnawał, bo już za chwilę rozpocznie się Wielki Post – mówią Paulina Dziedzic i ks. Marcin Bobowicz (zobacz tutaj).

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Relikwie nawiedzą sześć rejonów duszpasterskich w następującym porządku: rejon tarnobrzeski, stalowowolski, janowski, sandomierski, staszowsko-świętokrzyski oraz ostrowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję