Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Młodzi od liturgii

Liturgia nie jest rzeczywistością wirtualną. Znaki w niej są dostrzegalne przez zmysły człowieka – mówił bp Piotr Greger do uczestników kursu dla kandydatów na animatorów i ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Monika Jaworska/Niedziela

Bp Piotr Greger opowiada lektorom o znakach w liturgii

Bp Piotr Greger opowiada lektorom o znakach w liturgii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łącznie w dwóch turnusach uczestniczyło 142 lektorów z różnych parafii naszej diecezji podzielonych na 2 grupy. Spotykali się przez 4 weekendy w ośrodku rekolekcyjnym przy parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu. Tradycyjnie na kurs złożyły się wykłady z liturgiki, biblistyki, duchowości, metodyki pracy w grupach i warsztaty. Nie brakowało Mszy św. poprzedzonych spowiedzią. – Spędziliśmy wiele czasu w konfesjonale. Mieliśmy dla lektorów czas, bez pośpiechu. To były piękne, głębokie spowiedzi – mówi Niedzieli diecezjalny duszpasterz LSO ks. Przemysław Gawlas. – Cieszymy się, że pojawili się uczestnicy z nowych parafii. Wielu chłopców jest ze szkół ponadpodstawowych. Uczyliśmy ich, żeby stawali się bardziej odpowiedzialni za wspólnotę, żeby budowali wspólnoty, pomagali księżom, np. w przygotowaniu kandydatów, poprowadzeniu spotkania, zbiórki. Żeby tworzyli wspólnoty osób budujących na tych samych wartościach, którzy chcą się razem spotykać – dodaje zastępca diecezjalnego duszpasterza LSO ks. Jakub Kuliński.

W tym roku nowością było to, że duszpasterze LSO zaprosili przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Episkopacie bp. Piotra Gregera z wykładem dotyczącym znaków liturgicznych, symboliki. – Znaki są językiem liturgii. Każdy znak ma przypisane swoje miejsce. Liturgia jest wypełnieniem kapłańskiej funkcji Jezusa Chrystusa. Jest szczytem uwielbienia Boga. W niej przez znaki dostrzegalne wyraża się i w sposób właściwy dla poszczególnych znaków dokonuje uświęcenie człowieka – mówił biskup do lektorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na kursie gościł też ceremoniarz diecezjalny ks. Piotr Góra, który opowiadał o swojej posłudze przy biskupie. – Służba liturgiczna pomaga mu podczas wizytacji parafii, dlatego kurs jest dobrą okazją, aby lepiej poznali ks. Piotra. Wśród wykładowców mieliśmy również specjalistę psychoterapii uzależnień, pracującego w bielskim ośrodku „Nadzieja” Wojciecha Piszczka, który rok temu opowiadał, jak być liderem. W tym roku mówił o emocjach, pomagał chłopcom poukładać różne sprawy – zaznaczył ks. Przemysław.

Reklama

Nowością były również świadectwa animatorów. Opowiadali o swojej posłudze w parafiach i dzielili się świadectwem wiary oraz tym, jak przeżyli czas kursu i co w nich to zmieniło. Przy każdym turnusie pomagało 4 animatorów. Rafał, który posługuje w kaplicy filialnej w Zbytkowie, wraz z ministrantami postarał się, by raz w miesiącu była uroczysta Msza św. z kadzidłem i by osoby świeckie angażowały się w czytania, czytanie psalmów. Mikołaj z Brennej stara się, by w parafii była gazetka, żeby zachęcać ministrantów do służenia. Jan z Cieszyna z kolegami odciąża kapłanów w organizowaniu spotkań czy wyjazdów w parafii. Bartek z Dębowca po kursie zorganizował drużynę piłkarską ministrantów, która zagrała na Bosko Cup, i przygotowuje inne wydarzenia wspólnototwórcze. – Obecnie często animatorzy odpowiadają za grupy służby liturgicznej w parafii, szczególnie tam, gdzie jest sam ks. proboszcz, bądź nie ma kto proboszczowi pomóc. Z pewnością owocem kursu jest to, że coraz więcej młodych osób angażuje się w posługę przy ołtarzu. Liczne uczestnictwo w kursie i to, co dzieje się potem w parafiach, pokazuje pozytywny obraz Kościoła. Ważne jest też wychowanie religijne dzieci przez swoich rodziców. Ono sprawia, że zależy im na Bogu, poszukują Go i angażują się w służbę Kościołowi. Jeden z uczestników mówił, że codziennie modli się z rodzicami pół godziny. Inny w piątki pościł i na kursie nie jadł wtedy kolacji – zaznacza ks. Jakub Kuliński.

Uroczyste ustanowienie ceremoniarzy i animatorów odbędzie się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia o godz. 14 w kościele NSPJ w Bielsku-Białej. Wcześniej 1 kwietnia odbędzie się tam dzień skupienia połączony z egzaminem.

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-07 08:47

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Maciej Krawcewicz

Pielgrzymka była okazją do podziękowania służbie liturgicznej za całoroczne zaangażowanie

Pielgrzymka była okazją do podziękowania służbie liturgicznej za całoroczne zaangażowanie

Ministranci, lektorzy i inni przedstawiciele służby liturgicznej mieli doroczne diecezjalne spotkanie 4 maja. – Dla kogo to wszystko? – pytał bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. – Dla Jezusa! – wołali uczestnicy pielgrzymki.

W tym roku, ze względu na trwający w Paradyżu remont, pielgrzymka służby liturgicznej odbyła się w Rokitnie, a na paradyskich boiskach rozegrano jedynie finały Piłkarskiej Ligi Ministranckiej. Można więc powiedzieć, że pielgrzymka powróciła do źródeł, ponieważ przed laty służba liturgiczna z diecezji gromadziła się właśnie w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami. - Często brak zgłoszeń jest błędnie interpretowany jako brak ofiar - podkreślił biskup podczas konferencji "Przemoc wobec dzieci. Odczytanie kontekstu włoskiego (2001-2021)", zorganizowanej dla włoskiego episkopatu (CEI) w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Według ostatnich danych 77 procent włoskich diecezji utworzyło tak zwane „Centri di ascolto” (centra słuchania) od 2019 roku. "Chcę podkreślić - kontynuował - znaczenie dalszej współpracy, oferując całkowite wsparcie Papieskiej Komisji dla Konferencji Episkopatu Włoch".

Bp Alí Herrera zaznaczył, że "wspólnie można dalej promować kulturę ochrony na całym terytorium, aby ofiary mogły odzyskać utracone zaufanie i czuć się swobodnie, zgłaszając to, co im się przydarzyło, bez obawy, że nie zostaną wysłuchane". Biskup, który został mianowany w marcu tego roku na stanowisko sekretarza, wyjaśnił zadania Papieskiej Komisji: pierwszym jest "pomoc Konferencjom Biskupów w opracowaniu ich własnych wytycznych, dotyczących ochrony nieletnich i osób bezbronnych", drugim jest "weryfikacja stosowania artykułu 2 Motu Proprio "Vos Estis Lux Mundi", który nakazuje obowiązek ustanowienia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych biur do zbierania skarg i szybkiej pomocy ofiarom", trzecim jest "odpowiedzialność za sporządzenie rocznego raportu na temat polityki i inicjatyw dotyczących ochrony wdrożonych w całym Kościele".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję