Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 29/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Wyróżnienie za służbę na rzecz niewidomych

3 lipca br., podczas X pielgrzymki niewidomych w Chełmnie, ks. Gerard Gromowski otrzymał złotą odznakę honorową Polskiego Związku Niewidomych. W ten sposób doceniona została jego blisko 20-letnia posługa w ramach diecezjalnego Duszpasterstwa Niewidomych, najpierw w diecezji chełmińskiej, a potem w toruńskiej. Odznakę wręczył Prezes toruńskiego oddziału PZN przy aplauzie setek niewidomych z diecezji toruńskiej. Wzruszony ks. Gerard podziękował serdecznie i zaprosił zebranych do Lisewa na diecezjalne zakończenie Roku Różańca i na uroczystość koronacji Matki Bożej Lisewskiej, która odbędzie się 7 października o godz. 11.00.

Dekanaty grudziądzkie

Procesja Bożego Ciała na grudziądzkiej Starówce

Największa procesja Bożego Ciała w Grudziądzu jak co roku przeszła ulicami Starego Miasta. Poprzedzona była Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki. W homilii podkreślił on rolę wiernych w Kościele. - Uczestnictwo w procesji Bożego Ciała jest wyrazem naszej wiary i miłości do Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie - powiedział. - Pan Jezus wyszedł dziś ze świątyni, z tabernakulum, na ulice miasta. Uczcijmy Jego pokorną wielkość, Jego niekwestionowaną świętość. W procesji brały udział ogromne rzesze wiernych. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Te Deum w pięknie udekorowanej farze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zenon Zaremba

Sekundycja w parafii

W niedzielę 15 czerwca w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu przeżywaliśmy uroczystą Mszę św. sekundycyjną. Gościliśmy o. Jerzego Grycko pochodzącego z Grodna, który otrzymał święcenia kapłańskie 17 maja br. w Józefowie, w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. O. Jerzy, przebywając w Instytucie Ojców Szensztackich, odbył w naszej parafii kilkumiesięczną praktykę.
Podczas uroczystości świątynię wypełnili liczni parafianie i goście. Neoprezbitera powitały dzieci szkolne, młodzież gimnazjum i przedstawiciele parafii, składając na jego ręce kwiaty i skromny upominek. Proboszcz ks. Piotr Neuman wygłosił okolicznościowe słowo Boże. Mówił pięknie o powołaniu do kapłaństwa, życzył także, aby nasi patronowie, Święci Apostołowie Piotr i Paweł, oraz Matka Boża Trzykroć Przedziwna mieli Neoprezbitera w swej szczególnej opiece i towarzyszyli mu we wszystkich trudach posługi kapłańskiej. Mszę św. uświetniła śpiewem parafialna schola. Po zakończeniu nabożeństwa o. Jerzy udzielił zebranym błogosławieństwa prymicyjnego. Przedstawiciele wspólnot spotkali się później z o. Grycko w salce domu parafialnego na krótkiej agapie.

Reklama

Maria Szczęsna

Zakończenie roku szkolnego w bursie Caritas

16 czerwca odbyło się spotkanie wolontariuszy i wychowanków - mieszkańców grudziądzkiej bursy Caritas z dyrektorem ks. Dariuszem Kunickim. Najpierw na radzie pedagogicznej podsumowano kończący się rok szkolny. Następnie wszyscy wzięli udział w Eucharystii sprawowanej przez ks. Kunickiego (młodzież zadbała o oprawę liturgiczną). W czasie Mszy św. modliliśmy się za wszystkich wspierających duchowo i materialnie to dzieło, szczególnie za osoby pracujące w bursie bezinteresownie. Po Eucharystii zgromadziliśmy się w auli, gdzie wychowankowie przedstawili krótki program artystyczny. Młodzież złożyła też podziękowanie na ręce Księdza Dyrektora. Spotkanie zakończył poczęstunek, spożyty w serdecznej i radosnej atmosferze.

Maria Szczęsna

Uroczystość prymicyjna

22 czerwca w grudziądzkiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła na osiedlu Lotnisko odbyła się Msza św. prymicyjna ks. Wojciecha Badacha, który dzień wcześniej w katedrze toruńskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Andrzeja Suskiego. Ks. Wojciech, ochrzczony w parafii Świętego Krzyża, przez długie lata był ministrantem i lektorem w parafii na Lotnisku. Był też członkiem parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.
Wierni niosący krzyż i chorągwie parafialne wyprowadzili Neoprezbitera z domu parafialnego, gdzie rodzice udzielili mu specjalnego błogosławieństwa. Świątynię licznie wypełnili wierni parafianie, przyjaciele oraz znajomi. W kościele Neoprezbitera powitali: proboszcz ks. kan. Piotr Neuman, rada parafialna, dzieci, młodzież i przedstawiciele poszczególnych wspólnot działających w parafii. Kazanie wygłosił ks. prof. Czesław Rychlicki. Liturgię wzbogaciła śpiewem schola parafialna. Na zakończenie Neoprezbiter podziękował Księdzu Proboszczowi i jego współpracownikom, służbie liturgicznej, dzieciom, rodzinie i przyjaciołom, a następnie udzielił wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa. Życzymy ks. Wojciechowi wszelkich potrzebnych łask i błogosławieństwa Bożego na pierwszej placówce i na wszystkie lata posługi kapłańskiej oraz zapewniamy o pamięci modlitewnej.

Reklama

Maria Szczęsna

Dekanaty toruńskie

Aby wszyscy stanowili jedno...

24 maja w zamku bierzgłowskim wierni dwu Kościołów - katolickiego i ewangelicko-augsburskiego pod przewodnictwem duszpasterzy: ks. Marka Rumińskiego, proboszcza parafii Świętych Janów w Toruniu, oraz księży ewangelickich - Jerzego Molina z parafii św. Szczepana w Toruniu i Alfreda Borskiego z Włocławka spotkali się na I Ekumenicznym Pikniku Rodzinnym, zorganizowanym przez Referat Kurii Biskupiej ds. Dialogu Międzyreligijnego. Ponieważ spotkanie odbywało się w scenerii średniowiecznego odremontowanego zamku krzyżackiego - Diecezjalnego Centrum Kultury - na wstępie w imieniu gospodarza obiektu, ks. Piotra Rutkowskiego, historię zamku i jego funkcję interesująco przedstawiła Teresa Łukaszek.
Wspólne radowanie z wielkim zapałem animowali księża, a wspomagała schola katedralna pod przewodnictwem Agnieszki Brzezińskiej. Punktem kulminacyjnym bratniego spotkania była ekumenia duchowa, którą rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego. Przeczytane fragmenty Pisma Świętego - przekładu ekumenicznego na Trzecie Tysiąclecie - przemówiły żywymi słowami modlitwy Chrystusa za przyszły Kościół, które wypowiedział do swoich uczniów: "aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie" (J 17, 21). Rozwijając to przesłanie, ks. Marek zauważył, że jedność jest wielkim skarbem, nosimy go jednak w kruchych, glinianych naczyniach, dlatego wymaga największej troski. Na mocy wiary, która nas łączy, jesteśmy wszyscy - każdy zgodnie ze swoim powołaniem - zobowiązani do przywrócenia jedności chrześcijan, dlatego sercem czystym i szczerym musimy się angażować w to ewangeliczne zadanie i jednym głosem błagać o bezcenny dar jedności. Musimy mieć jednak świadomość, że jesteśmy jedynie słabymi narzędziami i z Boga płynie przeogromna moc. Za mało jest ekumenizmu praktycznego - mówił ks. Marek - a przecież żyjemy obok siebie. W imię tego praktycznego ekumenizmu księża podzielili się swoimi planami na przyszłość, związanymi ze wspólną akcją na rzecz najuboższych i wydaniem wspólnego śpiewnika ekumenicznego. Modlitwę zakończyło Ojcze nasz i błogosławieństwo kapłanów.
W czasie tego spotkania poczuliśmy się naprawdę dziećmi jednego Boga. Warto, by znalazło one kontynuację i coraz większy oddźwięk wśród wiernych siostrzanych Kościołów. Mamy nadzieję, że spełnią się słowa ks. Marka: "To, co robimy, jest kroplą, która opada i przez lata wydrąży nam wspaniałe miejsce chwalenia Boga przy wspólnym stole eucharystycznym".

Maria Major

VII Wrzosowy Festyn św. Antoniego

14 czerwca, z okazji święta patrona, Oddział Akcji Katolickiej z parafii św. Antoniego na Wrzosach, Rada Okręgu tego osiedla, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 9 oraz Przedszkole Miejskie nr 8 zorganizowały festyn osiedlowy.
Wzorem lat ubiegłych impreza odbyła się w dwóch odsłonach na placu przy Szkole Podstawowej nr 9: od godz. 13.00 do 15.00 trwał minifestyn dla najmłodszych, a od godz. 15.00 do 21.30 - festyn główny dla wszystkich mieszkańców i gości naszego osiedla.
W ramach minifestynu bawiły się przedszkolaki. Można było obejrzeć występy artystyczne wychowanków Przedszkola nr 8 oraz uczestniczyć w wielu konkursach. Każdy mógł znaleźć tu pole do zaprezentowania się w ulubionej dziedzinie, były bowiem konkursy plastyczne, sportowe, muzyczne i integracyjne.
Po obiedzie rozpoczął się festyn dla wszystkich. W bloku sportowo-rekreacyjnym pod hasłem Daj z siebie wszystko uczestnicy wzięli udział w różnych zawodach i konkursach, m.in. także w nawiązującym do patronalnego święta konkursie plastycznym na temat Nasz parafialny festyn. Jak co roku tłumy gromadziła bogata loteria fantowa, gdzie każdy los wygrywał, oraz wiele stoisk z atrakcjami, głównie dla dzieciaków (karuzela, zjeżdżalnia, samochodziki itp.). Równolegle do toczących się bojów sportowych na estradzie prezentowały swe umiejętności zespoły szkolne oraz grupa młodzieży oazowej; nie brakło artystów niezrzeszonych. Była też gratka dla łasuchów: harcerze sprzedawali pyszne ciasta domowego wypieku. Zebrane fundusze zamierzają przeznaczyć na dofinansowanie obozu wakacyjnego.
W kulminacyjnej części festynu, ok. godz. 18.00, wręczono nagrody i dyplomy we wszystkich rozegranych konkursach, a potem znakomicie prowadzący imprezę Krzysztof Rzewuski wraz z głównym organizatorem Adamem Jakubowskim poprowadzili finał loterii fantowej. Cały dochód z loterii zostanie przeznaczony na cele charytatywne; przede wszystkim na potrzeby parafialnej świetlicy "Antoninek" prowadzonej przez Akcję Katolicką dla dzieci z potrzebujących rodzin.
Następnie amatorzy ogniska i pieczonych kiełbasek przenieśli się na przeciwległą stronę placu. Harcerze dwoili się i troili, aby wszystkich sprawnie obsłużyć. Na estradzie dla amatorów tańca przygrywał zespół "Rebelia FM".

Tadeusz Solecki

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

[ TEMATY ]

prawosławie

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 roku; przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie właśnie nawet pięć tygodni po katolikach.

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję