Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

14.01 – Dzień Osób Nieśmiałych

Ta cecha może utrudniać wykonywanie zadań, osiąganie istotnych celów czy realizację marzeń. Związane z nią lęk czy poczucie wstydu sprawiają, że osoby nieśmiałe mogą się chować w sobie i rezygnować z podjęcia ryzyka. Nieśmiałość można jednak przezwyciężyć. Warto pracować nad poczuciem własnej wartości, choćby przez mówienie sobie: „Dam radę to zrobić, mogę to osiągnąć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

14.01 – Światowy Dzień Logiki

To nauka o metodach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o zasadach prawidłowego rozumowania i argumentacji. W psychologii logika jest efektem komunikacji dwóch półkul mózgowych. Prawa – odpowiedzialna za myślenie logiczne – podsuwa pomysł, a lewa – odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne – podpowiada, jak go zrealizować. Warto więc pochylić się nad łamigłówkami logicznymi ;) .

20.01 – Dzień Miłośników Sera

Ten przysmak z mleka występuje w ponad 4 tys. odmian. Wzmacnia kości. Może chronić przed rakiem, wzmocnić układ odpornościowy, poprawić beztłuszczową masę ciała i pomóc w walce z nadciśnieniem. Za najdroższy ser jest uznawane serbskie Pule, którego kilogram kosztuje ok. 1,3 tys. dolarów. Za najbardziej śmierdzący ser – jest francuskie Vieux Boulogne.

18 stycznia Dzień Kubusia Puchatka

Książka o Misiu o Bardzo Małym Rozumku i jego przyjaciołach bawi i uczy dzieci na całym świecie.

Dzień poświęcony temu sympatycznemu misiowi obchodzony jest w dniu urodzin Alana Alexandra Milne’a (18 stycznia 1882 r.) – autora książki o przygodach przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Napisał ją dla swojego syna – Krzysia, którego obok ulubionego pluszaka uczynił bohaterem bajki. Pierwsza część, zatytułowana Kubuś Puchatek, ukazała się w 1926 r. a dwa lata później – Chatka Puchatka. Pierwotnie miś przyjął imię Mr Edward Bear, by później stać się Winnie the Pooh. W każdym języku bohater nosi inne imię. W Niemczech – Pu der Bär, we Włoszech – Ninni Puf, w Danii – Peter Plys, a w Czechach – Medvídek Pú. W naszym kraju imię nadała mu Irena Tuwim, siostra słynnego poety, która jako pierwsza przetłumaczyła tę książkę na język polski.

Reklama

Książka pokazuje, czym jest przyjaźń i miłość, uczy troski o drugą osobę i tego, że warto myśleć o innych. Dzięki jej lekturze można się przekonać, że nic nie jest takie, jakie się nam wydaje. Choć płynie z niej wiele ciepła, to życie rodzinne autora takie nie było. Syn przez całe życie próbował się odciąć zarówno od swojego książkowego pierwowzoru, jak i od ojca, z którym był skonfliktowany.

Historycy literatury uważają, że historia misia to próba naprawienia przez autora relacji z synem. W sprawie książki wypowiadają się też... psychiatrzy. Według nich, każda z postaci cierpi na inne zaburzenie psychiczne.

Kilka cytatów Kubusia:

• „Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie”.• „Miłość to czasem kilka kroków w tył, aby uszczęśliwić osobę, którą kochasz”. • „Nie możesz stanąć w jednym punkcie w lesie i czekać, aż inni do ciebie przyjdą. Sam musisz do nich czasem wyjść”. • „– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje”.

• „Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić”.

Ciekawostka. Najmniejsza katedra na świecie

Został nią okrzyknięty kościół Świętego Krzyża w chorwackim Ninie. Ta miejscowość istniała już w IX wieku przed Chr., w czasach nowożytnych pełniła wiele funkcji ważnych dla Chorwatów. Kościół powstał na miejscu dawnej rzymskiej świątyni. Zbudowany jest na planie krzyża greckiego, nad jego centralną częścią wznosi się kopuła. Jego długość i szerokość to ok. 7 m, wysokość – 8 m. Katedra była najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu. Podobno bryła świątyni odpowiada pozycji Słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego.

Najniższy i najwyższy człowiek

Wzrost ludzi jest zjawiskiem złożonym, na które wpływa nie tylko hormon wzrostu. Według najnowszych badań, na świecie każdy dorosły jest dziś średnio o 5 proc. wyższy niż jego przodkowie sprzed stu lat.

Najniższym dorosłym człowiekiem, którego wzrost kiedykolwiek został zmierzony, był mieszkaniec górskiej wioski Rhimkholi w Nepalu – Chandra Bahadur Dangi. Mierzył 54,6 cm, a ważył ok. 15 kg i żył 76 lat. Najwyższym znanym człowiekiem w historii był Amerykanin Robert Pershing Wadlow – jego wzrost wynosił 2,72 m przy wadze 199 kg. Wielkie rozmiary i ciągły rozrost mężczyzny w dorosłym wieku spowodowane były przerostem przysadki mózgowej. Zmarł w wieku 22 lat w 1940 r.

Reklama

Czy wiesz, że...

...batik to technika malarska?

Polega ona na nakładaniu wosku i farbowaniu tkaniny. Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem przy użyciu pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną warstwę woskowego wzoru i barwić tkaninę w ciemniejszym barwniku, a czynność powtarzać wielokrotnie. Po wykonaniu wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wywodząca się z Indonezji. W 2009 r. indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Polska pisarka Magdalena Samozwaniec uczyła się tej techniki przez 2 lata w Szkole Sztuk Pięknych Marii Niedzielskiej w Krakowie, a później prowadziła pracownię batikarstwa w latach 1919-21.

Wydarzyło się

• 14.01.2005 – sonda Cassini-Huygens wylądowała na największym księżycu Saturna – Tytanie.
• 15.01.2001 – powstała Wikipedia.
• 15.01.2009 – pilot Chesley Sullenberger wylądował samolotem pasażerskim na rzece Hudson. Na pokładzie było 155 osób. Wszyscy przeżyli.
• 16.01.2005 – Rumunka Adriana Iliescu w wieku 66 lat została prawdopodobnie najstarszą matką w historii medycyny.
• 17.01. 2004 – Kamil Stoch zadebiutował w Pucharze Świata w Zakopanem. Zajął 49. miejsce. Miał wtedy 16 lat.
• 18.01.1778 – James Cook jako pierwszy Europejczyk dotarł do archipelagu Hawajów, nadając mu nazwę Wysp Sandwich.
• 19.01.1883 – w Rossele w New Jersey (Stany Zjednoczone) zapalono pierwsze na świecie elektryczne latarnie uliczne.
• 20.01.1895 – po raz pierwszy prześwietlono złamaną rękę promieniami rentgenowskimi.

Reklama

Pamiętaj o życzeniach!

14.01 – Feliks, Hilary, Nina
15.01 – Arnold, Paweł, Dobrawa
16.01 – Marceli, Włodzimierz, Honorat
17.01 – Antoni, Mirosława, Jan
18.01 – Małgorzata, Piotr, Regina
19.01 – Henryk, Mariusz, Marta
20.01 – Fabian, Fabiana, Sebastian

Myśl na tydzień

Nawet cień przyjaciela wystarczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym.
Marcel Achard

2024-01-09 11:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Terapia lasem

Wiele osób zastanawia się, jak się odstresować, żyć wolniej, leczyć chroniczne zmęczenie czy inne choroby cywilizacyjne. Metoda jest prosta i do tego darmowa.

Przyroda jest naszym naturalnym środowiskiem. Człowiek odcięty od natury zaczyna chorować – to m.in. z powodu separacji od natury powstały choroby cywilizacyjne. Gdy dojdą do tego siedzący tryb życia, używki, nieodpowiednia dieta, stres – kłopoty ze zdrowiem szybko dadzą o sobie znać. W odpowiedzi na pęd życia i niejako przypomnienie o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą w XX wieku w Japonii powstała nowa technika terapeutyczna, nazywana Shinrin-yoku (kąpiel leśna). Terapia polega na tym, aby podczas powolnego spaceru otworzyć wszystkie zmysły na przyrodę: usłyszeć śpiew ptaków, dostrzec kolor mchu, dotknąć kory drzewa i wzorków na jego liściach. Spacery nie mają praktycznego celu, np. zbierania owoców leśnych, zrzucenia kalorii czy wykonania odpowiedniej liczby kroków – chodzi jedynie o zanurzenie się w przyrodzie. Podczas takiego leczniczego spaceru po lesie człowiek powinien uaktywnić wszystkie swoje zmysły, niespiesznie się poruszać, doznawać „tu i teraz” w otoczeniu lasu.

CZYTAJ DALEJ

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

złoty Krzyż Zasługi

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Manuela Tulli i ks. Paweł Rytel-Andrianik są autorami książki o rodzinie Ulmów „Zabili nawet dzieci” opublikowanej po włosku i angielsku. Wersje polska, hiszpańska, portugalska i chińska są w przygotowaniu. Pozycja spotkała się z uznaniem odbiorców w różnych krajach. Jest ona wspólnym spojrzeniem Włoszki i Polaka na historię rodziny Ulmów w kontekście historycznym. Powstała i została wydana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję