Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 28/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Parafiada 2003

Już czwarty raz, w sobotę 7 czerwca, w pallotyńskiej parafii św. Józefa w Chełmnie odbyła się Parafiada - Święto Rodziny. Festyn, z którego dochód przeznaczamy zawsze na parafialną świetlicę dla dzieci im. św. Wincentego Pallottiego, nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie wielu parafian, Rady Parafialnej, gdyby nie hojność sponsorów oraz trud i serce Duszpasterzy. Parafiadę rozpoczęliśmy o godz. 15.00 meczem piłki nożnej na głównej płycie chełmińskiego stadionu: księża kontra nauczyciele. Niestety, nauczyciele wychowania fizycznego strzelili nam, księżom, aż 7 bramek, a my tylko 4. Mimo wszystko była to dobra zabawa, kibicowało wiele osób (podobno dawno nie widziano tylu kibiców na meczu w Chełmnie). Następnie w amfiteatrze wszyscy zabawiali się i radowali podczas konkursów, gier i zabaw, młodzież sprzedawała losy w loterii, a ks. Kazimierz wraz z dziećmi rozśpiewywał wszystkich zebranych. Puchar Przechodni dla Najaktywniejszej Rodziny otrzymali państwo Jarosław (katecheta) i Magdalena Bolt z dziećmi. O godz. 18.00 w amfiteatrze była sprawowana Eucharystia, po której odbył się finał loterii fantowej. Można było wygrać m.in. aparaty telefoniczne, grzejniki, plecak, sprzęt sportowy... Byli tacy, którzy obiecali za rok kupić jeszcze więcej losów! Przed godz. 20.00 na scenie powitaliśmy Tomka Kamińskiego wraz z zespołem. Muzycy sprawili prawdziwą ucztę dla ducha, parafianie nie chcieli wracać do domu... Po godz. 21.00 zakończyliśmy nasze święto wspólną modlitwą: zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i oddaliśmy wszystkie sprawy naszych rodzin Maryi, naszej Matce. Już od dziś czekamy na kolejną Parafiadę.

Ks. Marek Borowski SAC

Dekanaty grudziądzkie

Chór męski "Echo" z Grudziądza śpiewał Ojcu Świętemu

Do udanych występów Chóru Męskiego "Echo" z Grudziądza należy zapisać zdobycie brązowego medalu na X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. Orlando di Lasso we Włoszech - w Marche Region nad wodami Adriatyku. Wspólnie z zespołami chóralnymi z Rosji, Bułgarii, Puerto Rico, Czech, Niemiec, Włoch, Armenii, Szwecji, Estonii, Rumunii i Węgier śpiewacy z Grudziądza brali udział w przesłuchaniach konkursowych ("Echo" było jedynym chórem reprezentującym Polskę). Zdobycie brązowego medalu dla grudziądzkich śpiewaków na tak ważnym i prestiżowym festiwalu jest jednym z najważniejszych sukcesów w długoletniej historii chóru.
Śpiewacy do Grudziądza wrócili ubogaceni przede wszystkim duchowo i z błogosławieństwem dla wszystkich mieszkańców nadwiślańskiego grodu, udzielonym przez Ojca Świętego Jana Pawła II, któremu śpiewali podczas audiencji. Członkowie chóru przekazali Jego Świątobliwości medalion ze szkła z panoramą Grudziądza i zaprosili Papieża do Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Wystawa prac plastycznych

Tegorocznym obchodom Dni Grudziądza towarzyszyło jak zwykle wiele imprez. Dzięki przychylności kierownictwa i Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych w Bibliotece Miejskiej otwarta została wystawa prac Zenona Zaremby. Ekspozycję tworzą 32 obrazy wykonane w różnych technikach malarskich, przeważnie akwarelowych, pastelowych i mieszanych sprawiających wrażenie fotografii. Tematyka obrazów to pejzaże, kwiaty, martwa natura, przydrożne krzyże i kapliczki, drewniane budownictwo sakralne w otoczeniu pięknej polskiej przyrody. Artysta jest uprawniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty plastyka, jest także prezesem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Wystawa ma na celu uczczenie 25. roku pontyfikatu Jana Pawła II.

Hm

Spotkanie integracyjne

W ramach obchodów XIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej oraz VIII Kongresu Wspólnot Katolickich w środę 21 maja br. w Bursie Szkolnej Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu odbyło się spotkanie integracyjne środowisk katolickich. Jego tematem była płaszczyzna wspólnych działań. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, której przewodniczył dziekan dekanatu Grudziądz II - ks. prał. Henryk Kujaczyński. Ksiądz Dziekan przedstawił poszczególne parafie i działające w nich stowarzyszenia i ruchy katolickie i powiedział, że wspólny stół, do którego zaprosił wszystkich, jest najlepszą sposobnością do integracji. Kolejno zabierali głos: Marek Czepek z zarządu Rejonowego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas - ks. Marek Borzyszkowski, prezes Schroniska Bezdomnych im. Brata Alberta - p. Kobylacki, panowie Marek Sikora z Klubu Inteligencji Katolickiej i Sławomir Szymański - dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego "COLLEGIUM PRIMUM". Wszyscy zgromadzeni mieli okazję poznać się bliżej, gdyż każdy w kilku słowach przedstawiał swoją osobę zaznaczając, z jakimi ruchami jest związany. Po wygłoszonych prelekcjach przedstawiliśmy kolejno dotychczasowe działania ruchów i stowarzyszeń katolickich i snuliśmy plany o możliwości ich ożywienia.

Reklama

Maria Szczęsna

Naszym dzieciom na wakacje

31 maja w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbył się festyn parafialny zorganizowany przez Akcję Katolicką, Parafialne Koło Caritas i proboszcza ks. kan. Stanisława Andrika. Na placu przed kościołem urządzono letnią kawiarenkę, były występy zespołów muzycznych, gry zręcznościowe, przejażdżki kucykiem i różne pokazy. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spotkaniu całych rodzin. Zebrany podczas festynu "grosik" miał na celu wsparcie dzieci udających się na wakacje do Gaju. Wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji festynu, należą się słowa uznania i serdeczne podziękowania.

Helena Rykaczewska

Dekanaty toruńskie

Pielgrzymka OHP

W dniach 7-8 czerwca odbyła się kolejna Ogólnopolska Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy do Częstochowy. Młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego wraz z komendantką Elżbietą Matwiejczuk i duszpasterzem OHP - ks. Wojciechem Siemiątkowskim uczestniczyła w przejściu sprzed częstochowskiej katedry na Jasną Górę. Tam, przed cudownym obrazem Matki Bożej, została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza - delegata Episkopatu Polski ds. Ochotniczych Hufców Pracy. Znaczącym wydarzeniem pielgrzymki był przegląd piosenki religijnej w wykonaniu młodzieży OHP niemal z całej Polski. Następny dzień stał się dla młodzieży okazją do rywalizacji sportowych. Równocześnie komendanci i duszpasterze wojewódzcy uczestniczyli w konferencji dotyczącej zagrożeń współczesnej młodzieży oraz zasad działalności duszpasterstwa środowiskowego z Ochotniczych Hufców Pracy.
Do najważniejszych zadań OHP należy: wspieranie systemu wychowawczego i edukacyjnego państwa, aktywizacja społeczna, zawodowa i ekonomiczna młodzieży, organizowanie całorocznego zatrudnienia młodzieży bezrobotnej oraz podejmowanie i wspieranie wszelkich inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy.
Adres kontaktowy:
Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda w Toruniu,
ul. Poznańska 11/13,
tel. (0-56) 654-70-68, 654-76-43

Reklama

Beata Polkowska

Mistrz Krzysztof Penderecki w Toruniu

12 maja w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu odbył się koncert zamykający X Festiwal PROBALTICA 2003. Wykonane zostało dzieło Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy. W koncercie udział wzięli: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie wraz z solistami i narrator aktor Jerzy Radziwiłłowicz. Dyrygował mistrz Krzysztof Penderecki, który inspiracji do napisania tego utworu szukał w Jerozolimie. Utwór zamówił u kompozytora burmistrz miasta na przypadającą 3000. rocznicę jego istnienia. Do 7 części utworu teksty zostały zaczerpnięte ze Starego Testamentu i Ksiąg Profetycznych. K. Penderecki swój utwór zadedykował Bogu i miastu Jerozolimie.

Leszek Harbut

Srebrny jubileusz Księdza Kapelana Szpitala Miejskiego w Toruniu

Parafia Chrystusa Króla w Toruniu, na terenie której leży Szpital Miejski im. M. Kopernika, przeżywała 20 maja podniosłą uroczystość. Ks. Stanisław Herman posługujący w Szpitalu Miejskim przeżywał święto 25-lecia swojej posługi kapłańskiej. Ksiądz Stanisław od 2003 r. pełni z oddaniem funkcję kapelana w toruńskim szpitalu. Swoje powołanie służenia chorym, codziennie i o każdej porze dnia pełni bardzo gorliwie, mimo niedawnej ciężkiej choroby serca. Ks. Herman przewodniczył uroczystej koncelebrze, a proboszcz parafii - ks. kan. dr Józef Witkowski w homilii pięknie mówił o powołaniu. Było dużo życzeń i ciepłych słów skierowanych do Jubilata, życzenia nadesłał także bp Andrzej Suski.

Jadwiga Stempa

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

[ TEMATY ]

muzyka

pieśni maryjne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

- Jest tak wiele ważnych dla mnie pieśni maryjnych, że trudno mi wybrać, które lubię najbardziej. Każda z nich ma swoje miejsce w mojej codzienności i swoją funkcję. Mam wrażenie, że jest to zbiór pieśni religijnych niezwykle zróżnicowany w formie tekstowej, w narracji, ale też w formie muzycznej. Takie pachnące ziołami i kwiatami królestwo pomocy. Niebieskie Uniwersum z liliami w herbie - opowiada w rozmowie z KAI Ania Broda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję