Reklama

Wiadomości

USA: milion uczestników na VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii

"Miłość jest nasza misją: rodzina pełnią życia" - to hasło VIII Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w dniach 22-27 września w Filadelfii. Będzie ono najważniejszym punktem wizyty Franciszka w Stanach Zjednoczonych. Organizatorzy spodziewają się miliona wiernych ze 150 krajów świata na papieskiej Mszy św. kończącej 27 września spotkanie rodzin z całego świata, a zarazem sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

[ TEMATY ]

rodzina

USA

spotkanie

JOLANTA MARSZAŁEK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pobytu w Filadelfii Franciszek spotka się m.in. z więźniami oraz ich rodzinami, a 26 września wieczór dołączy do uczestników Święta Rodziny i wysłucha świadectw sześciu rodzin z sześciu kontynentów.

Według organizatorów będzie to największe Spotkanie Rodzin z papieżem w historii. Najwięcej uczestników jest spodziewanych z USA. Ponadto przybędą rodziny z Kanady, Wietnamu, Republiki Dominikańskiej, Nigerii, Kenii, Meksyku, Mozambiku, Pakistanu. Organizatorzy przewidują, że do Filadelfii przybędzie też ok. 80 tys. przedstawicieli Polonii i gości z Polski. Oficjalnym reprezentantem Episkopatu Polski będzie ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie spotkania tysiąc wolontariuszy będzie służyć pielgrzymom pomocą, 1,6 tys. gospodarstw domowych przyjmie uczestników w swoje progi. Koszt całego spotkania to ok. 45 mln dolarów, z czego 30 mln pochodzi z datków. Dzięki sponsorom ufundowano stypendia dla rodzin z najbiedniejszych krajów świata.

VIII Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się kilka dni wcześniej Kongresem Rodzin. W dniach 22-25 września ponad 17 tys. osób będzie uczestniczyć w wykładach i panelach poświęconych tematyce rodziny. Zaproszeni goście będą podejmować takie tematy jak: świętość rodziny z zlaicyzowanym świecie, teologia ciała według św. Jana Pawła II, rola kobiety w rodzinie i społeczeństwie, seksualność w planie Bożym, dziecko jako dar dla rodziny, wychowanie w wierze, problemy współczesnej rodziny i sposoby ich rozwiązywania.

Wśród prelegentów będą m.in. kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, kard. Luis Antonio Tagle z Manili, a także znani w Polsce Scott Hahn i Christopher West. Ponadto głos zabierze wiele par małżeńskich oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich i religii.

Równolegle z tym wydarzeniem będzie się odbywał Kongres Młodych, w którym oprócz wykładów, odbędą się koncerty, przedstawienia oraz świadectwa artystów i muzyków z całego świata.

Reklama

W sobotę 26 września odbędzie się Święto Rodziny, które zdaniem organizatorów będzie czasem radości i dziękczynienia za rodzinę. Przez cały dzień na kilku scenach będą się odbywać różne spektakle, koncerty, programy edukacyjne z udziałem znanych aktorów i muzyków, m.in. Arethy Franklin i Marka Wahlberga. Wieczorem odbędzie się wielki koncert z udziałem Orkiestry Filadelfijskiej, a także zdobywcy nagród Grammy, wokalisty z Kolumbii - Juanesa oraz międzynarodowej sławy włoskiego tenora Andrei Bocellego.

Jak podkreślają organizatorzy, Światowe Spotkanie Rodzin to czas umacniania więzi rodzinnych, dlatego przygotowano także akcję zbierania świadectw rodzin z całego świata. Na oficjalnej stronie internetowej można przesłać świadectwo swojego uczestnictwa w spotkaniu z papieżem, a ponadto historię przeżywania wiary w rodzinie. Świadectwa są publikowane jako jedna z form przygotowania do tego wydarzenia.

Spotkanie to także wielka akcja modlitewna w intencji papieża Franciszka i rodzin. Od kilku tygodni w katedrze św. Piotra i Pawła w Filadelfii trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto grupy modlitewne rozpoczęły "modlitwę w drodze". Spacerując pomiędzy świątyniami Filadelfii oraz innymi miejscami, które odwiedzi papież, modlą się na różańcu.

W sierpniu rozpoczęła się akcja "Modlitwa jest naszą misją". Na platformie internetowej Mayfeelings na koncie Światowego Spotkania Rodzin można się zarejestrować i pobrać tekst modlitwy, także w języku polskim, do codziennego odmawiania w łączności z osobami z całego świata. Do akcji można się dołączyć na stronie internetowej www.mayfeelings.com/prayforWMF2015

W Filadelfii odbędzie się także wiele imprez towarzyszących. Muzeum Biblii przygotowało wystawę "Verbum Domini II: Słowo Boże wychodzi do narodów". Można będzie na niej zobaczyć kolekcję rzadkich tekstów i artefaktów biblijnych, m.in. fragmenty zwojów znad Morza Martwego oraz pierwsze wydanie Biblii Króla Jakuba z 1611 roku w języku angielskim.

Reklama

Instytut Franklina w Filadelfii przygotował dla pielgrzymów multimedialną wystawę poświęconą historii i zabytkom Watykanu. Można będzie zobaczyć około 200 dzieł sztuki m.in. Michała Anioła i Berniniego z kolekcji watykańskich.

Spotkaniu będzie towarzyszył też festiwal filmowy, w czasie którego zostaną zaprezentowane filmy fabularne poświęcone m. in. życiu Kościoła w Filadelfii. Ponadto przewidziany jest specjalny pokaz filmu "Lista Schindlera" dla 1400 uczniów szkół średnich z archidiecezji Filadelfii.

Dla pielgrzymów został przygotowany specjalny szlak sanktuariów. Filadelfia jest miastem św. Katarzyny Drexel i św. Jana Neumanna, ponadto znajdują się tam setki kościołów, wśród nich katedra św. Piotra i Pawła oraz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie posługują ojcowie paulini i gdzie znajduje się polskie centrum religijne i kulturalne.

Dzieci i młodzież ze szkoły św. Malachiasza w Filadelfii uczestniczą w projekcie "Świętość dzisiaj. Rodzina i wiara w XXI wieku", w ramach którego razem z nauczycielami przygotowują mural, który przykryje fasadę szkoły. Tematem przewodnim dzieła jest miłość i modlitwa w rodzinie oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Specjalny prezent dla Franciszka przygotowali także osadzeni i pracownicy więzienia. Będzie to krzesło na Mszę św. wieńczącą Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Papież osobiście podziękuję więźniom za ten wyjątkowy dar.

Poczta watykańska już kilka miesięcy temu przygotowała specjalny znaczek pocztowy poświęcony papieskiej wizycie w Stanach Zjednoczonych i VIII Światowemu Spotkaniu Rodzin.

Organizatorzy Światowego Spotkania Rodzin przygotowali profile na Facebooku i Twitterze, gdzie można śledzić przebieg wydarzenia oraz znaleźć codzienne refleksje na podstawie przesłania papieskiego do uczestników VIII Spotkania Rodzin. Ponadto są dostępne specjalne aplikacji na smartfony: World Meeting of Families Congress App oraz Go Philadelphia App, dzięki którym można zaplanować pobyt podczas Kongresu Rodzin, spotkania z papieżem oraz poznać historię i zabytki Filadelfii.

Jan Paweł II ogłosił rok 1994 Rokiem Rodziny. Od tego czasu Papieska Rada ds. Rodziny została wyznaczona do organizacji Światowych Spotkań Rodzin, które są okazją "do dzielenia się wiarą przeżywaną w rodzinie, wzajemnego umacniania wiary i miłości". Pierwsze spotkanie odbyło się w Rzymie w 1994 roku, a potem co trzy lata w różnych częściach świata: w Rio de Janeiro (1997), Rzymie (2000), Manili (2003), Walencji (2006), Mieście Meksyk (2009) i Mediolanie (2012).

2015-09-15 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadstaw ucha, gdy mówi św. Paweł

Mimo zapowiadanego na przedostatni weekend wakacji deszczu, pogoda dopisała. W sobotę 25 sierpnia na boisku sportowym przy Klasztorze Ojców Cystersów zgromadziło się ponad tysiąc osób. Starsi, młodsi, rodziny, ich przyjaciele i opiekunowie. Tak wyglądała 9. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych w Henrykowie

Pielgrzymkę zainaugurowała Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Kapłan w homilii mówił o cierpieniu, które na różne sposoby dotyka każdego z nas. Zaznaczył, że najważniejsze światło na cierpienie i chorobę rzuca św. Paweł w Liście do Kolosan. – Apostoł pisząc o swoich cierpieniach dodaje: „teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swojej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, jakim jest Kościół”. To pierwsza, bardzo ważna prawda – rozumiemy cierpienie i choroby, niedomagania i niedostatki, kiedy patrzymy na krzyż Chrystusa – mówił wrocławski biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski. Ponieważ pielgrzymkę w sposób szczególny animowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, kapłan został zainspirowany, by spojrzeć na krzyż, który jest odzwierciedlony w ich herbie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję