Reklama

Ośmielam się pisać o Matce Bożej

Niedziela toruńska 30/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Tomkiem Kamińskim, w przededniu wydania jego nowej płyty, rozmawia Tomasz Strużanowski

Tomasz Strużanowski: - Od naszej ostatniej rozmowy, zamieszczonej na łamach "Głosu z Torunia", minął rok. Co w tym czasie zmieniło się w Twoim życiu? Zdaje się, że należą Ci się wielkie gratulacje...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomasz Kamiński: - Najważniejsze wydarzenie miało miejsce pod koniec kwietnia tego roku. Urodziło się moje trzecie dziecko, Jan Paweł.

- Wydajesz nową płytę. Były "Małe miłości", "Anioły do mnie wysyłaj", a tytuł najnowszego krążka to...

- "Jaśmin".

Reklama

- Skąd taki tytuł?

- Jaśmin to kwiat, który łączy w sobie intensywność z łagodnością. Kiedy kwitnie, jego zapach jest odurzający, natomiast herbatka jaśminowa (tu muszę się przyznać, że uwielbiam różne zioła) jest łagodna, delikatna. Taka też jest i miłość - z jednej strony gwałtowna, radykalna, z drugiej - kojąca.

- A już myślałem, że tytuł ma ukryty związek z małym Jasiem...

- O tym, szczerze mówiąc, nie pomyślałem...

- Co zawiera ta płyta?

- Będzie to płyta o moich ziemskich miłościach - do żony, do dzieci i o niebieskiej miłości - do Matki Bożej. Do tej pory odważyłem się pisać teksty o moich relacjach do Boga, do Jezusa, teraz natomiast przyszedł taki czas, kiedy ośmielam się pisać o Matce Bożej czy raczej do Matki Bożej. Będzie to dziesięć spokojnych utworów, zagranych na instrumentach, które pośród mody na wykorzystywanie zdobyczy techniki zabrzmią bardzo tradycyjnie. Skrzypce, perkusja, która okaże się nie tylko źródłem rytmu, ale również nada utworom dodatkowy odcień melodyjności, kontrabas i gitary, w tym specyficznie brzmiąca gitara bezprogowa, tzw. fretsless.

- Jak powstają Twoje płyty, skąd czerpiesz inspiracje?

- Moje płyty nie powstają dlatego, że tak sobie życzy wydawca, czy dlatego, że właśnie napisałem kolejnych dziesięć piosenek. Powstają, ponieważ tak sobie życzą, czy tak mi radzą odbiorcy moich koncertów, które - jak już kiedyś opowiadałem - mają niewiele wspólnego z estradowym show, gdyż w gruncie rzeczy mają wymiar ewangelizacyjny i równie ważne są towarzyszące im rozmowy ze słuchaczami. Płyta to jakby podsumowanie, zapis doświadczeń i przeżyć inspirowanych tymi spotkaniami. Bywają też inne inspiracje - np. jedną z najnowszych piosenek napisałem pod wpływem słów bp. Andrzeja Suskiego, który w kontekście wojny w Iraku mówił, jaki jest pokój przyniesiony na świat przez Chrystusa.

- Zmienił się skład Twojego zespołu...

- Tak. Do tej pory współpracowałem z młodymi ludźmi z środowiska toruńskiego, którzy w pewnym momencie postanowili iść własną drogą. Nawiasem mówiąc, doszło też do drugiej ważnej zmiany, gdyż zrezygnowałem z usług managera i sam przejąłem te obowiązki.
W nagrywaniu mojej najnowszej płyty biorą udział muzycy z Bydgoszczy: Grzegorz Nadolny, Piotr Olszewski i Jacek Pelc. Są to profesjonaliści, jazzmeni biorący udział w koncertach i festiwalach na całym świecie. Ich dziełem będą aranżacje wszystkich utworów zawartych na płycie - napisałem do nich teksty i muzykę, natomiast dopracowanie wszelkich muzycznych "smaczków" i "klimatów" pozostawiam moim współpracownikom.
Pół żartem, pół serio dodam, że obecnie biorę czynny udział w budowaniu pomostów między Toruniem a Bydgoszczą...

- Czy udział jazzmanów w nagraniu Twojej płyty zapowiada muzyczną ewolucję w tym właśnie kierunku?

- Nie. Jazz to muzyka trudna w odbiorze. Ja z kolei często dotykam trudnych prawd i gdybym do tego ubierał je w równie trudną formę, to być może nie docierałyby one tak łatwo do odbiorców. Owszem, tu i ówdzie pojawią się zapewne jakieś nutki jazzu, ale zasadniczo pragnę, aby od strony muzycznej te piosenki były łatwe w odbiorze, możliwe do zaśpiewania przez każdego.

- Kiedy ukaże się płyta?

- Chciałem, aby to nastąpiło 3 sierpnia, przed wyruszeniem pielgrzymki pieszej z Torunia na Jasną Górę, ale realnie patrząc, będzie to pewnie połowa sierpnia.

- Współpracujesz z Telewizją Trwam...

-... i bardzo się z tego cieszę. Jak dotąd Telewizja ta nagrała ok. 20 teledysków moich piosenek, z których część jest już emitowana. Przede wszystkim jednak raduje mnie sam fakt, że ta Telewizja rozpoczęła nadawanie. Myślę, że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekiwało niezależnej telewizji, która zamiast manipulować, będzie informowała. Oczywiście, i to dzieło Radia Maryja od samego początku spotykają ataki i życzenia wszystkiego najgorszego, ale uważam, że nie ma się czym przejmować. Ojciec Tadeusz często powtarza, że piorun nigdy nie uderza w to, co jest małe i leży za oborą. Przełamanie monopolu informacyjnego w Polsce, z którym mimo pozornej mnogości stacji mamy niewątpliwie do czynienia - to wielka sprawa. Będzie szansa skonfrontowania wiadomości dozowanych nam pod kontrolą władz z tym, o czym poinformuje nas telewizja niezależna od jakichkolwiek nacisków. Uważam, że powinno to ucieszyć nie tylko wszystkich ludzi wierzących, ale i wszystkich ludzi myślących.

- Co sądzisz o opiniach, według których Radio Maryja to oferta kierowana do ludzi w podeszłym wieku i słabo wykształconych?

- To sprytne kłamstwo, wymyślone przez przeciwników Radia. Jeżdżę po Polsce i wiem, że Radia Maryja słucha bardzo wielu młodych ludzi, choć może nie zawsze mają oni odwagę przyznać się do tego w swoich środowiskach. To jest zresztą jedna z technik przeciwników Radia - wywołać poczucie wstydu, że się słucha tej rozgłośni. Warto też dodać, że w Radiu Maryja i Telewizji Trwam pracuje mnóstwo młodych ludzi.
A o potędze stereotypów przekonuję się na własnej skórze; w toruńskim środowisku muzycznym panuje przekonanie, że Tomek Kamiński gra w kościołach dla starych babć... Nie wspomnę już o plotkach, że w zakupieniu domu na wsi, w którym obecnie mieszkam z rodziną, dopomógł mi finansowo o. Rydzyk, że dyrektor Radia Maryja jest ojcem chrzestnym mego synka, że Radio zafundowało mi wycieczkę do Brazylii w celu nakręcenia fragmentów niektórych teledysków...

- Dlaczego nie wystąpiłeś w tegorocznej edycji festiwalu "Song of Songs"?

- Po pierwsze, nie dostałem zaproszenia. Uczestniczyłem we wszystkich dotychczasowych edycjach, więc może trzeba ustąpić miejsca innym, jak chociażby zespołowi, który utworzyli współpracujący ze mną niegdyś muzycy. Ale był też powód, dla którego nie wystąpiłbym, nawet gdybym dostał zaproszenie. W mojej ocenie to piękne dzieło ekumeniczne, jakim jest niewątpliwie "Song of Songs", zostało sprytnie wykorzystane jako element kampanii politycznej pewnego ugrupowania - nie będę tu wymieniał jego nazwy - z którym nigdy nie będę się utożsamiał.

- 3 sierpnia odbędzie się Twój koncert dla pielgrzymów w katedrze toruńskiej...

- Otrzymałem taką propozycję od organizatorów pielgrzymki. Chciałbym, aby to spotkanie pomnożyło jeszcze radość w uczestnikach pielgrzymki - radość, którą oni z pewnością mają już w sobie, skoro decydują się na taką wędrówkę. Dawno nie występowałem w Toruniu, więc tym bardziej się ucieszyłem z tej propozycji. Zapraszam wszystkich do bazyliki katedralnej Świętych Janów 3 sierpnia o godz. 19.30.

- Dziękuję za rozmowę.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ćwierć wieku Akcji Katolickiej w Witnicy

2024-05-06 09:32

[ TEMATY ]

jubileusz

Akcja Katolicka

Parafia Witnica

Robert Burzyński

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy odśpiewali "Barkę"

Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II - patrona Akcji Katolickiej  wszyscy uczestnicy odśpiewali

Najpierw była Msza św., a później kwiaty, życzenia i tort jubileuszowy. Tak Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Witnicy świętował 25 – lecia istnienia.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy istnieje już ćwierć wieku. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 5 maja z udziałem członków zarządu stowarzyszenia, oraz przybyłych gości. Mszę Św. koncelebrowaną odprawił ks. Michał Szot w wraz z ks. Zbigniewem Samociakiem, asystentem kościelnym Diecezjalnej Akcji Katolickiej oraz z ks. Ryszardem Tomczakiem, asystentem POAK Witnica. W homilii ks. Zbigniew Samociak przybliżył historię Akcji Katolickiej w Polsce oraz ideę jej działalności, w której najważniejsza jest formacja i rola apostolstwa w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

[ TEMATY ]

Częstochowa

WMSD

dzień skupienia dla rodziców

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Do Seminarium, 4 maja, przybyli na swój dzień skupienia rodzice, ale także dziadkowie alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję