Reklama

Polska

Prezentacja Księgi Pamiątkowej dedykowanej abp. Jędraszewskiemu

W Muzeum Archidiecezjalnym odbyła się prezentacja Księgi Pamiątkowej pt. "Deum et animam scire. Teksty filozoficzne dedykowane Księdzu Arcybiskupowi Profesorowi Markowi Jędraszewskiemu". Księgę przygotował zakład, którym abp Jędraszewski kierował w latach 1998-2012 r.

[ TEMATY ]

książka

abp Marek Jędraszewski

Błażej Cisowski/pl.wikipedia.org

Budynek Akademii Lubrańskiego

Budynek Akademii Lubrańskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ksiądz abp Marek Jędraszewski pozostaje świadkiem prawdy, odkrywania wiary i rozumu. Ukazuje swoją działalnością naukową i duszpasterską, jak można harmonijnie uprawiać filozofię, a zarazem znać i głosić jedynie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego - zauważył abp Stanisław Gądecki w swoim przesłaniu, które pod nieobecność metropolity poznańskiego odczytał prof. Krzysztof Stachewicz.

W jubileuszowej uroczystości wzięli udział m.in. bp senior archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak, ks. prof. Jan Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, JM prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM, oraz profesorowie i adiunkci Wydziału Teologicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Abp Marek Jędraszewski przeżywa w tym roku jubileusz 35-lecia pracy na naszym Wydziale Teologicznym. Chcielibyśmy uczcić obecność dostojnego jubilata, który przez lata był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UAM - mówił ks. prof. Jan Szpet.

W laudacji ks. prof. Jan Grzeszczak przypomniał sylwetkę metropolity łódzkiego, zwracając uwagę na jego zamiłowanie do filozofii, którą rozbudzili w nim nauczyciele już w szkole średniej. - Ks. prof. Jędraszewski z uznaniem wspominał prof. Lecha Słowińskiego, który na lekcjach filozofii zachęcał do czytania historii filozofii prof. Wł. Tatarkiewicza i dyskutował na ten temat z uczniami, a później prof. M. Kowalewskiego i prof. L. Wciórkę, znawcę i popularyzatora P. de Chardina - podkreślił ks. prof. Grzeszczak.

Zaznaczył, że abp Jędraszewski wyróżniał się już w latach seminaryjnych. W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. - W roku 1975 wyjechał na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii na podstawie pracy „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur" (wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego), a w 1979 obronił pracę doktorską „Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Levinas", która została nagrodzona złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II - zaznaczył ks. prof. Grzeszczak.

Reklama

Zwrócił uwagę, że abp Jędraszewski upowszechniał na gruncie polskim refleksję dotyczącą powszechności Kościoła katolickiego.

Ks. prof. Grzeszczak przypomniał też liczne publikacje wydane przez abp. Jędraszewskiego, m.in. „Obrazki z Pniew”, poświęcone św. M. Urszuli Ledóchowskiej, „Pejzaże rzymskie” czy monumentalne dzieło „Teczki na Baraniaka”.

- Cała naukowa twórczość abp. Jędraszewskiego wpisuje się w tradycję augustyńską i jest pośrednią z Kantowskim rozerwaniem więzi, pomiędzy poznaniem Boga i poznaniem człowieka - zaznaczył z kolei prof. Krzysztof Stachewicz. Prezentując naukową sylwetkę metropolity łódzkiego przypomniał drogę jego twórczych poszukiwań, odkrywania tekstów filozoficznych, stawiania pytań, współmyślenie z autorami lub sprzeciw wobec cenionych myślicieli. - Myślenie filozoficzne, a szczególnie religijne lokuje się w paradygmacie Augustyńskim, co stawia go w towarzystwie Jozefa Ratzingera - stwierdził prof. Stachewicz. Zwrócił uwagę, że ważne miejsce w odkrywaniu myśli współczesnych filozofów zajmował Karol Wojtyła. - Żywiołem myślenia metropolity łódzkiego jest przede wszystkim filozofia współczesna, głównie fenomenologia w swej francuskiej postaci - zaznaczył prof. Stachewicz.

- W czasie mojej 35-letniej pracy dydaktycznej i naukowej często pojawiała się osoba św. Jana Pawła II. Wiele razy dawałem publiczny wyraz temu, że dane mi było prowadzić osobistą korespondencję z Ojcem Świętym - powiedział abp Jędraszewski. Podkreślił, że wśród ponad 60 listów znajdują się wątki filozoficzne. - Byłem przekonany, że jednym z zadań wykładowcy Wydziału Teologicznego było przybliżanie i interpretowanie papieskiej myśli, by stało się ono bardziej czytelne - przyznał metropolita poznański.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. Maturę uzyskał w 1967 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W latach 1973-1975 był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. (obecnie na terenie diecezji kaliskiej). W roku 1975 wyjechał na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W 1977 roku uzyskał licencjat z filozofii, a w 1979 obronił pracę doktorską.

Abp Jędraszewski pracował od 1980 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym, a później kiedy Wydział został włączony w strukturę UAM - na Wydziale Teologicznym. Jednocześnie, w latach 1980-1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1990-1996 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego".

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie rozprawy „ Jean-Paul Sartre i Emmanuel Levinas - w poszukiwaniu nowego humanizmu. Studium analityczno-porównawcze". W roku 1996 otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

17 maja 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Za dewizę biskupią przyjął słowa: Scire Christum (Znać Chrystusa).

W 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

11 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował bp. Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim.

Reklama

Abp Jędraszewski jest autorem ponad 160 artykułów naukowych i 23 książek.

W strukturach Konferencji Episkopatu Polski abp Jędraszewski jest członkiem Rady Stałej KEP, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Komisji Wychowania Katolickiego, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary oraz delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Metropolita łódzki od października 2014 r. jest przewodniczącym Komisji Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) ds. katechezy, szkół i uniwersytetów i jej sekcji ds. uniwersytetów.

2015-06-26 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Giertych zamiast Kaczyńskiego, Moskwa zamiast Warszawy

W części środowisk prawicowych trwa dyskusja, czy Polska powinna w 1939 r. pójść z Niemcami na wojnę z Rosją, a później „odwrócić sojusze” - i podjąć wojnę z Niemcami, rozumiem, że w sojuszu z Anglią i Francją? Pretekstem do tej dyskusji, która ma drugie dno - bardzo współczesne, nadzwyczaj wręcz aktualne! - jest książka Piotra Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck”, mocno krytykująca politykę Józefa Becka.
Są co najmniej dwa powody tej dyskusji. Oba wynikają z przyczyn polityki bieżącej i z chęci wpływania na nią. Pierwszy to założenie, że sojusz Polski z Niemcami jest obecnie naturalny i z definicji korzystny dla naszego kraju. I drugi, że powinna powstać nowa duża partia, tzw. drugie płuco prawicy. Są to czasem (rzadko!) inicjatywy niezależne. Jednak w większości są elementem gry przeciw Kaczyńskiemu i PiS-owi, jedynej obecnie poważnej sile antyestablishmentowej.
Takie pomysły wspiera po cichu, ale już coraz jawniej, obóz władzy. Chodzi przecież o stworzenie w Polsce pełni establishmentowej sceny politycznej - z „europejską i kulturalną”: lewicą postkomunistyczną (SLD), centro-lewico-prawicą (PO, Palikot, PJN) i prawicą pod patronatem Giertycha, Gowina i Sikorskiego, utkaną z różnych grup: neo-endecji, radykałów, „sierot po Popisie”, PJN-u, liberałów. Spoiwem ma być niechęć do Kaczyńskiego i PiS.
Dyskusja o wspomnianej książce Zychowicza ma wyłonić poparcie w prawicowych kręgach opiniotwórczych dla idei podporządkowania się Berlinowi. Taką wizję, motywowaną tym, że Niemcy są już krajem bardzo demokratycznym, sformułował np. Krzysztof Kłopotowski na portalu sdp.pl. O tym, że Niemcy prowadzą politykę prorosyjską, wyraźnie w swojej analizie zapomniał!
Trwają też próby skaptowania do inicjatywy nowej prawicy ludzi popularnych i powszechnie uchodzących za niezależnych, np. Rafała Ziemkiewicza i Marcina Wolskiego, zaproszonych niedawno na sławetnego grilla do Giertycha.
No, ale jeszcze żadne państwo nie wyszło dobrze na przekazaniu komuś swojej suwerenności! Czy szanowni nowo upieczeni statyści prawicowi pamiętają o tym? Bo że starych wyjadaczy typu Giertych i jego mocodawców z PO to nie interesuje, chętnie wierzę. Ich interesuje rozbicie konkurentów w przyszłych wyborach. Palikot podzielił lewicę i zwasalizował na rzecz PO, teraz Giertych ma wykonać analogiczną misję wobec prawicy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję