Reklama

Złoty Jubileusz Szkół Specjalnych w Częstochowie

W trosce o niepełnosprawne dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczoraj i dziś

W historię częstochowskiej placówki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wpisany jest obecny Zespół Szkół Specjalnych nr 28. Nierozerwalnie z nim związany jest również prowadzony przez Siostry Zakład Leczniczo-Wychowawczy. Początek działalności tego do niedawna jedynego w Polsce ośrodka, określa data 22 września 1922 r. Edukacja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej połączona jest w nim z kompleksową opieką medyczną. Ówczesna Szkoła Podstawowa powstała na terenie klasztoru w miejsce Zakładu dla Dziewcząt Niedostosowanych Społecznie, jaki prowadziły Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Na przestrzeni 50 lat szkoła zmieniała swe oblicze. Podwaliny organizacyjne pod dzisiejszy Zespół Szkół Specjalnych nr 28 położyły pierwsze jej dyrektorki: Kazimiera Dudkiewicz i Krystyna Klajn. Pierwsi uczniowie borykali się głównie z niepełnosprawnością fizyczną. Dzisiaj u wychowanków przeważa niepełnosprawność sprzężona z dominacją obniżenia norm intelektualnych. Rozbudowana baza lokalowa, dostosowana obecnie do potrzeb niepełnosprawnych oraz realizowany w szkole program dla szkół specjalnych, stwarzają odpowiednie warunki do dalszego rozwoju podopiecznych. W tej szkole znajdują się niepełnosprawni uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum z różnych rejonów Polski. Kierowani są tu przez starostwa powiatowe. Znajdują możliwość kształcenia się, a w prowadzonym przez siostry internacie, rodzinną atmosferę, troskliwą opiekę, oraz zabiegi lecznicze i systematyczną rehabilitację. Rok szkolny 2002/2003 ukończyło 71 uczniów. Warto dodać, że szkoła nr 28, jako jedyna w mieście obejmuje kształceniem oddziały przyszpitalne: szpitala przy ul. św. Barbary i szpitala na Tysiącleciu. Wykwalifikowana kadra wychowawców stara się stworzyć swoim podopiecznym jak najlepsze warunki. Poczucie bezpieczeństwa i miłości. Oprócz obowiązującego programu nauczyciele prowadzą zajęcia, podczas których wykorzystują różne metody pracy, np: Bronisława Rocławskiego, Marii Frostig, Paula Dennisona, "dobrego startu". Niepełnosprawni otoczeni są całodobową opieką medyczną zarówno przez lekarza - Barbarę Czaję i jak i pozostały personel. Terapię indywidualną i grupową prowadzi psycholog Anna Nanys. Ogromnym wsparciem są ćwiczenia rewalidacyjno-rehabilitacyjne uczniów, spotkania z logopedą. Panie Agnieszka Cupiał i Halina Olech w grupowej i indywidualnej pracy z dziećmi wykorzystują specjalne logopedyczne programy komputerowe. Nad przebiegiem rehabilitacji w znakomicie wyposażonych salach internatu czuwają Teresa Kwećka i Ewa Pomirska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszechstronny rozwój

Wychowawcy dokładają wszelkich starań, aby każdy uczeń odnalazł w sobie mocną stronę i mógł rozwijać swoje zainteresowania. Dostrzeżony, doceniony i rozwijany talent w przyszłości może stać się przyczyną uzdrowienia zaburzonych sfer, a także źródłem sukcesów rewalidacyjnych. Z tego powodu też duży procent uczniów uczestniczy w różnorodnych konkursach. Co roku biorą udział w ogólnopolskich przeglądach twórczości artystycznej młodzieży niepełnosprawnej czy festiwalach zespołów artystycznych szkół i placówek specjalnych. Nie brak wśród dzieci talentów poetyckich. Dumą szkoły jest absolwentka Małgorzata Tereszyńska, która w II Ogólnopolskim Konkurskie Poezji Młodzieży Niepełnosprawnej w Łęcznej "Poznaj mój świat" została nagrodzona, a jej wiersze znalazły się w pokonkursowym tomiku "Młodzi sprawni inaczej". Wychowankowie szkoły często uczestniczą w zawodach sportowych, olimpiadach "sprawni inaczej". Zdobywają w nich wysokie lokaty.

Integracja

Placówka kładzie duży nacisk na integrację ze środowiskiem, przełamywanie barier i stworzenie podopiecznym możliwości wyjścia z izolacji przez aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym. Sprzyjają temu regularne wyjścia do teatru, kina, filharmonii, muzeów, czy poznawanie miejsc użyteczności publicznej, np.: dworca, poczty, sklepów, restauracji. Szkoła gości często interesujących ludzi np.: koncertował dla uczniów Krzysztof Cwynar, muzycy częstochowskiej filharmonii, Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia", aktorzy z częstochowskiego i krakowskich teatrów. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych spotkanie z autorem legend i podań o ziemi częstochowskiej - Mirosławem Zwolińskim czy z zasłużonym harcerzem i taternikiem - Zygmuntem Łęskim. Dla społeczności tej szkoły rówieśnicy z zaprzyjaźnionych częstochowskich szkół (np. Szkoły Podstawowe nr 14, 17, 18, 19, 27, 32, 38, 40, 50) organizują przedstawienia połączone z zabawą i śpiewem. Częste wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne i "Zielone szkoły" umożliwiają niepełnosprawnym nie tylko poznanie Polski, ale również wzmacniają w nich motywację do osiągnięcia maksymalnej zaradności i niezależności życiowej. Coroczny udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną również jest okazją do prezentacji twórczości uczniów i przełamywanie barier.

Jubileusz

Podczas jubileuszowej Mszy św. dziękczynienie za 50 lat istnienia ZSS nr 28 składali Bogu uczniowie, absolwenci, grono pedagogiczne, siostry, wierni przyjaciele i dobroczyńcy. Najświętszą Ofiarę sprawowali "Biskup od dzieci", przyjaciel niepełnosprawnych - bp Antoni Długosz i ks. inf. Zenon Janyszek. Wśród dostojnych gości były obecne władze Zgromadzenia oraz władze miasta z prezydentem Tadeuszem Wroną na czele. Kolejnym punktem obchodów jubileuszu była prezentacja dorobku szkoły przygotowana i prowadzone przez Irenę Tajak - dyrektor szkoły oraz wychowawców. Repertuar artystyczny prezentowali wychowankowie. Zebrani obejrzeli spektakl O Czerwonym kapturku. Odbiorców urzekła gra aktorów i misterna niezwykle scenografia. Niezapomnianym przeżyciem był występ zespołu wokalno-instrumentalnego oraz duetu gitarowego. Wystawa prac plastycznych przybliżyła oglądającym zdolności artystyczne dzieci a zaprezentowany przez nie program sportowy wywołał gromkie oklaski. Słowa uznania należą się nie tylko młodzieży ale i opiekunom. Podczas wręczania wykonanych przez dzieci upominków jubileuszowych na sali zapanowało ogromne wzruszenie. Jego ślad został utrwalony na kartach księgi pamiątkowej, gdzie wpisywali się zarówno absolwenci jak i rodzice dzieci. Stanowią one potwierdzeniem jak ważna jest to placówka i jak wielkie ma znaczenie dla życia tak wielu niepełnosprawnych. W tej szkole sukcesy wychowanków w dalszym kształceniu, zdobycie zawodu, miejsca pracy, osiągnięcie samodzielności życiowej, czy założenie rodziny to równocześnie sukces szkoły. Dowód na to, że dobrze wypełnia, swoje zadania dydaktyczne, wychowawcze i rewalidacyjne. Dyrektor szkoły - Irena Tajak zauważa wzrost liczby dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. Jaka będzie ich przyszłość? Działalność tej prekursorskiej w Polsce placówki jest poważnie zagrożona. Wiąże się to z normami unijnymi, które niebawem zaczną obowiązywać w Polsce. Jej "jutro" zależy od bardzo wielu czynników. Czy znajdą się ludzie, którzy pomogą? Ufamy Bożej Opatrzności, że tak.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pokój

modlitwa o pokój

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Biskup Krywicki zauważył, że w 2022 r., kiedy dokonano aktu ofiarowania Maryi Rosji i Ukrainy, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich. - Jak Polacy mają „swój” Cud nad Wisłą z 1920 r., [kiedy to nad polem bitwy dwukrotnie ukazała się Matka Boża i doszło do jednego z najbardziej niespodziewanych i przełomowych zwycięstw w historii wojskowości, które pozwoliło ocalić niepodległość Rzeczypospolitej - przyp. red.], tak my postrzegamy odwrót wojsk rosyjskich stojących u bram Kijowa, jako, nowoczesny „Cud nad Dnieprem”. Po zawierzeniu przez cały świat Maryi Rosji i Ukrainy, najeźdźcy odeszli z całej północy naszej Ojczyzny. To naprawdę odczytaliśmy nie jako gest dobrej woli, tylko wstawiennictwo Matki Bożej - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję